Anket Sonuçlarýný Gör: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým mý.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsýnýz
  • Balon patladý, nakitte fýrsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatýrým yapmak mantýklý

18 12.41%
  • Faizler inerse, þimdi almak mantýklý deðil

12 8.28%
  • Faizler iniþe geçince alacaðým, þimdi kiracýlýk daha karlý

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iþ'de yok

18 12.41%
  • Dünya malý dünyada kalsýn, ben ahirete yatýrým yapýyorum kardeþim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 374/1002 ÝlkÝlk ... 274324364372373374375376384424474874 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,985 - 2,992 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým

1.  Alýntý Originally Posted by Cautionary Yazýyý Oku
    20 yýldýr baþlýkta ayný þeyler dönüp dönüp yazýlýyor. Tek bir çarpan kadar saçma bir yaklaþým olamaz. Olaya ilçe, hatta, mahalle bazlý bakmak lazým bu bir. Evin nitelikleri bazýnda bakmak lazým bu da iki. Hiç bir zaman 2+1 ile 3+1 in çarpaný ayný olmaz.

Ez cümle, þu çarpana ev bulunur, þu çarpanýn üstünde yasamak için bile olsa ev alýnmaz söylemleri, saçmalýktan ibarettir.
     Alýntý Originally Posted by Cautionary Yazýyý Oku

Oturduðum semtte, Ýstanbul da, 200 çarpan aþaðýsý ev görmedim ben......çarpan 250 civarý...bence oturulacak düzgün bþr sitede 250 altý hayal kurmak olur.

Ýstanbulu geçtim, Anadolu’da memlekette kirada bþr evim var..250 çarpana kesinlikle vermem...çok alým satým olmadýðý Ýçin çarpan söylemek zor...ama 250-300 arasý bþr þeydir.
    Evlerin niteliklerine bakmadan ortaya tek bir rakam atýyor oluþumuz tabi ki saçma biraz.
    Sorulduðunda bir fikir vermek amacýyla "170-200 çarpan mantýklý" diyorum ama bunu þablon gibi her eve uygulamak mantýklý deðil tabi.

Mesela 5 yaþýndaki depreme dayanýklý ve mantolu bir evle 40 yaþýnda çürük ve dökük bir evi ayný çarpanla almak doðru olmaz. Biri ömrünün baþýnda, diðeri sona yaklaþýyor. Arsasý deðerli bir konumda deðilse ömrü biten ev çöptür. Arsa deðerliyse evin yaþýnýn önemi ikinci planda kalýr. Bu sefer daire baþýna düþen arsa metrekaresi önem kazanýr.

Bir de alýcý mý satýcý mý olduðumuza da baðlý bu çarpan meselesi.

Öðretmen kayserili öðrenciye sormuþ "yedi kere sekiz kaç eder?"
    Öðrenci demiþ "alýrken mi satarken mi?"

Yani saðlam ve güzel bir evi 170-200 çarpanla almak mantýklýdýr, ama ayný çarpanla satmak mantýklý deðildir.

Ben þahsen 250 çarpanla ev almam, çünkü çok pahalý.
    ayný zamanda 250 çarpanla ev satmam, çünkü çok ucuz.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracý adayýnýz iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMÝÞÝNÝ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

þu zamanlarda ev zaruri ihtiyaç olarakta çok alýnýyor.

artan boþanma vakalarý. yaþlanan insanlar. ( üst katlarda oturuyorsa asansörde yoksa mecbur yüksek giriþ veya zemin )

önceden aile ile oturma kavramý vardý ama þimdi 20 30 yaþ arasý gençler bile ayrý evim olsun derdinde.

bitiþiðe üst üste 3 kere boþanmýþ birileri gelince kiracý . insan düþünmeden edemiyor tabi.

yine bir arkadaþ boþandý kadýnýn istediði kocasýndan birtane ev bana evimi al cehennemin dibine kadar yolun var hesabý.
    Ateþleri ateþlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

3.  Alýntý Originally Posted by djoz Yazýyý Oku
    Evlerin niteliklerine bakmadan ortaya tek bir rakam atýyor oluþumuz tabi ki saçma biraz.
    Sorulduðunda bir fikir vermek amacýyla "170-200 çarpan mantýklý" diyorum ama bunu þablon gibi her eve uygulamak mantýklý deðil tabi.

Mesela 5 yaþýndaki depreme dayanýklý ve mantolu bir evle 40 yaþýnda çürük ve dökük bir evi ayný çarpanla almak doðru olmaz. Biri ömrünün baþýnda, diðeri sona yaklaþýyor. Arsasý deðerli bir konumda deðilse ömrü biten ev çöptür. Arsa deðerliyse evin yaþýnýn önemi ikinci planda kalýr. Bu sefer daire baþýna düþen arsa metrekaresi önem kazanýr.

Bir de alýcý mý satýcý mý olduðumuza da baðlý bu çarpan meselesi.

Öðretmen kayserili öðrenciye sormuþ "yedi kere sekiz kaç eder?"
    Öðrenci demiþ "alýrken mi satarken mi?"

Yani saðlam ve güzel bir evi 170-200 çarpanla almak mantýklýdýr, ama ayný çarpanla satmak mantýklý deðildir.

Ben þahsen 250 çarpanla ev almam, çünkü çok pahalý.
    ayný zamanda 250 çarpanla ev satmam, çünkü çok ucuz.
    Tamam iþte, ben de tam bunu diyorum.

4.  Alýntý Originally Posted by EMLAK Yazýyý Oku
    þu zamanlarda ev zaruri ihtiyaç olarakta çok alýnýyor.

artan boþanma vakalarý. yaþlanan insanlar. ( üst katlarda oturuyorsa asansörde yoksa mecbur yüksek giriþ veya zemin )

önceden aile ile oturma kavramý vardý ama þimdi 20 30 yaþ arasý gençler bile ayrý evim olsun derdinde.

bitiþiðe üst üste 3 kere boþanmýþ birileri gelince kiracý . insan düþünmeden edemiyor tabi.

yine bir arkadaþ boþandý kadýnýn istediði kocasýndan birtane ev bana evimi al cehennemin dibine kadar yolun var hesabý.
    Maalesef, ciddi sýkýntýlar var. Erkeklerin kadýna karþý þiddetinin de bir sebebi bu. Cezalar caydýrýcý deðil, yasalar da kadýndan yana, özellikle maddi olarak. O zaman þiddet uygulayayým, doveyim, olmadý oldureyim. Zaten milletin yarýsý týmarhanelik. Bunlarýn hepsi ev talebi demek. Eskiden anne baba lar çocuklarýnýn yanýnda bir þekilde idare ederdi, þimdi hangi kadýn ya da erkek anne babaya evet diyor. %90 ayrý yaþýyor.

5. Son olarak þunu ekleyeyim. Bazý arkadaþlar kýrýlabilir, üzülebilir. Ama ona buna pahalý, kazýk vs diyen arkadaþlar birikimlerine baksýnlar, ne kadar para kazandýklarýna, ne kadar tasarruf edebildiklerine baksýnlar. Belki de evler pahalý deðildir, kendileri yeterince para kazanamýyordur.

Mesela evler pahalý diyen arkadaþlar, orta halli sýfýr bir araba ucuz mu? 200 binden aþaðý orta sýnýf araba yok neredeyse. Donanýmý iyi olsun, üst paket olsun dersen 300 bine yaklaþýyor. Nasýl uygun mu fiyatý? Peki çarpaný kaç!!!

Hadi onu geçtim, 2 çocukla ailecek dýþarýda ayda bir yemek yiyelim dediniz. Hamburgerciye gitseniz 100 tl, en az. Biraz düzgün bir yemek yiyelim, et olsun vs derseniz 200 tl. Nasýl çok uygun deðil mi?

Yýllardýr beyaz yaka tipiðinde þunu anlatmaya çalýþýyorum. Eski lale devri günleri bitti, özellikle okumuþ etmiþ mühendis Ogretmen olmuþ kesim haddini bilerek yaþayacak. Tasarruf etmeye çalýþacak. Bugün yeni mezun beyaz yaka karý koca birlikte çalýþsa açlýk sýnýrýnýn üzerinde, yoksulluk düzeyinde yaþar. Bir ömür biriktirdiði parayla da bir ev bir araba ancak alýr. Eðer iyi tasarruf eder, haddini bilerek yaþar ve iyi yatýrým kararlarý verirse belki yýrtar.. yoksa durum pek Ümit verici deðil.

Niye bu haldeyiz, niye sadece düzenli ev faturalarý maaþýn üçte birini götürüyor... niye hayat bu kadar pahalý, sorgulayýp ona göre karar versinler.

Aklýma gelmiþken, kýþ aylarý 500 doðalgaz, 200 elektrýk faturasý çok uygun deðil mi? Öderken gönül rahatlýðýyla yatýrýyorsunuz parayý???

6. muteahhit banka kredisi ile is yapiyormu ? Eger banka kredisi kullanarak insaati bitirmeyi planliyorsa, kesinlikle uzak dur, sonu kesin husran olur.

mamak gülseren toki konutlarý nasýl biryerdir. bilgisi olan var mý ?

yaþlý bir akraba için düþünüyoruz ama sýkýntýlý bölge sanki.
    Ateþleri ateþlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Evler kazýk fiyatlarda bana göre.Arabalarda kazýk fiyatlarda ,zaten o nedenle otomotiv sektörü çöktü.Emlak sektöründe de genel bir iflas dalgasý var da,hükümet gayrýmenkul sektöründe iflasý yasakladýðýndan biz hissetmiyoruz olayý))))))))) Misal suryapý,teknik yapý,nef,aðaoðlu açýn bakýn þikayet sitelerine bu þirketlerden maketten ev alanlar evlerini teslim alamýyor,teslim alanlar evlerin üstündeki banka ipotekleri yüzünden tapularýný alamýyor.Benim aklýma göre ben bir þirkete paramý ödediysem o þirket benim evimi bitirip tapumu bana veremiyorsa iflas etmiþtir.Bence yazdýðým bu þirketlerin hepsi iflas durumundadýr,ev satmalarý yasaklanmalý millet gözgöre göre ateþe atýlmamalý.Yýllardýr bu iflas durumunu bu sitede yazýyorum,hep bekliyorum biri en azýndan tek bir firma prestij firma itibarý þu bu diye dava açsýn diye,kimse sallamýyor,demek ki hisseneti önemli bir mecra olarak görmüyorlar.Herneyse bu ekonomik durumla kimse ne ev ne araba alabilir,bu mallarýn hedef kitlesi olan orta sýnýf dar gelirli kesime döndü,zengin zaten bunlarla uðraþmaz,en alt kesim de survývor modunda.Bu nedenle gidiþat fecaat.

Sayfa 374/1002 ÝlkÝlk ... 274324364372373374375376384424474874 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •