Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 516/1002 İlkİlk ... 16416466506514515516517518526566616 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,121 - 4,128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Ev sahipleri de, sizin benim gibi insanlar.
    Sistemini maliyet değil de, arz talep üstüne kurar, serbest piyasacıyım dersen, bir de bu sistemi alkışlarsan, isyan etmek hakkın, otomatikman olarak devre dışı kalır.

Ev sahiplerinin de, faizlerin indirilmesiyle, ev talebinin artacağından haberleri var.
    Aynen maskeciler, kolonyacılar, yumurtacılar, okullar kapanınca otelciler, otobüsçüler, vs. gibi.

Öncelikle diyeceksin ki, her kesin tek bir evi olacak. O da yaşayacağı.
    Gerisi boş.
    Ev bir yatırım alanı değil, yaşam alanı olacak.

Ama bu dediklerimi anlayacak insan sayısı, bir elin parmağını geçmez.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    %8 faiz kazancı yüzünden anlaştığım eve %25 kitliyor düşünebiliyor musunuz? Burada ahlak dürüstlük kalmamış. Bir gün tavan bir gün taban giden hisselerden alırım böyle insanlardan ev almam. Yazıklar olsun en son arkadaşlarla kendimiz yapacağız müstakil bir site o olacak.
    Kardeş ben sana demiştim, kolay kolay ev alamazsın diye.

Sorun şurda, sen max. karlı bir açım atmaya çalışıyorsun..bunda bir sıkıntı yok. Mesela paramı değerlendiririm, bu ortamda kira çok daha mantıklı diyorsun...sonra artık ev alayım diyorsun, ama eski şartlar korunsun diyorsun...yok böyle bir dünya.

Ev almaya niyeti olan nasıl kendisi için en uygun şartlarda işlem yapmak istiyorsa, karşı tarafta aynısını kendisi için yapıyor...bunda ne tuhaflık var? Kendinizi çok akıllı sanıp, milleti enayi yerine koymayın.

Şark kurnazlığı bu toplumun genlerine işlemiş...karşı tarafı kurnazlığı ile suçlayan kişi, büyük ihtimalle kendi de aynı şeyi yapıyordur.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Bu başlıkta 1-2 yıl önce uyarmıştım...gerek finansman sıkıntısı, gerekse satamam korkusu nedeniyle, küçük orta boy pek çok yap satçı piyasadan çekilecek. Makul ev fiyatlarına bu “hayırsever†küçük orta boy yap satçılar sayesinde erişiyorduk. Bunların bir kısmı battı, bir kısmı da bu işi yapmaya tövbe etti.

Ne oldu peki, yeni arz büyük ölçüde azaldı...stok rakamı da azalmaya başladı, mecburen satılmak zorunda olan evler de şimdiye kadar satılmıştır.

Peki şu an nasıl bir ortam var..orta ve üst segment nispeten finansal olarak güçlü büyük inşaatçılar( sur yapı, Ege yapı, Ağaoğlu vs)..bir de TOKİ-emlak konut ortaklı işler...mevcut stok sahipleri ise, biraz daha tok satıcı, çünkü dayanabilecek kadar güçlüler, üstelik elde kakan mal azaldı, talep de nispeten güçlü.

Olacak olan ne peki...üç yıldır enflasyon altı artan fiyatlar, artık enflasyon üstü artacak ( son birkaç ayın verisi zaten bu görüşü destekliyor)..alabilen alacak, alamayan bekleyecek...bunun doğal sonucu, 2-3 yıl önce kirada oturmak çok daha cazip iken, artık kiralar enflasyondan çok daha hızlı artacak.

Aslında çok temel bir mekanizmayı anlatıyorum...bu gidişatı dediğim gibi 1-2 yıldır yazıyorum...bunları yazıyorum diye alın terini akıtarak, helalinden kazanan genç arkadaşlar kızmasın bana...onlar için de borsa genel altında beyaz yaka başlığında yazıyorum bir şeyler, ne yapmalı, nasıl hareket etmeli tecrübelerimizi paylaşıyoruz arkadaşlarla beraber.

Son olarak...yeni bir eve kiralık olarak geçmeye niyeti olan bu işi bir an önce halletsin...zira, hala kiralıklar da ciddi artışlar görülmedi, seneye kiralık ev fiyatları çok daha can acıtıcı olabilir...kontratı yap, en azından enflasyon kadar artışla devam et...ev sahibi ile de iyi geçin, kiracısına kızıp evini satan, ya sa Almanya’dan oğlu gelen de çok oluyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    %8 faiz kazancı yüzünden anlaştığım eve %25 kitliyor düşünebiliyor musunuz? Burada ahlak dürüstlük kalmamış. Bir gün tavan bir gün taban giden hisselerden alırım böyle insanlardan ev almam. Yazıklar olsun en son arkadaşlarla kendimiz yapacağız müstakil bir site o olacak.
    Ben şu an Trakya köylerinde arayış içindeyim,nispeten köy içi 2 dönüm ve üzeri düzgün arazi bulursam,kendim betonarme düzgün bir ev yaptırmayı düşünüyorum.Tabi siz devamlı oturmak amaçlı müstakil evler yaptırmayı düşünüyorsunuz,yanılmıyorsam Ankara daydınız,Eskişehir yolunda villa arsaları vardı,arsa işini halledebilirseniz,bir kaç arkadaş taşeronla anlaşarak hem hesaplı hemde istediğiniz özelliklerde bir eve sahip olabilirsiniz...

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    evin kactan satildigini biliyormusun?
    250 falan diye tahmin ediyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    İsin ilginci bu ev satıldı bugün, sacma sapan bir piyasa ve fiyatlama akil alir gibi degil, insanlar deli gibi ev aliyor, benim is yerinden bir arkadas 320 bin istenen ev icin pazarliga gidiyor ve ayni ev icin 450 bin istenince geri dönüyor.
    valla şuursuz tüketici çok, ben satanlara artık fazla kızmıyorum

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu başlıkta 1-2 yıl önce uyarmıştım...gerek finansman sıkıntısı, gerekse satamam korkusu nedeniyle, küçük orta boy pek çok yap satçı piyasadan çekilecek. Makul ev fiyatlarına bu â��hayırseverâ� küçük orta boy yap satçılar sayesinde erişiyorduk. Bunların bir kısmı battı, bir kısmı da bu işi yapmaya tövbe etti.

Ne oldu peki, yeni arz büyük ölçüde azaldı...stok rakamı da azalmaya başladı, mecburen satılmak zorunda olan evler de şimdiye kadar satılmıştır.

Peki şu an nasıl bir ortam var..orta ve üst segment nispeten finansal olarak güçlü büyük inşaatçılar( sur yapı, Ege yapı, Ağaoğlu vs)..bir de TOKİ-emlak konut ortaklı işler...mevcut stok sahipleri ise, biraz daha tok satıcı, çünkü dayanabilecek kadar güçlüler, üstelik elde kakan mal azaldı, talep de nispeten güçlü.

Olacak olan ne peki...üç yıldır enflasyon altı artan fiyatlar, artık enflasyon üstü artacak ( son birkaç ayın verisi zaten bu görüşü destekliyor)..alabilen alacak, alamayan bekleyecek...bunun doğal sonucu, 2-3 yıl önce kirada oturmak çok daha cazip iken, artık kiralar enflasyondan çok daha hızlı artacak.

Aslında çok temel bir mekanizmayı anlatıyorum...bu gidişatı dediğim gibi 1-2 yıldır yazıyorum...bunları yazıyorum diye alın terini akıtarak, helalinden kazanan genç arkadaşlar kızmasın bana...onlar için de borsa genel altında beyaz yaka başlığında yazıyorum bir şeyler, ne yapmalı, nasıl hareket etmeli tecrübelerimizi paylaşıyoruz arkadaşlarla beraber.

Son olarak...yeni bir eve kiralık olarak geçmeye niyeti olan bu işi bir an önce halletsin...zira, hala kiralıklar da ciddi artışlar görülmedi, seneye kiralık ev fiyatları çok daha can acıtıcı olabilir...kontratı yap, en azından enflasyon kadar artışla devam et...ev sahibi ile de iyi geçin, kiracısına kızıp evini satan, ya sa Almanyaâ��dan oğlu gelen de çok oluyor.
    Bana gore;
    Bu başlikta okudugum gerceklere en ters yazi bu.

Bi kere kücük inşaatcilar emlak fiyatlari 2012 gibi artmaya basladiktan sonra türedi. Onlar ucuz konut üretmedi bilakis artan fiyatlardan nemalanmak icin bu işe girdiler( Bizzat kendi tanidigim bir emekli Uskudarda bir apartman yapti 2 yil önce. Sahipler aldiktan sonra kendisine alt ve ust dubleks kaldi. Hala elinde. Alti 800k ustü 1.2mn dan satmaya calisiyor. Yaptigi ilk ve tek apartman.).
    Kira meselesine gelirsek. Enflasyon kadar bile artmayan maaşlar ile kiralarin enflasyondan fazla artacagini soylemek icin Tr de yaşamamk gerek galiba.20 yildir kieadayim.1 gün kira geciktirmedim ama ev alamadigim bir ortamda maaşimdan fazla artacak kiralari ödeyebilecegimi sanmiyorum. 10 ay birine 12 ay birine takarak yasariz artik...

Haaa siz dersenizki kesin maaşlar da enflasyondan fazla artacak o zmaan sizin yaziniz mantikli olmaya baslar...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bana gore;
    Bu başlikta okudugum gerceklere en ters yazi bu.

Bi kere kücük inşaatcilar emlak fiyatlari 2012 gibi artmaya basladiktan sonra türedi. Onlar ucuz konut üretmedi bilakis artan fiyatlardan nemalanmak icin bu işe girdiler( Bizzat kendi tanidigim bir emekli Uskudarda bir apartman yapti 2 yil önce. Sahipler aldiktan sonra kendisine alt ve ust dubleks kaldi. Hala elinde. Alti 800k ustü 1.2mn dan satmaya calisiyor. Yaptigi ilk ve tek apartman.).
    Kira meselesine gelirsek. Enflasyon kadar bile artmayan maaşlar ile kiralarin enflasyondan fazla artacagini soylemek icin Tr de yaşamamk gerek galiba.20 yildir kieadayim.1 gün kira geciktirmedim ama ev alamadigim bir ortamda maaşimdan fazla artacak kiralari ödeyebilecegimi sanmiyorum. 10 ay birine 12 ay birine takarak yasariz artik...

Haaa siz dersenizki kesin maaşlar da enflasyondan fazla artacak o zmaan sizin yaziniz mantikli olmaya baslar...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Aynen katiliyorum.

Ulke gercekleri ile alakasi olmayan bir yazi.

Sayfa 516/1002 İlkİlk ... 16416466506514515516517518526566616 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •