Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 385/1002 İlkİlk ... 285335375383384385386387395435485885 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,073 - 3,080 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Benim o iletiler s500 zaten...

Kehhh kehhhhh kehhhhhhhhhh
     Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    adamın üstüne s400 fırlatsaydın daha iyidi.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    bir ara powerpc 30 bin dolara milyonluk ev alacam filan diyordu sanki, benim aklımda öyle kalmış
    Bunlar hatırlamaz...Eski iletiler duruyor forumda ama getirmeye tenezzül bile etmem..

kehh kehhh kehhhhhh

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Benim gibi emlak satıp parayı tamamen altına bağlasaydı aynı evden şimdi 2 tane alabiliyor olurdu. Hatta bu sene sonunda aynı evden 3-4 tane alabiliyor olacaktı.
    Altin, yatirim araci degildir, sadece alim gucunu korur, artmaz, buyumez, bolunmez.

Oysa 2019 yili icin %30 dan daha az para kazananin, oz sermayesi azaldi.

BIST gibi borsalarda olan kisiler bence altin almaz, hisse alir, dolar alir.

Altin bir diger taraftan, manupilasyona cok acik bir emtiadir.

Gercek fiziki altinin cok ustunde altin islemi olur Forexte.

1999 da Rusya memorandum ilan ettiginde, Rus merkez bankasi altin satacak diye, ABD altinin onsunu 280 dolara kadar dusurmustu.

Bu nedenle altina her an bir hareket cekebilirler ve yazik olur altin toplayanlara.

Fikrimiz bu. yazalim dedik.

4. Emlaktan kar etme/etmeme tartışılıyorken . Bende 2010 sonrası beton piyasasında çevremde gerçekleşen(özellikle istanbul) işlemlere göre kar eden görmedim ne ailemde ne akraba arkadas cevresinde..

Belki kar/zararda başabaş denilecek kişiler kadıköyde 35yaş üstü evini yeniletip evin alanını 140 150m2 den cebinden para çıkmaması karşılığında 110-120m2ye düşürenler oldu.

Bu arada evlenen boşanan ayrı eve çıkmak isteyenlerden dolayı talep olduğu belirtilse de olayın bir de dengeleyici** miras boyutu var yani bunun için 70-90-2019 yılının nüfüs piramidini aşağıya koyuyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir

1970

1990

2019

Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Ben anlamam o işlerden. Altınlarım Gümüşlerim dursun bir kenarda. Ne bileyim virüs salgını olur, ne bileyim savaş olur, ne bileyim banka batar, bilmem ne olur. Kafam almaz benim alengirli işleri. Basit düşünmeyi severim. Gram altını ilk toplamaya başladığımda 95 TL idi. O zaman da düşecek diyorlardı. Sürekli artıyor meret.

Şimdi bu virüs işi daha uzarsa Altın pek düşmez bence. Düşerse de düşsün. Sonunu düşünen kahraman olamaz.

Bütün merkez bankaları sürekli para basıyorlar. Altın iştahının azalması için mutlaka deflasyon olması lazım. Altın enflasyon zamanında artıyor en çok.

Fiyatlarda azalma olması için deflasyon olması için hem talebin azalması hem de üreticinin ucuza üretmesi lazım.

Üreticilerin maliyeti çok artacak. Talep az olacak ama üretilen mal da az olacak!

ÇİN den virüs sebebiyle yeterince ara mal gelmezse tüm dünya dötünü silecek tuvalet kağıdını bile çok çok pahalıya üretir işler düzelene kadar 6 ay boyunca! Demedi deme İbrahim.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Altin, yatirim araci degildir, sadece alim gucunu korur, artmaz, buyumez, bolunmez.

Oysa 2019 yili icin %30 dan daha az para kazananin, oz sermayesi azaldi.

BIST gibi borsalarda olan kisiler bence altin almaz, hisse alir, dolar alir.

Altin bir diger taraftan, manupilasyona cok acik bir emtiadir.

Gercek fiziki altinin cok ustunde altin islemi olur Forexte.

1999 da Rusya memorandum ilan ettiginde, Rus merkez bankasi altin satacak diye, ABD altinin onsunu 280 dolara kadar dusurmustu.

Bu nedenle altina her an bir hareket cekebilirler ve yazik olur altin toplayanlara.

Fikrimiz bu. yazalim dedik.

6.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Ben anlamam o işlerden. Altınlarım Gümüşlerim dursun bir kenarda. Ne bileyim virüs salgını olur, ne bileyim savaş olur, ne bileyim banka batar, bilmem ne olur. Kafam almaz benim alengirli işleri.
    O halde her yazimiza altin da altin diye karsilik vermiyeceksiniz.

Burada bir fikir teatisinde bulunuyoruz, benim kafam almaz gibi tuhaf onermeler getirmiyeceksiniz.

Son 10 yilda, konut sektorunde beklenen karlar gelmeyince,para degerini korumak endisesi, talebin shift degistirmesine neden oldu.

Millet, konuttan cekinmeye basladi ve iktidarin da parlatmasiyla, bir kisim millet altina yoneldi.

Kafasi alanlar ve bu iktidardan umudu olmayanlar Dolara yoneldiler.

Surekli altin al..! diye propaganda yapiyorsunuz, anladik. Bizde fikrimizi soyledik.

Karsi fikriniz varsa yazarsiniz,tartisilir.

Benim kafam almaz..! gibi mahalle agziyla yazanlara bizim pek bi soyleyecek sozumuz yok.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Gülen neden gülsün. Kimin ne hakkı var. Herkes kendi tercihleriyle, mutlu olabilmek için yaşıyor.

42 yaşındayım. İki yıl önce, büyük bir şirkette iyi bir pozisyonda iyi bir ücretle çalışırken ayrıldım işten. Midem bulanıyordu son yıllarda, nefret eğmiştim plaza ortamından. Şimdi homeofis çalışıyorum, şükür, çok mutluyum, aileme daha çok vakit ayırıyorum.

Ben bu kararı alırken hemen her arkadaşım vazgeçirmeye çalıştı, saçma bir karar olduğunu düşünmüştür çoğu. ama ben bu yolu seçtim, ve çok daha mutlu oldum bu şekilde.
    Ben de biraz hayat hikayemden bahsedeyim. 24 yaşımdayım. 18 yaşımdan beri borsada aktif bir şekilde alım satım yapıyorum. Toplam param 200binTL. 2 sene evvel elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun oldum. 2 senedir her yerde iş aradım. O kadar yılın emeğini hiçe sayıp asgari ücretli işlere bile başvurdum. Hiçbirinden adam akıllı geri dönüş bile alamadım. (alanımla ilgili işlere başvurdum.) Dolayısıyla hayatımı idame ettirmek için önümde iki seçenek vardı, ya alanımla alakası olmayan bir işe girecektim, ya da sermaye piyasalarını kullanarak kendime bir gelir yaratacaktım. Ben 2.sini seçtim. Kendi kendime asgari ücrete bağladım. 200 binden 50 bin TL'sini 2 yıllık maaşım olarak ayırdım. Kalan 150 bin TL'nin 50 bin TL'sini eurobond fonu olarak değerlendiriyorum. (sigorta) Kalan 100 bin TL'nin 80 bin TL'si orta vade borsa yatırımı, 20 bin TL'si ile de günlük trade yapıyorum.

Şuanda beklentilerimi karşılamış vaziyetteyim. Ayrıca yüksek lisansa başladım, almanca kursuna da gidiyorum. Bir de bir yenilebilir enerji firmasında stajyer gibi başladım. Edindiğim tek kazanç öğle yemeği, belki tecrübe..

Sizin gibi hayat tecrübesi yüksek abilerimden görüşler almak isterim.
    Doğru hisse, doğru zaman.

8. Hesaplamayı ve çıkarım yapmayı seven (kinaye yok) forum üyelerine veri sağlamak amacıyla;

2008 yılında Beşiktaş'ta itibarı iyi bir sitede 3+1 daire (15 yaşında) ortalama 425bin TL'ye satılıyordu. O senenin ortalama dolar kuru ile 325bin $ ediyordu.

2018 yılında aynı sitede yine 3+1 daire (25 yaşında) ortalama 1.3m TL'ye satılıyordu. O senenin ortalama dolar kuru ile 275bin $ ediyordu. 10 sene içinde yüzde 15 değer kaybı söz konusuydu.

Bugün ise ayrı daire ortalama yine 1.3m TL'ye satılık ama kimse aramıyor. Daire günümüz dolar kuru ile 215$ ediyor. Sadece iki senede %20, yazının başındaki tarih 2008'e göre ise %35 değer kaybetti.

Bu dairelerin en bakımlısına 4bin 500 TL kira isteniyor. 24 sene civarı kira çarpanı ediyor. 24 sene sonra bina 51 yaşında olacak.

Aidat şuan 500TL ama apartman yaşlandığı için her ay bir masraf çıkıyor ve o aidat asla 500TL'de kalamıyor.

Sayfa 385/1002 İlkİlk ... 285335375383384385386387395435485885 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •