Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 322/1002 İlkİlk ... 222272312320321322323324332372422822 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,569 - 2,576 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Aksine, siz kendinizle çelişiyorsunuz.
    Teyzeniz çamaşır makinesi parasıyla 20 tane bilezik almış.

Siz o dönem evinize giren parayla ne aldınız?

70'lerde 80'lerde neredeydiniz?

Mesajınızın son kısmına bakılırsa, sanki ben "şu anda da rahatça alınır" demişim gibi anlamışsınız.
    Oysa ki ben size 70'lerde 80'lerde niye almadınız diyorum.
    Şu anda sıfırdan başlayan birinin hiç şansının olmadığının ben de farkındayım, ama bir insan neden bugün sıfırdan başlar ki?
    Hadi sıfırdan başladı diyelim, neden "evleri dükkanları millet kapmış, bize kalmamış" zihniyetinde olur ki?

Bugüne kadar sıfırın üzerine "bir" koymadıysanız, bugünden sonra da sıfır olarak geçinip gidebilirsiniz.
    Dükkanlara evlere özenip de kendinizi boşa mutsuz etmeyin.
    iyi de beyefendi
    70'lerde ben portakalda vitamindim.
    70 lerde hayatta değildim ki..doğmayı bekliyordum. 80lerde de yürümeyi koşmayı filan öğreniyordum. kusura bakmayın tabi ilkokula başlamadan ev almam lazımdı...

babam 79da bırakın bir taksi plakalık tazminat alıp işten ayrılmayı daha askerdeydi

dedem zaten 60'larda daha yerleşik hayata yeni geçmişti ne tapusu? o nedir, yörük tapu mu bilir? göçebe Türkmen. şimdi kusura bakmayın da Mustafa Kemal'in de dediği gibi Toroslarda türkmen obalarının tüten ocağı sönerse, o zaman korkun asıl bu memleketin halinden...biz savaştan dönebilen dedemiz var diye şükrediyoruz. zira savaştan geri gelen pek olmamış da.

öyle bir yazmışsınız ki....

sanki herkes 70lerde yaşıyordu, üstüne iş hayatındaydı, sanki herkes 7 göbek kentsoylu ailelere mensup ama eline geçen parayla ışıl ışıl avizeler aldı! hey maşallah! bu kadar lümpen olunur!

yahu benim 7 ceddimin evinde bugün bile avize yok siz ne anlatıyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Velhasıl şuna A.K. Partisi ÖTV ilen bizi duduklemiyor deyin rahatlayın, beni o kısmi ilgilendiriyor.

Kimseye de 1970'li yillardan sonra, Alman otomobil sanayi patlama yapmış demeyin gulerler.
    ötv en sevdikleri vergi.. topladıkları verginin %25 'i...geçmiş iktidarların sahip olmadığı bir vergi kalemi..

ama buna rağmen bu açgözlü zihniyete topladıkları vergiler nasılsa yetmiyor..israf her açıdan zirvede..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Velhasıl şuna A.K. Partisi ÖTV ilen bizi duduklemiyor deyin rahatlayın, beni o kısmi ilgilendiriyor.

Kimseye de 1970'li yillardan sonra, Alman otomobil sanayi patlama yapmış demeyin gulerler.
    Peki siz haklısınız .. Guldürmeyelim milleti.

1970 in 5000 doları ile bugunun 5000 dolarını aynı sanarkende haklıydınız.

Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    70'li yıllarda insanların para harcayabileceği pek fazla nimet yoktu, küreselleşme yoktu, kapalı bir ekonomiydik, batı nimetlerinden sadece belli bir zümre faydalanabiliyordu.

Kaçak levis kotlar, marlborolar satılırdı. Şanslı olan diplomat, konsolos tanıdığından ithal içki getirirdi. Parayı harcayabilecek bir yer olmadığı için insanlar daha fazla tasarruf yapabiliyordu.

70'li yıllarda sadece fabrikatörlerin ulaşabildiği nimetlere küreselleşme sayesinde sıradan vatandaş da ulaşabiliyor, ama tek fark, adamın geliri 4-5 bin lira, fabrikatör gibi bu parayı saat de kazanmıyor, 1 aylık emeğiyle kazanıyor.

Çeşit bol, ama kaynak az. Bu da insanların kendilerini daha fakir hissetmesine neden oluyor.

Aldığın 4000-5000 lira maaşla aynı 70'ler deki gibi yaşarsan, alım gücün aşağı yukarı aynı olur. Ha kimse otomobil fiyatlarının ev fiyatlarına denk olduğunu, ve otomobil almak için sıraya yazıldığınından bahsetmez. Dedem anadol almıştı 0, O zaman mahallede 3-5 kişide araba vardı. Babam anlatır, karşı komşuda taunus varmış, uzay mekiğine bakar gibi bakarlarmış.
    şu anda 70lerdeki gibi yaşayamayız.
    70'lerde benim doğduğum köyde elektrik bile yokmuş.
    hadi yine öyle yaşayalım.

(ciddi ciddi söylüyorum)
    bir kere büyükşehre zaten göçmüş olmamamız gerekiyor. hepimiz köylerdeyiz (aramızdaki 7 göbek istanbullu kentli asilzadeler hariç tabi)
    elektrik olmadığı için ekim-dikim , sulama her şey mazotla yapılırmış
    ama köylüye varil varil mazot, bedava gübre, tohum, aklına ne gelirse veriliyormuş. devlet her ay ziraatçi veteriner yollayıp ahırdaki çardaktaki malı davarı ilaçlıyormuş. şimdi büyükadada atlar ölene kadar devletin bi b.ktan haberi olmuyor!
    bunun üstüne köylü 1 tane koyun yetiştirse onu götürüp satsa 3 ay yetecek erzak alıyormuş
    zaten erzak çay, kahve, kibrit filan...kalanı kendi yetiştiriyor. yumurta almıyor, yağ almıyor, süt almıyor, sebze ekiyor ne yetişirse...aldığı belki kışın 3 kere portakal yazın da 3-5 kere karpuz kavun (yetişmeyen birkaç bir şey) bir de okul zamanı çocuklara defter, silgi bitti.

ben toprak damlı ker*** köy evinde doğdum. büyüdüm.
    ben gitsem, şu anda 70lerdeki gibi yaşayamam çünkü o köy evine şimdi ayda 700-800 TL elektrik faturası geliyor (elektrikli su kuyuları yüzünden)...nasıl yaşayacam?

şimdi yetiştirmek istesem ne mazotuna gücüm yeter ne tohum var, kendi dedemden kalma tohumumu eksem çıkan ürünü toprak mahsulleri almıyor, kime satacağım??? küpesiz malı davarı da hiç bir yere satamam. küpelemek için o elektrik o ahır, o çiftçi kaydı şart.

mümkün değil yani.
    her yerden el kol bağlı.

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    şu anda bir kanun çıksa ve dese ki:

"şu ana kadar ödediğiniz sgk primlerinin enflasyon ile düzeltilmiş halinin %80 'nini alarak çıkabilirsiniz ama emeklilik hakkından feragat edeceksiniz"..

hemen kabul ederim.. eminim ki bir sürü insan kabul edecektir..
    sorun emekli maaşı değil ki
    emekli olsam bile kuş kadar maaş alacağımı ben de biliyorum

türkiye için esas sorunlar
    1) sağlık
    sağlık şimdi zaten lazım değil yaşlanınca ne yapacağız? 1 kişi üzerinden 40 kişi bakılan aileleri ve milyonlarca yeşil kartlıyı ? (adının güncel halini boşverin şimdi). bana maaş vermesin devlet derim, ama sağlık yardımı alamazsam ne yapacağım ben 60 yaşından sonra asıl lazım olduğu zaman? siz bi kanser olun bi kronik hastalığınız olsun da bi görün sgksız sırf özel sigorta işe yarıyor mu yaramıyor mu? siz çok premium insan olsanız işe yarasa bile halkın %99u için işe yaramaz.

2) kadının işgücüne katılmaması
    bir adam 25 sene çalışıyor emekli oluyor, 20 sene maaş alıyor ölüyor. bu hikaye burada bitmeli.
    ama bitmiyor türkiyede işte! karısı 30 sene daha bekar kızı 50 sene daha maaş alıyor.
    bir kişiye sadece 25 sene prim karşılığı toplam 20+30+50 sene toplam 100!!!!! sene maaş mı ödenir?

Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku

1) sağlık
    sağlık şimdi zaten lazım değil yaşlanınca ne yapacağız? 1 kişi üzerinden 40 kişi bakılan aileleri ve milyonlarca yeşil kartlıyı ? (adının güncel halini boşverin şimdi). bana maaş vermesin devlet derim, ama sağlık yardımı alamazsam ne yapacağım ben 60 yaşından sonra asıl lazım olduğu zaman? siz bi kanser olun bi kronik hastalığınız olsun da bi görün sgksız sırf özel sigorta işe yarıyor mu yaramıyor mu? siz çok premium insan olsanız işe yarasa bile halkın %99u için işe yaramaz.

bir adam 25 sene çalışıyor emekli oluyor, 20 sene maaş alıyor ölüyor. bu hikaye burada bitmeli.
    ama bitmiyor türkiyede işte! karısı 30 sene daha bekar kızı 50 sene daha maaş alıyor.
    bir kişiye sadece 25 sene prim karşılığı toplam 20+30+50 sene toplam 100!!!!! sene maaş mı ödenir?
    iktidar ağlama yeri değildir.. dunya kadar prim topluyorlar.. bu paraların çoğu israf ediliyor..dunyanın en çok yardım yapan ülkesi olmakla övünüyor recep erdoğan.. özellikle sevgili "ümmetlerine"..ayrıca "ülke şahlanıyor" yine bu mantığa göre.. ama bir tutarsızlık var zira halk sürünüyor.. daha fazla vergi ödemesine rağmen sürünüyor.. problem iktidarın kötü ve hatta berbat yönetmesi.. hazır fonları kafalarına göre harcıyorlar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku

1) sağlık

Tr'de kadınlar iş gücüne katılmadan önce şiddete uğramadan ölmeden eşlerinden ayrılsa şimdilik yeter gibime geliyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Otomobilde evde ucuzdu 59.000 gayme araba dolar 11.7 gayme = 5.000 Dolar gaymeye sıfır otomobil.

A.K. Partisi ÖTV'yi kanirttikca, otomobil fiyatlari bu hâle geldi.

Nüfus ve mutayitlerde, ev fiyatlarını bu hâle getirdi.
    1800'lerde de 10 dolara manhattan da ev/arsa alınıyormuş
    dolar hep aynı dolar mı reha bey, yapmayın Allah aşkına.

nette bulduğum uyduruk bir enflasyon hesaplayıcısına göre 1971 5000 doları bugünün 31.754 dolarına eşitmiş. illa bunun başka hesap yöntemleri de var da. ana fikir o 5 bin dolar bugünkü 5bin dolar değil.

Sayfa 322/1002 İlkİlk ... 222272312320321322323324332372422822 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •