Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 579/1002 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629679 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,625 - 4,632 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,621
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Ülkemizde konut sahibi olanlardan %90 kesim bu hususu bilmez. Kara düzen '' evi gördüm, gezdim aldım '' der. Ama arabayı ince ince incelettirir.

Arsa payı metrekare hesaplama :
    Bağımsız bölümler için arsa payından metrekare hesabı şu şekilde yapılır:
    Örneğin; Ana binanın tapuda 1500 metrekarelik parsel, arsa payının ise 20/330 olduğunu farz edelim.
    (1.500 metrekare/330) x 20 = 90.909 metrekare
    sizin hesap doğrudur.

emsal hesabına göre yapılır daireler, istanbulda en fazla emsal de kadıköyde vardır 2,07 dir

bu durumda 10 m2 arsa payı için dairenin 20,7 m2 x 1,25 olması lazım ki, arsa payın 10 m2 olsun.
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Bunun neresi anormal?
    anormal degil normal babinda yazdim

3.  Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    projeye göre yapılmış bir binada, eviniz toplam 25-30 m2 değilse

arsa payınız çok daha fazladır.

bir kaç gündür aynı tip yazı yazınca dikkatimi çekti.

Pay işinden anlamam pek. Matematige bakarim.
    Istanbul bahcelievlerde oturyorum.
    Bitisik nizam bahce yok.550bin isteniyor oturdugum daireye( umarim biliyosunuzdur o bolgeyi.binalar yapişik ve hemen onü yol) .Binanin oturma alani heralde en fazla 230-240 mkaredir (Katta 2 daire var benim daire 100mkare ) . 12 daire var toplam.

( hic evim olmadigi icin bilemiyorum inşaat hesabini. Ben 230mkare yi 12 ye bölüp buluyorum. )

Sayin guneysu.
    Bu konunun * başligina* gore düşunürsek benim yazdiklarimin sizi rahatsiz eden bir bolumü mü olduki *birkac gündür ayni tip yazi * dikkatinizi cekti.
    Bana göre şuan ev almak mantiksiz ve sebepleriyle birlikte acikliyorum.Haliyle hepsi ayni tip oluyor.
    Sorun mu bu ?

Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Ülkemizde konut sahibi olanlardan %90 kesim bu hususu bilmez. Kara düzen '' evi gördüm, gezdim aldım '' der. Ama arabayı ince ince incelettirir.

Arsa payı metrekare hesaplama :
    Bağımsız bölümler için arsa payından metrekare hesabı şu şekilde yapılır:
    Örneğin; Ana binanın tapuda 1500 metrekarelik parsel, arsa payının ise 20/330 olduğunu farz edelim.
    (1.500 metrekare/330) x 20 = 90.909 metrekare
    Sizin hesabinizda kac daire oluyo 1500 mkarede ??
    90mkare 1 daireye duşen paymi ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Bir soru ben sorayım .

Bir arkadaş ev aldı geçenlerde .

Tapu da vs sorun olmadı ama belediyeye adına geçirdiğinde .

Bu bina edş trafo yapmak istediğinde gerektiğinde terk olunur yazıyor .

Bunun anlamı nedir madem şerh var tapuda niye sorun olmuyor ki bu durum devir olabiliyor .

Demek ki her bir şeyi araştırmak gerekiyor

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    19,621
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Pay işinden anlamam pek. Matematige bakarim.
    Istanbul bahcelievlerde oturyorum.
    Bitisik nizam bahce yok.550bin isteniyor oturdugum daireye( umarim biliyosunuzdur o bolgeyi.binalar yapişik ve hemen onü yol) .Binanin oturma alani heralde en fazla 230-240 mkaredir (Katta 2 daire var benim daire 100mkare ) . 12 daire var toplam.

( hic evim olmadigi icin bilemiyorum inşaat hesabini. Ben 230mkare yi 12 ye bölüp buluyorum. )

Sayin guneysu.
    Bu konunun * başligina* gore düşunürsek benim yazdiklarimin sizi rahatsiz eden bir bolumü mü olduki *birkac gündür ayni tip yazi * dikkatinizi cekti.
    Bana göre şuan ev almak mantiksiz ve sebepleriyle birlikte acikliyorum.Haliyle hepsi ayni tip oluyor.
    Sorun mu bu ?

Sizin hesabinizda kac daire oluyo 1500 mkarede ??
    90mkare 1 daireye duşen paymi ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bitişik nizamdır bulunduğunuz bölge

kat sayısı ile sınırlandırılmıştır.

mevcut imar durumu da, eskiden yapılan kat sayısından az değildir. veya aynıdır

bu durumlarda, eskiyen evi müteahhide vermeden kendi paranızla aynı m2 de daireler yapabilirsiniz.

normal bir konut 3+1 100 m2 olan bir eve emsalli yerlerde 10 m2 arsa payı olmaz.

bitişik nizamlı evlerde de, aynı daireler yine çıkar, yıkılırsa. yapması kendi cebinizden olmak şartı ile, kat sayısı artmış ise, durum değişir

artan kısmı müteaahide verip, kalanı ödersiniz vs. vs.

beni rahatsız eden bir şey yok, bilgilendirmek amacı ile yazdım.

hiç bir daireye emsalli yerde 10 m2 arsa payı düşmez.

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    19,621
    devam

dediğiniz bölgelerde misafir olarak bulundum, iş yapmadım hiç

aynı şey memleketim olan Rize merkezde de geçerli

100 m2 arsa, 10 kat imar var, bitişik nizam

daire başına düşen pay 10 m2 arsa payı

ama sonuçta yıkılıp yapılsa bile yine 100 m2 eviniz oluyor.. ( evi kendi paranız yapmak kaydı ile ) ( yok müteaahit yapsın diyorsanız 100/xx (xx:müteahhit payı) olarak hesaplayabilirsiniz )

ek not: kimse sizin bitişik nizam bir yerde oturduğunuzu bilemez, yazılarınızda bunu belirtmeniz lazım dı.. bitişik nizam olmayan yerler haricinde emsal hesabı geçerlidir, o durumda 10 m2 arsa hesabı yanlış olur.

7. Sonuç olarak 10 m2 veya 20 m2 diye küçümsenen paylar yeri geliyor 1 daire ediyor.

İstanbulun göbeğinde 500 bin liraya komple 100 m2 arsa verecek olan varsa ben hemen alayım.
    Tabi ki 10-20 m2'lik pay verecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    19,621
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Bir soru ben sorayım .

Bir arkadaş ev aldı geçenlerde .

Tapu da vs sorun olmadı ama belediyeye adına geçirdiğinde .

Bu bina edş trafo yapmak istediğinde gerektiğinde terk olunur yazıyor .

Bunun anlamı nedir madem şerh var tapuda niye sorun olmuyor ki bu durum devir olabiliyor .

Demek ki her bir şeyi araştırmak gerekiyor

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    enerji dağıtım şirketi, gerektiğinde arsada trafo için sizden belli bir m2 de yer tahsis isteyebilir.

yeni binalarda bu olmaz genellikle ( elektrik proje onay aşamasında trafo için yer ister sizden gerekiyorsa, o bölgede ), eski bina olması lazım. arsanın bir köşesine trafo yapılır.

Sayfa 579/1002 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629679 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •