Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 519/1002 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Kirada evlerim var kiracılar kiralarını ödemekte zorlanıyorlar,bu yıl enflasyon kadar zam yapma olasılığım ya var ya yok,enflasyon üstü zam isteyemem kesinlikle.Dükkanlardan birinin kiracısı bir yıl önce çıktı bir yıldır benim istediğim fiyata kiracı bulamıyorum.Bir diğer esnaf kiracım üç aydır dükkanı açamıyor,ilk ay aradı malum durum nedeniyle kirayı yatıramıyacağım dükkan kapalı dedi,tamam dedim dükkanını açtığın zaman konuşuruz hala dükkanı açamadı ona da değil zam yapmak ,acaba batar mı diye düşünüyorum.Ticari yatırımlarda durum böyle.Ev kiracılarımdan emekli olanlar enflasyon kadar zam yaparlar diye düşünüyorum onlar güvenilir gibime geliyor ama onlardan da enflasyon üstü kira istemem mümkün değil.Benim reelde yaşadıklarım bunlar ,diğer mülk sahibi arkadaşlar da kendi deneyimlerini yazarlarsa daha sağlıklı olur tabi.

2. Yazlık için kapora aldım. Yakınlarımın asla o fiyattan satamazsın dediği fiyata çok yakın. Alan kişi sitenin yöneticisi, yani sitedeki dairelerin ederi ile ilgili bilgisi var. Sonuç; ciddi talep var. İstanbul'da ise emlakçım haftasonu sokağa çıkma yasağı kalktığı zaman asıl talebin ortaya çıkacağını düşünüyor. Şu anda satma satmama kararından çok gelen parayla ne yapılır, onu düşünüyorum.
    Saygılar.

3. Kiraya ilişkin ek bilgi: kira bedelinin enflasyon üstünde artırıldığı bazı istisnalar da vardır, misal 1). Kira akdi üzerinden 5 yıl geçtiyse güncel rayiç bedele endeksleyecek şekilde herhangi bir sınır olmaksızın kira artışı yapılabilir. Kiracı kabul etmezse dahi mahkeme yoluyla 5 yılı takip eden dönemden itibaren bu zamlar geçerli olacak şekilde kiracıdan tahsil edilebilir.
    Örnek 2) 5 yıl dolmasa da kira bedelini olağanüstü etkileyen bir olay gerçekleşmişse (bir anda dükkanın önünden geçen bir kanal veya metro planlaması) yine kira artışı sınırlama olmadan yukarıdaki usulde artırılabilir.

Kiraya veren olmak hukuken daha eksi pozisyonla başlatır arkadaşlar. Kira hukuku kiracının korunduğu bir hukuk alanıdır, tıpkı tüketici hukuku gibi.( hele mesafeli tüketici sözleşmeleri..)
    Malın var derdin var olayını , kötüniyetli bir kiracı sonuna kadar tecrübe ettirebilir kişiye.

Syg...

4.  Alıntı Originally Posted by lawyerbroker Yazıyı Oku
    Kiraya ilişkin ek bilgi: kira bedelinin enflasyon üstünde artırıldığı bazı istisnalar da vardır, misal 1). Kira akdi üzerinden 5 yıl geçtiyse güncel rayiç bedele endeksleyecek şekilde herhangi bir sınır olmaksızın kira artışı yapılabilir. Kiracı kabul etmezse dahi mahkeme yoluyla 5 yılı takip eden dönemden itibaren bu zamlar geçerli olacak şekilde kiracıdan tahsil edilebilir.
    Örnek 2) 5 yıl dolmasa da kira bedelini olağanüstü etkileyen bir olay gerçekleşmişse (bir anda dükkanın önünden geçen bir kanal veya metro planlaması) yine kira artışı sınırlama olmadan yukarıdaki usulde artırılabilir.

Kiraya veren olmak hukuken daha eksi pozisyonla başlatır arkadaşlar. Kira hukuku kiracının korunduğu bir hukuk alanıdır, tıpkı tüketici hukuku gibi.( hele mesafeli tüketici sözleşmeleri..)
    Malın var derdin var olayını , kötüniyetli bir kiracı sonuna kadar tecrübe ettirebilir kişiye.

Syg...
    Sn. lawyerbroker,

Yukarıda saydığınız maddeler hem ticari hem de konut için geçerli mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    897
    Ev sahipleri, konut kredileri dusup talep artmaya baslayinca dogal olarak fiyatlara zam yaptilar, Bizim meteliksiz tayfasi hemen firsatci damgasi basti. Evi daha pahaliya gidebilecek diye buna zam yapmak bence gayet dogal bir yaklasim.

Ev sahiplerine firsatci diyen zumreye sormak lazim. Ayni ev senin olsa ve kredilerden dolayi talep artsa sen de fiyata zam yapmaz misin? Herkes dogal olarak gelirini maksimize etmeye calisir bunda elestirilecek birsey yok.

Ben de satisa cikardigim daireye kredi faizleri dusunce zam yaptim. Isine gelen alir, gelmeyen yoluna gider. Kimse kimseye dairesini hayrina bagislamaz, kusura bakmayin.

Ama bizim meteliksiz, sermaye dusmani tayfasi hemen mizmizlanmaya baslar. O firsatci, bu betoncu, su soyle bu boyle. Kusura bakmayin ama kimse kendini baskasindan akilli gormesin. Kimse salak degil.

6. Tüketici hukukuna değinmişken,forumdaşlara ek bir tavsiyede de bulunmak isterim. Büyük isimli inşaat şirketlerine güvenip gözü kapalı konut projelerine girmeyin. Çok başınız ağrır.
    Müvekkillerimden ismi adı sanı piyasada nam salmış birçok konut projesinde yarım kalan konut sahibi adayları var. Şirketler isme göre işlev göstermiyor ne yazık ki. Öncesinde bir avukata, o şirkete dair mevcut maddi ve hukuki durumları sizin için öğrenmesi için danışırsanız sizi olası büyük bir felaketten kurtarabilir.

Syg.

7. MB konut fiyat endeksi matta yıllık %15 arttı, reel olarak %3 artış var ( İstanbul’da %11,7 artış olmuş ama)...satış da üç yıldır reel olarak düşen fiyatlar artık artışa geçmiş...aynı reel artışı artık kiralarda da görmeye başlayacağız diyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Maalesef çok doğru bir tespit.
    "maaşlar artmadan kiralar nasıl artacak" denmiş, evet bunun için iki yol var; ya gelirinden artık daha büyük bir kısmını kiraya ayıracak yada daha alt sosyo ekonomik bir mahalleye taşınacaksın. senin yerine parası olanlar gececek.

yukarıda denmiş piyasa ile inatlaşmaya gerek yok, fiyatlar artıyor artacak bu gözüken bir durum. son 2 haftada iki tane evi görüp almak istedim ev sahipleri acaba ucuza mı veriyoruz diye ilanları geri çekip satmaktan vazgeçti, ki bu dairelerin güncel kira çarpanları 300-350 arasındaydı. ee sonuçta ne olacak bu kira carpanları gün gelecek 250 olacak şimdi kiracı olanlar ya gelecek zamları kabul edecek ya da çıkacaklar. bahsettiğim yerde oturmak için bekleyen bir sürü insan var.
    Siz nerde yaşiyosunuz ?
    Burasi Türkiye.
    Burda kiraci olarak, memur- öğretmen_beyaz yaka_ doktor araniyor ilanlarini sadece biz kiracilarmi okuyoruz.Niye bu meslek gruplari araniyor sizce?
    Disardaki kiracilari kendiniz gibi dürüst ve kanunlarin hepsine uyan insanlarmi saniyosunuz.
    Ben 20 yıldir kiraciyim. Sizin dediginiz işler ne zaman donmeye başlar, o zaman suriyeliler gibi bizde kira takmaya başlariz.
    Herşeyin bi ederi var. Evler uctumu, kiralar uctumu , ya maaşlarda ucacak yada ulkenin yarisi dolandirici olur kalan kisimdakiler ya kira alamamaktan yada boş duran evlerine baka baka stresten ömür doldurur.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 519/1002 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •