Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 661/1002 İlkİlk ... 161561611651659660661662663671711761 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,281 - 5,288 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Altın çok daha başarılı. Dolar alıp dolarla eurobond filan almazsanız dolar çok riskli trilyonlarca bastılar gayet de düşebilir dolares tl ye karşı düşmez ama altına filan karşı ezilebilir...
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Demek dolar toplayan, kestirmeden gidiyor, cok degil 3 sene sonra secim var, kim bilir o dolar nereye cikar artik.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Altın çok daha başarılı. Dolar alıp dolarla eurobond filan almazsanız dolar çok riskli trilyonlarca bastılar gayet de düşebilir dolares tl ye karşı düşmez ama altına filan karşı ezilebilir...
    Ben de tam tersi dusunuyorum, altin'da manipulasyon sansi daha yuksek.

Dolar'da bugun ku degerin asagi yonu yok, altin ise cift yonlu.

Cok dolar basildi soylemi , abd karsiti propaganda daha cok, adamlar ulke icinde %2 enflasyonu bir turlu tutturamiyorlar.

Ayrica, St.Marteen, Panama gibi daha bir cok ulkenin de parasi USD dolari.

Rezerv para olmasi nedeniyle, ayrica her kes dolar topluyor.

3.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Altın çok daha başarılı. Dolar alıp dolarla eurobond filan almazsanız dolar çok riskli trilyonlarca bastılar gayet de düşebilir dolares tl ye karşı düşmez ama altına filan karşı ezilebilir...
    dolares basılması , yılanoğlu benjaminin değersizleşeceği anlamına gelmez... çünküm konjonktür önemli.... hem dolaresi basar hem de o basılan dolaresleri gene kendine ülkene yatırıma çektirebilirsin ... fed dediğin sana görünen bir aura ... ağuranın ışıltısından gözlerin kamaşmasın diye polarize koyu gözlük takıp baktığında, içerde neler oynaşır görürsün.... heeh işte o gözlüğü peki nerden bulacaksın her gözlükçüde satılmaz... temin edebilen var mı n'evet ... bilderbergde sizi de aramızda görmek isteriz bi dahaki sefere ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
     Alıntı Originally Posted by feveran99 Yazıyı Oku
    Size 4 yıl önce aldığım ve geçen ay sattığım evimle ilgili bilgi vermek istiyorum;

Yer: Konya

Evi alış: 24 Nisan 2016 Alış Fiyatı: 182.500 TL - Dolar kuru: 2,85 (64.000 dolar) - Gram altın: 113,5 tl (1608 gram)
    Evi satış: 19 Haziran 2020 Satış Fiyatı: 285.000 TL - Dolar kuru: 6,88 (41.425 dolar) - Gram altın: 380 tl ( 750 gram)

Evin fiyatı 64 bin dolardan 41.425 dolara düşmüş
    Evin değeri yine 1608 gram altından 750 gram altına düşmüş.

Bu süre zarfında ;

EVİN DEĞERİ TL BAZINDA ARTIŞ: % 56
    DOLARIN ARTIŞ: %141
    ALTININ ARTIŞ: % 235

Kira gelirim: 38 ay (ortalama net 38.000 tl) Ev 6 ay boş kaldı, merkezi sistem oldugu için yaklaşık 2000 tl cebimden aidat ödedim. Bakım onarım masrafları da yaklasık 2000 tl tuttu (duşakabin bozuldu, tavan döküldü vs)

Nereden bakarsam bakayım elimde kalıyor...
    Hem dolar bazında, hem altın bazında ciddi zarardayım.
    3 kiracı değişti, kira artış diyalogları baya can sıkıcı oldu.

Ben bunları neden yazdım? Yaşadığım tecrübeyi, alış satış fiyatlarımı paylaşmak istedim. Bir nevi kendi muhasebemi paylaşıp sesli düşündüm. Size şunu net söyleyebilirim; bu hesap kafa kafaya olsa da ev yatırım aracı olmaz, olamaz benim için. Bir sürü şeyle uğraştım (emlakçı, kiracı, sıvacı, fayansçı, kapıcı, yönetici) ve kısıtlı zamanımda yeterince bunaldım. Başka bölgelerde fiyatları mutlaka daha fazla artan evler vardır ona bir şey demiyorum ancak genel anlamda altın ve dolara karşı bu hesapta 2010 dan bu yana galip gelen örnek yüzde 10 u geçmez diye düşünüyorum.

Yıllardır bu başlığı okurum, ilk kez başlığın sorusuna ''kendi adıma'' bu denli net cevap verebiliyorum..
    Ayrıntılı ve güzel bir örnek, dediklerinize katılıyorum ve özellikle son paragrafta yazdıklarınızı çok iyi anlıyorum. Benim için de emlak asla yatırım aracı olamaz...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

şu dönem ev almak için salak olmak lazım dün karaagağ pelitköy gömeç tarafında 2 katlı bahçeli ev bakmaya gittik. evlerin fiyatları sapıtmış 4-5 gün önce emlakçı ile konuşmuştuk. fiyatlarınıda söylemişti emlakçı bu defa evlere gittiğimizde ev sahipleri emlakçıya söyledikleri fiyatlara 50 ila 100.000 arasında fark koymuşlardı 4 günde 450 dediklerine 500
    550 dediklerine 620 700 dediklerine 800 dediler bu evlerin bir önceki yıl bu aylardaki fiyatları inanın %40-50 daha aşağı idi son 3 ayda evlere %%40-60 zam yapmışlar yetmemiş son hafta %10-15 daha koymuşlar.
    kimse devlete bankalara birşey demesin insanımız alçak insanımız açgözlü insanımız hırsız olmuş. bununla ne polis ne jandarma ne maliye başa çıkabilir. ev alan salaktır derken kastım aç gözlü evsahipleri insanları salak yerine koyuyorlar koydurmasınlar kendilerine salak yerine alırlarsa bu evlerden 2-3 yıl kar beklemesinler karı fazlasıyla koymuş ev sahipleri evlere
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by feveran99 Yazıyı Oku
    Size 4 yıl önce aldığım ve geçen ay sattığım evimle ilgili bilgi vermek istiyorum;

Yer: Konya

Evi alış: 24 Nisan 2016 Alış Fiyatı: 182.500 TL - Dolar kuru: 2,85 (64.000 dolar) - Gram altın: 113,5 tl (1608 gram)
    Evi satış: 19 Haziran 2020 Satış Fiyatı: 285.000 TL - Dolar kuru: 6,88 (41.425 dolar) - Gram altın: 380 tl ( 750 gram)

Evin fiyatı 64 bin dolardan 41.425 dolara düşmüş
    Evin değeri yine 1608 gram altından 750 gram altına düşmüş.

Bu süre zarfında ;

EVİN DEĞERİ TL BAZINDA ARTIŞ: % 56
    DOLARIN ARTIŞ: %141
    ALTININ ARTIŞ: % 235

Kira gelirim: 38 ay (ortalama net 38.000 tl) Ev 6 ay boş kaldı, merkezi sistem oldugu için yaklaşık 2000 tl cebimden aidat ödedim. Bakım onarım masrafları da yaklasık 2000 tl tuttu (duşakabin bozuldu, tavan döküldü vs)

Nereden bakarsam bakayım elimde kalıyor...
    Hem dolar bazında, hem altın bazında ciddi zarardayım.
    3 kiracı değişti, kira artış diyalogları baya can sıkıcı oldu.

Ben bunları neden yazdım? Yaşadığım tecrübeyi, alış satış fiyatlarımı paylaşmak istedim. Bir nevi kendi muhasebemi paylaşıp sesli düşündüm. Size şunu net söyleyebilirim; bu hesap kafa kafaya olsa da ev yatırım aracı olmaz, olamaz benim için. Bir sürü şeyle uğraştım (emlakçı, kiracı, sıvacı, fayansçı, kapıcı, yönetici) ve kısıtlı zamanımda yeterince bunaldım. Başka bölgelerde fiyatları mutlaka daha fazla artan evler vardır ona bir şey demiyorum ancak genel anlamda altın ve dolara karşı bu hesapta 2010 dan bu yana galip gelen örnek yüzde 10 u geçmez diye düşünüyorum.

Yıllardır bu başlığı okurum, ilk kez başlığın sorusuna ''kendi adıma'' bu denli net cevap verebiliyorum..
    o yıllarda dolar tl trend idi, tl varlıklar ve özellikle arz fazlası olan konutlar zarar ettirdi, fakat bu her zaman böyle olmaz. şimdi trend konutta yukarı. yatırım olur olmaz onunu kararını kendiniz karar verirsiniz ama yarın altın aldım düştü olur belli olmaz yani.

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    o yıllarda dolar tl trend idi, tl varlıklar ve özellikle arz fazlası olan konutlar zarar ettirdi, fakat bu her zaman böyle olmaz. şimdi trend konutta yukarı. yatırım olur olmaz onunu kararını kendiniz karar verirsiniz ama yarın altın aldım düştü olur belli olmaz yani.
    Bence degil, milletin alim gucu cok daha kotu dustu.

Bu fiyatlarla bu konutlari alacak kisi sayisi her gecen gun azaliyor.

Altin hakkindaki fikrine katilirim. Olmayan altini satan satana, bir gun cok kotu dusebilir.

8.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Kanuni yol derken,
    Tuketici hakem heyetine mi yoksa yargiya mi başvuracaz.

Sözleşmeyi iyi okumadım ama, banka sozlesmede böyle bir madde var ve sende "okudum anladım" diye imzalamisin derse ne olur.
    Arkadaslar google den çeşitli kaynaklardan biraz bigi edindim.

Bu erken ödeme cezası, sadece konut kredisine has mış.
    Tuketici ve taşıt kredilerinde bu olay yok.
    Anladigim kadariyla bu konut kredisinde erken ödeme yapmaya çalışmak aptallik gibi birşey.

Bankada diyor zaten.
    Bana erken para getirme, cezalandiririm diyor.

Düşündüm bu durumda en güzel yöntem...
    Ödeyeceğiniz meblağı baska bir enstrumanda degerlendirmek.

Ancak şöyle bir durum var...
    Ben erken odeme ile birlikte, taksitlerimi artırıp vade kisaltmasi da yaptim.

O zaman en üst perdeden faiz indiriminden yararlandim.

Sayfa 661/1002 İlkİlk ... 161561611651659660661662663671711761 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •