Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 428/1002 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528928 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,417 - 3,424 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ahmetg Guest
    Esasinda gelecek hakkindaki veriler simdiden belli. Nufus artisinin durmasi imkansiz. Heleki simdi Agri civarindaki sinir mayinlarinida temizlemeye basladilar onbinlerce Afgan Paki Bangladesli siniri gecip ulkemize kacak giriyor.

Suriyeliler malum fare gibi doguruyorlar. Sonucta nufus artisi kacinilmaz. Ege bolgesindeki kiyi beldelerine ilginin azaldigi yok arttigi var. Gurbetcilerin bir suru sebepten dolayi Turkiye ye donme istegini herkes biliyor ki bunlardan biride benim. Simdi bu durumda bundan 20 sene sonraki Ege kiyisindaki sehirler neye benzeyecek diye sorsalar simdiki betonun ve carpikligin nufusun kalabalikligin pahaliligin ve asayis sorunlarinin iki kati diye cevap veriririm

Mesela Cesmeye bakin yada Seferihisara yada Izmir geneline. Sizin benim "burada oturulurmu ne kadar uzak merkeze" dediginiz yerler sehrin icinde kalacak. Kusadasinda dag tepelerine 10 katli apartmanlara saskin saskin bakiyorduk simdi o daglarin 10km dogusuna sehir kaymis olacak.

2. dolar aldı başını gidiyor. 2. el araç piyasası desek ortada; https://www.sahibinden.com/otomobil ve buna rağmen devlet alel acele para basıp kredi dağıtıyor. tamam güzel hoş, 6 ay ertelemeli kredi veriyorsunuz da örnek1, doğalgaz faturası 500tl altında gelmiyor. 10000 TL ve 3000 TL arası kredi vermek (genellikle 3bin TL veriyorlar)dalga geçmektir. ev almak ise dediğim gibi, hiç sırası olduğunu düşünmüyorum

anket kapanmış not düşeyim: elbette; "Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir"

3.  Alıntı Originally Posted by turkmeayjust Yazıyı Oku
    dolar aldı başını gidiyor. 2. el araç piyasası desek ortada; https://www.sahibinden.com/otomobil ve buna rağmen devlet alel acele para basıp kredi dağıtıyor. tamam güzel hoş, 6 ay ertelemeli kredi veriyorsunuz da örnek1, doğalgaz faturası 500tl altında gelmiyor. 10000 TL ve 3000 TL arası kredi vermek (genellikle 3bin TL veriyorlar)dalga geçmektir. ev almak ise dediğim gibi, hiç sırası olduğunu düşünmüyorum

anket kapanmış not düşeyim: elbette; "Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir"
    Empati yaparak bakmak gerek piyasaya. Evim varsa ve paraya ihtiyacım yoksa hatta bir miktar nakitim de varsa , evi keyfi bir fiyata satarak gönlümdeki başka bir evi almak istediğimde fiyatım farklı olacaktır.

Ticaret yapıyorum veya işsiz kaldım. Evim var, borçlarımı ödemek veya yaşamımı idame ettirmek için evi satmam gerekse, istediğim fiyatı dayatmam mümkün mü ? Makul bir fiyat teklif edene veririm.

Evim yoksa, nakit elimde bekliyorsam veya işim ( gelirim ) garantiyse krediler ucuzken ev almanın tam zamanıdır. Belirlediğim bölgedeki satıcıları ( gerçek ev sahiplerini ) bir haftada belirlerim. Razı olacakları Gerçek fiyatı bir kaç hamle ile saptarım. İşi bitiririm.

4.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Empati yaparak bakmak gerek piyasaya. Evim varsa ve paraya ihtiyacım yoksa hatta bir miktar nakitim de varsa , evi keyfi bir fiyata satarak gönlümdeki başka bir evi almak istediğimde fiyatım farklı olacaktır.

Ticaret yapıyorum veya işsiz kaldım. Evim var, borçlarımı ödemek veya yaşamımı idame ettirmek için evi satmam gerekse, istediğim fiyatı dayatmam mümkün mü ? Makul bir fiyat teklif edene veririm.

Evim yoksa, nakit elimde bekliyorsam veya işim ( gelirim ) garantiyse krediler ucuzken ev almanın tam zamanıdır. Belirlediğim bölgedeki satıcıları ( gerçek ev sahiplerini ) bir haftada belirlerim. Razı olacakları Gerçek fiyatı bir kaç hamle ile saptarım. İşi bitiririm.
    Sn ressam,

Sahibinden sitesinden bazı mülklerin fiyatı artıyor. Nedenini sorduğumda TL'nin değer kaybı gösteriliyor.

Burada gözlemlediğim bu kişilerin çoğu gerçek satıcı değil. Diğer yandan komisyoncularda çok ciddi problemliler. Sonuçta aracılar ama mal sahibi adında o kadar çok karar veriyorlar ki sanki sadece satıcı taraf danışmanı gibi... Alıcı olanda farklı bir emlakçı tutup alıcı danışmanlığı yapması lazım.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn ressam,

Sahibinden sitesinden bazı mülklerin fiyatı artıyor. Nedenini sorduğumda TL'nin değer kaybı gösteriliyor.

Burada gözlemlediğim bu kişilerin çoğu gerçek satıcı değil. Diğer yandan komisyoncularda çok ciddi problemliler. Sonuçta aracılar ama mal sahibi adında o kadar çok karar veriyorlar ki sanki sadece satıcı taraf danışmanı gibi... Alıcı olanda farklı bir emlakçı tutup alıcı danışmanlığı yapması lazım.

Emlak değerleme ve danışmanlık eğitimi alan birisi olarak söylediklerinizi doğrularım. Burada piyasa yapıcı konumundadır emlakçılar. Piyasanın daima yukarı gitmesini isterler. İnsanlar - eyvah daha da yükselmeden evimi alayım - telaşına düşerse emlakçılar da daha çok kazanıyor.

Bir de alınan komisyonlar, fiyatla birlikte katlanır. Bazı eğitimsiz, adını bile yazamayan sokak emlakçıları ( bir masa bir sandalye ) komisyon oranında ısrar etmezler. Örneğin 10 bin lira tutan bir komisyon için akıllı bir alıcı uyanıksa 3-4 bin lira verir ve üstüne teşekkür bile alır. Çünkü, bu tipler ilan masrafı, dosya , iş takibi bilmezler. sadece evi gezdirir ve mal sahibi ile alıcıyı kaynaştırırlar. Markalı emlakçılar isteseler de komisyonu düşüremezler. Kendi içlerinde kavga çıkar.

6. Ihtiyac fazlasi ev bakipta baktigi yerin beton oldugunu soyleyen tuketim cilgini insanlar gercekten garip.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Ben ev sahibi olarak şunu söyleyeyim. Bir şeyin fiyatı düştükten sonra onu satmanın bir anlamı yok.
    Açlıktan gebermediğim veya ülkeyi terk etmediğim sürece ölü fiyattan ev satmayı düşünmem.

Mal düşükken alınır, yüksekken satılır. Aç kalmadıysanız ölü fiyata mal satmak saçma.
    Bugün "hazır piyasa kötüyken ucuzdan ev alayım" diyenler, piyasanın eninde sonunda düzeleceğinin farkında.
    Ama ev sahipleri de aynı şeyin farkında.

İmzamdaki söz piyasaların özeti gibi. "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner"

Şu anda evleri düşük fiyata satsam o parayla ne alacağım?
    Ne alabilirim?
    Hiç..

Benden ucuza ev almak isteyen kişi, vereceği parayla ne yapmamın karlı olacağını söylesin.
    Dolar mı alaym?
    Altın mı alayım?
    Kendi niye almıyor?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ben ev sahibi olarak şunu söyleyeyim. Bir şeyin fiyatı düştükten sonra onu satmanın bir anlamı yok.
    Açlıktan gebermediğim veya ülkeyi terk etmediğim sürece ölü fiyattan ev satmayı düşünmem.

Mal düşükken alınır, yüksekken satılır. Aç kalmadıysanız ölü fiyata mal satmak saçma.
    Bugün "hazır piyasa kötüyken ucuzdan ev alayım" diyenler, piyasanın eninde sonunda düzeleceğinin farkında.
    Ama ev sahipleri de aynı şeyin farkında.

İmzamdaki söz piyasaların özeti gibi. "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner"

Şu anda düşük fiyata evleri satsam o parayla ne alacağım?
    Ne alabilirim?

Hiç..
    Dogrusun Djoz,

Yalniz farkli dusunenlerin,cok hesapli mal alabildikleri bir ortam var.

Ornek.

ALBRK hissesini dun 1.15 den aldim.

Defter degeri 2.83 TL.

Yani ozetle, 1 TL.lik degeri 41 kurusa almis oldum.

GM isinde %60 indirimle mal alamazsin.

Alternatif getiri imkanlari, GM fiyatlarindaki baskiyi artiririyor.

Sayfa 428/1002 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528928 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •