Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 372/1002 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472872 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Yatırım için 170 kiradan aşağısı, oturum için 200 kira ve aşağısı makul.

Arada fark var, çünkü yatırım yaptığınızda cebinize yılda 12 kira girmiyor, fakat ev alıp oturduğunuz zaman yılda 12 kiradan kurtuluyorsunuz.

Tabi benim bu seviyelerden aşağısını makul görmem bu seviyelerden aşağı ev bulabileceğiniz anlamına gelmez.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,920
    oturmak için alacağınız evde hiçbir zaman çarpan tutmaz.
    çarpanla mutlu olacağınız ev alamazsınız.
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

3. Bekarlığımda, yaşadığım yerlerde hiç mekan, yemek, kıyafet seçmedim. Cebimdeki paraya göre yaşamaya çalışmadım. Hep temiz, gösterişsiz ve sağlıklı olmasına dikkat ettim. Kazandığım paraya paralel hayat standartını ( !! ) değiştirmedim. Aslında temiz, sağlıklı olan her şey standarttır , gerisi emperyalizmin oyunudur. Bu oyuna en çok kadınlar düşüyor. Evlenince eşim ; '' hayatım ebeveyn banyolu, parmak iziyle çalışan çelik kapılı, çöp kanalı olan daire alalım '' diye tutturdu. Yani kapıya anahtarı takarak açmak, çöpü koridora koymak veya sokağın başındaki çöpe atmak zor geliyorsa yaşamak zaten boştur dedim ve boşadım.

İkinci evliliğimi yaparken resmen yazılı sözleşme yaptım. Sosyoloji kürsüsünde okutulacak değerde tam 27 sayfa - ortak yaşam standartları ve eşlere düşen görevler- sözleşmesi imzaladık. Elbette ki 2 yıl boyunca arkadaşlık yaptık. Birbirimizi sevdik ama ortak yaşam bambaşka bir alan. Tam 24 yıl oldu. Her konu açıldığında iyiki yapmışız bu işi diyoruz. Şimdi ise köyümüze tamamen doğal malzemelerden 2+1 ev yaparak , elektriği güneşten- rüzgardan , suyu hemen 50 metre ilerdeki doğal gözeden temin ediyoruz. 4 keçim var. Tüm süt ürünlerini kendimiz yapıyoruz. Ekmek, sebze ve diğer beceremediğimiz ( şimdilik ) şeyleri 5 hane den oluşan komşulardan alıyoruz. Hayat böyle daha basit. Kendimize kalan zaman çok daha fazla. Para ise hemen hemen gereksiz. Çocuk, önce çok yadırgadı. İnternet olmazsa sizi ziyarete gelmem dedi ama o meseleyi çözdük. Yani tüketimin ve lüksün sonu yok. Parayı daha gerekli yerlere yönlendirmek gerek.

4.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Bekarlığımda, yaşadığım yerlerde hiç mekan, yemek, kıyafet seçmedim. Cebimdeki paraya göre yaşamaya çalışmadım. Hep temiz, gösterişsiz ve sağlıklı olmasına dikkat ettim. Kazandığım paraya paralel hayat standartını ( !! ) değiştirmedim. Aslında temiz, sağlıklı olan her şey standarttır , gerisi emperyalizmin oyunudur. Bu oyuna en çok kadınlar düşüyor. Evlenince eşim ; '' hayatım ebeveyn banyolu, parmak iziyle çalışan çelik kapılı, çöp kanalı olan daire alalım '' diye tutturdu. Yani kapıya anahtarı takarak açmak, çöpü koridora koymak veya sokağın başındaki çöpe atmak zor geliyorsa yaşamak zaten boştur dedim ve boşadım.

İkinci evliliğimi yaparken resmen yazılı sözleşme yaptım. Sosyoloji kürsüsünde okutulacak değerde tam 27 sayfa - ortak yaşam standartları ve eşlere düşen görevler- sözleşmesi imzaladık. Elbette ki 2 yıl boyunca arkadaşlık yaptık. Birbirimizi sevdik ama ortak yaşam bambaşka bir alan. Tam 24 yıl oldu. Her konu açıldığında iyiki yapmışız bu işi diyoruz. Şimdi ise köyümüze tamamen doğal malzemelerden 2+1 ev yaparak , elektriği güneşten- rüzgardan , suyu hemen 50 metre ilerdeki doğal gözeden temin ediyoruz. 4 keçim var. Tüm süt ürünlerini kendimiz yapıyoruz. Ekmek, sebze ve diğer beceremediğimiz ( şimdilik ) şeyleri 5 hane den oluşan komşulardan alıyoruz. Hayat böyle daha basit. Kendimize kalan zaman çok daha fazla. Para ise hemen hemen gereksiz. Çocuk, önce çok yadırgadı. İnternet olmazsa sizi ziyarete gelmem dedi ama o meseleyi çözdük. Yani tüketimin ve lüksün sonu yok. Parayı daha gerekli yerlere yönlendirmek gerek.

Ebeveyn banyolu, parmak iziyle çalışan çelik kapılı, çöp kanalı olan daire artık gerekli olan şeyler bence.

Size göre kullandığımız araçların da anahtar ile uzaktan kilidini açmaya gerek yok. Şu eski araçlarda olan yağmur altında anahtarı tak çevir kapıyı kitlerken ayrı terane. Ebeveyn banyosu kesinlikle gerekli olan bir özellik bir evde olmazsa olmaz hocam ilişki sonrası ya da geceleyin wc ihtiyacı için bana son derece gerekli. Mesela müstakil evde oturmaktan ise 20 kat gibi yüksek ama ara kat tercihim olur. Kışın altta üstte daire olduğu için ısınmak kolay ve yazın da ev oldukça serin oluyor.

Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Ebeveyn banyolu, parmak iziyle çalışan çelik kapılı, çöp kanalı olan daire artık gerekli olan şeyler bence.

Size göre kullandığımız araçların da anahtar ile uzaktan kilidini açmaya gerek yok. Şu eski araçlarda olan yağmur altında anahtarı tak çevir kapıyı kitlerken ayrı terane. Ebeveyn banyosu kesinlikle gerekli olan bir özellik bir evde olmazsa olmaz hocam ilişki sonrası ya da geceleyin wc ihtiyacı için bana son derece gerekli. Mesela müstakil evde oturmaktan ise 20 kat gibi yüksek ama ara kat tercihim olur. Kışın altta üstte daire olduğu için ısınmak kolay ve yazın da ev oldukça serin oluyor.
    Valla biraz abartmış, o iş kibrite ne gerek var odunu sürterek yakalım ateşi konusuna kadar gider.

Otomobile zaten gerek yokta, klima hepten lüzumsuz, ebeveyn banyosuna dal tarak girmek şart degil, liste uzar gider.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

6.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Bekarlığımda, yaşadığım yerlerde hiç mekan, yemek, kıyafet seçmedim. Cebimdeki paraya göre yaşamaya çalışmadım. Hep temiz, gösterişsiz ve sağlıklı olmasına dikkat ettim. Kazandığım paraya paralel hayat standartını ( !! ) değiştirmedim. Aslında temiz, sağlıklı olan her şey standarttır , gerisi emperyalizmin oyunudur. Bu oyuna en çok kadınlar düşüyor. Evlenince eşim ; '' hayatım ebeveyn banyolu, parmak iziyle çalışan çelik kapılı, çöp kanalı olan daire alalım '' diye tutturdu. Yani kapıya anahtarı takarak açmak, çöpü koridora koymak veya sokağın başındaki çöpe atmak zor geliyorsa yaşamak zaten boştur dedim ve boşadım.

25 sene once parmak izli kapı isteyen yengeyi zaten sal gitsin dayı ama sanki biraz mantıksız 25 sene once öyle bir istek?

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bence faizin fonksiyonudur. Mesela 9.5 faiz için 7.64 yılda kendini geri ödeyen bir şirket almaya çalışırım. Ama kendi evimi alırken, ödemeyeceğim 7.64 yıllık kirayı da üstüne koyarsam, kırama bağlı olarak 10 - 15 fk ideal çıkabilir, yani 120 - 180 kira bedeli uygun olabilir. Oturulacak evlerde böyle bir çarpan son 7 senedir Ankarada oluşmadı bu nedenle de ev alamadım beklemedeyim ısrarla. En pahalı 600 kira çarpanı yani 50 Yılda kendini amorti eden evlere denk geldim, en ucuz 270 veya 23 Yıl. 18 değil de 20 yıl çarpana bile almaya razıydım o da aynı gün satıldı yan tarafı aynı gün 200 bin zam yaptı falan filan nasip olmadı. Demek ki ya ben ya piyasa yanlış düşünüyoruz hangimiz haklı zaman gösterecek. Ben iyi ki kiradayım diyorum Borsadan kazandıkça, eğer borsa düşerken de kazanmayı veya zarar etmemeyi başarırsam faizler yükselirken uygun evler denk geleceğini düşünüyorum açıkçası.

Söyle bir risk de var Ankara için, yeni inşaat başlamıyor. Olanları yavaş yavaş bitirmeye çalışıyorlar ama şu anki mevcut arz fazlası 2 3 yıl içinde talep fazlasına doğru kayabilir çünkü yeni ev olmayacak artık.
    Bu hesabın içinde arsa bedeli var mı? Yani şu kadar eurobond faizi vs...evin kirası ok de...arsa nerede bu hesapta.

Oturduğum semtte, İstanbul da, 200 çarpan aşağısı ev görmedim ben...oturduğum sitede 480 daire var, 2-3 kiralık, 4-5 de satılık var...aidat da makul olduğu iç, tercih edilen bir site...çarpan 250 civarı...bence oturulacak düzgün bşr sitede 250 altı hayal kurmak olur.

İstanbulu geçtim, Anadolu’da memlekette kirada bşr evim var..250 çarpana kesinlikle vermem...çok alım satım olmadığı İçin çarpan söylemek zor...ama 250-300 arası bşr şeydir.

8.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    oturmak için alacağınız evde hiçbir zaman çarpan tutmaz.
    çarpanla mutlu olacağınız ev alamazsınız.
    Tecrübe belli oluyor, çok güzel şekilde özetlemişsin durumu

Sayfa 372/1002 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472872 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •