Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 614/1002 İlkİlk ... 114514564604612613614615616624664714 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,905 - 4,912 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by trade500 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar atakoy marmarayım hemen yanı. İyi bir devlet ilkokulu ve ortaokulunun yanında. 35 senelik 8 katlı binanın 7.katı manzaralı ve 105m2 3+1. Kirası 2500 civarı. Bu ev 750.000 verilir mi.
    Deprem riski haric mantikli, buralarda 300 kira carpani fazla degil, genellikle oturumcu profili oldugu icin kira carpanlari yuksektir.

2.  Alıntı Originally Posted by ucd Yazıyı Oku
    Açıkçası bu detayı ben de bilmiyordum.

Borsadaki yatırımlarından az da olsa kar elde ederek iyi kötü bir birikime erişmiş ve düşen faizler nedeniyle hayatında ilk defa gayrimenkul almayı düşünen bir beyaz yakayım

Ev bedelinin belli bir kısmı (%5), konut kredi faizi ve amortisman gibi gider kalemlerinin gelir vergisi için bildirilebileceğini görünce aklıma farklı bir nokta geldi. Belki çok saçmadır ama sormak istedim.

İstanbul'da yaşıyorum. İleride evlendiğimde oturmak istediğim ilçe ve semtlerde kira çarpanı burada birçok kişinin söylediği gibi 350-400'lerde seyir ediyor. Oturmayı isteyeceğim evlerin fiyatı dolayısıyla şuan bana çok uzak.
    Ama kira çarpanlarının daha düşük olduğu şehir merkezinde bir kaç nokta buldum.
    Konut kredisi kullanarak o bölgelerde 200-250 çarpanlı bir ev satın alıp, elde edeceğim kira geliriyle o oturmak istediğim semtlerdeki 350-400 çarpanlı evlerin kirasını karşılayabiliyorum.
    (Örnek: A ilçesinde 1Mio TL'ye satın alınan bir evin kira geliriyle B ilçesinde 1,8-2 Mio TL'lik evde oturmak)

Tabi burada aldığım evin belirli dönemlerde boş kalması, kiracıyla uğraşma, mal sahibiyle uğraşma ve şuan hiç aklıma gelmeyen birçok farklı handikap vardır muhtemelen. Şuan sadece fikir aşamasında bu konu.

Sormak istediğim nokta şu, ikametgahımın olduğu eve ödediğim kira tutarını da, gider gösterebiliyor muyum? Sonuçta aslında tek bir mülküm olacak. O evden elde ettiğim gelirin bir kısmını barınmak için yine harcamış oluyorum.

Dediğim gibi saçma olabilir, ama sormak istedim

Teşekkürler..
    Evet gider gosterebilirsiniz, bu sekilde yapmak finansal acidan cok mantikli fakat kafa rahatligi acisindan pek degil.

Yani siz kiranizi tikir tikir oderken, kiraci riski hep olacaktir.
    Ayrica kirada oturdugunuz evde icinize sinerek esya bile alamayacaksiniz veya istediginiz bir degisikligi/tadilati yapamayacaksiniz.
    Gun gelecek ev sahibi hadi cik ben satiyorum burayi diyecek.
    Yani hayata bir kere geliyoruz, sirf finansal anlamda mantikli diye bu tarz alengirli islere bence gerek yok.

Bu kredi oranlari ile gerekirse daha yuksek kredi daha uzun vade secerek oturulacak ev alinmali.

Kirada oturmanin bence tek avantaji, bulundugunuz durum, sehir vs degisecegini biliyor/ planliyorsaniz hareket kabiliyetiniz daha kolay oluyor.

3.  Alıntı Originally Posted by trade500 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar atakoy marmarayım hemen yanı. İyi bir devlet ilkokulu ve ortaokulunun yanında. 35 senelik 8 katlı binanın 7.katı manzaralı ve 105m2 3+1. Kirası 2500 civarı. Bu ev 750.000 verilir mi.
    İki eksisi var

1- Havalimanı taşındı
    2- Deprem korkusu sebebiyle eski evlere talep gün gectikce azalıyor. Bu da uzun vadede evin değerlenmesini baskılar.

Ataköyde 4 katlı apartmanlardan daire bulursanız, belki depremden korkusundan fiyatları daha az etkilenir.

Artısı ise fazlaca var geniş ferah düzenli, eğitimli insanların yaşadığı, ulaşımı kolay bir ilçe.

Ayrica bu sitelerdeki aidat yükünüde hesaba katmak lazim.
    Kendi evinde adami kiracı yapiyorlar.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

Ben de İstanbul /Başakşehir ' de TOKİ Konutları ' nda 67 M2 dairede ( alt gelir grubu ) oturuyorum . Yıllık enflasyonun % 11,39 olduğu şu dönemde öyle site yönetimleri varki Aidata % 36 yakın zam geldi . ( 118 M2 )

Site yönetimine sordum. % 25-30 arasında zam geleceğini söyledi . Şu an 67 M2 daireye 160 TL ödüyorum. ( Zamsız hali )
    Zam da gelirse en az 200 TL olacak. (En son ödediğim TOKİ taksidi 346 TL idi . 1 sene önce - Çok şükür daire borcunu kapattım . ) Kısacası Site aidatı TOKİ taksidinin neredeyse yarısı .

Özellikle dikkatimi çekti. Site aidatları konusunda çok dengesizlik var . Arnavutköy / Ömerli Kiptaş Konutları ' nda 135 M2 dairede oturan arkadaşım 132 TL aidat ödüyor . Şaka gibi .

Bundan 1 sene önce Başakşehir ' in merkezinde 3+1 dairede oturan arkadaşım 80 TL aidat ödüyor.

Kısacası %25 ve üzeri zam yapılması çok abartılı değil mi ? Hani yıllık enflasyon % 11,39 ' du . Şaka gibi !

5. Bizim sitede yakıt dahil 400 olan aidat yüzde 32 artışla 525 TL oldu. Özellikle doğalgaz fiyatındaki artış aidat artışını yükseltti.

6.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Aynen dolara göre neden kıyaslıyorsunuz ki. Kaybettiğiniz anlaşılmasın : )
    Sizin bu kaybınız yatırım olarak vermiş olduğunuz karar dan ibaret

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Ek 25336

İlan serüveni bu şekilde .

0.74 ü faiz indirimi süper değil mi

Kaçmaz bu fırsat

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Ayrica bu sitelerdeki aidat yükünüde hesaba katmak lazim.
    Kendi evinde adami kiracı yapiyorlar.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ben de İstanbul /Başakşehir ' de TOKİ Konutları ' nda 67 M2 dairede ( alt gelir grubu ) oturuyorum . Yıllık enflasyonun % 11,39 olduğu şu dönemde öyle site yönetimleri varki Aidata % 36 yakın zam geldi . ( 118 M2 )

Site yönetimine sordum. % 25-30 arasında zam geleceğini söyledi . Şu an 67 M2 daireye 160 TL ödüyorum. ( Zamsız hali )
    Zam da gelirse en az 200 TL olacak. (En son ödediğim TOKİ taksidi 346 TL idi . 1 sene önce - Çok şükür daire borcunu kapattım . ) Kısacası Site aidatı TOKİ taksidinin neredeyse yarısı .

Özellikle dikkatimi çekti. Site aidatları konusunda çok dengesizlik var . Arnavutköy / Ömerli Kiptaş Konutları ' nda 135 M2 dairede oturan arkadaşım 132 TL aidat ödüyor . Şaka gibi .

Bundan 1 sene önce Başakşehir ' in merkezinde 3+1 dairede oturan arkadaşım 80 TL aidat ödüyor.

Kısacası %25 ve üzeri zam yapılması çok abartılı değil mi ? Hani yıllık enflasyon % 11,39 ' du . Şaka gibi ![/QUOTE]

Bu site aidatı konusuna yasal bir çözüm getirilmeli,resmen zorunlu site yönetimi adını verebileceğimiz ballı bir iş kolu oluştu,4 birime mal edilecek hizmeti,fatura ayarlıyarak 10 birime mal et insanlara kendi evinde kira öder pozisyona sok...

Anlı şanlı binlerce daire yapmış müteahhitler site genel kurullarını bastı site sakinleri yasal haklarını kullanıp sahtekar yönetim çetelerini değiştirmek istedi diye,düşünün bu kadar karlı bir hırsızlık.....

NOT:Alıntı mesajın içinde gibi çıkmış,ilginç..

Sayfa 614/1002 İlkİlk ... 114514564604612613614615616624664714 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •