Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 673/1002 İlkİlk ... 173573623663671672673674675683723773 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,377 - 5,384 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Merhaba Arkadaşlar;

2013 yılında babam bir eve kredi ile girmişti ve şu an tapu alma sürecindeyiz, tapuyu alıp iki sene sonra satarsak gelir vergisi konusuna giriyor mu?

Ev Kiptaştan olduğu için tapu değeri nispeten makul olarak gösterilir diye düşünüyorum.

Veya evi kendi üzerime alıp 2 sene sonra satsam bana vergi çıkar mı?
    Tapuyu almadan ; siz veya başkası her kim almak istiyorsa noter devriyle az masrafla devrederek tapu yeni kişiye çıkarılabilir.

Ya da ; 2 yıl sonra satmayı düşünüyorsanız eğer, örneğin ; tapu çıkarken misal 300 bin tl. değer yazılmış olsun. Siz 2 yıl sonra bu daireyi 400 bine satarsanız 100 bin lira kazanç üzerinden ( geriye dönük 2 yıllık muafiyetler düşülerek ) vergiye tabi olursunuz.

Bu durumdan kurtulmak için ; satarken 2 yıllık muafiyet tutarı kadar ( her yıl gelir idaresi yayınlar bu miktarı ) 300 binin üzerine eklersiniz. misal , 1. yıl 3500 tl + 2. yıl 4000 tl. muafiyetse = 7500 tl. yapar. siz daireyi 300 bine almış görünüyorsunuz, satarken belediye rayiç değeri muhtemelen değişmemiş olacaktır ( 4 yılda bir değişir ) tapuda satışı rayiç değerin az üstünde ( 320 bin ) gösterirseniz sorun yaşamazsınız. maliyet 307500 iken 320 ye sattığınızdan , satış tarihinden sonraki yıl beyanname vererek aradaki 320000 - 307500 = 12500 tl için vergi verirsiniz ( tahmini 2000 tl. civarı ) Böylece hem yasal vergi vermiş hem de kitabına uydurmuş olursunuz.

2. Merhaba sizin bu yaptığinizi ben subat 2020
    tarihinde yaptim ve noterden cikmadan euro aldim kur 6.50 idi. Toplam 21.500 euro .

Şuan euro kur 8.00 olmasina rağmen net kar yok cunku sifir araba fiyatida artti.

Size tavsiyem kesin kar edemiyebilisiniz ama yinede bir deneyin.

Cok onemli not Turkiyede sifir araba fiyatlari euro ile hesaplanir dolar ile degil. Herkes bilmez.

Alıntı Originally Posted by hekimoğlu Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz hafta iki aracımdan birini satılığa çıkartacağımı ve sonucunu paylaşacağımı yazmıştım.Aracı beklentim dahilinde sattım.Şuanki karşılığı 22.000 dolar ( tl duruyor).Bunu dövize çevirip bir müddet ( yıl sonu max olmak üzere ) sonra yeniden araç almayı hedefliyorum.Kar/zarar ne olur sonucu burada paylaşacağım.
    Kredi çoşkusunun zirvesindeyiz düşüncesindeyim...
    Mi A3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Orfin uzerinden subat 2020 tarihinde %0 faiz ile bende kullandım yandasa ozel bir durum degildi. Millet o tarihde honda ford markasina saldirirken reno bu kampanyayi herkese yapti.

Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    İşin komik yanı,donanım haber,0km araç başlığında veya çevremde hiç kimse bu oranlardan kredi kullanıp araç almamış,hiç bir firma bu oranla araç satmamış,çoğu insan ihtiyaç kredisi kullanmış veya mesela reno,orfin aracılıyla 30 bin tl 0 faiz veriyor,buda bir takım yandaşlara özel kullandırılmış olabilir.

Dahada komik olan bu faiz oranından yararlanacak firma kaldı mı?hepsini çıkarmışsınız,adam gibi yandaşlarımıza kullandırdık,tulumbada su bitti,o yüzden faiz oranını yükseltiyoruz demiyorlarda...

4.  Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    Orfin uzerinden subat 2020 tarihinde %0 faiz ile bende kullandım yandasa ozel bir durum degildi. Millet o tarihde honda ford markasina saldirirken reno bu kampanyayi herkese yapti.

Yanlış anlama oldu veya kullandığım cümlede bir düşüklük oldu herhalde,bende reno firmasının kendi bünyesinde kredi verdiğini,kamu bankalarının verdiği indirimli krediyi tercih etmediğini belirtmiştim.

5.  Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    Merhaba sizin bu yaptığinizi ben subat 2020
    tarihinde yaptim ve noterden cikmadan euro aldim kur 6.50 idi. Toplam 21.500 euro .

Şuan euro kur 8.00 olmasina rağmen net kar yok cunku sifir araba fiyatida artti.

Size tavsiyem kesin kar edemiyebilisiniz ama yinede bir deneyin.

Cok onemli not Turkiyede sifir araba fiyatlari euro ile hesaplanir dolar ile degil. Herkes bilmez.

Sn. Metali

Hedefim km düşürmek.Aslında o da bir kazanç.
    Sattığım araç 110.000 km de idi.
    30/50 bin km aynı segment ve/veya 2/3 yaş yeni modelini alabilirsem benim için yeterli olacak.
    Sizin yaptığınız süreçte düşünmüştüm ama o zaman döviz taşıyordum ve yaz mevsimini beklemeyi tercih ettim.
    Vergilerde bir düzenleme olması beklentisini taşıyorum .
    En önemlisi ise geçen hafta hacimli çalışan bir müşterimden piyasada nakit döngüsü ile ilgili sıkıntı olduğu bilgisini edinmiş olmam
    Daha önce de paylaştığım üzere kredilendirmede zirvede olduğumuzu düşünüyor olmam
    Sonucu yine burada paylaşacağım

6. Sayın Hekimoğlu . benim yaptığımda aslinda tam olarak buydu , km olarak tam sıfırladım ve sıfır km araç aldım şubat tarihinde. Umarım kazançlı çikarsiniz.
     Alıntı Originally Posted by hekimoğlu Yazıyı Oku
    Sn. Metali

Hedefim km düşürmek.Aslında o da bir kazanç.
    Sattığım araç 110.000 km de idi.
    30/50 bin km aynı segment ve/veya 2/3 yaş yeni modelini alabilirsem benim için yeterli olacak.
    Sizin yaptığınız süreçte düşünmüştüm ama o zaman döviz taşıyordum ve yaz mevsimini beklemeyi tercih ettim.
    Vergilerde bir düzenleme olması beklentisini taşıyorum .
    En önemlisi ise geçen hafta hacimli çalışan bir müşterimden piyasada nakit döngüsü ile ilgili sıkıntı olduğu bilgisini edinmiş olmam
    Daha önce de paylaştığım üzere kredilendirmede zirvede olduğumuzu düşünüyor olmam
    Sonucu yine burada paylaşacağım

7. kesinlikle 2 ci el araç almam... bu bir prensiptir...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

8.  Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    kesinlikle 2 ci el araç almam... bu bir prensiptir...
    Geçen bi yerde okudum. Dünyanın en refahlı ülkelerinden Norveç ti sanırım, insanlar ikinci el elbise satın almaktan hiç yüksünmezlermiş. Sizi kutlamak geldi içimden.

Sayfa 673/1002 İlkİlk ... 173573623663671672673674675683723773 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •