Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 392/1002 İlkİlk ... 292342382390391392393394402442492892 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,129 - 3,136 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Ekonomi iyiye gitmiyor, rezalet ötesi. Doğrudur..

Ama göreceli olarak şu an dünyada en ucuz emlak Türkiyede. Istanbulda prime dediğimiz lokasyonlarda metrekaresi 1000 dolara ev almak mümkün, yani bu şaka ötesi rakamlar.
    Eğer bir gün ülke tekrar batıya dönerse, AB sürecinde hareketlenme olursa bu fiyatlar ilk etapta 3000 dolar, ikinci etapta 5000-6000 dolara gider.

.....
    .....
    New York, Londra,Singapur filan hikaye aslında. Istanbul dünyanın ilk mega şehiridir, er geç hak ettiği değeri bulacaktır. Bangladeşde emlak fiyatların istanbuldan pahalı olması akla mantığa uygun değil, er geç bu saçmalık son bulacaktır.

Ama istanbul deprem bölgesi diyenleri duyar gibiyim, onlara google'ı açıp japonyadaki emlak fiyatlarına bakmalarını öneriyorum : )
    Akşam akşam iyi güldüm. Allahda bu dediklerinizi çabuk gösterip sizi güldürsün )

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku

Ama göreceli olarak şu an dünyada en ucuz emlak Türkiyede. Istanbulda prime dediğimiz lokasyonlarda metrekaresi 1000 dolara ev almak mümkün, yani bu şaka ötesi rakamlar.

Eğer bir gün ülke tekrar batıya dönerse, AB sürecinde hareketlenme olursa bu fiyatlar ilk etapta 3000 dolar, ikinci etapta 5000-6000 dolara gider.

Istanbul dediğimiz şehir dünyanın en önemli şehirlerinden biridir, tarihtede hep öyle olmuştur, en büyük imparatorlukların amiral gemiliğini üstlenmiştir.

New York, Londra,Singapur filan hikaye aslında. Istanbul dünyanın ilk mega şehiridir, er geç hak ettiği değeri bulacaktır. Bangladeşde emlak fiyatların istanbuldan pahalı olması akla mantığa uygun değil, er geç bu saçmalık son bulacaktır.

Ama istanbul deprem bölgesi diyenleri duyar gibiyim, onlara google'ı açıp japonyadaki emlak fiyatlarına bakmalarını öneriyorum : )
    Sizin yanildiginiz nokta şu; o saydığınız şehirlerde parklar, bahçeler, deprem toplanma alanları, eğitim arazileri yandaşlara peşkeş çekilip konut üretimine ayrılmıyor. dolayısıyla o şehirlerde bir arz sıkıntısı var. Millet ev yapacak şehri genişletecek arsa bulamıyor. Dolayısıyla kısıtlı sayıdaki eve çok talep olduğu için fiyatlar çıkıyor.

İstanbul'da ise bu saydığım arazilere hatta aklınıza gelen her yere bina dikildiği için inanilmaz bir arz fazlası var bu sefer talep yeteri kadar gelmiyor. Fiyatlar dolar veya enflasyon karşısında eriyor.

Mi 9 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Doğru hisse, doğru zaman.

3.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Sizin yanildiginiz nokta şu; o saydığınız şehirlerde parklar, bahçeler, deprem toplanma alanları, eğitim arazileri yandaşlara peşkeş çekilip konut üretimine ayrılmıyor. dolayısıyla o şehirlerde bir arz sıkıntısı var. Millet ev yapacak şehri genişletecek arsa bulamıyor. Dolayısıyla kısıtlı sayıdaki eve çok talep olduğu için fiyatlar çıkıyor.

İstanbul'da ise bu saydığım arazilere hatta aklınıza gelen her yere bina dikildiği için inanilmaz bir arz fazlası var bu sefer talep yeteri kadar gelmiyor. Fiyatlar dolar veya enflasyon karşısında eriyor.

Mi 9 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Istanbul cevizlibaği bilen varsa eger, honda cem ve opet in arka tarafinda yeni bir bina yapiliyor 3 4 katli, bitti sayilir. Nereye yapildi dersiniz? Okul bahcesine.
    Vali geldi, kagit ustunde çat cat cat,10 dakikada karar alindi bitti.6 ayda bina dikildi.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Ben o tarihlerde ayagimdaki donumu bile satip ALTIN almıştım.

Altın bazında amcanızın kar zarar durumu nedir?

Altın bazında karda ise üzülmesine gerek yok. Gerçek para sadece ve sadece Altındır.

Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de katkı sunmak için İzmir Bornova'dan bir bilgi vereyim.

Amcam 2015 yılında 252 bin TL'ye (100 bin dolar) 1+1 ev almıştı. O zaman için 1250 lira (500 dolar) kiraya vermişti.

Şimdi Yıl 2020, Evin değeri 350 bin TL (58bin dolar) olduğu söyleniyor. (sahibinden.com fiyat ortalaması) Kirası ise 1800 TL (300 dolar)

Yani dolar bazında yaklaşık %40 zararda. ABD'deki yıllık %2 enflasyonu da hesaba katarsak ( 5 yılda %10,4 yapıyor) yaklaşık %50 zarar.

Reel'de %50 kayıp. Bugün için zarar etmeden evi satması gereken değer: 660 bin TL

5.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku

Istanbul dediğimiz şehir dünyanın en önemli şehirlerinden biridir, tarihtede hep öyle olmuştur, en büyük imparatorlukların amiral gemiliğini üstlenmiştir.

Arkadaş a Japonya daki 9 şiddetindeki deprem videosunu ardından da bizde yaşanan son Elazığ depremiyle ilgili görüntüler izletelim,malum mars dan katılıyor foruma...

6.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de katkı sunmak için İzmir Bornova'dan bir bilgi vereyim.

Amcam 2015 yılında 252 bin TL'ye (100 bin dolar) 1+1 ev almıştı. O zaman için 1250 lira (500 dolar) kiraya vermişti.

Şimdi Yıl 2020, Evin değeri 350 bin TL (58bin dolar) olduğu söyleniyor. (sahibinden.com fiyat ortalaması) Kirası ise 1800 TL (300 dolar)

Yani dolar bazında yaklaşık %40 zararda. ABD'deki yıllık %2 enflasyonu da hesaba katarsak ( 5 yılda %10,4 yapıyor) yaklaşık %50 zarar.

Reel'de %50 kayıp. Bugün için zarar etmeden evi satması gereken değer: 660 bin TL
    o zamandan bugüne neredeyse 20bin dolardan fazla kira getirisi olmuştur, onu da hesaba katmak gerekir. yine zarar ama zararın boyutunu bir nebze azaltır. bu arada 2013- 2019 arası dolara göre hemen hemen her yatırım zarar ettirmiştir. markalı konutlar ekstra zarar tabi.

7. Düşündüm ....

1.000.000 TL'ye (hesap kolay olsun diye) , kiraya vermek amacı ile bir ev aldığımı varsaydım.

Evi ; airbnb'den hiç boş kalmamak şartı ile günlük $50'dan , aylık 9.000TL , 10.000TL'ye yuvarlayarak kiraya verdiğimi varsaydım.
    (1.000.000'luk ev 10bin TL'ye kiralanamaz ama hesap kolay olsun dedim)

Gelirler

Yıllık 120.000TL kira geliri

Giderler

2.500 TL aylık ,30.000TL yıllık , temizlikçi

Emlak Vergisi ???

Apartman gideri ???

Kira /Gelir Vergisi ???

Tamirat , tadilat ???

Aklıma yatmadı !
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Düşündüm ....

1.000.000 TL'ye (hesap kolay olsun diye) , kiraya vermek amacı ile bir ev aldığımı varsaydım.

Evi ; airbnb'den hiç boş kalmamak şartı ile günlük $50'dan , aylık 9.000TL , 10.000TL'ye yuvarlayarak kiraya verdiğimi varsaydım.
    (1.000.000'luk ev 10bin TL'ye kiralanamaz ama hesap kolay olsun dedim)

Gelirler

Yıllık 120.000TL kira geliri

Giderler

2.500 TL aylık ,30.000TL yıllık , temizlikçi

Emlak Vergisi ???

Apartman gideri ???

Kira /Gelir Vergisi ???

Tamirat , tadilat ???

Aklıma yatmadı !
    Her ev için bir temizlikci tutarsan batarsın tabi :D

Sayfa 392/1002 İlkİlk ... 292342382390391392393394402442492892 ... SonSon

Yer İmleri