Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 638/1002 İlkİlk ... 138538588628636637638639640648688738 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,097 - 5,104 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Benim anlamadığım bir nokta var. "İstanbul'da konut stoğu eriyor" deniyor. Şehirde ekstra bir nüfus artışı yok. Bu evleri alanlar kimler, şu an kirada oturanlar mı yoksa yatırımlık alanlar mı? Eğer kirada oturansa, e bu adam kiradan çıktı, ekstra bir ev boşalmış oldu. Bunun büyük ölçekte olduğunu biliyorsak, baya bir kiralanan ev boşa çıkmış oldu. Haliyle kira arzı arttı, talep artmadığı için sonuçta kiralar düştü. Bu evler zaten yüksek çarpanla satılıyor, e kiralar düşeceği/enflasyon karşısında eriyeceği için daha da arttı çarpanlar. Kim niye alsın 350-400 çarpanla İstanbul veya Türkiye gibi her türlü risklerin olduğu yerde? Ev fiyatları düşer/erir.

Bu ekonomiyi insanlar yapar. Ev fiyatları ilerde düşecekse, bugünden düşer. He derseniz ki zaten düşüktü geçen sene (euro olarak bakalım enflasyonu kabaca çıkarmak için). Ama o zaman sorarım neden kiralar artmıyor? Burada bir çelişki var, dediğim gibi Hollanda'da, Almanya'da 300 çarpan çok yüksekken, Türkiyede hayli hayli yüksek kalır.

2.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım bir nokta var. "İstanbul'da konut stoğu eriyor" deniyor. Şehirde ekstra bir nüfus artışı yok. Bu evleri alanlar kimler, şu an kirada oturanlar mı yoksa yatırımlık alanlar mı? Eğer kirada oturansa, e bu adam kiradan çıktı, ekstra bir ev boşalmış oldu. Bunun büyük ölçekte olduğunu biliyorsak, baya bir kiralanan ev boşa çıkmış oldu. Haliyle kira arzı arttı, talep artmadığı için sonuçta kiralar düştü. Bu evler zaten yüksek çarpanla satılıyor, e kiralar düşeceği/enflasyon karşısında eriyeceği için daha da arttı çarpanlar. Kim niye alsın 350-400 çarpanla İstanbul veya Türkiye gibi her türlü risklerin olduğu yerde? Ev fiyatları düşer/erir.

Bu ekonomiyi insanlar yapar. Ev fiyatları ilerde düşecekse, bugünden düşer. He derseniz ki zaten düşüktü geçen sene (euro olarak bakalım enflasyonu kabaca çıkarmak için). Ama o zaman sorarım neden kiralar artmıyor? Burada bir çelişki var, dediğim gibi Hollanda'da, Almanya'da 300 çarpan çok yüksekken, Türkiyede hayli hayli yüksek kalır.
    Bence bunun çözümü Yunanistan'da, Portekiz'de olduğu gibi Airbnb gibi turistik kiralamaya izin vermekten geçer, kiralar anca o zaman evin değerini karşılar. Tabi o zaman da otelciler isyan eder zira Istanbul'da bildiğim kadarıyla turistin kalacağı yer olarak bir sıkışma yok. Diyelim peki turizm arttı ki olabilir, özellikle 2018den sonra gerçekten iyi gidiyorduk. Ama turistik yerlerde kiralar çok artacağı için, Atina ve Lisbon'daki gibi merkezi ve turistik mahalleliler çevre ilçelere taşınmak zorunda kalır. Yani merkezi yerlerden ev almak daha mı mantıklı sizce yoksa çok mu uçtum?

3.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım bir nokta var. "İstanbul'da konut stoğu eriyor" deniyor. Şehirde ekstra bir nüfus artışı yok. Bu evleri alanlar kimler, şu an kirada oturanlar mı yoksa yatırımlık alanlar mı? Eğer kirada oturansa, e bu adam kiradan çıktı, ekstra bir ev boşalmış oldu. Bunun büyük ölçekte olduğunu biliyorsak, baya bir kiralanan ev boşa çıkmış oldu. Haliyle kira arzı arttı, talep artmadığı için sonuçta kiralar düştü. Bu evler zaten yüksek çarpanla satılıyor, e kiralar düşeceği/enflasyon karşısında eriyeceği için daha da arttı çarpanlar. Kim niye alsın 350-400 çarpanla İstanbul veya Türkiye gibi her türlü risklerin olduğu yerde? Ev fiyatları düşer/erir.

Çok isabetli soru sormussunuz. Kiracılar ev aldıysa kiradan bosalttiklari evler nedeniyle kira arzı artmaz mıydı ve kiralar düşmez miydi diye. Bu tanıdığım var, alacaklısına olan borcunu, alacaklisindan ev satın alacak gibi gösterip alacağı 10-15 yıllık kredi ile bu alacaklısına borcunu ödemeyi düşünüyordu. Ama yaptı mı bilemiyorum arada geçen 2-3 haftada.

4.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım bir nokta var. "İstanbul'da konut stoğu eriyor" deniyor. Şehirde ekstra bir nüfus artışı yok. Bu evleri alanlar kimler, şu an kirada oturanlar mı yoksa yatırımlık alanlar mı? Eğer kirada oturansa, e bu adam kiradan çıktı, ekstra bir ev boşalmış oldu. Bunun büyük ölçekte olduğunu biliyorsak, baya bir kiralanan ev boşa çıkmış oldu. Haliyle kira arzı arttı, talep artmadığı için sonuçta kiralar düştü.
    Benim arkadas ist.rami de kendi evinde oturuyordu.
    800bin krediyle 950 binlik ev almak icin banka onayi bekliyor.
    Evi alirsa kendisininki ni satiliga cikaracak.
    Genel olarak ilk evini alanlarin cok oldugunu dusunmuyorum.
    İlk evini almis borcunu bitirmis olanlar daha iyi bir eve gecme pesinde galiba .

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    İlk evini almis borcunu bitirmis olanlar daha iyi bir eve gecme pesinde galiba .

Kredi Üst sınırı 750 bin değil miydi?

6.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

Hocam evet olabilir dediğiniz gibi ancak o zaman konut stoğu azalıyor demek yanlış olur. Ev seviyesi yükseliyor insanların sahip olduğu, ya mahalle ya da ev kalitesi olarak. Yani düşük-orta segmentte (mahalle veya kalite olarak) yine konut birikmesi yaparak kısa dönemli furya geçince en azından oradaki fiyatlar aşağı inecek gibi yorumlarım bunu.

7.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Kredi Üst sınırı 750 bin değil miydi?
    Oyleydi galiba.
    Belki ben karistirmisimdir.
    15 yıl 8000 civari kredi ödeyecegim demisti. 0.74 faizle.
    Ikinci el bir konut.

Cok degilmi dedim. Iki 3 yila kadar enflasyon eritir onu dedi )

8.  Alıntı Originally Posted by ardac Yazıyı Oku

durmadan ürüyoruz , nahiyeler köyler , köy meydanında yaz günü palto ile gezip filozofluk yapan tırlaklar bile şehre geliyor da ondan ... 10 yıl önce 25 yaşında olan bugün osbeş yaşında potansiyel ev alıcısı ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

Sayfa 638/1002 İlkİlk ... 138538588628636637638639640648688738 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •