Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 601/1002 İlkİlk ... 101501551591599600601602603611651701 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,801 - 4,808 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ben bu arkadaşin hesabini yapabilseydim ev almaya bakardim, sizlede dalaşmazdik demi )

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Alacagın evin değeri artmadıysa, kredi cekmek mantıklı.

Şuan ticari tl krediler %12, konut kredisi ise 10. Devlet %2 ucuz veriyor. 15 yılda yüzde 30 ucuz verdiğini anlamına geliyor.

Devlet normalden yüzde 30 yapay olarak indirmiş kredileri.

Gelelim diğer hesaba.400 bin tl kredi cektin. 15 yıl sonraki ödemen gereken tutar 728.044 TL. Her ay ödemen gereken para ise 4 bin tl. Eğer bu evi 2 bin tl kiraya verebilirsen. 2 bin tl her ay ödeme yaparak, 15 yıl sonra bu eve sahip olmuş olabilirsin.

Burada asıl önemli olan şey şu. 5 yıl sonra 2 bin tl bugunun 1000 tlsi, 10 yıl sonra ise belki de 500 tlsi olacak.

Aslında 500 tl-1000 tl ödeyerek ev sahibi olacagın anlamına geliyor. TL sürekli değer kaybeden para birimi. Her devalasyonda senin borcun daha da azalacak.

Yok ülke şaha kalkacak, tl değerli olur dersen TL kredi can yakabilir. Ben bu ülke belini dogrultamaz diyorum, tl borclanmak cok ii diyorum.

200-230 kira carpanlı bi ev bulunursa güzel fırsat.

2.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Alacagın evin değeri artmadıysa, kredi cekmek mantıklı.

Şuan ticari tl krediler %12, konut kredisi ise 10. Devlet %2 ucuz veriyor. 15 yılda yüzde 30 ucuz verdiğini anlamına geliyor.

Devlet normalden yüzde 30 yapay olarak indirmiş kredileri.

Gelelim diğer hesaba.400 bin tl kredi cektin. 15 yıl sonraki ödemen gereken tutar 728.044 TL. Her ay ödemen gereken para ise 4 bin tl. Eğer bu evi 2 bin tl kiraya verebilirsen. 2 bin tl her ay ödeme yaparak, 15 yıl sonra bu eve sahip olmuş olabilirsin.

Burada asıl önemli olan şey şu. 5 yıl sonra 2 bin tl bugunun 1000 tlsi, 10 yıl sonra ise belki de 500 tlsi olacak.

Aslında 500 tl-1000 tl ödeyerek ev sahibi olacagın anlamına geliyor. TL sürekli değer kaybeden para birimi. Her devalasyonda senin borcun daha da azalacak.

Yok ülke şaha kalkacak, tl değerli olur dersen TL kredi can yakabilir. Ben bu ülke belini dogrultamaz diyorum, tl borclanmak cok ii diyorum.

200-230 kira carpanlı bi ev bulunursa güzel fırsat.
    200 230 carpana itirazim yok benim zaten.
    Şuan sorun 250 bile bulunmamasi.

O arkadasi bilmem ama 15 yil aylik 4000 taksit benim icin cok fazla.
    2000 e kiraci bulman zor, hadi buldun 5 6 ay takarsa bittin demektir ( kendimde kirada olucam sonucta. 1 evi olana ikinci ev icin belki mantiklidir)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Cok akıllıca değil mi ?

Eğer 500 bin tl kredi alabilirse, hayatının vurgununu yapmış olur. Üzerine varlık yoksa, ödemez olur biter.

Bankalar az uyanık olmalı.
    iyide odemezse adamin evine haciz gelmiyormu? Diyelimki adamin ustune mal mulk yok o zamanda maasina el koymuyorlarmi?

4. Asgari ucret uzerinden ne evin yaptigi primi, ne de gelirinizi oranlayip hesaplamak dogru degil.

Asgari ucret son yillarda baskanlik referandumu, 24 haziran ve sonrasinda yerel secimleri kazanabilmek icin hukumet tarafindan sunni olarak sisirilmis durumda, bunun sonucunda da maalesef ortalama ucretler asgari ucrete yakinsimistir.

Asgari ucret karsilastirmasi bu nedenle hatali sonuc verecektir.
    Gecmis yillarda terfi vs almadiysaniz aldiginiz maasi asgari ucret ile kiyaslayin gelirinizin azaldigini farkedeceksiniz.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Asgari ucret uzerinden ne evin yaptigi primi, ne de gelirinizi oranlayip hesaplamak dogru degil.

Asgari ucret son yillarda baskanlik referandumu, 24 haziran ve sonrasinda yerel secimleri kazanabilmek icin hukumet tarafindan sunni olarak sisirilmis durumda, bunun sonucunda da maalesef ortalama ucretler asgari ucrete yakinsimistir.

Asgari ucret karsilastirmasi bu nedenle hatali sonuc verecektir.
    Gecmis yillarda terfi vs almadiysaniz aldiginiz maasi asgari ucret ile kiyaslayin gelirinizin azaldigini farkedeceksiniz.
    O yuzden ben hep dolara gore hesapliyorum

Bu kadar adam tanidim ev almis hepside dolar cinsinden zararda

6.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Maasimida hep asgari ucrete gore hesaplarim. Evleride hesaplamak mantikliymis. Evlerin degerleri dusuk kalmis gozukuyor. Acaba asgari ucretlideki sabit giderler mi artti

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Elektrik 250 Doğalgaz 600 Telefon İnternet Gsm Netflix Lig TV 250 Su 100

Asgari ücretin yarısı gitti 🤦🏻*♂️🤦🏻*♂️🤦🏻*♂️

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

7.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    iyide odemezse adamin evine haciz gelmiyormu? Diyelimki adamin ustune mal mulk yok o zamanda maasina el koymuyorlarmi?
    dogru diyorsun, ev ipotekli oldugu için kıpırdayamaz.

8.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    O yuzden ben hep dolara gore hesapliyorum

Bu kadar adam tanidim ev almis hepside dolar cinsinden zararda
    Mandrake arabaya hep 50 tl lik benzin koyuyorum demissin resmen

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 601/1002 İlkİlk ... 101501551591599600601602603611651701 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz