Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 316/1002 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416816 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,521 - 2,528 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    820 den 1230 a geldi benimki de. Manyak ya kafayı yemiş satıcı değil bence hala da satamadı. Alacaktım 750 ye verse, vermese de alacaktım 800 e filan...
    Borsada kelepir hisse almaya alışmışsın sen, ev Alman zor...üstelik borsada, aynı tip pay senedini her kademede satmaya istekli 100 lerce satıcı var...alım çok daha kolay, çok daha etkin bşr piyasa var.

Konut piyasası zor...muhiti beğeneceksin, komşular kafana göre olacak...evi seveceksin, semti seveceksin...kafana uygun evi bulmak mucize gibi bir şey.

Böyle bşr durumda oturacağın ev için üçün beşin hesabını yapmayacaksın...adam 820 demiş, sen 800 e razıymışsın...800 önerip bitirecektin işi...olmadı verecektin 820 yi...oturacağın ev işinde %3-5 için alım satımdan vazgeçilmez

2. Emlak piyasası borsa gibi likit ve regule edilmediği için adam kafasına göre 820 den 1200'ye artırabiliyor.

Şimdi artırdı diye o ev o fiyata satılacak mı? Eğer emsal evler 1.2m ye el değiştiriyorsa satılır

Ama insan kendi oturcağı evde o kadar maliyet hesabı yapmaması lazım. Ha 750'ye aldın, ha 850'ye, ne farkeder. O senin oturduğun ev.

3.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Emlak piyasası borsa gibi likit ve regule edilmediği için adam kafasına göre 820 den 1200'ye artırabiliyor.

Şimdi artırdı diye o ev o fiyata satılacak mı? Eğer emsal evler 1.2m ye el değiştiriyorsa satılır

Ama insan kendi oturcağı evde o kadar maliyet hesabı yapmaması lazım. Ha 750'ye aldın, ha 850'ye, ne farkeder. O senin oturduğun ev.
    Bu kafayla bakarsan eger, aldigin peynirde o şekilde fiyatlansa sorun yoktur.
    Sonucta peyniride kendin yiyosun. Bana vermiyosun ya.
    Kazigı ev de yiyince sorun yok peynirde yiyince sorun mu olacak....

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Haklısın abey ama para da tam o an boşa çıktı biliyorsun yüklü borsadayım zaten bana gelişi 500 du paranın şanssızlık oldu yani değilse dediğin gibi 820 bile verecektim. Faiz düşmese almıştım yani...
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Borsada kelepir hisse almaya alışmışsın sen, ev Alman zor...üstelik borsada, aynı tip pay senedini her kademede satmaya istekli 100 lerce satıcı var...alım çok daha kolay, çok daha etkin bşr piyasa var.

Konut piyasası zor...muhiti beğeneceksin, komşular kafana göre olacak...evi seveceksin, semti seveceksin...kafana uygun evi bulmak mucize gibi bir şey.

Böyle bşr durumda oturacağın ev için üçün beşin hesabını yapmayacaksın...adam 820 demiş, sen 800 e razıymışsın...800 önerip bitirecektin işi...olmadı verecektin 820 yi...oturacağın ev işinde %3-5 için alım satımdan vazgeçilmez

5.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu kafayla bakarsan eger, aldigin peynirde o şekilde fiyatlansa sorun yoktur.
    Sonucta peyniride kendin yiyosun. Bana vermiyosun ya.
    Kazigı ev de yiyince sorun yok peynirde yiyince sorun mu olacak....

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bahsettiğim olayda arkadaş 750 vermiş, 820 istemiş ev sahibi. Arada 70 bin lira fark var. Adam kendi itiraf etmiş 800 bile vermeye razı, şimdi 20 bin lira mı kazık oluyor : )

Bende 4ay önce ev aldım 950'ye, üstelik aynı sitede 870'e ilan vardı, birebir aynı büyüklükte. Ama o evi be beğenmedim bazı nedenlerden ötürü. Bir sürü kişi neden diğerini almadın, pahalı almışın dedi : ) Neyse. Şu an aynı sitede ilan var 1200'den. Ha satılır mı bu fiyata? Bilmiyorum.

Şimdi 4 sene sonra aldığım ev 2 milyona artsa bir işime yarar mı? Yaramaz çünkü emsal evler de artacak. Bu evi servetimden saymıyorum bile. Çünkü oturduğum ana mesken. Aynı şekilde 500'e düşersede umurumda olmaz.

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Haklısın abey ama para da tam o an boşa çıktı biliyorsun yüklü borsadayım zaten bana gelişi 500 du paranın şanssızlık oldu yani değilse dediğin gibi 820 bile verecektim. Faiz düşmese almıştım yani...
    Haddime değil ama bence nakit paranızı yem etmeyin ev için, borsada değerlendirin. Ben öyle yaptım evi alacak nakit param fazlasıyla var olmasına rağmen.

250 bin peşin verseniz, 600 binlik kredinin 15 yılda geri ödemesi 1.3 milyon tl. Aylık taksit 7000tl.

600 bin liranın, 1.3 milyona, 15 yılda gelmesi için senede %5.29 artması lazım

hahahaha.jpg

Şimdi borsada zaten çoğu hissenin temettü verimi %5 den fazla. Şu an 600 bin liralık tüpraşa girseniz, 15 yıl sonra 1.3 milyon etmemesi için firmanın hortumlanması lazım. Zaten yine önlemi alıp, 4-5 tane temettü kağıdına dağıtsan her türlü artıdasın yine bence : )

Bu arada tüpraşın son 10 yıllık getirisi, temettüler ile tekrar hisse alındığını varsayarsak, yaklaşık %23.7'ye tekabul ediyor.

tuprs.jpg

15 yil icin ise %25

tuprs2.jpg

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    820 den 1230 a geldi benimki de. Manyak ya kafayı yemiş satıcı değil bence hala da satamadı. Alacaktım 750 ye verse, vermese de alacaktım 800 e filan...
    Yani milleti enayi sanmaktan başka bir şey değil herkes biliyor neyin ne olduğunu o nedenle insanlar 200 bin tl pazarlık yapıyorlar merak etmeyin kimse düşmez bu tufaya

8. Piyasa için ölçü olmayabilir ama benim ve çevremdekilerin gayrimenkullerine, fiyat aralığı 500 bin 2 milyon arası diyelim, ciddi bir talep artıșı oldu. Yüksek fiyatlı evlere vatandaşlık için talep var, özellikle İranlılar.

Bence mb faizi tek haneye çekecekse ve dolar kontrolden çıkmayacaksa konuta talep artacaktır. Nasıl alıcı bugünkü fiyatla ve ilerideki kredi faiz oranı ile alım yapmak istiyorsa, satıcı da ilerideki kredi faiz oranının oluşturacağını düşündüğü talebi şimdiden fiyata yansıtıyor.

Ev almak isteyenler doğal olarak rahatsız oluyor, yalnız unutulmasın ki, fiyatlar(yine benim çevremdeki) 3 yıldır yerinde sayıyordu veya düşüyordu enflasyonu da hesaba katarsanız %40-50 kayıp var, bu sürede ödenen aidatları saymıyorum. Satıcı zararını (kardan ya da gerçek) telafi etmek için faiz düşüșünü fırsat olarak görüyor.

Saygılar.
    Saygılar.

Sayfa 316/1002 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •