Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 532/1002 İlkİlk ... 32432482522530531532533534542582632 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,249 - 4,256 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ucuzdan kastınız nedir ?
    200 kira carpani diye bir durum hesaplanmis( dunyada kabul gormus. Konut piyasasi bu carpan uzerinden donmuş).
    Bu carpanlarin etrafinda satislar donuyor ki hala gundemde.

Benim tek cikiş noktam bu. Hesabi ekonomistler yapmis bunun ustu pahali diyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yok o çarpan her zaman değişir eskiden on yıldı 120 aydı,faizlere göre değişir,pek çok parametre var işin içinde genel bir kural olarak kabul etmemek lazım.Ülkeden ülkeye şehirden şehire semtten semte göre bile değişir o oran.

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Aslında genç olsam,hayata yeni başladığım yıllarda şimdiki aklım olsa hiç gayrımenkul almazdım.Emekli olunca vakit çok oluyor adam gibi para kazanmaya başladığım 1994 yılından itibaren tüm paramla altın alsam başka da hiç bir şey yapmasam şimdikinin dört katı param olurdu.Aldığım tüm kiralar da hesaba dahil edilmiştir.Gayrımenkul işi çok zor,almak satmak kiracıyla uğraşmak amortisman vergi şu bu aslında çok sıkıntılı işler.Oturacağın ev dışında finansal piyasalardan anlayan biri için bence gereksiz bir yatırım şekli.
    Kesinlike katılıyorum. En güzeli kiracı olmak. Ev sahipliği derttir. Paranla rezil olursun.

3.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ucuzdan kastınız nedir ?
    200 kira carpani diye bir durum hesaplanmis( dunyada kabul gormus. Konut piyasasi bu carpan uzerinden donmuş).
    Bu carpanlarin etrafinda satislar donuyor ki hala gundemde.

Benim tek cikiş noktam bu. Hesabi ekonomistler yapmis bunun ustu pahali diyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Alternatif getiriye göre değişir. Bono faizleri düşerse, kira carpanı da yükselir.

Fed yüzde 0 cekti faizi. Evde 300 kira carpanı bile makul olabilir. Cünkü parayı ne yapacaksın. EKSİ 5 reel faize mi koyacaksın (Turkiye)

Şuan evini satan adamlar TL'yi ne yapacak ki ? her sene reel bazda yüzde 5 erimesi garanti.

Aslında bunlar manasız ,piyasada her enstrumanda her zaman paranın el değiştirdiği işlemlerin olduğu bir fiyat vardır.O fiyat doğrudur,eğer bir fiyatta alıcı ve satıcı buluşmuyorsa o fiyat doğru değildir.Sen evine doğru fiyat biçersen satarsın,yoksa satamazsın gerisi boş.A, o fiyat çok ya da az dense ne denmese ne, birileri fiyatı normal görüp işlem yapmış işte ,demek ki fiyat doğru.Ha bizim hükümet gibi bankalardan vatandaşın dolarını vatandaşa satıp fiyatı baskılamak gibi suni fiyatlamalar kısa süre olur ama sonunda o iş de patlar.Örneği 1994 de oldu 2001 de oldu))))))

5.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Alternatif maliyet nasıl oluyor ki .

Adam iki sene önce 200 bin dolar ediyor deniliyor ama adam kredi ile alıyor o kadar birikimi yok ki o fiyattan dolar ve altın alsın

Bence burada bir çelişki yok mu sizce de .

Ben sarrafa gitsin 2 kilo altın ver .

Aylık 5000 TL vs gibi ödeyeceğim 15 sene diyebilir miyim .

Bu mantık sizinki de .
    Ohoo çok kazık sordunuz. İstatistik hocam İsmail Dalay bile bu kadar insafsız değildi.

Ben tiko para alınmış evlerin bile alternatif maliyetini hesaplarken göbeğim çatlıyor.
    Yok şu kadar kira aldım, yok kirayı kaçtan dolar yapmıştım, yok evin şurasına masraf ettim.
    Bir de işin içine kredi hesabı girerse benim motor su kaynatır.
    Çok da şeetmemek lazım.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Alternatif maliyet nasıl oluyor ki .

Adam iki sene önce 200 bin dolar ediyor deniliyor ama adam kredi ile alıyor o kadar birikimi yok ki o fiyattan dolar ve altın alsın

Bence burada bir çelişki yok mu sizce de .

Ben sarrafa gitsin 2 kilo altın ver .

Aylık 5000 TL vs gibi ödeyeceğim 15 sene diyebilir miyim .

Bu mantık sizinki de .

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bakın bu doğru millet o yüzden uzun vadeli kredi işini çok seviyor.Hem evde otururum kira vermem hem de taksitle yeri geliyor altınla yeri geliyor dolarla kıyası yapılabilen bir yatırım enstrumanına yatırım yapmış oluyorum diyor.Oturacağın ilk ve tek evin için mantıklı aslında,ama yatırım amacıyla kira getirisi için o işe giriyorsanız bence hem zor hem mantıksız bir iş.Kredi bir nevi birikim kültürü de veriyor da, 10 yıl falan borç çok stresli çok uzun bir süre zaten ben borcu da sevmem , benim aklım ermez.

7. Bana sorarsanız, şuanda sahip olduğum 1+1 evi 10 milyon TL'den satmak isterim. Bu şekilde ilana da koyabilirim. Ama sonuç olarak bırakın 10 milyonu 1 milyona bile kimse almaz. Çünkü onun piyasası şuanda 350 bin TL civarında oluşmuş. Benim bu koşullar altında evime milyonlarca lira istemem beni fırsatçı yapmaz, sadece aptal yapar.

Alırken de doğal olarak o eve 200 bin TL teklif edebilirim. Bu beni vicdansız yapmaz.

Fiyatın ne olduğu bilmek gerekir. Fiyat alıcıyla satıcının kavuştuğu noktadır.
    Doğru hisse, doğru zaman.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Aslında genç olsam,hayata yeni başladığım yıllarda şimdiki aklım olsa hiç gayrımenkul almazdım.Emekli olunca vakit çok oluyor adam gibi para kazanmaya başladığım 1994 yılından itibaren tüm paramla altın alsam başka da hiç bir şey yapmasam şimdikinin dört katı param olurdu.Aldığım tüm kiralar da hesaba dahil edilmiştir.Gayrımenkul işi çok zor,almak satmak kiracıyla uğraşmak amortisman vergi şu bu aslında çok sıkıntılı işler.Oturacağın ev dışında finansal piyasalardan anlayan biri için bence gereksiz bir yatırım şekli.
    Ayni sekilde dusunuyorum.

Oturdugun ev disinda konut almak cok sıkıntılı.

Sayfa 532/1002 İlkİlk ... 32432482522530531532533534542582632 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •