Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 447/1002 İlkİlk ... 347397437445446447448449457497547947 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,569 - 3,576 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Kira gelirini artırması hata. Veya sizin dediginiz gibi nakiti değerlendirebilir.

Bu ara epey ev bakmaya mesai harcıyorum ama ya çok pahalı ya çok uzak ya da çok eski evler bulabiliyorum malesef, ev almak da zormuş.

8 senedir ev alacağım 4 er seneden 2 evde kirada kaldım şu an kiram 2500, eskiden 1200 ile başlamıştım yani 8 senede bugünkü parayla 240.000 eş değeri kira verdim diyelim. 8 sene önce 410.000 tl ye istediğim eve pazarlık etmiştim. Şu an o ev 650.000 civarı ederi var. Tabi kredi çekecektim yıllardır ödüyor olacaktım vs onları hiç dahil etmesem dahi, 8 senede birikimimi getirdiğim yere bakınca o zaman almamakla hayatımın en doğru kararını vermiş olduğum ortada, hele hele o dönem güç bela takside girip de daha hala ödeyen arkadaşlara kıyasla hem penaltı hem gol olmuş diyebiliriz. Peki bundan sonra da böyle gider mi? Bilemiyorum oturduğum evin benim olmamasından çok rahatsizim bir an önce çözmek istiyorum ama hiç bir şekilde kendimi bu piyasada bike ev almaya okna edemiyorum en son bu korona ile beraber kafa müstakile daha çok yatmaya başladı şöyle site içi filan bakalım hayırlısı.
     Alıntı Originally Posted by kxsr Yazıyı Oku
    350 bin tl keş paranızın da 10 yıllık getirisini dahil etmeniz, vergi ev masrafı vs. ön görmeniz gerekmez miydi?

hatta o 350 bin tl yi usd altın mevduat olarak 3 e bölüp 10 yıllık mevduat getirisi mesela.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Kira gelirini artırması hata. Veya sizin dediginiz gibi nakiti değerlendirebilir.

Bu ara epey ev bakmaya mesai harcıyorum ama ya çok pahalı ya çok uzak ya da çok eski evler bulabiliyorum malesef, ev almak da zormuş.

8 senedir ev alacağım 4 er seneden 2 evde kirada kaldım şu an kiram 2500, eskiden 1200 ile başlamıştım yani 8 senede bugünkü parayla 240.000 eş değeri kira verdim diyelim. 8 sene önce 410.000 tl ye istediğim eve pazarlık etmiştim. Şu an o ev 650.000 civarı ederi var. Tabi kredi çekecektim yıllardır ödüyor olacaktım vs onları hiç dahil etmesem dahi, 8 senede birikimimi getirdiğim yere bakınca o zaman almamakla hayatımın en doğru kararını vermiş olduğum ortada, hele hele o dönem güç bela takside girip de daha hala ödeyen arkadaşlara kıyasla hem penaltı hem gol olmuş diyebiliriz. Peki bundan sonra da böyle gider mi? Bilemiyorum oturduğum evin benim olmamasından çok rahatsizim bir an önce çözmek istiyorum ama hiç bir şekilde kendimi bu piyasada bike ev almaya okna edemiyorum en son bu korona ile beraber kafa müstakile daha çok yatmaya başladı şöyle site içi filan bakalım hayırlısı.
    Bu dönemde getiri elde edebilmişsin ama her zaman bu şekilde gitmez finansal piyasalarda risksiz yatırımların getirisi düşük. 2019 ekim 2020 şubat arası%700 getiri elde ettim. Anaparayı eve yatırdım hatta biraz fazlasını. Mart ayında bütün varlığımı kaybedebilirdim ama neyseki bir miktar zararla hallettik. O yuzden bazen sabit yatırım önemli. Borç bir şekilde ödeniyor, karşılığında bir mal varsa tabi.
    Canın bile emanetken, Kaybedecek neyin olabilir ki?

3.  Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Bu dönemde getiri elde edebilmişsin ama her zaman bu şekilde gitmez finansal piyasalarda risksiz yatırımların getirisi düşük. 2019 ekim 2020 şubat arası%700 getiri elde ettim. Anaparayı eve yatırdım hatta biraz fazlasını. Mart ayında bütün varlığımı kaybedebilirdim ama neyseki bir miktar zararla hallettik. O yuzden bazen sabit yatırım önemli. Borç bir şekilde ödeniyor, karşılığında bir mal varsa tabi.
    Doğru dersiniz, ben de o nedenle zaten artık ev almak istiyorum.

Forumda natamam villa alıp yaptıran var mı mesela? Ciddi ciddi acaba girsem mi bu işlere diye düşünüyorum...

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Doğru dersiniz, ben de o nedenle zaten artık ev almak istiyorum.

Forumda natamam villa alıp yaptıran var mı mesela? Ciddi ciddi acaba girsem mi bu işlere diye düşünüyorum...
    ben 2 arkadaşımla şilede arazi aldım, kirada oturmama rağmen bir rüyaya girişip 3 dost aynı parselde 3 ayrı villa yapacağız. sektörün içerisindeyim, hesabımıza göre 100 birim e satılan villayı biz yaklaşık 50-60 birime mal edeceğiz. daha kaliteli malzemelerle, mimari konsepte ağırlık verip (100 birimlik villalara göre) 70-80 birim e ben bütçe ayırdım.

şu ki ilk golu yedik

emlak yasasına göre terki edilmiş araziden imar planı değişmeden ikinci kez terk alınmaz. biz imar başvurusuna bulununca terk çıktı. cüzi miktar ama bize zaman ve para kaybetmemize sebep oldu. bunu neden belirttim ne kadar hakim olsanız da herhangi bir yerden ek giderle karşılaşabiliyorsun.

özetle istediğiniz konuda fikirlerimi paylaşabilirim ama bu konuya şöyle bakmanız lazım müteahhitin 10 birime mal edip 2-3 birim kar ile sana satışı 13 birim geleni sen direk 13 birime mal edebilirsin ancak.

senin müteahhitten daha ucuza mal etme ihtimalin sektörün ne kadar içerisinde olmana bağlı, özellikle villaların natamam teslim edilmesi kendi tasarımınızı, istediğiniz gibi yaptırmanız içindir, daha ucuza mal etmek için değildir.

evinizi boyatmak bile zor geliyorsa bu işlere hiç girişmeyin, inşaat işleri gerçekten zordur.
    men dakka dukka

5. https://www.hisse.net/topluluk/showt...16#post2580816

Foruma üye olduğum 2014den beri altunizade selçuklu konaklarında 4+1 dubleks daire ilanı paylaşırım

2014kasımda 900K $
    2015 mart 965K $
    2017aralıkta 700K $
    2018 ağustos 400K $ 6,80 kur
    2020 mayıs 420K$
    son paylaşımıma göre primlenmiş

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...87389268/detay

6. Nasıl yani? 6 yıldır satılamamış mı daire?

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...16#post2580816

Foruma üye olduğum 2014den beri altunizade selçuklu konaklarında 4+1 dubleks daire ilanı paylaşırım

2014kasımda 900K $
    2015 mart 965K $
    2017aralıkta 700K $
    2020 mayıs 420K$

7.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...16#post2580816

2014kasımda 900K $
    2015 mart 965K $
    2017aralıkta 700K $
    2020 mayıs 420K$

Emlakçıya yazık satacakta komisyon alacakta... ooo
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Kira gelirini artırması hata. Veya sizin dediginiz gibi nakiti değerlendirebilir.

Sn nosfecagri,

Sizi forumun diğer yerlerinden de biliyorum. Gördüğüm kadarıyla finansal piyasalarda iyisiniz. 650k tutarında eve 2,5k kira ödüyorsunuz. Çarpan olarak kiracı lehine bir durum var. Hiç elleşmeyin
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 447/1002 İlkİlk ... 347397437445446447448449457497547947 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •