Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 599/1002 İlkİlk ... 99499549589597598599600601609649699 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,785 - 4,792 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sevgili djoz,

Gelecege dair umudu olan insana rastliyormusun hic ?

TUIK neden cakma rakamlar acikliyor dersin ?

Yatirim yapilirken, 400 kusur bin harcanirken, kiraci iyi mi cikar kotumu riski alinmaz, benim anlayisimda.

Ama ben bulurum diyene de sozumuz yok.
    Ben kiraciyim.
    Düzgün kiraci bulacaksan;

1. Önce kirayi bölgeye gore daha uygun tutacaksin.( düzgün müşteri herzaman her sektorde daha az öder. Yok ayni odeyecek dersen muşteri kacar.Mayista %10 kira artisi istediler, cikiyorum dedim %5 e indiler hemen)
    2. Vergiden kacmayacaksin, müsteriden kirayi banka araciligi ile isteyeceksin ki senden sonraki ev sahibi o musteri hakkinda bilgi alabilsin.
    3. Kiracinin en az 3 yillik kira odeme duzenini bankadan isteteceksin.Hatta parasini verip banka kredi notunu ögreneceksin.
    4. Uygun miktarda depozitoyu dolar olarak alacaksin, aldigin gibide vermesini bileceksin.
    5. Bunlara hayir mi diyor, hic uzatmayacaksin yol vereceksin.

Kesinlikle kiracinin da evsahibininde bir notu olmasi gerektigini savunuyorum. 20 yilda 5 ev degistirdim 1 gün kira aksatmadim, ama depozitolarimin hicbirini alamadim.1000 dolarimi yiyen evsahibi oldu.
    Onun icin sadece düzgün kiraci degil düzgün evsahibide önemli.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sevgili djoz,

Gelecege dair umudu olan insana rastliyormusun hic ?
    O umut meselesi dönem dönem değişiyor.
    Türkiye hep batıyor, çıkıyor, genel gidiş yokuş aşağı fakat arada "yalancı baharlar" oluyor.

Acelesi olan, bu ortamda evini düşük fiyata satmak zorunda kalabilir de, piyasa umutsuzluğun dibini yaşarken ben mal satmam açıkçası.

Ülke sürekli batışa bile gitse, gelirler düşüşte bile olsa, umutlar, yalancı baharlar illa ki olacaktır..

Az önce asgari ücret hesabı yaparken kendi aldığım kiraları da hesaplayayım dedim.
    2014'te asgari ücret 846 liraymış.
    Evlerimden birini 1350 liraya tutan kişi bana asgari ücretin 1.6 katını ödüyormuş.

Şu an asgari ücret 2.324 lira ama aynı evin kirası 1750 lira. Yani 1 asgari ücretin bile çok çok altında.

Bu tür şeylerde "Gelirler düştü, evler düşecek tabi, kiralar düşecek tabi" demek çok da mantıklı değil.

2014 yılında gelir değil "umut" yükseltiyordu kiraları.

Tekrar edeyim, eninde sonunda bir gün yalancı bahar tekrar yaşanacak.

3. Yatırım için ev alacaksanız zengin semtlerden alacaksınız onun dışındaki semtlerde 1000 lira kira alabilmek için göbeğiniz çatlar değmez

4.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Yatırım için ev alacaksanız zengin semtlerden alacaksınız onun dışındaki semtlerde 1000 lira kira alabilmek için göbeğiniz çatlar değmez
    Zengin semtlerden ev alırsan paran pul olur. Kira çarpanları 350-400.

B segment en iyisidir. B segment evlere bölgelere odaklanın.

A segmentte paran erir, C-D segmentlerde kiracı kanser eder. En güzeli B segment.

5.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Zengin semtlerden ev alırsan paran pul olur. Kira çarpanları 350-400.

B segment en iyisidir. B segment evlere bölgelere odaklanın.

A segmentte paran erir, C-D segmentlerde kiracı kanser eder. En güzeli B segment.
    haklısın yatırım amaçlı ev almak çok ciddi araştırma gerektiriyor ama şu konuda hemfikiriz ki her semtten yatırım için ev asla alınmaz gelir seviyesinin en azından orta olduğu semtler tercih edilmeli bu da b segment oluyor minimum

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Zor begenelerdensin galiba. Abd de kopekbaligi vardi burasi cennetti. Burdada su sicakligi aidat mi soru oldu

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Genelde izmir in kuzeyinde su soguk anca agustos ta

Izmir in guneyinde su isiniyor haziran temmuz giriliyor ama bodrum tuhaf bir yer yarimada oldugu icin bir taraf kuzey bir taraf guneye bakiyor

zannediyorum guneye bakan kiyilar ilik ve orada ev fiyatlari daha yuksek kimse soguk sevmiyor

7.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Yatırım amaçlı kredi ile 2. bir ev aldım. Amacım burayı kiraya verip , hem evin değer artışından, hem de kira geliri etmekti. Fakat son anda karar değişikliği yaparak aldıgım eve kendim göçtüm, eski evim boşta kaldı. Şimdi ben yine bir kararsızlık içindeyim. Kirayamı versem yoksa eski evi satıp elime geçen nakiti riski düşük yatırım araçlarında , sepet yaparak değerlendireyim mi.

Evi 2010 da 120.000 tl ye aldım. Şimdiki degeri çok iyi fiyat olarak 300.000 tl eder.

2010 yılında evi aldıgımda 120.000 tl , 82.000 dolar veya 1280 gram altın ediyormuş. Bugünkü kura çevirecek olunca evin degerini epey bir geçiyor.

Evin deger artışını, Son 10 yılın enflasyon oranı ,Bileşik Faiz getirisine göre , Merkez bankasının yaşadıgım il için açıkladıgı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre kıyasladım.

Son on yılın enflasyon ortalaması 9,36
    Yaşadıgım ilin son 10 yılın KFE ortalaması 10,85
    Bileşik faiz getirisine göre yıllık 9,75 faiz getirisine denk geliyor.

Yani benim evim son 10 yıllık süreçte sadece enflasyon kadar deger artışı olmuş ,

Değer artışının içine 10 yıl boyunca her ay kira almışım, her sene kirayı enflasyon kadar arttırmış farz ederek bir hesaplama yaptıgımda bu ev bana her yıl % 13,5 getiri sağlamış.

Bu hesaplamanın içine düşülecek bir çok şey katarsak bu getiri % 13,5 getirinin altına düşer.

Geçmiş 10 yılda en iyi hesaba göre % 13,5 getiri sağlamış bir ev , gelecek 10 yılda TUİK in açıkladıgı yıllık enf. oranı + 3-4 puan getiri mantıklı bir yatırım olurmu , cazip bir yatırım olurmu .

Burada verilecek yanıtlar kararsızlığımı gidermede çok faydası olacak.
    Bu kadar iyi analiz yapabiliyorsunuz. Analizin sonucu goruyorsunuz. Nasil gidip 2. Evi aliyorsunuz

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    O umut meselesi dönem dönem değişiyor.
    Türkiye hep batıyor, çıkıyor, genel gidiş yokuş aşağı fakat arada "yalancı baharlar" oluyor.

Acelesi olan, bu ortamda evini düşük fiyata satmak zorunda kalabilir de, piyasa umutsuzluğun dibini yaşarken ben mal satmam açıkçası.

Ülke sürekli batışa bile gitse, gelirler düşüşte bile olsa, umutlar, yalancı baharlar illa ki olacaktır..

Az önce asgari ücret hesabı yaparken kendi aldığım kiraları da hesaplayayım dedim.
    2014'te asgari ücret 846 liraymış.
    Evlerimden birini 1350 liraya tutan kişi bana asgari ücretin 1.6 katını ödüyormuş.

Şu an asgari ücret 2.324 lira ama aynı evin kirası 1750 lira. Yani 1 asgari ücretin bile çok çok altında.

Bu tür şeylerde "Gelirler düştü, evler düşecek tabi, kiralar düşecek tabi" demek çok da mantıklı değil.

2014 yılında gelir değil "umut" yükseltiyordu kiraları.

Tekrar edeyim, eninde sonunda bir gün yalancı bahar tekrar yaşanacak.
    Maasimida hep asgari ucrete gore hesaplarim. Evleride hesaplamak mantikliymis. Evlerin degerleri dusuk kalmis gozukuyor. Acaba asgari ucretlideki sabit giderler mi artti

Sayfa 599/1002 İlkİlk ... 99499549589597598599600601609649699 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •