Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 547/1002 İlkİlk ... 47447497537545546547548549557597647 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,369 - 4,376 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by tusemre Yazıyı Oku
    Ek 25251
    ilgili ilanı takip ediyordum.Ocak ayından bugüne % 50 artmış. Çok ilginç çok.6 ayda % 50 kar hedefleyen bir yatırımcı mı desem fırsatçı mı desem...Hayır bide başlık kelepir.
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...3546744/detay/
    Belki de Ocak ayından sonra eve deniz manzarası eklenmiş
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2. Kamu bankalarının tarihin en düşük faizli konut kredi kampanyasını başlatması sonrası satılık dairelere ilgi yüzde 50 artarken, başvuruların satışa yansıma oranı düşük kaldı. Demand Grup İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Demirbaş, salgın sonrası özellikle bahçeli, balkonlu ve az katlı dairelere talebin arttığını aktardı.

Kamu bankalarından 1 Haziran'da yapılan ortak açıklamada, konut kredilerinin sıfır veya birinci el dairelerde tarihin en düşük seviyesinde, yüzde 0,64, ikinci elde ise yüzde 0,74 olacağı belirtilmişti. Kredi taleplerinin kabulüne 2 Haziran'da başlanmıştı.

"Tarihi fırsat" olarak nitelendirilen, ilk yıl ödemesiz ve 180 ay vade gibi seçenekler sunan kredi kampanyasına, bir haftalık süreçte büyük ilgi oldu. Böylece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle konut satışında yaşanan durgunluk yerini hareketliliğe bıraktı.

Sektör temsilcileri, kredi faizlerinin düşmesinin ardından konuta ilginin yüzde 50 arttığını, satılık dairelerin müşteriyle dolup taştığını ancak bazı ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerinin haksız zam yapması ve tüketicide yeterli peşinat bulunmaması gibi nedenlerle talebin satışa dönüşme oranının düşük kaldığını belirtti.

'TALEBİN SATIŞA DÖNME ORANI DÜŞÜK KALDI'

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredilerin düşmesi sonrası satılık konuta ilginin yüzde 50'ye varan oranda arttığını, özellikle orta gelir grubunun ciddi konut talebi bulunduğunu söyledi.

Bazı ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerinin haksız zam yapması yüzünden ev almak isteyenlerin hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Aşa, şöyle devam etti:

"Ayrıca, düşük faizli ve 180 ay vadeli krediyi duyanlar, ev almak için satılık konutları doldurup taşırdı. Fakat talep edenlerin önemli bir bölümünde yeterli peşinatın olmadığını da görüyoruz. Satılık konuta ilgi yüzde 50 arttı ancak haksız zam ve yeterli peşinat bulunmaması nedeniyle bu ilginin satışa dönme oranı yüzde 5-10'da kaldı."

Şu anda piyasada bir köpük olduğunu ifade eden Aşa, bu yangının söneceğini, köpüğün gideceğini, haksız zam yapanların konutlarını istedikleri fiyatlara satamayacağını söyledi.

'AZ KATLI, BALKONLU VE BAHÇELİ KONUTLARA İLGİ ARTTI'

Demand Grup İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Demirbaş da yüksek kredi faizi nedeniyle son yıllarda ertelenen konut talebinin, 2019'un son çeyreğiyle birlikte harekete geçtiğini ancak salgınla birlikte sektörde martta tekrar durgunluğun başladığını ifade etti.

Tekrar beklemeye geçen talebin, kamu bankalarının başlattığı tarihin en düşük oranlı kredi kampanyasıyla hareketlendiğini belirten Demirbaş, şu bilgileri verdi:

"Hem yatırımlık hem oturumluk konut talebi var. Tüm konut tiplerine rağbet oluyor ancak en yüksek talep 3+1 ve 4+1 dairelere. Konutta yaşanan hareketlilik, 200'den fazla sektöre yansıyor. Sadece inşaatı yapmak için kullanılan malzemeleri bir yana bırakırsak daire alanlar mobilya, aksesuar, halı gibi çok farklı eşya alıyor. Taşırken nakliyeci kazanıyor. Yani konut sektörü hareketli olursa ekonomimiz kazanıyor."

Atalay Demirbaş, salgın sonrası özellikle bahçeli, balkonlu ve az katlı dairelere talebin arttığını aktararak, "Haksız zamların önüne geçilir, bankalar bu oranları sağlamaya devam ederse bir yılda yapılamayan daire satışını 2 ayda yapabiliriz. Bu satışların olması yastık altındaki paraların ekonomiye kazandırılması açısından da çok önemli." diye konuştu.

Haksız zam yapan ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerine tepki gösteren Demirbaş, "Herkes konutun nerede ne kadar olduğunu biliyor. Fiyatı suni olarak yükselen konutlar talep görmeyecek, elde kalacak." dedi.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Konuta ilginin satışa dönmesi %5 _10 da kaldi diyor sektorden abimiz.

Gecen hafta bizde aynisini soyluyorduk.
    Demekki neymiş firsatci uyelerimiz,
    Bu işin nereye gidecegini görmek icin 5 10 ev sahibi olmaya emlakci olmaya bankaci olmaya devlet yonetmeye gerek yokmus.
    Hesap ortada, bu verilen maaşlarla sizin 300 400 kira carpaniyla ev satmaniz imkansiz.
    Sen istedigin kadar firsatcilik degil piyasaya ayak uydurmak diye hava yap. Senin ne oldugunu yukardaki yazida konusan sektor adamlari söylemiş.

Piyasa ilginç.Aslında benim aklıma göre 300 kira çarpanı falan inanılmaz,ben genç olsam eve yatırım kesinlikle yapmazdım.Ama son 15 güne baktım da benim emlakların yakınındaki uzun süredir satılık evler satılmış.Bizim komşu 3 yıldır evini satamıyordu,geçen yıl satılamayan eve yüzde 20 zam yaparak satmaya çalışmıştı.Bir yıldır yüzde 20 zam yaptığı ev satılmıyordu,bu hafta müşteri çıkmış emlakçı aramış adam vazgeçtim satmıyorum demiş)))))))) Kira çarpanı 250 falan.Aslında ben yatırım için asla o parayı bağlamam.Ama artık artan fiyatlardan alıcı çok, evler satılıyor arkadaşlar.Artık alana mı kızarsınız,zam yapıp satana mı kızarsınız bilmem realite bu ara bu.Sürdürülebilir mi bilemem,ben borsaya da akıl sır erdiremiyorum ,salgın var tüm dünyada tüm borsaların maşallahı var.Piyasa bu inatlaşmak kızmak manasız.

5.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Piyasa ilginç.Aslında benim aklıma göre 300 kira çarpanı falan inanılmaz,ben genç olsam eve yatırım kesinlikle yapmazdım.Ama son 15 güne baktım da benim emlakların yakınındaki uzun süredir satılık evler satılmış.Bizim komşu 3 yıldır evini satamıyordu,geçen yıl satılamayan eve yüzde 20 zam yaparak satmaya çalışmıştı.Bir yıldır yüzde 20 zam yaptığı ev satılmıyordu,bu hafta müşteri çıkmış emlakçı aramış adam vazgeçtim satmıyorum demiş)))))))) Kira çarpanı 250 falan.Aslında ben yatırım için asla o parayı bağlamam.Ama artık artan fiyatlardan alıcı çok, evler satılıyor arkadaşlar.Artık alana mı kızarsınız,zam yapıp satana mı kızarsınız bilmem realite bu ara bu.Sürdürülebilir mi bilemem,ben borsaya da akıl sır erdiremiyorum ,salgın var tüm dünyada tüm borsaların maşallahı var.Piyasa bu inatlaşmak kızmak manasız.
    Nerde hata var acaba?
    Burda evi olup satmaya calisan arkadaslarin hepsinin evinin yaninda zamli fiyatlardan catir catir ev satiliyor,
    Ama sektörden olan adamlarla bankalarla hatta bakanla yapilan konusmalar da firsatciliktan bahsediliyor, gerceklesme oranlari %5 10 deniyor ( Ben demiyorum bunlari bana saydirmayin.Yukardaki yazi mynet ten alinmistir)
    Yada istanbul ile ülkenin diger kalan kisimlarinda hayat farkli mi dönuyor?

6.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Nerde hata var acaba?
    Burda evi olup satmaya calisan arkadaslarin hepsinin evinin yaninda zamli fiyatlardan catir catir ev satiliyor,
    Ama sektörden olan adamlarla bankalarla hatta bakanla yapilan konusmalar da firsatciliktan bahsediliyor, gerceklesme oranlari %5 10 deniyor ( Ben demiyorum bunlari bana saydirmayin.Yukardaki yazi mynet ten alinmistir)
    Yada istanbul ile ülkenin diger kalan kisimlarinda hayat farkli mi dönuyor?

Faiz oranları düşerse, varlık fiyatları şişer.

Hata mata yok.

Alternatif getiriler önemli. Bankada parayı tutsan her sene -%5 eriyor. 10 sene tutsan %50'si gitti. PUFFFF...Borsaya koyamazsın, kumarhane. Altın desen, ne olacagı belli olmaz. Eee nereye gidecek bu para...?

Dolar da tutsan o da patlar, yüzde 0 faizi var. FED deli gibi bilanco genişletiyor.

7.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Faiz oranları düşerse, varlık fiyatları şişer.

Hata mata yok.

Alternatif getiriler önemli. Bankada parayı tutsan her sene -%5 eriyor. 10 sene tutsan %50'si gitti. PUFFFF...Borsaya koyamazsın, kumarhane. Altın desen, ne olacagı belli olmaz. Eee nereye gidecek bu para...?
    Yaziya gore konuta da gitmiyor !....
    Bende sizinle ayni soruyu soruyorum.
    Konuta gelecek diyordunuz. Gelmemiş.
    ( kredilerin gercekleşme oraninin düşük olmasi, halkin gelirinin şu fiyatlardan konut alabilecek kadar olmadigini göstermiyor mu dur ?)

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Eninde sonunda olması gereken olur. Traderlar olmadan kazanır. Analistler olunca. Ev satmak için güzel zaman

Sayfa 547/1002 İlkİlk ... 47447497537545546547548549557597647 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •