Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 470/1002 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570970 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,753 - 3,760 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Anlatmak istediginizi burdaki satilik emlagi olan arkadaslar anlamazlar.
    Onlara göre 500 bin ve üstü evleri alabilecek olan zibil gibi insan dolu ülke.

Vay efendim nufus artiyormus, emlak ihtiyacmis, fiyatlar daha da cikacakmis.
    Artan nüfusa nekadar maaş odendiginden haberi yok milletin. Zannediyorlarki her eve 15bin para giriyor her ay.Ayda 5bin lira gelir ile kira ödeyerek yaşayanlara ev iteleyecekler güya.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Katılıyorum,şu anki yönetimi destekleyenlerin önemli argümanlarından biri;80 ve 90 lı yıllara göre şimdi asgari ücretin alım gücünün daha yüksek olduğudur,doğru olabilir ancak unutulan bir şey var;o yıllarda asgari ücret 6 ay ile bir yıllık işe kabul sırasında alınan ücret idi,belli başlı hiçbir yetenek gerektirmeyen işler dışında insanlar bir süre sonra kademeli olarak daha yüksek maaş alırlardı.ÖR.:bir arkadaşım 90 lı yılların ortalarında lassaya girmişti,deneme süreci boyunca asgari ücret aldıklarını anlatıyordu,o yıllarda elden ödeme olduğu için kıdemli işçilerle kendi aldıkları arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtmişti,ancak bir yılın sonunda kadroya geçti ve yaklaşık 3 asgari ücret aylık ile çalışmaya başladı,3 ay sonra o yıllar için orta direğin rüya arabası olan toyota corolla almıştı...

Gelelim günümüze; şu anda çalışanların yaklaşık %40 ı belki daha fazlası asgari ücretle devamlı çalışıyor,dediğiniz gibi bırakın 500 bin tl lik evlerden almayı özellikle büyük şehirlerde ancak geçiniyorlar,istediği evi alabilecek bir güruh her zaman olacaktır ancak şu aşamada 30 katlı her katta 16 daireli kümeslere,400-500 bin bayılacak kişi sayısı yok denecek kadar az olacaktır diye düşünüyorum,daha yuvarlak ifade etmek gerekirse; içinde bulunduğumuz şartlar nedeniyle ev satışlarının eski hızına kavuşması bir kaç yılı bulabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by semiz Yazıyı Oku
    Ne zaman yeni bir evle muhatap olsam tuvaletindeki inşaat harcını temizletmekle uğraşıyorum,bu nasıl işçilik nasıl insanlık anlamıyorum yav
    Basit görünen bir konu ama yapılan işteki bir ahlaki yetersizlik göstergesi daha;bana evi 0,oturuma hazır diye satıyorsun ama ben evi alıp bir hafta tırmalıyorum eksikliklerini gidermeye,devlet bunun her türlü denetim mekanizmasını kurmuş ama iş insanda bitiyor,herkes birbirini idare edince yüzbinlerce tl verilip alınan evlere girmek için bir sürü harcama vs yapmak zorunda kalıyorsunuz.

3.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Katılıyorum,şu anki yönetimi destekleyenlerin önemli argümanlarından biri;80 ve 90 lı yıllara göre şimdi asgari ücretin alım gücünün daha yüksek olduğudur,doğru olabilir ancak unutulan bir şey var;o yıllarda asgari ücret 6 ay ile bir yıllık işe kabul sırasında alınan ücret idi,belli başlı hiçbir yetenek gerektirmeyen işler dışında insanlar bir süre sonra kademeli olarak daha yüksek maaş alırlardı.ÖR.:bir arkadaşım 90 lı yılların ortalarında lassaya girmişti,deneme süreci boyunca asgari ücret aldıklarını anlatıyordu,o yıllarda elden ödeme olduğu için kıdemli işçilerle kendi aldıkları arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtmişti,ancak bir yılın sonunda kadroya geçti ve yaklaşık 3 asgari ücret aylık ile çalışmaya başladı,3 ay sonra o yıllar için orta direğin rüya arabası olan toyota corolla almıştı...

Gelelim günümüze; şu anda çalışanların yaklaşık %40 ı belki daha fazlası asgari ücretle devamlı çalışıyor,dediğiniz gibi bırakın 500 bin tl lik evlerden almayı özellikle büyük şehirlerde ancak geçiniyorlar,istediği evi alabilecek bir güruh her zaman olacaktır ancak şu aşamada 30 katlı her katta 16 daireli kümeslere,400-500 bin bayılacak kişi sayısı yok denecek kadar az olacaktır diye düşünüyorum,daha yuvarlak ifade etmek gerekirse; içinde bulunduğumuz şartlar nedeniyle ev satışlarının eski hızına kavuşması bir kaç yılı bulabilir.
    Sn. watcher46,

Çok doğru bir noktaya değindiniz. Ücretli kesimin geliri reel olarak geriliyor. Diğer yandan asgari ücret reel olarak artıyor. Sonuç olarak linkteki habere göre çalışan kesimin %40'ı asgari ücret ile çalışıyor. Sıfır deneyim ve yetenekli kesim toplam iş gücünün %40'ını temsil ediyor. Günümüzde 3-4 asgari ücret alanlar iyi gelirli hale geldi. Halbuki 3-5 yıl deneyimli bir çalışan için bu ücret normal olmalıdır. Tabii burada iş veren tarafına bakarsak iş gücü verimliliği de git gide düşmektedir.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. watcher46,

Çok doğru bir noktaya değindiniz. Ücretli kesimin geliri reel olarak geriliyor. Diğer yandan asgari ücret reel olarak artıyor. Sonuç olarak linkteki habere göre çalışan kesimin %40'ı asgari ücret ile çalışıyor. Sıfır deneyim ve yetenekli kesim toplam iş gücünün %40'ını temsil ediyor. Günümüzde 3-4 asgari ücret alanlar iyi gelirli hale geldi. Halbuki 3-5 yıl deneyimli bir çalışan için bu ücret normal olmalıdır. Tabii burada iş veren tarafına bakarsak iş gücü verimliliği de git gide düşmektedir.
    okumanın zararı bunlar
    sizde fazla okumayacaktınız.
    ücretinizde gerilemeyecekti.

5. 15 sene önce ilk işe başladığımda - 22 yaşında - askerden dönmüş sabah erken kalkmayı bile beceremeyen birisi - 4 asgari ücret ile işe başlamıştım.

Farklı bir şehirde idim, kiramı ödüyordum, ev eşyası taksiti ödüyordum, kyk kredi borçlarımı ödüyordum ve para biriktiriyordum. 2-3 sene içinde, 3 yaşında 2. el Clio araba aldım (Herhalde şimdi 80-100 bin arasıdır o formatta bir araba).

Kısacası yeni işe başlayan birisinin, 2-3 sene içerisinde şu ana bunları yapması için, herhalde ayda 10.000 TL alması lazım.

1990 - 2010 arası dönem beyaz yakalar ve özel sektör çalışanları için çok iyimiş.

Şu anda herkes köle gibi amaçsızca çalışıyor ve günü kurtarıyor. Değil 5-10 sene sonrasını, bir sonraki haftayı planlayamıyor.
    Üzücü malesef

6. Babam tek memur maaşıyla beni ve biraderi 80 li 90 yıllarda kolejde okutabildi, çok şükür hiç sıkıntı çekmedik ya da bize yansıtmadılar. Şimdi böyle bir şey mümkün mü? Ben sanmıyorum. 2000 lerin başında işe giren arkadaşım o zamanlar TL karşılığı 1000 dolar alıyordum yıllar içinde terfi ünvan aldım hala 1000 dolar alıyorum diyor. Bu şekilde ev almak tasarruf edemeden krediye girmek bana çok anlamlı gelmiyor.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Babam tek memur maaşıyla beni ve biraderi 80 li 90 yıllarda kolejde okutabildi, çok şükür hiç sıkıntı çekmedik ya da bize yansıtmadılar. Şimdi böyle bir şey mümkün mü? Ben sanmıyorum. 2000 lerin başında işe giren arkadaşım o zamanlar TL karşılığı 1000 dolar alıyordum yıllar içinde terfi ünvan aldım hala 1000 dolar alıyorum diyor. Bu şekilde ev almak tasarruf edemeden krediye girmek bana çok anlamlı gelmiyor.

kolleje hiç gitmedim
    amma mearif okullarından farksız olmalı
    yani ne olacak
    kolleje gitmesen mearif tedrisatı var
    yani dolara vs çok ihtiyaç yok
    olmamalı
    ehonomi çoh eyi , deyenlere gelsin.
    işin şakası bi yana
    eskiden betona gömdük ya onlar gömülü kaldı
    şimdi imalatada geçemiyon pek, çünki dünya geneli alıcı yok, herkeş eski arabaları tamir edip edip biniyo zate
    umarım tarımda iyi politikalar geliştirilir.

Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Babam tek memur maaşıyla beni ve biraderi 80 li 90 yıllarda kolejde okutabildi, çok şükür hiç sıkıntı çekmedik ya da bize yansıtmadılar. Şimdi böyle bir şey mümkün mü? Ben sanmıyorum. 2000 lerin başında işe giren arkadaşım o zamanlar TL karşılığı 1000 dolar alıyordum yıllar içinde terfi ünvan aldım hala 1000 dolar alıyorum diyor. Bu şekilde ev almak tasarruf edemeden krediye girmek bana çok anlamlı gelmiyor.

Babamla geçen konuşmuştuk.
    Eskiden memurlar emekli olunca, ev ve araba alır üzerine para kalırmış. Babamların zamanımda emekli maaşı ev parasının 1/4’ne yetebiliyordu.
    Özel okul bizim zamanımızda düşünülmezdi. Anadolu liseleri zaten kolej ayarındaydı. En fazla dersaneye giderdiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 470/1002 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570970 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •