Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 307/1002 İlkİlk ... 207257297305306307308309317357407807 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,449 - 2,456 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    üstat avrupada dolaylı vergi oranı nedir ?

mesela kullanmadığın elektriğin faturası .. otoyol ücreti + kdv. trt payı zart payı zur payı.

evin önüne kaldırım yapılır yok kaldırım parası.

vs vs..

bunlar tr de vergi olarak geçmiyor biliyorsun

Ben her iki bölgede de yaşadım. Her ikisinde de hem çalışan hem de işveren olarak vergi verdim.

Kendi ödediklerime göre oluşan kanaatim Avrupa'da tüm yan etkiler de dahil edildiğinde ortalama verginin daha yüksek olduğu.

Otomobilleri kendileri ürettikleri için ve cari fazla verdiklerinden bu yönde teşvik uyguluyorlar ama otomobil vergilerinde teşvik uygulanmış hali dahi %25-35 arasında. evet bizdeki kadar yüksek değil ama otomobil de onların fındığı. Biz fındığa ne kadar vergi uyguluyoruz iç piyasada mesela.

Örneğin çok şaşırmıştım, kedi ve köpek vergisi var. Eğer bir kedi veya köpeğiniz varsa bulunduğunuz belediye bölgesine göre yıllık 80-100 Euro evinizde beslediğiniz *hayvan başına* her yıl vergi var.

Ben bir ara tek tek karşılaştırmıştım ve tüm olumsuz yönlerine rağmen (otoyol vergisi, deli dumrul vergisi v.b.) toplamda Avrupa daha fazla vergi yüküne sahipti.

Bu benim şahsi tecrübelerim. O nedenle subjektif olabilir.

Eğer sadece Türkiye'de yaşayıp vergi verdiyseniz gözlemleriniz sağlıklı olmayabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Bulgaristan'da nasıl acaba ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Öyle deme abi biz en iyisini biliriz gitmesek de görmesek de ahkamın kralını biz keseriz biz biz. Bizden iyi mi bileceksiniz? Yaşadı iseniz ne olmuş? Internette ne yazıyorsa o.

Malesef ülkemizin kısır siyasi ortamında her iki tarafın aslında psikolojisi aynı, al birini vur ötekine.
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben her iki bölgede de yaşadım. Her ikisinde de hem çalışan hem de işveren olarak vergi verdim.

Kendi ödediklerime göre oluşan kanaatim Avrupa'da tüm yan etkiler de dahil edildiğinde ortalama verginin daha yüksek olduğu.

Otomobilleri kendileri ürettikleri için ve cari fazla verdiklerinden bu yönde teşvik uyguluyorlar ama otomobil vergilerinde teşvik uygulanmış hali dahi %25-35 arasında. evet bizdeki kadar yüksek değil ama otomobil de onların fındığı. Biz fındığa ne kadar vergi uyguluyoruz iç piyasada mesela.

Örneğin çok şaşırmıştım, kedi ve köpek vergisi var. Eğer bir kedi veya köpeğiniz varsa bulunduğunuz belediye bölgesine göre yıllık 80-100 Euro evinizde beslediğiniz *hayvan başına* her yıl vergi var.

Ben bir ara tek tek karşılaştırmıştım ve tüm olumsuz yönlerine rağmen (otoyol vergisi, deli dumrul vergisi v.b.) toplamda Avrupa daha fazla vergi yüküne sahipti.

Bu benim şahsi tecrübelerim. O nedenle subjektif olabilir.

Eğer sadece Türkiye'de yaşayıp vergi verdiyseniz gözlemleriniz sağlıklı olmayabilir.

yurtdışında tek kendilerinin yaşadığını zannedip ahkam kesiyorlar, yancıları da mutlaka oluyor Turkiye burası neticede..

arabalara uygulanan ÖTV vergisi dedim kalkıp kedi vergisini örnek veriyor..komedi sınıf atlamak üzere.. normal bir insan hayatındaki her alanda Turkiye de misli ile vergilendirilmiş durumda..buna ek olarak kanunsuz ve keyfi vergiler sürekli gün be gün icat ediliyor.. 5 yıl once ödediğin vergi ile şimdi ki arasındaki makas sürekli açılıyor..harcanabilir gelir sıfırlanmış durumda Turkiye de, hatta coğu insan için eksiye geçmiş durumda..

a.k.p. hukumetinin israfı neticesinde hayatın her alanının zulüm derecesinde vergilendirilmesi sözkonusu ancak bunlar avrupadaki kedi vergilerini örnek gösterip TR nin az vergilendirildiğini ispatlamaya çalışıyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5. Yurtdışında (AB'yi biliyorum) her verginin bir izahı mutlaka vardır . Hesap sorma hakkında vardır.

Bildiğiniz üzere , Londra'da eski işçi evleri vardır , sıra sıra ,iki katlı, hepsi birbirinin fotokopisi.

Zaman içinde bunlar çok değerlendi.

Fotokopi gibi ikiz evleri olan iki komşu birbirlerine ne kadar emlak vergisi geldiğini sorar.

Birininki öbüründen biraz daha yüksektir .

Belediyeye gider ve bu farkın sebebini sorar .

Bir süre sonra belediye cevap yazar.

'' Durumunuzu inceledik , komşunuz ile olan emlak vergisi farkının nedeni ; sizin evinizin önündeki kaldırımda bulunan ağaçtır, bu ağaç sizin evinizin değerini xxx pound yükselmektedir , ayrıca belediye olarak her mevsim bu ağacın bakımı yapılmaktadır ''
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Yurtdışında (AB'yi biliyorum) her verginin bir izahı mutlaka vardır . Hesap sorma hakkında vardır.

Bildiğiniz üzere , Londra'da eski işçi evleri vardır , sıra sıra ,iki katlı, hepsi birbirinin fotokopisi.

Zaman içinde bunlar çok değerlendi.

Fotokopi gibi ikiz evleri olan iki komşu birbirlerine ne kadar emlak vergisi geldiğini sorar.

Birininki öbüründen biraz daha yüksektir .

Belediyeye gider ve bu farkın sebebini sorar .

Bir süre sonra belediye cevap yazar.

'' Durumunuzu inceledik , komşunuz ile olan emlak vergisi farkının nedeni ; sizin evinizin önündeki kaldırımda bulunan ağaçtır, bu ağaç sizin evinizin değerini xxx pound yükselmektedir , ayrıca belediye olarak her mevsim bu ağacın bakımı yapılmaktadır ''
    Nestle sitesi vardır Yeniköy de sizin dediğiniz gibi kendi işçileri için yaptığı boğaz manzaralı evler...1.5 milyondan başlar 5 milyona kadar çıkar insanın işçi olası gelir....

7. Fikrini yazanlar ; lütfen , ''enflasyon vergisini'' de dikkate alarak yazarmısınız.

8. Bu 'bozuk düzeni' savunmak bana oportinizm gibi geldi.

Kimse kusura bakmasın.

Sayfa 307/1002 İlkİlk ... 207257297305306307308309317357407807 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •