Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 598/1002 İlkİlk ... 98498548588596597598599600608648698 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,777 - 4,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Aidat neden yuksek? 550 lira. Hangi hizmetler bunun icinde acaba?
    Zor begenelerdensin galiba. Abd de kopekbaligi vardi burasi cennetti. Burdada su sicakligi aidat mi soru oldu

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
     Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Pahalı...

Denize uzak, villalar arası mesafe cok az, cok sıkışık, dip dibe. Arasizi ufak...

Fethiye'de daha ucuz olmalı villalar...Özellikle de denizden uzaksa.

Bodrum için şunları buldum.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...01778853/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...27503622/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...77668935/detay
    Dün beğenmiştim, bugün yayından kalkmış. Satıldı mı acaba bilmiyorum. Yine oralarda başka bir villa daha vardı 850^ye o da 930 olmuş 2 günde(aşağıdaki link)

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...94203349/detay
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Yatırım amaçlı kredi ile 2. bir ev aldım. Amacım burayı kiraya verip , hem evin değer artışından, hem de kira geliri etmekti. Fakat son anda karar değişikliği yaparak aldıgım eve kendim göçtüm, eski evim boşta kaldı. Şimdi ben yine bir kararsızlık içindeyim. Kirayamı versem yoksa eski evi satıp elime geçen nakiti riski düşük yatırım araçlarında , sepet yaparak değerlendireyim mi.

Evi 2010 da 120.000 tl ye aldım. Şimdiki degeri çok iyi fiyat olarak 300.000 tl eder.

2010 yılında evi aldıgımda 120.000 tl , 82.000 dolar veya 1280 gram altın ediyormuş. Bugünkü kura çevirecek olunca evin degerini epey bir geçiyor.

Evin deger artışını, Son 10 yılın enflasyon oranı ,Bileşik Faiz getirisine göre , Merkez bankasının yaşadıgım il için açıkladıgı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre kıyasladım.

Son on yılın enflasyon ortalaması 9,36
    Yaşadıgım ilin son 10 yılın KFE ortalaması 10,85
    Bileşik faiz getirisine göre yıllık 9,75 faiz getirisine denk geliyor.

Yani benim evim son 10 yıllık süreçte sadece enflasyon kadar deger artışı olmuş ,

Değer artışının içine 10 yıl boyunca her ay kira almışım, her sene kirayı enflasyon kadar arttırmış farz ederek bir hesaplama yaptıgımda bu ev bana her yıl % 13,5 getiri sağlamış.

Bu hesaplamanın içine düşülecek bir çok şey katarsak bu getiri % 13,5 getirinin altına düşer.

Geçmiş 10 yılda en iyi hesaba göre % 13,5 getiri sağlamış bir ev , gelecek 10 yılda TUİK in açıkladıgı yıllık enf. oranı + 3-4 puan getiri mantıklı bir yatırım olurmu , cazip bir yatırım olurmu .

Burada verilecek yanıtlar kararsızlığımı gidermede çok faydası olacak.

4.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Yatırım amaçlı kredi ile 2. bir ev aldım. Amacım burayı kiraya verip , hem evin değer artışından, hem de kira geliri etmekti. Fakat son anda karar değişikliği yaparak aldıgım eve kendim göçtüm, eski evim boşta kaldı. Şimdi ben yine bir kararsızlık içindeyim. Kirayamı versem yoksa eski evi satıp elime geçen nakiti riski düşük yatırım araçlarında , sepet yaparak değerlendireyim mi.

Evi 2010 da 120.000 tl ye aldım. Şimdiki degeri çok iyi fiyat olarak 300.000 tl eder.

2010 yılında evi aldıgımda 120.000 tl , 82.000 dolar veya 1280 gram altın ediyormuş. Bugünkü kura çevirecek olunca evin degerini epey bir geçiyor.

Evin deger artışını, Son 10 yılın enflasyon oranı ,Bileşik Faiz getirisine göre , Merkez bankasının yaşadıgım il için açıkladıgı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre kıyasladım.

Son on yılın enflasyon ortalaması 9,36
    Yaşadıgım ilin son 10 yılın KFE ortalaması 10,85
    Bileşik faiz getirisine göre yıllık 9,75 faiz getirisine denk geliyor.

Yani benim evim son 10 yıllık süreçte sadece enflasyon kadar deger artışı olmuş ,

Değer artışının içine 10 yıl boyunca her ay kira almışım, her sene kirayı enflasyon kadar arttırmış farz ederek bir hesaplama yaptıgımda bu ev bana her yıl % 13,5 getiri sağlamış.

Bu hesaplamanın içine düşülecek bir çok şey katarsak bu getiri % 13,5 getirinin altına düşer.

Geçmiş 10 yılda en iyi hesaba göre % 13,5 getiri sağlamış bir ev , gelecek 10 yılda TUİK in açıkladıgı yıllık enf. oranı + 3-4 puan getiri mantıklı bir yatırım olurmu , cazip bir yatırım olurmu .

Burada verilecek yanıtlar kararsızlığımı gidermede çok faydası olacak.
    Valla bu kadar bilginizle milletten akıl isteyeceğinize, akıl verseniz daha iyi olur. Deniz deryasınız maşallah

5.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Valla bu kadar bilginizle milletten akıl isteyeceğinize, akıl verseniz daha iyi olur. Deniz deryasınız maşallah
    Bence de, biz de sandik gercekten bilgiye ihtiyaci var.

6. Kendi kendine en kotu yolu bulmus zaten, kiralik ev alarak, kendi parasina bir baska kisiyi ortak etmis.

Onunde iki yol var, ya cok iyi kiraci bulacak, ya da konut prim yapacak, kar edecek.

Bence iki ihtimal de sifir.

7.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku

Tüikin çakma enflasyon oranını veya yıllarca zorla düşük tutulmuş banka faizini boşverin.

Hani burada bazı kişiler diyor ya "milletin geliri düşük, ev fiyatlarının artması mantıksız" falan diye, hah işte biz şimdi tam olarak milletin geliriyle hesaplayalım en iyisi.

2010'da asgari ücret net 600 TL, eviniz 120 bin.Yani 200 adet asgari ücret.

Şimdi asgari ücret net 2324 TL, çarpalım 200 ile, 464.800 TL yapıyor. Bence bu açıdan bakın.

Ha şu ortamda bu fiyata müşteri çıkar çıkmaz o ap ayrı bir mesele.
    O tamamen insanların psikolojisi ve beklentileri ile alakalı.
    İnsanlar geleceğe dair umutluysa evi normalden daha pahalıya da alır, geleceğe dair umutsuzsa, veya piyasadaki umutsuzluğu fırsata çevirip ölü fiyatına almak istiyorsa, o zaman tabi ki düşüğün daha düşüğünü bekleyecektir.

Sorunuza cevap olmadı ama malınıza doğru değer biçmeye belki faydası olur.

Eski evinizi satma veya kiraya verme konusu biraz da kiracı profili ile alakalı.
    İyi kiracı, satacağınız malı bile tutturur, kötü kiracı, tutacağınız malı bile sattırır.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İnsanlar geleceğe dair umutluysa evi normalden daha pahalıya da alır...
    Sevgili djoz,

Gelecege dair umudu olan insana rastliyormusun hic ?

TUIK neden cakma rakamlar acikliyor dersin ?

Yatirim yapilirken, 400 kusur bin harcanirken, kiraci iyi mi cikar kotumu riski alinmaz, benim anlayisimda.

Ama ben bulurum diyene de sozumuz yok.

Sayfa 598/1002 İlkİlk ... 98498548588596597598599600608648698 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •