Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 511/1002 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Sizin sitede en azindan makas fazla açık değil.
    1milyondan fazla istenilen evlerde 3000liraya oturuyorlar.
    Almaya kalksan 8 10 bin taksit cikar.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Dogrudur.
    Ben de kendimi o yüzden avutuyorum.

Yani ben evi milyon verip almadim sonuçta.
    Verdigim para 100 pesin 110 kredi.220+78 (faiz) 298 maliyet

300 diyelim düz hesap maliyeti. Günümüzde de1000 tl kira getirisi getiriyor varsayalim.

300.000/1000= 300 kira çarpanı

Işin icinde faiz kulfeti olduğu icin, benim açımdan kötü bir yatırım oldu diye düşünüyorum.
    Ama oturmak amaçlı aldığım için sineye cekiyoruz.

2.  Alıntı Originally Posted by b-y Yazıyı Oku
    Bu daire teknik analize göre şu an destek fiyat üzerinde duruyor, burayı kırarsa ; yukarıda 1.050 ve 1.100.000 TL dirençleri var ( oraları da hacimle geçerse ) fiyat 2 milyona kadar gider

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bir köylünün pazarda sattığı sıska eşek fıkrasına benzemiş.

Iyi güldürdün.

3.  Alıntı Originally Posted by b-y Yazıyı Oku
    Daire İstanbul Küçükçekmece cennet
    yeni daire 115 m2 diye yazmışlar ilana. ( muhtemelen 90 m2 yi geçmez )

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bu hangi site ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Bir köylünün pazarda sattığı sıska eşek fıkrasına benzemiş.

Iyi güldürdün.
    Günümüz koşullarında yuksek enflasyonla yaşadığımız için krediyle ev almak nispeten avantajli ancak, piyasa ister istemez bozuluyor.

Nasil mı.
    Şimdi iki kişi düşünelim.
    Biri peşin para 500 e aldi evi
    Digeri kredili oda 500 e aldi.Ama 300 de faiziyle odedi.Maliyeti 800 oldu.

10 sene sonra ikiside ayni gün satışa çıkardı.
    Evin degeride atiyorum 800 den alici buluyor.

Simdi bu durumda peşin alan 300 kazanmis olacagi için hemen satar.
    Ama krediyle almis olan kar görmediği için o paraya satmak istemiyecektir.
    Daha yuksek rakama satışa koyacaktir.

Bugün piyasadaki şişik rakamlarin bir kısmı bundan kaynaklidir.

Bu durum muteahitler icinde gecerlidir.
    Ornegin bir muteahit kredi ile calisiyorsa (uzak durun) 1 birim insaat maliyeti 100 lirayken 130 liraya malediyorsa bu aradaki farki tüketicinin üzerine yüklemeye calisacaktir. 400 liralik daireye 500 diyecektir.

5. Ne kadar irtibata gectigim ev varsa hemen hepsi 1 gunde satildi halbuki 3-4 aydir balkonda satilik yazisi duruyordu.

Bugun bir eve bakmaya gittik esimle, adam dedi su saat gelin, bu saat gelin, biz de tabi o arada baska ev bakiyoruz, saat gelene kadar dedik bari bosa zaman harcamayalim, neyse en son almaya niyetlendigimiz eve bakmaya gittik, ev sahibini bu surecte en az 3 kere aradim, en son müsait misiniz asagidayiz dedim, adam demez mi su an baska birisi evi geziyor neyse dedim gelmisken bari eve bakalim, adamdan ses soluk cikmadi bekledik ben sizi ararim diyen adam aramadi, neyse tekrar aradim biz anlastik dedi ulan zepevnk bizi ne diye bekletiyorsun dedim anlastigin adam var beni niye cagiriyorsun, meger adam bizi yedekte tutuyormuş sonradan ayiktim.

6.  Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    Ne kadar irtibata gectigim ev varsa hemen hepsi 1 gunde satildi halbuki 3-4 aydir balkonda satilik yazisi duruyordu.

Bugun bir eve bakmaya gittik esimle, adam dedi su saat gelin, bu saat gelin, biz de tabi o arada baska ev bakiyoruz, saat gelene kadar dedik bari bosa zaman harcamayalim, neyse en son almaya niyetlendigimiz eve bakmaya gittik, ev sahibini bu surecte en az 3 kere aradim, en son müsait misiniz asagidayiz dedim, adam demez mi su an baska birisi evi geziyor neyse dedim gelmisken bari eve bakalim, adamdan ses soluk cikmadi bekledik ben sizi ararim diyen adam aramadi, neyse tekrar aradim biz anlastik dedi ulan zepevnk bizi ne diye bekletiyorsun dedim anlastigin adam var beni niye cagiriyorsun, meger adam bizi yedekte tutuyormuş sonradan ayiktim.
    Ben de farkediyorum. Rekor kirar. Stok kalmaz, evlerin fiyatlari daha da artar, tuhaf bir dongudeyiz. Bir de dolar bazindan mukayese edilmesini anlamiyorum. Ben ev almasaydim dolar almayacaktim ki. Alsam bile yuzde 15 artinca satacaktim muhtemelen. Turkiye de enflasyon var, 2016 dan sinra ev fiyatlari cok artmamisti, simdi yine birikmis artis oldu.
    Ev alacak kesimin zaten kosede ya altini, ya dolari vs vs var. parayi gayrimenkul e yatirmasa, kazanacagi getiri ne? Yuzde iki temettu mu? Ev alirim, kira gelir, isler bozulursa ya satarim ya da otururum mantigi var. ev alan hep kazandi, ben de karsiydim ama paralari borsa da batirdikca mantikli gelmeye basladi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ahmetg Guest
    Istanbul dan kacista rekor ustune rekor kiriliyor

Peki bu kadar insan nereye goc ediyor?

Izmir mi? Hepsi olmasada cogunluk evet.

TERSİNE GÖÇ HIZLANIYOR

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre İstanbul’a 2015’te 453 bin kişi göç etti. Bu şehrin son 10 yıldaki göç rekoruydu. 2018 ise 595 bin kişiyle en çok göç verdiği yıl olarak kayıtlara geçmişti:

2014-2015 dönemi gelen kişi sayısı: 453 bin 407, giden kişi: 402 bin 864.
    2015-2016 dönemi gelen kişi sayısı: 369 bin 582, giden kişi: 440 bin 889.
    2016-2017 dönemi gelen kişi sayısı: 416 bin 587, giden kişi: 422 bin 559.
    2017-2018 döneminde giden kişi bakımından ve gelen giden arasındaki fark bakımında rekor sayıya ulaşıldı.

İstanbul’a gelen kişi sayısı 385.482 iken, şehirden giden kişi sayısı 595.803 oldu.

http://www.patronlardunyasi.com/habe...uldular/236217

8.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Hocam, maalesef siz reel hayattan biraz kopuksunuz sanırım. Sektörün içinden birisi olarak şu an konut kredisi taleplerine yetişmekte güçlük çektiğimizi ifade edeyim. Kredi oranlarındaki ciddi düşüşü çoğu kimse fırsat olarak görmekte, daire sahipleri tarafından yapılan fiyat artışları bile göz ardı ediliyor. Şaka gibi bir durum ama gerçek..
    Hangi reel hayat? bir kümes kadar sözde eve 500 bin tl ile 1 milyon tl verip onuda hayatının 15 yılı çoğunluğu garanti olmayan işlerde çalışıp ödemeye çalışmak mı reel hayatta yaşamak oluyor? üstelik sizde belirtmişsiniz,kredi faizleri düştü diye bir gecede ev fiyatlarına %5 ila %20 zam yapan ''dürüst satıcıları'' zengin etmeye çalışanlar mı reel hayatta yaşayanlar? kusura bakmayın da bunun adı sürü psikolojisidir,reel hayatta yaşayanlar bugünlerde ucuz kredi gazıyla,gaza gelenleri ibretle seyreden benim gibiler maalesef...

Not:yazar burada,uzun süredir takipte olduğu evin fiyatı son iki günde yükselmemiş ve oturmak amaçlı ev bakan ancak kredi faizleri yüksekliği yüzünden ev alamayan kişileri tenzih eder ve ev almalarını destekler,ödeme gücü varsa ve eğer bu avantajlı krediyi çekip hayal ettiği eve kavuşacaksa çok güzel bir fırsattır.(ev artış örneklerini görünce pek ümidim kalmadı ama..)

Sayfa 511/1002 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •