Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 431/1002 İlkİlk ... 331381421429430431432433441481531931 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,441 - 3,448 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Icra konusunu acmisken birkac laf etmek istedim.
    2017 yilinda tam 2 ay icra takibi yaptim.hemde bizzat antalya icra mahkemelerine hepsine katildim izleyici olarak.nakitim vardi ve is yapmak istiyordum.
    Magdur olanda vardi tabiki alinmasina karsiydim ama mal sahibinide bulup onunda gonlunu alip ortak bir fiyatta anlasarak da ihaleden alinabilirdi.
    Asil anlatmak istedigim husus adam keyfine gore daire almis icralik olmus onun malini almak taraftariyim.yada dededen zamaninda arazi kalmis hayati boyunca hic calismamis gece hayatlarindan vazgecmeyen insanlarin mallari icralik oldumu onlari kim aldiysa hicde ah almis olmazlardi.
    Adama 20 donum arazi kalmis mutehite vermis almis 15 daire zaten havadan gelmis para ordan bor dairesi icralik olmus adama koymazki iste onlarin mallari alinir icradan

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Suan piyasadaki ortalama kira carpaninda dusus var mi

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. oturmak için ev almak istiyorum baktığım yerlerde arz sorunu var. 1milyonluk dairelere 1.3milyon çekmeye başladır. burada o dairelerin en babasını 4500tl ye kiralayabiliyorsun.

mesela 1.3milyon tl'ye 2045 vadeli 220bin nominal adet eurobond alabiliyorsun.

bu her sene 14575 dolar kupon ödemesi yapacak demektir. ödediğin kirayı gider gösterseniz vergisi hesaplasanız v.s. elinize en kötü günümüz kuru ile 70-80bin tl yıllık para ödeyecektir.

üstelik 25 sene sonra 220bin dolarınızı geri ödeyecek eğer TR devleti batmazsa.

peki bu durumda 1.3milyonu eve bağlamak ne kadar mantıklı? üstelik alım satım harcı emlakcı komisyonu v.s. ona da bi 50bin ++ tutar onları hesaba katmadım.

beni dolar konusunda tek düşündüren fedin bu kadar para bastıktan sonra doların değeri ne olacak..

4.  Alıntı Originally Posted by turkmeayjust Yazıyı Oku
    dolar aldı başını gidiyor. 2. el araç piyasası desek ortada; https://www.sahibinden.com/otomobil ve buna rağmen devlet alel acele para basıp kredi dağıtıyor. tamam güzel hoş, 6 ay ertelemeli kredi veriyorsunuz da örnek1, doğalgaz faturası 500tl altında gelmiyor. 10000 TL ve 3000 TL arası kredi vermek (genellikle 3bin TL veriyorlar)dalga geçmektir. ev almak ise dediğim gibi, hiç sırası olduğunu düşünmüyorum

anket kapanmış not düşeyim: elbette; "Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir"
    Tam 1 sene olmadi borsada kazandığım para ile araba aldım 58500 TL ye onu 73000 e sattım sonra yine borsada kazandığım para ile 142500 liralık araba aldım ve arabanın şuan ki emsal fiyatı 175000 bin maliyet 125000 bin 40000 bin kar böyle ekonomi olmaz olmamalı

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    oturmak için ev almak istiyorum baktığım yerlerde arz sorunu var. 1milyonluk dairelere 1.3milyon çekmeye başladır. burada o dairelerin en babasını 4500tl ye kiralayabiliyorsun.

mesela 1.3milyon tl'ye 2045 vadeli 220bin nominal adet eurobond alabiliyorsun.

bu her sene 14575 dolar kupon ödemesi yapacak demektir. ödediğin kirayı gider gösterseniz vergisi hesaplasanız v.s. elinize en kötü günümüz kuru ile 70-80bin tl yıllık para ödeyecektir.

üstelik 25 sene sonra 220bin dolarınızı geri ödeyecek eğer TR devleti batmazsa.

peki bu durumda 1.3milyonu eve bağlamak ne kadar mantıklı? üstelik alım satım harcı emlakcı komisyonu v.s. ona da bi 50bin ++ tutar onları hesaba katmadım.

beni dolar konusunda tek düşündüren fedin bu kadar para bastıktan sonra doların değeri ne olacak..
    Oturmak için evin bedelinin tamamını özkaynakla karşılayacaksanız mantıklı olmayabilir.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Suan piyasadaki ortalama kira carpaninda dusus var mi

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Hayır (kısır çevremden gözlemledğim) aksine TL değer yitirdi diye etiket fiyatlarını yükselten mülk sahibi bunu destekleyen de emlakçılar.

Bende gruba bir soru sorayım.

Diğer koşullar sabit yatırım için cazip kira çarpanı olarak hangi seviyeyi görürsünüz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hayır (kısır çevremden gözlemledğim) aksine TL değer yitirdi diye etiket fiyatlarını yükselten mülk sahibi bunu destekleyen de emlakçılar.

Bende gruba bir soru sorayım.

Diğer koşullar sabit yatırım için cazip kira çarpanı olarak hangi seviyeyi görürsünüz?
    Yatirim amaçlı 20 ve altı.

Oturmak amaçlı 20-25
    (Kriterlerinize uyuyorsa)

Benim görüşüm bu.
    Bu rakamları degistiren çok oynak etkenler var.

Yani iki kelimeyle özetlenecek olay değil aslında.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    HALKIN KONUT KREDİSİ BORCU*

2002 ARALIK: 164 milyon dolar
    2017 ARALIK: 50 milyar 178 milyon dolar
    Kaynak: BDDK

Sayfa 431/1002 İlkİlk ... 331381421429430431432433441481531931 ... SonSon

Yer İmleri