Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 4/1002 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 25 - 32 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Forumdaki ankette eksiklik sözkonusu. Sanki balon patlamış fiyatlar cazipmiş gibi bir hava sezinledim gerçekler ise hala balonun patlamadığı sadece balonun hafiften hava aldığıdır. Konut fiyatları cazip mi değil mi işte size kira çarpanı grafiği. Görüldüğü üzere hala evler ederinin ve olması gereken fiyatın çok üzerinde. 140 K olmadan gayrimenkul almak çok riskli. Özellikle de demografik yapısı hızla bozulan İstanbul'da ev alanın kucağında kalacak gibi duruyor.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    konunu uzmanı değilim ama ortada basit bir gerçek var, kira çarpanı dediğiniz konu günün sonunda faizlerin seviyesi ile alakalı.

ekli linkte şehir bazlı kira çarpanları verilmiş, İstanbul için şehrin merkez dışı yerlerine 17 yıl demiş ki 210 civarı bir şey yapar gerçekçi görünüyor, sizin grafiğiniz muhtemelen şehir merkezi ona da 260 civarı bir şey demişler ( veriler yıllık).

Faizler artarsa 150 civarı kira çarpanları görülebilir ama tüm dünyada faiz artışından ziyada faiz düşüşü ve yeni para basımı konuşuluyor.

bir de malum Ortadoğulu cebinde dolar olan tl faizi umurunda olmayan yatırımcılar var, dolayısı ile ben kira çarpanlarında dramatik bir düşüş beklemiyorum.

belki verdiğim linkte 210 olan çarpan bir 10%-15% daha düşer ve 180 e gelir ama daha altı orta vadede bana olası gelmiyor.

https://www.numbeo.com/property-investment/rankings.jsp
    Linke göre ABD'de kira çarpanı 115 ay mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Forumdaki ankette eksiklik sözkonusu. Sanki balon patlamış fiyatlar cazipmiş gibi bir hava sezinledim gerçekler ise hala balonun patlamadığı sadece balonun hafiften hava aldığıdır. Konut fiyatları cazip mi değil mi işte size kira çarpanı grafiği. Görüldüğü üzere hala evler ederinin ve olması gereken fiyatın çok üzerinde. 140 K olmadan gayrimenkul almak çok riskli. Özellikle de demografik yapısı hızla bozulan İstanbul'da ev alanın kucağında kalacak gibi duruyor.

80 lerden itibaren almışsınız grafigi.

Bir seyler sunuyordanız herseyiyle sunun .

80 lerde kişi başı milli gelir 1500 dolarmış yıllık . 1994 de bile 2300 dolarmış.

onlarıda yazıverin.

tekrar 1500-2000 dolarlara düşerse kişi bası gelir. ev fiyatlarıda 120-140 aylara düşer kira carpanına göre .

https://www.sektorix.com/tr/turkiye-...a-milli-gelir/

bakın sizin attıgınız grafikle tamamen ortüşüyor . kira artışı ile lişi bası milli gelir artışı .

3. o zamnlar maliyetlerde çok duşüktü, hep arsa hem yapım maliyeti çok daha ucuzdu. dolayısıyla, faiz oranları bu grafiği belirleyen şey, bu çok nettir. reel faiz oranlarına bolerek yapılsa, çok daha manalı bir çizim çıkar

Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku

80 lerde kişi başı milli gelir 1500 dolarmış yıllık . 1994 de bile 2300 dolarmış.

onlarıda yazıverin.

tekrar 1500-2000 dolarlara düşerse kişi bası gelir. ev fiyatlarıda 120-140 aylara düşer kira carpanına göre .

bakın sizin attıgınız grafikle tamamen ortüşüyor . kira artışı ile lişi bası milli gelir artışı .
    yıl 2010
    Bir gecede 2354 dolar zenginleştik
    https://www.yenicaggazetesi.com.tr/b...tik-42659h.htm

yıl 2016
    12 Aralık'ta açıklanacak yeni rakamlarla gelirin 2 bin dolar artması bekleniyor
    https://www.sabah.com.tr/ekonomi/201...-gelir-artiyor

milli gelir artışı dediniz ya size çok güldüm
    bi de bu artışın ne kadarı dış borçlarla

5. 17 Haziran Pazartesi 10:00 KONUT SATIŞLARI MAYIS'TA YILLIK %31,3 DÜŞTÜ, ÖNCEKİ %18,1 DÜŞÜŞ

6. 17 Haziran Pazartesi 10:01 GENÇ NÜFUS İŞSİZLİĞİ MART'TA %25,2 OLDU, ÖNCEKİ %26,1

17 Haziran Pazartesi 10:00 İŞSİZLİK MART DÖNEMİNDE YÜZDE 14,1 OLDU, BEKLENTİ YÜZDE 14,1

17 Haziran Pazartesi 10:05 İŞSİZ SAYISI MART'TA 4 MİLYON 544 BİN OLDU, ÖNCEKİ 3 MİLYON 670 BİN

7.  Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku

onlarıda yazıverin.

kira çarpanı grafiği olduğu için her şey dahil oluyor enflasyon kişi başı milli gelir vs vs herşey dahil grafik
    Nil Satis Nisi Optimum

8. Kira çarpanı direk faizle koreledir. Milli gelir artsa da azalsa da fark etmez, faiz düşerse kira çarpanı artar faiz artarsa kira çarpanı düşer.

Şu an emlak sektöründe kusursuz fırtına var, hem arz fazlası kiraları aşağı çekiyor hem de yüksek faiz nedeniyle alternatiflere yöneliyor alıcılar.

Sayfa 4/1002 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •