Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 631/1002 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,041 - 5,048 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    4 yildir yerinde sayan evinin fiyatini artiranlar firsatci ama devlet bankalarinin gorev zarari yapmasi pahasina verilen ucuz krediye saldiran uyanik halkim firsatci degil, masum. Onu kulahima anlatin...
    Zaten onlar degilmi, 18 senedir bunlari basimiza bela eden.

Ahmetg Guest
    Daha once yazilmisti ama tekrar edelim

Buyuk bir sirketsiniz ihaleye girdiniz ve ihaleyi kazanmak icin rusvet vermeniz gerekiyor. Tabi buyuk meblag sozkonusu

Artik eskisi gibi degil MASAK butun bankalara buyuk nakit giris cikislarini bildigi icin artik nakit para vermiyorlar onun yerine daire aliyorlar soz konusu kisiye

Bu butun dunyada boyle. Meksika da da boyle Brezilya da da.

Ben hep merak ederdim bu daire almalarin konut sektorune etkisi nedir diye. Bazi bakanlarin mustesarlarin burokratlarin 100 e yakin dairesi var bunu ben sallamiyorum medyada cikti.

Megerse bir ulkede yolsuzluk ne kadar coksa konut fiyatlarina pozitif etkisi oluyormus. Hic sasirmadim.

https://twitter.com/barissoydan/stat...43092566519808

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    Satışlar oldukça iyi gidiyormuş. Herhalde bu 2 ay satış rekoru kırılır, sonra yavaş yavaş normalleşir...

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonom...tildi-5899242/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    4 yildir yerinde sayan evinin fiyatini artiranlar firsatci ama devlet bankalarinin gorev zarari yapmasi pahasina verilen ucuz krediye saldiran uyanik halkim firsatci degil, masum. Onu kulahima anlatin...
    Hay siz çok yaşayın.

Bizim insanımız fırsatlardan hep kendi faydalansın istiyor. Şartlar hep onun lehine olsun istiyor. Riske de girmek istemiyor.
    Bundan 2 ay önce insanlar "acaba kıyamet mi kopuyor" diye endişeliyken, şu ankinden çok daha ucuza ev alabilirlerdi.
    Ama ellerindeki nakiti riske atmak istemediler. Şimdi devlet ucuz kredi dağıtınca "aaa fiyatlar niye arttı"
    Artacak tabi kardeşim. Sen uyanıksın da ev sahibi salak mı? Yıllardır fiyatlar artmazken niye almadın?

Yanlış anlaşılmasın, geçen yıl ben de alıcı konumundaydım.
    Kriz çok derinleşirse 30 bin dolara ev alırız diye bekledim. İlk sahibinin 100 bin dolara aldığı ev düşe düşe 55 bin dolara düştü ve başkası satın aldı.
    Evi benim istediğim fiyata vermediler diye millete laf mı edeyim?
    "Ülkede kriz var, evler satılmıyor, niye ucuza vermiyorsun pis fırsatçı" mı diyeyim?
    Ucuza almak istediğim için ben de fırsatçıyım.
    Bugün devlet bankalarından düşük faizli kredi almak isteyenler de fırsatçı.
    Kalkıp da sadece ev sahiplerine saydırmak nedir yani.
    Serbest piyasada herkes fırsat kollar.
    İlle bir suçlu arayacaksak dediğiniz gibi devlet bankasına zarar ettirmek için can atanlara da bakalım.
    Sonuçta o zarar hepimizin vergilerinden karşılanacak.

Bu başlık uzun zamandır olmadığı kadar hareketli. Belli ki herkesin iyi kötü ev almaya niyeti var. Bu şartlarda fiyatların sabit kalmasını istemek abes.
    Gerçi abeslikte sınır yok. Bu başlıkta yatırımlık ev alanların cezalandırılmasını isteyen bile var.
    Hayaller paris.

Tek maaşla hem geçineyim hem de ev kredisi ödeyeyim diye düşünenler var. (dünyanın neresinde böyle bir şey gördülerse..)

Kira çarpanı 10 yıl olsun, 10 yıl sonra ev bedavaya gelsin diyenler var. (bugün 1 daire alarak 30 yıl sonra 8 daire sahibi olunuyor bu mantıkla)

Yatırımlık ev alana ağır vergi konsun, halk ucuza ev alabilsin diyenler var. (o şartlarda kim inşaat yapar diye düşünen yok, ev almak istemeyennin kirası fezaya mı varır diye düşünen yok)

Ev hem merkezde olsun, hem yeşil alanı otoparkı falan olsun, hem de UCUZ olsun diyenler var. (paradoksun Allahı)

Ağzı olan konuşuyor işte.
    Son düzenleme : djoz; 28-06-2020 saat: 12:22.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5. Sevgili Djoz,

Dunya'da bir suru ulke var, evsizi, teneke evlerde, gunes altinda kavrulan evlerde, karavan parklarindaki evlerde yasayan.

ABD'de 40 milyon insan sokakta yatiyor, Brezilya'da kenti duvarlarla, dikenli tellerle boluyorlar.

Ama hicbirinde, kamu bankalarindan yandasina imkan saglayan, sonra bu bankalara gorev zarari yazdirip, halkin sirtina yikan, ozel bankalara cokmeye calisan bir yonetim yok.

Ustelik tum bunlari gariban ev sahibi olsun diye yapmiyor, kanundan kacmak icin, zaman kazanmak icin yapiyor.

Hal boyle olunca,bu firsatcilik, yukardan asagi dalga dalga yayiliyor.

Bazilari bunlari yaziyor, sadece agzi olan konusmuyor.

6. Sayın Tinaz. Bu iktidarın sisteme suni müdahaleler yapıp dengeyi bozmasına en çok ben karşıyım.

İsterim ki hem yıllardır yeşil alan olan yerlere yüksek binalar dikilmesi son bulsun, hem de zorla düşük faizli kredi dağıtımı..

O zaman gerçek fiyatlar da belli olur, ev almayı gerçekten hak edenler de..
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3 evden sonrasına pasif gelir vergisi koyacan. 5 evı mı var 5 evın toplam degerinden yuzde %5 vergiyi şakdanak koyacan. 3 evi mı var ona dokunmayacan

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hay siz çok yaşayın.

Bizim insanımız fırsatlardan hep kendi faydalansın istiyor. Şartlar hep onun lehine olsun istiyor. Riske de girmek istemiyor.
    Bundan 2 ay önce insanlar "acaba kıyamet mi kopuyor" diye endişeliyken, şu ankinden çok daha ucuza ev alabilirlerdi.
    Ama ellerindeki nakiti riske atmak istemediler. Şimdi devlet ucuz kredi dağıtınca "aaa fiyatlar niye arttı"
    Artacak tabi kardeşim. Sen uyanıksın da ev sahibi salak mı? Yıllardır fiyatlar artmazken niye almadın?

Yanlış anlaşılmasın, geçen yıl ben de alıcı konumundaydım.
    Kriz çok derinleşirse 30 bin dolara ev alırız diye bekledim. İlk sahibinin 100 bin dolara aldığı ev düşe düşe 55 bin dolara düştü ve başkası satın aldı.
    Evi benim istediğim fiyata vermediler diye millete laf mı edeyim?
    "Ülkede kriz var, evler satılmıyor, niye ucuza vermiyorsun pis fırsatçı" mı diyeyim?
    Ucuza almak istediğim için ben de fırsatçıyım.
    Bugün devlet bankalarından düşük faizli kredi almak isteyenler de fırsatçı.
    Kalkıp da sadece ev sahiplerine saydırmak nedir yani.
    Serbest piyasada herkes fırsat kollar.
    İlle bir suçlu arayacaksak dediğiniz gibi devlet bankasına zarar ettirmek için can atanlara da bakalım.
    Sonuçta o zarar hepimizin vergilerinden karşılanacak.

Bu başlık uzun zamandır olmadığı kadar hareketli. Belli ki herkesin iyi kötü ev almaya niyeti var. Bu şartlarda fiyatların sabit kalmasını istemek abes.
    Gerçi abeslikte sınır yok. Bu başlıkta yatırımlık ev alanların cezalandırılmasını isteyen bile var.
    Hayaller paris.

Tek maaşla hem geçineyim hem de ev kredisi ödeyeyim diye düşünenler var. (dünyanın neresinde böyle bir şey gördülerse..)

Kira çarpanı 10 yıl olsun, 10 yıl sonra ev bedavaya gelsin diyenler var. (bugün 1 daire alarak 30 yıl sonra 8 daire sahibi olunuyor bu mantıkla)

Yatırımlık ev alana ağır vergi konsun, halk ucuza ev alabilsin diyenler var. (o şartlarda kim inşaat yapar diye düşünen yok, ev almak istemeyennin kirası fezaya mı varır diye düşünen yok)

Ev hem merkezde olsun, hem yeşil alanı otoparkı falan olsun, hem de UCUZ olsun diyenler var. (paradoksun Allahı)

Ağzı olan konuşuyor işte.
    Uzun zamandır bu kadar mantıklı bir yazı okumadım gerçekten. İtirazım olan bazı kısımlar var ama bunlar yazı bütünlüğü göz önüne alındığında önemsiz baya, o yüzden yazmayacağım

Milletimiz geçmişte popülist politikalar sayesinde hep armut piş ağzıma düş moduna girdi. Artık o devir bitti, kendine güveniyorsan alacaksın onun dışında ayy çok zamlandı diyip ağlamayacaksın. Hem birikim yapma hem hükümetin tüm bes, zorunlu bes vs gibi tasarufa yönlendiren politikalarını eleştir sonra emekliyiz açız diye dolaş ortada. Nerden baksan tutarsız.

Arkadaşlarıma birikimi, temettü emekliliğini vb bir şeyi çok anlattım ama cevaplar hep aynı, borsa kumar bes kandırmaca... ee sen napıyorsun peki? Para biriktirirsem araba alacam arsa alacam. Saçma sapan işler gerçekten. Vatandaşımız ne zaman atgözlüğünden kurtulur ve finansal okuryazarlığa kavuşur o zaman bazı şeyleri anlayacaklar.

Evlerin fiyatı neden artıyor, borsa niye çökmüyor, dolar alanlar neden 2 senedir yerinde sayıyor bunların cevabı anca finansal okur yazarlılıkla mümkün.

Sayfa 631/1002 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •