Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 425/1002 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525925 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,393 - 3,400 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Uzunca süredir yazmamıştım, bir şeyler karalıyım.

Öncelikle İstanbul'un cazibesi hiçbir zaman bitmez, hele mevcut iktidarın İstanbul aşkı yüzünden hiç hiç bitmez. Ben de küçücük evlere milyonlar veren insanları anlamıyorum lakin bir şekilde arz talep var.

İzmir diyorsunuz, İzmirliyim lakin burada iş yok. Mevcut işlerde de maaşlar çok düşük. Kriz sonrası durum daha kötü olacak. İzmir'de Üst düzey yöneticilerin çoğu, İstanbulda uzman ya da supervisor maaşı kadar maaş alıyor. Ciddi bir uçurum var.

Müstakil evlere ilgi artmış olabilir ama bunlar daha çok algı yönetimi gibi geldi bana, bu tip haberler. Zira deprem sonrasında da, yüksek binalara ilgi azaldı diyorlardı? ne oldu? aynı devam ediyor. Ev fiyatları reel olarak kesinlikle düşecek, zaten düştü de, nominal olarak da düşebilir. Kendi evimden örnek vereyim, geçen yaza göre evin fiyatı %10-15 civarı düştü. Enflasyonu düşünürseniz, %20 civarına denk geliyor.

İzmir'de Urla-Güzelbahçe aksı, biraz farklı. Lakin orada da doğru yatırımı bulmak lazım. Geçen gün Güzelbahçe'de 1+1 daire sordum 700.000 TL dediler. (55-60m2). Şaka gibi. Biraz daha üstüne ekle, bahçeli villa alablirsiniz. Güzelbahçe-Urla'dan ev almak isteyenler en az 10-12 ay araştırmadan almasınlar. 2-3 yıldır o bölgedeki tüm ilanları haftalık tarıyorum. Resmen uzmanlaştım. Bugüne kadar fiyatı iyi dediğim evler ve arsalar ciddi prim yaptı. Lakin çok ciddi yüksek fiyatla lansmanı yapılan yerler var. Uzak durun. Üzülürsünüz.

Eğer deniz sevdanız yoksa, Kemalpaşa veya Gaziemir-Menderes aksını tavsiye edebilirim. Gaziemir-Menderes'de orman kenarı havuzlu sitelerde daireler (hava alanı bölgesi olduğu için maximum 3-4 katlı binalar) ve Kemalpaşa orman içinde villalara bakabilirsiniz.

Karşıyaka-Bornova'da fiyatlar çok anlamsız yüksek. Alıp kazanayım diyorsanız, kesinlikle şanslı olup, ölü bir fiyata denk getirmeniz lazım. Yani 1.000.000 TL rayici olan bi evi, şansa 800K TL'ye alırsanız, kazanırsınız.

türkiyedeki konut fiyatlarını anlamanız için 2 insan tipini anlamamız ve kabul etmeniz gerekiyor.

1- muhafazakar, finansal okur yazarlığı düşük olan insanlar (nüfusa oranı ben diyim %40 başkası desin %20), bu insanlar para harcamayı çok sevmez, bilmez, yaz tatili yoktur, varsa da köyüne gider yıllık bilumum gıdasını temin eder, fındığı, çayı, kayısısı varsa toplar cebine para koyarak gelir, bu insanlar kendilerini bildi bileli altın ve konut alır, ikisi yıllardır yükseliyor, 10 sene önce altın 50 tl ydi.

2- kara para, rüşvet, gizli zenginler. bu arkadaşlar konut alıyor, her gün selam verdiğiniz komşunuzun belki 10 dairesi vardır, milyoner sayıları açıklandığı gibi tapu kayıtlarında da atıyorum 10 dan fazla mülkü olan sayısı açıklansa konu daha iyi anlaşılacaktır. istanbulda özellikle fikirtepe de dairelerin nasıl satıldığını çok iyi biliyorum. dairelerin yarısı bana bu paraya daire ver ile satılıyordu. almak istediği daireye gelmiyor cebindeki paraya göre daire alıyordu, bakın burası çokemelli. minibüscüsü, kumar oynatan cafecisi, annesinin üzerine daire alan rüşvetçi vekil müdürleri vs. vs.

demek ki bu emlakçı çetesi şimdi de izmire sarmış, izmirli arkadaşlar anlam veremiyor.

benımde 15 dairem olsaydı onlarla mı uğraşacaktım, olacaktı bi emlakçım abi surayı alalım, burayı satalım, kiraya verelim, dinleyecektim onu belki izmirden bi dairede ben alacaktım.
    men dakka dukka

3.  Alıntı Originally Posted by kxsr Yazıyı Oku
    türkiyedeki konut fiyatlarını anlamanız için 2 insan tipini anlamamız ve kabul etmeniz gerekiyor.

1- muhafazakar, finansal okur yazarlığı düşük olan insanlar (nüfusa oranı ben diyim %40 başkası desin %20), bu insanlar para harcamayı çok sevmez, bilmez, yaz tatili yoktur, varsa da köyüne gider yıllık bilumum gıdasını temin eder, fındığı, çayı, kayısısı varsa toplar cebine para koyarak gelir, bu insanlar kendilerini bildi bileli altın ve konut alır, ikisi yıllardır yükseliyor, 10 sene önce altın 50 tl ydi.

2- kara para, rüşvet, gizli zenginler. bu arkadaşlar konut alıyor, her gün selam verdiğiniz komşunuzun belki 10 dairesi vardır, milyoner sayıları açıklandığı gibi tapu kayıtlarında da atıyorum 10 dan fazla mülkü olan sayısı açıklansa konu daha iyi anlaşılacaktır. istanbulda özellikle fikirtepe de dairelerin nasıl satıldığını çok iyi biliyorum. dairelerin yarısı bana bu paraya daire ver ile satılıyordu. almak istediği daireye gelmiyor cebindeki paraya göre daire alıyordu, bakın burası çokemelli. minibüscüsü, kumar oynatan cafecisi, annesinin üzerine daire alan rüşvetçi vekil müdürleri vs. vs.

demek ki bu emlakçı çetesi şimdi de izmire sarmış, izmirli arkadaşlar anlam veremiyor.

benımde 15 dairem olsaydı onlarla mı uğraşacaktım, olacaktı bi emlakçım abi surayı alalım, burayı satalım, kiraya verelim, dinleyecektim onu belki izmirden bi dairede ben alacaktım.
    Haklısınız. Benim lafım daha çok İstanbul'da emeği ile birikim yapıp, para denkleştirip Urla-Güzelbahçe aksına taşınmak isteyen beyaz yakalara. Saçma sapan paralar vermeyin, gerekirse 1-2 sene İzmir'de kirada kalın nerede nasıl yaşanır görün sonra karar verin.

Bu konuda yardımcı olmamı isteyen varsa detay bilgi verebilirim.

4. Hazır para yiyen tuzu kurular ve emekliler dışında hiç kimse istanbulu terk edemez.
    Aha buraya yazdım.

İşi gücü istanbulun göbeğinde olanlar, istanbulu terk etmek şöyle dursun, toplu taşımaya binmeden işine yürüyerek ulaşabilmek için merkezden ev tutmak zorunda kalabilir.

Birinci paragraftan eminim de, ikinci kısımın "belki"si var.
    Umursamayan yine biner metrobüse.

5. Tekalifi Milliye nedir? Neden bu aralar sürekli tekrarlanıp duruluyor?

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Uzunca süredir yazmamıştım, bir şeyler karalıyım.

Öncelikle İstanbul'un cazibesi hiçbir zaman bitmez, hele mevcut iktidarın İstanbul aşkı yüzünden hiç hiç bitmez. Ben de küçücük evlere milyonlar veren insanları anlamıyorum lakin bir şekilde arz talep var.

İzmir diyorsunuz, İzmirliyim lakin burada iş yok. Mevcut işlerde de maaşlar çok düşük. Kriz sonrası durum daha kötü olacak. İzmir'de Üst düzey yöneticilerin çoğu, İstanbulda uzman ya da supervisor maaşı kadar maaş alıyor. Ciddi bir uçurum var.

Müstakil evlere ilgi artmış olabilir ama bunlar daha çok algı yönetimi gibi geldi bana, bu tip haberler. Zira deprem sonrasında da, yüksek binalara ilgi azaldı diyorlardı? ne oldu? aynı devam ediyor. Ev fiyatları reel olarak kesinlikle düşecek, zaten düştü de, nominal olarak da düşebilir. Kendi evimden örnek vereyim, geçen yaza göre evin fiyatı %10-15 civarı düştü. Enflasyonu düşünürseniz, %20 civarına denk geliyor.

İzmir'de Urla-Güzelbahçe aksı, biraz farklı. Lakin orada da doğru yatırımı bulmak lazım. Geçen gün Güzelbahçe'de 1+1 daire sordum 700.000 TL dediler. (55-60m2). Şaka gibi. Biraz daha üstüne ekle, bahçeli villa alablirsiniz. Güzelbahçe-Urla'dan ev almak isteyenler en az 10-12 ay araştırmadan almasınlar. 2-3 yıldır o bölgedeki tüm ilanları haftalık tarıyorum. Resmen uzmanlaştım. Bugüne kadar fiyatı iyi dediğim evler ve arsalar ciddi prim yaptı. Lakin çok ciddi yüksek fiyatla lansmanı yapılan yerler var. Uzak durun. Üzülürsünüz.

Eğer deniz sevdanız yoksa, Kemalpaşa veya Gaziemir-Menderes aksını tavsiye edebilirim. Gaziemir-Menderes'de orman kenarı havuzlu sitelerde daireler (hava alanı bölgesi olduğu için maximum 3-4 katlı binalar) ve Kemalpaşa orman içinde villalara bakabilirsiniz.

Karşıyaka-Bornova'da fiyatlar çok anlamsız yüksek. Alıp kazanayım diyorsanız, kesinlikle şanslı olup, ölü bir fiyata denk getirmeniz lazım. Yani 1.000.000 TL rayici olan bi evi, şansa 800K TL'ye alırsanız, kazanırsınız.

6. Bill Gates bu çipi ya takacak ya takacak bir tarafımıza. Artık komplo teorisi değil.

https://twitter.com/abdullahciftcib/...290578944?s=20

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Uzunca süredir yazmamıştım, bir şeyler karalıyım.

1) Turkiyede nufusu en hizli artan sehir Izmir

2) Istanbul un NET goc verdigi sehir yalnizca IZMIR

3) Turkiyedeki yuzlerce ilce arasinda ev fiyatlarinin artisinda ilk onda yine hep Izmir in ilceleri var

4) Yurtdisindaki milyonlarca Turk ister Kanada da yasasin ister Almanyada yada isterse Uygur turku olsun farketmez tuhaf bir Izmir saplantisi var. Milyonlarca insan emekli olacagi zaman bir tanesi bile Kastamonu Urfa yada Kayseri demiyor nedeni bilinmez bir sekilde Izmir veya civari diyor.

5) Izmirdeki issizlik dillere destan. Ama bu yalnizca calisma yasindaki insanlari ilgilendiriyor. Zenginler, ve emekliler icin Izmir cok cazip. Ornegin yurtdisindaki is hayatini birakip kendini erken emekliye ayiran onlarca insan tanidim, hicbiri Izmirli degildi ama hepsi Izmire tasindi. Neden bilmiyorum hepside Bostanli Karsiyaka civarinda.

6) Izmire Istanbul dan gelince ilk goze carpan gelir seviyesindeki dusus. Amma velakin asiri sayida Arap ve Iranli Izmire geliyor. Is yok neden geliyorlar bilmiyorum ama onlari heryerde gormek mumkun. Yesilyurt gibi sapa bir yerde gecen yaz bir fotokopiciye girdim sokak arasi dokuntu bir dukkan iceride 3 tane Cezayirli vardi. Kuyrukta muhabbete basladik. Cezayir ne alaka diyecek oldum. Eskiden Istanbula giderdi Cezayirliler ama artik Izmire geliyoruz dedi adam. Ertesi gun BIM in kapisi kapali Cuma namazinda kapaniyormus neyse kapida beklerken onumdeki adam Misirli cikti. Yine ne alaka dedim yani Istanbul varken neden Izmir dedim. Istanbul cok pahalandi arap doldu bizde buraya geliyoruz dedi. Sonucta demek istedigim Izmirde resmi olmayan bir nufus patlamasi var. Herkes ev fiyatlarindan sikayetci ama azinlik olsun Arap olsun kimsede Anadoluya goc edeyim demiyor illaki izmir.

izmirin nesini severler gecekondu mahallesi brezilyanın teneke konduevlerı gibi idi fakirlik yokluk cok. Bir önceki gelisimdede cocuktum o zaman berbat bir sıcak , pis bir koku sanırım mezbahanın kokusu dedıler izmiri bu yuzden pek sevmem. izmirden cıkıp çeşmeye gitmiştik hava guzel esıyordu ve koku yoktu. çeşme sanırım bu yuzden bana hep guzel gelır gıdıp gelen bırı olmadıgım halde

Sayfa 425/1002 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525925 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •