Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 621/1002 İlkİlk ... 121521571611619620621622623631671721 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,961 - 4,968 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    önceki sayfalarda yazdım özellikle merkeze yakın nispeten uygun semtlerde (bağcılar, güngören vb.) kiralık ev karaborsa olmuş durumda, eski kiracı iseniz eviniz ucuz kalmış olabilir.

kardeşim bir süredir ev bakıyor sabah verilen ilan akşama kalmıyor ona göre işinizi planlayın derim
    Bir arkadaşım'in , Esenler Karabayır mahallesinde , Eski bina,çatı kat,120 mk evi var ,250 bin TL ye Alıcı,1200 tl ye kiracı bulamıyor..;-)))
    Adam evini kendisi oturduğu için, çatısını, boyasını,ufak tefek tamirat gerektiren şeyleri halletti.Simdi başka yerdeki yeni evine taşınmaya karar verdi.....Ev, ana caddeye ,taksim, şişli, Mecidiyeköy, avcılar, otobüs güzergahları durağı elli adım yakınında..Ama adamda şans yok..
    .Ya bir de böyle tersi durumlar var...;-))

2.  Alıntı Originally Posted by renkly1i Yazıyı Oku
    Normal tüketici kredisi verse boğazıma kadar alırım. Ancak bu krediyi konuy karşılığı verince bir cazibesi kalmıyor. Bu arada 0.79 tüketici kredisine bile razıyım ancak piyasada böyle bir oran yok
    0.79 ile ihtiyac kredisi veren bankalar var, israrla bankanizdan isteyiniz ;)

3. Şu ana kadar duyduklarım içinde bir tek ING veriyormuş ancak 1850 findeks istiyor. Oda bende yok
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Finansbank veriyor, ama 15000 kadar.
    Daha yüksek isterseniz faiz oranini yukseltiyor.Vade 60 ay.
    Yada vadeyi kisaltirsaniz faiz oranini yine yukseltiyor.
    Yaşanmış olaydır.

Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Bir arkadaşım'in , Esenler Karabayır mahallesinde , Eski bina,çatı kat,120 mk evi var ,250 bin TL ye Alıcı,1200 tl ye kiracı bulamıyor..;-)))
    Adam evini kendisi oturduğu için, çatısını, boyasını,ufak tefek tamirat gerektiren şeyleri halletti.Simdi başka yerdeki yeni evine taşınmaya karar verdi.....Ev, ana caddeye ,taksim, şişli, Mecidiyeköy, avcılar, otobüs güzergahları durağı elli adım yakınında..Ama adamda şans yok..
    .Ya bir de böyle tersi durumlar var...;-))
    Karabayır bölgenin en berbat yeridir. Arkadaşınız 100 bine bile veremez evini.
    Çingene mahallesidir Karabayır. Hırsızı, tinercisi, torbacısı ne ararsan var.
    Dışardan biri ordan ev alıp oturmaz.
    Bölgeyi bilmeyen bir keriz bulması lazım evi satabilmesi için.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    İstanbul?da Mayıs ayında yıllık yüzde 55,8 düşüşle 7 bin 640 konut satıldı

https://www.borsagundem.com/anlik-bo...20200624090523
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    bakın, ev fiyatları arttı çünkü talep var denkleminde çok büyük bir hata var.

bir hisse fiyatında gerçek ve sağlan artış, talep alıma dönüşüp alt kademe fiyatlar toplandıktan sonra gerçekleşir. kademeler doldura doldura gidilirse orada sağlıklı bir artıştan söz edilebilir.

ev fiyatları ise şu düşünce zinciri ile artıyor: faizler düştü ---> krediye ulaşım kolaylaşacak ---> ev talep arTABİLİR, ---> e ben de ilanıma +50 k, yok yok 100k daha yapıştırayım.

Yani, konut piyasasında alıma dönüşen talebin tahtayı yukarı çizme olayı yok.

konut piyasasındaki yapay fiyat artışı ev talebinin patlamasından falan kaynaklanmıyor. ev talebi PATLAYABİLİR, öyleyse satış fiyatını 5 kademe yukarı koyayım mantığı ile artıyor. yeni sahibine hayırlı olsun.

Yukarıda bir arkadaş bu seviyeden ev alan 2018 ağustos'ta dolar alan gibi olacak demiş. Görüyorum ve artırıyorum, konuta girecek arkadaşlar pahalı malı kredi ile aldığı için 2018'de tepeden dolar alandan daha kötü bir tablo ile karşılaşabilir.

adettendir, ytd.
    Hayır, bu söylediğiniz gibi olmak zorunda değil. Borsadaki "GAPlı açılış" gibi, kademeleri doldurmadan yüksek fiyattan işlem görmeye başlayabilir ve bir daha o GAP'ı doldurmadan yoluna devam edebilir.
    Doğru hisse, doğru zaman.

8. Maaşlı çalışanlara geçerli mi bu yazdıklarınız,
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Yuh bu ayrintiyi bilmiyorsaniz konut yatirimi vs bakmayin bile bu konuya.

Bu bilgi en temel konut yatirimi bilgilerinden biridir.
    Yeni alinan bir ev icin 5 sene ev bedelinin %5ini her sene gider gosterebilirsiniz.

Konut kredisi faizlerini kredi bitene kadar gider gosterebilirsiniz.

Ayrica 50 yil boyunca %2 sini amortisman gosterebiliyorsunuz.

Pratikte belki 6-7 sene bile kira vergisi odemezsiniz, bi tek damga vergisi verirsiniz yillik 70-80 tl olmasi lazim.

Sayfa 621/1002 İlkİlk ... 121521571611619620621622623631671721 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •