Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 402/1002 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452502902 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,209 - 3,216 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Bir de aldığınız lokasyonun geleceği önemli. Ankara - Kızılay, kolej, kurtuluş, cebeci bundan 5 yıl önce zirveyken, şimdi bütün bakanlıklar , kamu kurumları, hastaneler eskişehir yoluna dizilmiş ve bağlıca daki tarlalar uçmuş gitmiş. Adamlar MİT binasını göstererek ; GnKur, kara- hava- deniz kuvvetleri binalarının da bağlıcaya taşınacağını ilanlarına yazıyor. hatta emlakçılar ilanlara - PENTAGON bölgesinde- diye not düşüyorlar. Bu durumda kızılay- cebeci- kurtuluş bölgesi balon gibi sönüyor. Bunlarda önemli.

2. Yazlık amacıyla ; Edremit, Akçay, burhaniye, Ayvalık gibi bölgelere bakıyordum. Marmara depreminin çok yakın zamanda olacağı söylentisine bakarak vazgeçtim. Sıfır bina da olsa , yeterli denetlenmediğini, körler sağırlar birbirini ağırlar tarzında yapıldıklarını düşünüyorum. Müteahhit daha temelde satmaya başladığı bir binaya özen gösterir mi ? Adamlar 5 - 10 yıl orada müteahhitlik yapıp, sonra şirketi kapatıyor, başka bir şehirde başka bir şirketle bir 5 yıl daha gidiyor. yani tamamen vicdan meselesi.Deprem bölgelerinde En iyisi arsa alarak, kendi evini yaptırmak.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    FED'in faiz indiriminin ardından parasal genişleme konuşuluyor.
    Konuta yarar mı bilmem. İnşallah yarar.

Zira şu an hiç hoş bir noktada değiliz.
    Alacak olan almıyor bekliyor, satacak olan satmıyor bekliyor.
    Kitlenip kaldık.
    Bişeyler değişmeli artık.
    FED zaten aylardır repo adı altında tarihin en büyük parasal genişlemesini yapıyor, faizleri indiriyor. yaraycak olsaydı yarardı.

4. İstanbul için son günlerde gördüklerim ;

15 Temmuz sonrası kişisel emlak yatırımları tamemen durmuştu. Genç beyaz yaka ciddi manada ülkeyi terketmeye başlamıştı (ki bu devam ediyor). Kiralık konut fazlası oluştu. Hatta o dönem il dışı Üniversite kazanan bir çok genci, aileleri il dışına bile göndermedi. Merkezi semtler bile yatırım için kesinlikle cazip değildi. Ayrıca kiralama sıkıntısı varken hesaplı konutta bulunmuyordu. Talep azaldığı için fiyatlar yavaş yavaş gevşedi.

Biz İstanbulu eski hali ile kıyaslıyoruz ve kesinlikle memnun değiliz burada yaşamaktan ve zor şartlarından. Fakat Arap baharı sonrası Ortadoğu'da artan istikrarsızlık, mevcut hükümetin dış politikası, sosyal medya etkisi sonucunda ülkemize Arap ve Ortadoğulu ilgisi inanılmaz arttı. Maddi durumu çok iyi yada çok kötü farketmiyor, ülke ve şehir yabancı dolu. Sadece Ortadoğulu değil, sebebini tam anlayamadığım Kore ve Çin yatırımları sebebi ile çok sayıda Asyalı expat mevcut şu an İstanbulda. Batı Avrupalı expat bir miktar azalırken onun bir kaç katı Asyalı expat oluşmuş. Ortadoğulular ise turist ve oturum sahibi konumunda kiralama yapıyor. Türki cumhuriyetlerinden de bir akım var. Bizde nasıl demokrasiye güven olmadığı için ABD ve EU'dan konut yatırımı yapan bir kesim varsa, Türki cumhuriyetleri iş adamlarıda parasını emlak yolu ile buraya yatırmaya başlamış. Hatta Azeri, Türkmen vs emlakçılar var. Tek işleri kendi ülke yatırımcılarına ev bulup almak.

Yabancıların kiralamaları, kira piyasasını yükseltirken, konut alımları satış fiyatlarını henüz artmamış. Alım yaparken hesapsız davranmıyorlar, piyasanın zor koşulda olduğu bildikleri için bundan faydalanacak şekilde (kendi aracıları ile) dip alım yapmaya çalışıyorlar.

Gayrimenkul değerlemesinde bir çok farklı yöntem var ama en çok kullanılan yöntem genelde kira getirisi üzerinden hesap yapmak.
    Uzun yıllardır ilk defa kira çarpanları 200'ün altına inmiş durumda. ( lüks konutlardan bahsetmiyorum, merkezi, standart evler)

Yanlış anlaşılmasın alım yönünde ciddi hareket yada yakın zamanda fiyat atışı var yada olacak demiyorum. Tüm bunlara rağmen satışlar hala durgun. Fakat enflasyon düzeltmesi, özellikler ucuz segment, lüks olmayan konutlarda mutlaka olacaktır.

Piyasa ne durumda diye araştırma yaparken edindiğim bilgileri aktarmak istedim.

5. ev almayı bende planlıyorDUM ama şu son durumda ev alacağıma 8 liradan THY almak daha mantıklı geliyor...

6.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    İstanbul için son günlerde gördüklerim ;

Gayrimenkul değerlemesinde bir çok farklı yöntem var ama en çok kullanılan yöntem genelde kira getirisi üzerinden hesap yapmak.
    Uzun yıllardır ilk defa kira çarpanları 200'ün altına inmiş durumda. ( lüks konutlardan bahsetmiyorum, merkezi, standart evler)

Yanlış anlaşılmasın alım yönünde ciddi hareket yada yakın zamanda fiyat atışı var yada olacak demiyorum. Tüm bunlara rağmen satışlar hala durgun. Fakat enflasyon düzeltmesi, özellikler ucuz segment, lüks olmayan konutlarda mutlaka olacaktır.

Piyasa ne durumda diye araştırma yaparken edindiğim bilgileri aktarmak istedim.
    Bi noktada yanlişiniz var bence.
    Ulkenin yaşadigi enflasyonu tetikleyen sacma sekilde artan konut fiyatlaridir.
    200 binlik evi 600 bin yaptilar ama domatesi 50 kuruştan alacaklar oylemi..
    Olmadi tabi. Millet salakmi.
    Anlayacagin şuan olan şey konut disindaki herşeyi konut fiyatina göre ayarlamadir.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmetg Guest
    Bu corona virus olayi ev piyasasini nasil etkiler?

8. Şu anki durumuyla SIFIR
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Bu corona virus olayi ev piyasasini nasil etkiler?
    Mi 9T Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 402/1002 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452502902 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •