Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 525/1002 İlkİlk ... 25425475515523524525526527535575625 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,193 - 4,200 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Faizlerin inmesinden önce 250 300 350 ( Bakin yukarda arkadasin biri yazmis.1200 kira aliyor ama evimi 400e vermem diyor) carpanlarla satilmaya calisilan evlere birde zam yapiliyorsa bu bal gibi firsatcilik olur.
    Sen evini 300 carpanla satiliga cikarmişsin, satamiyorsun, piyasa yürümüyor, para dönmuyor.
    Devlet sen o evi 300 carpanla satabilesin diye faiz indiriyor ( zaman artiyor 15yila, aylik taksit hem faiz oraniyla hemde zamana bagli olarak orta alt gelirin odeyebilecegi yere geliyor) . Ama satici napiyor fiyat artiyor,350 arpana cikiyor.
    Sonuc ne oluyor peki.
    Sizce 2 günde yapilan 15bin başvurunun kaci ev ihtiyaci olan alicidir, kaçı taksit ödeyebilecek kapasitede olup kredi alabilecektir?

Bu faize saldirma durumu hep boylemi gidecek görecegiz.

Insallah 500k 1mn arasindan satilan ev 100binlerce olurda ülkenin aslinda cok zengin oldugunu gormüs oluruz...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Haaa tam da düşündüğüm gibi yazılmış faizlerin düşüşü ile fiyat artışı arasında paralellik devam ediyor sonuç yine piyasa tıkanıklığı ben şuan bir tüketici olarak kira da oturmaya devam ediyorum devlet büyüklerimiz hiç kusura bakmasın borsa altın döviz gibi getiri ensturamanlarin kazançları yüksek oldukça ben kiraya oturmaya devam ederim nakiti öldürmem daha geçen bir hissede 3 günde 50 bin lira kazandım benim 3 yıllık kira tutarimdan fazla bu kazanç benim için bu kazanç döngüsü devam ettikçe o kadar nakiti öldürüp üstüne birde kredi ödeyip kendimi sıkıntıya sokmamin anlamı yok hemde yaşam standartlarım çok çok aşağılara inecek insanlarda telaş var ev fiyatları çok yükselecek hemen ev almalıyım diye gerçeklerle bağlantısı olmayan fiyatlar için kendi hayatlarını geleceklerini betona görmüyorlar yazık gerçekten

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Hangisi daha nadir ki ?

Altin diyorsan, ben almam.
    Altın sorusu kenarda kalmak şartıyla,
    V tipi bir toparlanma olacaksa bu kadar paranın varlık balonunu şişirmesi gerekmez mi ?.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku

Stok rakamları kesinlikle doğru değil. İstanbul'da stok mtok yok. Varsa üst segment konutlarda vardır.
    Bence de..

Alınabilir nitelikteki mantıklı konutlarda stok fazlası yok.
    Lüks diye kakalanan abuk subuk mantıksız projelerde var.

Yaşadığım çeliktepede müteahhitlerin çoğunu tanıyorum, elinde ev patlayan görmedim.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Altın sorusu kenarda kalmak şartıyla,
    V tipi bir toparlanma olacaksa bu kadar paranın varlık balonunu şişirmesi gerekmez mi ?.
    V tipi toparlanma gelisen ekonomilerde olur, bizde olmaz.

Ben son 50 yili gordum, yasadim.

Secim tarihi yaklasinca, baslar, ne butce disiplini kalir, ne tasarruf.

5.  Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    Televizyonlarin ne dedigi beni ilgilendirmiyor. Televizyonlar belli IQ seviyesinin altina hitap ediyor cunku.

Isteyen firsatci der, isteyen baska birsey beni baglamaz, ben kimseye malimi hayrina vermem.

O firsatci diyenlere sor bakalim, o alamadigi ev kendisinin olsa kendisi de zam yapar mi yapmaz mi? Kimse kendini cok akilli sanmasin, kimseyi de salak zannetmesin. Herkes karini maksimize etmeye calisir, bu gayet normal.
    Kesinlikle katılıyorum. Fırsatçılık diyen arkadaşa bir sorum var... Evini diyelim ki aldığı fiyata satmaya karar verdi, sonra piyasının yükselmeye başladığını fark etti. Bu durumda, satmak istediği fiyatı yükseltip "piyasası yükseliyor, ben de kar edeyim" mi diyecek? yoksa "piyasası yükseliyor benim satmak istediğim fiyatı yükseltmek fırsatçılık olur en iyisi düşük fiyattan satayım" mı diyecek?
    Doğru hisse, doğru zaman.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    V tipi toparlanma gelisen ekonomilerde olur, bizde olmaz.

Ben son 50 yili gordum, yasadim.

Secim tarihi yaklasinca, baslar, ne butce disiplini kalir, ne tasarruf.
    Bizde varlık balonundan ziyade enflasyondan korunmak için mala yatırım var.

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Kesinlikle katılıyorum. Fırsatçılık diyen arkadaşa bir sorum var... Evini diyelim ki aldığı fiyata satmaya karar verdi, sonra piyasının yükselmeye başladığını fark etti. Bu durumda, satmak istediği fiyatı yükseltip "piyasası yükseliyor, ben de kar edeyim" mi diyecek? yoksa "piyasası yükseliyor benim satmak istediğim fiyatı yükseltmek fırsatçılık olur en iyisi düşük fiyattan satayım" mı diyecek?
    Fırsatçılık değildir.
    Ancak devlet tarafından yaratılan bir rant var ortada, zira kamu bankası dışında bu krediyi veren yok.
    Bu rantın bir bedeli varsa bunun ev satanlardan tahsili gerekiyor. Ancak ev satanlarda bunu direk alıcıdan tahsil edeceği için, üzgünüm alıcı bir güzel istenilen parayı ödeyecek beğenmiyorsa almayacak.

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bizde varlık balonundan ziyade enflasyondan korunmak için mala yatırım var.

Varlik balonu nedir, bir anlamaliyim once.

Yukarda bir arkadas yazmis,ben satis fiyatini piyasa kosullarina gore yukseltince firsatcilik mi oluyor ? diyor.

Simdi 1000 TL.kira getiren bir dairen var, onu 300-400 civarinda fiyatla satisa koyarsan, firsatcilik olmaz.

Ama, 1.2 Milyon fiyat koyarsan, keriz ararsan, firsatcilik olur.

O fiyata satilir mi ? diyeceksin, satilmiyor zaten, ama durum bu.

Sayfa 525/1002 İlkİlk ... 25425475515523524525526527535575625 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •