Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 391/1002 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491891 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,121 - 3,128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Çok fark eder. Mutlaka belgenizi alın.

Izmır de sigaracilar da vardı ne veriyor bilmem ama mutlaka pozisyon vardır philip morris vardı sanırım. Yazılım firmaları var. Biraz da iş işi şans işi biz de 2008 krizi vb. Yaşadık onlara benzer bir durum var ortada Allah yardımcınız olsun.

35 yaşında evli çocuklu borsacı bir birey olarak 10m portföyüm olsa işimi bırakmam kesinlikle. 15m üstünde düşünürüm. Hayat bir maraton masraflar hastalıklar çocuğun eşin derdi ihtiyacı asla bitmiyor 200 bin yaşınızda çok çok iyi olmakla beraber uzunda daha fazlasına ihtiyaç var mutlaka mesleğinizi yapın derim nacizane. Bol kazançlar & bol şanslar.
    değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Şansımı zorlamaya devam edeceğim gibi gözüküyor.
    Doğru hisse, doğru zaman.

2.  Alıntı Originally Posted by snowdrop Yazıyı Oku
    Konu başlığıyla örtüşen yazı arıyorum. Ne kadar çok kirlilik var. Heryerde entropi..

Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu durum en çok benden kaynaklandı sanırım. Kusuruma bakmayın. Cevap veren, yorum yazan herkese çok teşekkür ederim. Konunun asıl amacına dönmesi için daha fazla yazı yazmayacağım bu konu hakkında.

3. Emlakta bir hareketlilik mi var , bana mı öyle geliyor.

Ben bu aralar (üç-dört yıllık bir aradan sonra) alıma geçeceğim sanırım. Kiralar çok yükselmiş. Artan kiralar, kira çarpan hesabını olması gereken yerlere getirmiş. Neredeyse dört yıldır fiyatlar artmadı, yerinde sayıyor. Enflasyon hesabı, dört yılda 100 % gibi bir oranda.

Fiyatlar : dört yıl öncesi ile aynı, yada 10 % daha düşük. Sanırım alım zamanı geldi.

Beraber yorumlayalım bu konuyu mümkünse. (İstanbul için konuşuyorum, diğer büyük illerde bu kadar duraklama olmadı)

Saygılar,

4. Ben de katkı sunmak için İzmir Bornova'dan bir bilgi vereyim.

Amcam 2015 yılında 252 bin TL'ye (100 bin dolar) 1+1 ev almıştı. O zaman için 1250 lira (500 dolar) kiraya vermişti.

Şimdi Yıl 2020, Evin değeri 350 bin TL (58bin dolar) olduğu söyleniyor. (sahibinden.com fiyat ortalaması) Kirası ise 1800 TL (300 dolar)

Yani dolar bazında yaklaşık %40 zararda. ABD'deki yıllık %2 enflasyonu da hesaba katarsak ( 5 yılda %10,4 yapıyor) yaklaşık %50 zarar.

Reel'de %50 kayıp. Bugün için zarar etmeden evi satması gereken değer: 660 bin TL

Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Emlakta bir hareketlilik mi var , bana mı öyle geliyor.

Ben bu aralar (üç-dört yıllık bir aradan sonra) alıma geçeceğim sanırım. Kiralar çok yükselmiş. Artan kiralar, kira çarpan hesabını olması gereken yerlere getirmiş. Neredeyse dört yıldır fiyatlar artmadı, yerinde sayıyor. Enflasyon hesabı, dört yılda 100 % gibi bir oranda.

Fiyatlar : dört yıl öncesi ile aynı, yada 10 % daha düşük. Sanırım alım zamanı geldi.

Beraber yorumlayalım bu konuyu mümkünse. (İstanbul için konuşuyorum, diğer büyük illerde bu kadar duraklama olmadı)

Saygılar,
    Fiyatlar yükseldi. Öncelikle düşük faiz sonrasında deprem bir önemli motivasyon kaynağı olarak gözüküyor.
    Düşük faiz hem kredi hem mevduat tarafında etkili, şimdi yükselen altında buna eklendi. Yeni konut inşaa maliyetleride yükselişin kalıcı olabileceğini gösteriyor.

Kendi perspektifimden ekonominin iyiye gittiğini düşünmüyorum. Bu nedenle tetikte olmak gerekiyor. Konut uzun vadeli ve likit olmayan bir yatırım. Hükümet yarın öbür gün hem emlak vergisi (ikinci konutlar için) , hem de alım satım kanalından ekstra maliyetler çıkarabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Ekonomi iyiye gitmiyor, rezalet ötesi. Doğrudur..

Ama göreceli olarak şu an dünyada en ucuz emlak Türkiyede. Istanbulda prime dediğimiz lokasyonlarda metrekaresi 1000 dolara ev almak mümkün, yani bu şaka ötesi rakamlar.

Eğer bir gün ülke tekrar batıya dönerse, AB sürecinde hareketlenme olursa bu fiyatlar ilk etapta 3000 dolar, ikinci etapta 5000-6000 dolara gider.

Istanbul dediğimiz şehir dünyanın en önemli şehirlerinden biridir, tarihtede hep öyle olmuştur, en büyük imparatorlukların amiral gemiliğini üstlenmiştir.

New York, Londra,Singapur filan hikaye aslında. Istanbul dünyanın ilk mega şehiridir, er geç hak ettiği değeri bulacaktır. Bangladeşde emlak fiyatların istanbuldan pahalı olması akla mantığa uygun değil, er geç bu saçmalık son bulacaktır.

Ama istanbul deprem bölgesi diyenleri duyar gibiyim, onlara google'ı açıp japonyadaki emlak fiyatlarına bakmalarını öneriyorum : )

7.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de katkı sunmak için İzmir Bornova'dan bir bilgi vereyim.

Amcam 2015 yılında 252 bin TL'ye (100 bin dolar) 1+1 ev almıştı. O zaman için 1250 lira (500 dolar) kiraya vermişti.

Şimdi Yıl 2020, Evin değeri 350 bin TL (58bin dolar) olduğu söyleniyor. (sahibinden.com fiyat ortalaması) Kirası ise 1800 TL (300 dolar)

Yani dolar bazında yaklaşık %40 zararda. ABD'deki yıllık %2 enflasyonu da hesaba katarsak ( 5 yılda %10,4 yapıyor) yaklaşık %50 zarar.

Reel'de %50 kayıp. Bugün için zarar etmeden evi satması gereken değer: 660 bin TL
    Evin net matrekaresi ne kadar?

50 metre kare ev, metrekaresi 2000 dolar, ve izmir

Balona yakın fiyat, ama tam balon sayılmaz çünkü alındığı tarihte 500 dolar kira getirisi varmış.

Çok kötü bir yatırım olmuş fırsat maliyeti namına, er geç eski fiyatını görür, ama uzun sürebilir, belki 2030'da.

Marka projelerden ev almayın! %95 sonu hüsran oluyor.

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Ekonomi iyiye gitmiyor, rezalet ötesi. Doğrudur..

Ama göreceli olarak şu an dünyada en ucuz emlak Türkiyede. Istanbulda prime dediğimiz lokasyonlarda metrekaresi 1000 dolara ev almak mümkün, yani bu şaka ötesi rakamlar.

Eğer bir gün ülke tekrar batıya dönerse, AB sürecinde hareketlenme olursa bu fiyatlar ilk etapta 3000 dolar, ikinci etapta 5000-6000 dolara gider.

Istanbul dediğimiz şehir dünyanın en önemli şehirlerinden biridir, tarihtede hep öyle olmuştur, en büyük imparatorlukların amiral gemiliğini üstlenmiştir.

New York, Londra,Singapur filan hikaye aslında. Istanbul dünyanın ilk mega şehiridir, er geç hak ettiği değeri bulacaktır. Bangladeşde emlak fiyatların istanbuldan pahalı olması akla mantığa uygun değil, er geç bu saçmalık son bulacaktır.

Ama istanbul deprem bölgesi diyenleri duyar gibiyim, onlara google'ı açıp japonyadaki emlak fiyatlarına bakmalarını öneriyorum : )
    Bir haftadır. Fox’ta izliyorum. Benim anladığım İstanbul’da depreme çözümü imar değişikliği olarak sunuyorlar.
    Zemini bozuk olan yerlere ekstra imar vermek nasıl depreme hazırlık oluyor onu çözemedim. Eğer haberleri ben yanlış anladıysam lütfen beni düzeltin. Ama bu kafayla istanbulun değerini bulması mümkün değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 391/1002 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491891 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •