Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 356/1002 İlkİlk ... 256306346354355356357358366406456856 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,841 - 2,848 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Reha Bey,böyle durumlar için görseller hazırda bekliyor galiba....

2.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Reha Bey,böyle durumlar için görseller hazırda bekliyor galiba....
    Sen bi de git DOLARDA YÜKSELİŞ KAÇINILMAZ topiğine bak...

3.  Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    Borsadakiler bilir; Hicbir kagit sonsuza kadar dusmez veya sonsuza kadar yukselmez.

Ancak buradaki bazi aklievveller, bir sene oncesine kadar ev fiyatlarinin surekli dusecegini, dolarin surekli yukselecegini ve 10000 (onbin) dolara bogazda ev alabileceklerini hayal ediyorlardi.

Gayrimenkul fiyatlari, dolarin stabilize olmasi ve faizlerin gercekci olmasa da dusmesinden dolayi son donemde kipirdanmaya basladi. Insaat maliyetlerinin hizla artmasi sonucu konut fiyatlarinin artik dusecek marji da kalmamisti.

Surekli tekrarlanan iki milyon gayrimenkul stoku var, o erimeden fiyatlar yukselmez argumani da bence gecerli degildir. Merkezi yerlerdeki konutlara her zaman talep vardir ve olacaktir. Muhim olan dogru yerde uygun fiyatla yatirim yapabilmektir.

Dolar birbucuk yil evvel 6.5-7lere geldiginde dolar bozdurup ev alanlar simdi dolar bazinda en az %30-40 kardalar. Onbin USDye bogazda ev bekleyenler de hala beklemeye devam ediyorlar. Daha once kooperatiflerden kazik yemis agir abi(!)miz de bunlardan biri...

Iyi arastirmak kaydiyla bu fiyatlardan konut alanlar 2-3 sene sonrasi icin cok karli bir yatirim yapmis olacaklardir diye dusunuyorum.
    Kimse 10 bin dolara bogazdan ev beklemiyor zaten.
    İnşaat maliyetleri, toplam ev maliyetlerinde en fazla yuzde 50. Yüksek olan arazi/rant maliyeti idi. Bence arazi bedelleri hala cok yuksek. Onların makul seviyeye inmesi lazım. Ama en önceliği ve en önemlisi, sektörde yasal ve ciddi bir düzenleme ve yapılanma şart.

Mesela;
    1) Müteahit , tahmini inşaat maliyetinin Yuzde 25'ini devlete fon olarak önceden yatıracak. Yarın bir gün batarsa, devlet inşaatı tamamlayacak. (Bu oran değişebilir, mantık olarak)
    2) 1. madde işlerse, her sokakta bi müteahit görmeyeceğiz. Gücü olan yapacak. Gücü olmayan ya birleşecek ya da sektörden ayrılacak
    3) Brüt-net m2 aldatmacıları sona erecek. 1+1'lere sınırlama gelecek. Ayrıca 3+1 de olsa en düşük metrekare diye bir şey cıkacak. 70m2 evi 3+1 diye pazarlamaya çalışıyorlar.
    4) İnşaatın yuzde 25'i bitmeden satış başlamayacak. (Zaten yuzde 25 de fon da vardı. Oldu sana yuzde 50). Vatandaş projeden bile alsa, en az yuzde 50 bitmiş bir ev almış gibi olacak.
    5) Satış ile teslim arasındaki süre maksimum 18 ay olacak. 3 yıl sonraya ev teslimi mi olur?
    6) Tapu masrafları düşecek ama evler de gercek değerinden gösterilecek. Yani 1m TL'lik evi , tapuda düşük çıksın diye 300K TL'ye göstermek yerine, tapu masrafını yuzde 1'e düşürüp, 1m TL olarak göstermek gerekiyor bence.

Bunlar benim aklıma gelen, hem alıcı hem de satıcı tarafında, güçl-kararlı-rasyonel insanlar olmalı. Yoksa ev almak kumara dönüyor.

4. 2013 yılında eve o zaman 1400 dolar kira ödüyordum (3000TL)
    Geçen aylarda aynı evi satın aldım , %25 peşinat ile.

Mortgage taksidi güncel kur ile 1400 dolar : )
    Vade 120 ay.

5. Yaklaşık 5 aydır izmir de 3+1 merkezi ısıtmalı 120 metrekare dairem satılık. Onlarca müşteri arıyor ama ciddi olan sadece 2 kişiydi. Onlarda emlakçıya '' evsahibine iletin, 475 bin olmaz, 425 e verirse alıcıyız '' demişler. Ben olmaz dedim. Emlakçı tam bir odun çıktı. Adam '' abi sen 475 den 15 in onlarda 25 çıksın ortalarda anlaşın '' tarzı hiçbir gayreti olmadı.

Dün artık iyice ümitsizliğe kapılarak emlakçıyı aradım ve 430 a alsınlar dedim. Adam güya konuşup bana dönecekti. Biraz önce tekrar aradım ve dediklerini sordum. Adamlar o teklif o gün içindi demişler. Yani aslında fiyatın nereye kadar çekileceğini test etmişler. Bu piyasada sağlıklı alışveriş olur mu? Cumartesi gideceğim, satlık tebelasını indirip kiralık asacağım. Kirası 2 bin tl. hiç değilse piyasa düzelene kadar gelir getirsin.

Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Yaklaşık 5 aydır izmir de 3+1 merkezi ısıtmalı 120 metrekare dairem satılık. Onlarca müşteri arıyor ama ciddi olan sadece 2 kişiydi. Onlarda emlakçıya '' evsahibine iletin, 475 bin olmaz, 425 e verirse alıcıyız '' demişler. Ben olmaz dedim. Emlakçı tam bir odun çıktı. Adam '' abi sen 475 den 15 in onlarda 25 çıksın ortalarda anlaşın '' tarzı hiçbir gayreti olmadı.

Dün artık iyice ümitsizliğe kapılarak emlakçıyı aradım ve 430 a alsınlar dedim. Adam güya konuşup bana dönecekti. Biraz önce tekrar aradım ve dediklerini sordum. Adamlar o teklif o gün içindi demişler. Yani aslında fiyatın nereye kadar çekileceğini test etmişler. Bu piyasada sağlıklı alışveriş olur mu? Cumartesi gideceğim, satlık tebelasını indirip kiralık asacağım. Kirası 2 bin tl. hiç değilse piyasa düzelene kadar gelir getirsin.
    Aman kiracıyı iyi analiz ediniz. Nacizane hatırlatmak istedim.

SM-J410F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. AVM ler iyi ciro yapıyorsa bu zincir neden iflas etti?

80 mağazası vardı! Kozmetik devi Tekin Acar iflas etti!
    Bir dönem Türkiye’nin en büyük kozmetik firmalarından Tekin Acar iflas etti. Mahkemenin iflas kararı sonrası şirketin tasfiyesine başlandı.

http://www.patronlardunyasi.com/habe...as-etti/230263

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Yaklaşık 5 aydır izmir de 3+1 merkezi ısıtmalı 120 metrekare dairem satılık. Onlarca müşteri arıyor ama ciddi olan sadece 2 kişiydi. Onlarda emlakçıya '' evsahibine iletin, 475 bin olmaz, 425 e verirse alıcıyız '' demişler. Ben olmaz dedim. Emlakçı tam bir odun çıktı. Adam '' abi sen 475 den 15 in onlarda 25 çıksın ortalarda anlaşın '' tarzı hiçbir gayreti olmadı.

hocam semt nedir?

Sayfa 356/1002 İlkİlk ... 256306346354355356357358366406456856 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •