Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 312/1002 İlkİlk ... 212262302310311312313314322362412812 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,489 - 2,496 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Öncelikle Avrupa'da çok gezdim ama yaşamadım vergi sistemlerini bilmiyorum. Beyaz yaka ya da başka bir yakalı da olmadım ama vergi konusundaki işlerimi 30 yıldır kısmen de olsa kendim yaptığım için bilirim. Abd'nin sistemini de bizimki ile kıyaslamak amaçlı ve konut yatırımı yapma düşüncesi ile orada bulunduğum sürelerde kısmen de olsa öğrendim.

Birincisi Türk vergi sistemini neden avrupa ile kıyaslamalıyız bunu anlamadım. Diğer bir deyişle neremiz avrupalı, yollarımız mı avrupa yolları gibi, hukuk sistemimiz mi onlar gibi, aldığımız hizmetler mi avrupa gibi, soluduğumuz havanın kalitesi mi avrupa gibi. Biz bir gelişmekte olan ülkeyiz ona göre kıyas yapalım.

İkincisi bizim vergi sistemimiz vergi oranı ile kıyaslanamaz. Önemli olan kişi olarak verdiğiniz verginin gelirinize oranıdır. Bu rakamlara kümülatif bakmak da Türkiye özelinde bir şey ifade etmez çünkü vergi vermeyen çok kişi var dolayısıyla rakam olduğundan düşük çıkar. Vergi oranı ile kıyaslanamaz dememin sebebi şu; ekonomide birinci "görünmez el" Adam Smith'in görünmez eli ise, ikinci görünmez el de Türkiye'deki vergi koyucunun görünmez elidir. Bu el istisnalar ile oynar, vergi dilimleri ile oynar, enflasyon endekslemesi ile oynar, amortisman ile oynar, stopajın geçerliliği ile oynar, oynar oğlu oynar. Sonuç olarak dışarıdan görünenden çok daha fazla vergi ödersiniz. Ayrıntısını buraya yazsam çok uzun olur ama bilen bilir. Aslında forumun eksiklerinden biri vergi başlığının olmamasıdır.

Bizi düşük vergili gösteren uluslararası danışman/vergi uzmanı kıyaslamalarına da bakmayın, bunlar toplam vergi sistemine bakıyor, oysa Türk vergi sistemi çok heterojen. Mesela biri yazmış Türkiyede değer artış vergisi yok diye, oysa değerli metaller, hisse senetleri (bazılarındaki 1 yıllık süreyi saymazsak), fx'de yok ama konut, eurobond alım-satımı, yurtdışından elde edilen yatırım fonu gelirlerinde var.

Bunları yazmama rağmen Türkiyedeki vergiler çok yüksektir diyemem ama bence benzer ülkelerin üstünde ve yaşama şartlarımıza göre de orantısız.
    Son düzenleme : Epicurist; 24-12-2019 saat: 17:18.
    Saygılar.

2. ben sıradan bir kişiyim. oturacağım ev arıyorum. ev fiyatlarına gene bakıyım dedim. boyuna arttırıyorlar. ağustosta 499 olan şimdi 630. Lanet olsun bunlara. fiyatları boyuna arttıranlara. gücüm zaten yetmez ama çok sinirlendim. anadoluda küçük şehirde güzel site 300 ün altındayken burda istanbulda anadolu yakasında 1 milyon ve üstü. aynı firma aynı projeyi ümraniye ve çekmeköye yapıyor ümraniyede 450 çekmeköyde 250 civarı. lanet olsun fiyatları bu hale getirenlere. kanal istanbulu da ne için yapıyorlarsa.

bu arada tgrt haber yaptı kanal istanbulu. m2 si 170 tlden 350 tl ye çıkmışmış.(s.... bölgesi için)
    gücün olursa 750 lik evi 500 e rahatlıkla alırsın tapuda da 300 gösterirler.
    bu arada bir haksızlık olduğunu düşündüğüm ilan vardı onu da koyuyorum.
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...50184156/detay
    aşağıdaki yorumda da 1 seneden beri inşaat durdu yapılmıyor diyor. satıştaki eleman "+1 REZİDANS DAİREMİZ İHTİYAÇTAN SATILIKTIR. NİYE UYGUN DİYE SORMAYIN . " yazıyor. pencerelerde takılıyormuş.
    https://www.google.com/search?q=F%C4...UTF-8#lpqa=d,2

3. Aslında herkesin İstanbulda yaşamaması lazım...Ama bir umut bir şekilde yırtarım bi yolunu bulup diye yaşıyor çoğu kimse...

4. https://emlakkulisi.com/cinlilerden-...-teklif/624353
    sistemli olarak dolaylı yollardan ülkemiz elden gidiyor. 15-20 yıl sonra nüfus 100 milyon olur 15 milyonda çinli ve arap + diğerleri. nasıl bir gözü dönmüşlüktür 250 bin usd ye mi muhtaç bu ülke?

5. 24 Aralık Salı 16:59 ANAYASA MAHKEMESİ KANAL İSTANBUL'UN YİD MODELİNE ALINMASININ İPTAL İSTEMİNİ REDDETTİ-HT

6. Değerli konut vergisi yeniden düzenlenecek - Hürriyet

Hürriyet internet sitesinde yayınlanan habere göre; TBMM'den 5 Aralık'ta geçen ve 7 Aralık'ta onaylanıp yürürlüğe giren 'değerli konut vergisi' yeniden düzenlenecek. Yeni yılın ilk yasal düzenlemeleri arasında yer alacak olan, 'değerli konut vergisi'ne yeni kriterler gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında bu yasanın bazı vatandaşlar için haksızlık olduğunu dile getirerek, yeniden bir düzenleme yapılması talimatı verdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; değerli konut vergisine yeni kriterler eklenecek. Buna göre tek konutu olanlar değerli konut vergisini ödemeyecek. 5 milyon lira değerinde ev miras kalan kişinin aylık geliri bir memur maaşı kadarsa ve başka bir geliri yoksa bu vergiden istisna olacak. Değerli konuta sahip olan kişiler gelirine göre, değerli konut vergisi ödeyecek ya da belli bir miktar ödeyecek. Değerli konut vergisi yeniden düzenlenerek, bu konutlara sahip olanların gelirlerine bakılacak. Değerli konut vergisi, muhalefet partilerinin de görüşü alınarak yeniden hazırlanacak, Meclis'e yeni bir yasa teklifi olarak sunulacak.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7...necek-41405028
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. Herkese sokacaklar bunu bence döndürüp döndürüp. Hem konut stok ve trade işini bitirecekler hem de buradan da kalıcı olarak ekmek çıkartacaklar. Belediyeye verilen emlak vergisi ayrı bu ayrı olacak. Ayakbastı parası işine gelirse... ta ne zaman yazdık kaçınılmaz idi...
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Değerli konut vergisi yeniden düzenlenecek - Hürriyet

Hürriyet internet sitesinde yayınlanan habere göre; TBMM'den 5 Aralık'ta geçen ve 7 Aralık'ta onaylanıp yürürlüğe giren 'değerli konut vergisi' yeniden düzenlenecek. Yeni yılın ilk yasal düzenlemeleri arasında yer alacak olan, 'değerli konut vergisi'ne yeni kriterler gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında bu yasanın bazı vatandaşlar için haksızlık olduğunu dile getirerek, yeniden bir düzenleme yapılması talimatı verdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; değerli konut vergisine yeni kriterler eklenecek. Buna göre tek konutu olanlar değerli konut vergisini ödemeyecek. 5 milyon lira değerinde ev miras kalan kişinin aylık geliri bir memur maaşı kadarsa ve başka bir geliri yoksa bu vergiden istisna olacak. Değerli konuta sahip olan kişiler gelirine göre, değerli konut vergisi ödeyecek ya da belli bir miktar ödeyecek. Değerli konut vergisi yeniden düzenlenerek, bu konutlara sahip olanların gelirlerine bakılacak. Değerli konut vergisi, muhalefet partilerinin de görüşü alınarak yeniden hazırlanacak, Meclis'e yeni bir yasa teklifi olarak sunulacak.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7...necek-41405028

Türkçesi; tabana yaydık deyip geçirecekler.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

Sayfa 312/1002 İlkİlk ... 212262302310311312313314322362412812 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •