Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 69/1002 İlkİlk ... 1959676869707179119169569 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 545 - 552 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,

Uzun zamandır takip ediyorum, ara ara yazıyorum. Yine karalayalım bir şeyler. İzmir Karşıyaka'da kirada oturuyorum. Gaziemir'de evim var , kiracım var. Fırsat görürsem evimi de satmak istiyorum. Eş zamanlı Urla-Güzelbahçe aksından bir daire/ev bakıyorum.

Kısacası, konut piyasasındaki tüm pozisyonlarda aktifim (Ev sahibi-kiracı-ev alacak-ev satacak).

Satıcı gözüyle gidersek, tok satıcı formatı olduğumdan, evimi göreceli olarak düşük fiyata satmak istemiyorum. Göreceli olarak derken, sitenin yanına yeni yapılan , sitelerde konutların satış fiyatına bakıyorum (istenen fiyat), ona paralel istiyorum. Ama ülke durumu ortada. 2 ay evim satılıkta kaldı, evi gören bile olmadı. Ben de, evi kiralayım dedim. 1-2 haftada, İstanbul'dan gelen bir aileye kiraladım. Şimdi ortada şöyle bir gerçek var. İstanbullular İzmir'e geldiği için piyasayı çok yükselttiler. Şu anda ev satan veya kiralayanların gözü İstanbullularda ve yabancılarda. Bu nedenle bazı noktalarda, benim gibi tok satıcılar, ev fiyatlarını düşmezler. İllaki bir İstanbullu veya yabancı gelir alır derler. Gaziemir'deki sitemizin yarısı İstanbullu veya yabancı oldu diyebilirim.

Kiracıyım. Kira fiyatları izmirde ciddi oranda arttı. Karşıyaka'da yeni 3+1'lerin fiyatları 12 ay içerisinde (2016-2017 dönemi), 1500-2000'lerden, 3000 TL ve üzerine fırlamıştı. İnanılmaz bir artış vardı. Şimdi sakinleşti. Geçen seneyle bu sene arasında çok fark yok. 3000-3500 TL'ye yeni bir 3+1 de oturabiliyorsunuz. (Site içi, otoparklı v.s.).

Ev almak istiyorsanız acele etmeyin. Almadığınız her gün sizin için kar. İzmir bölgesinde sürekli olarak , en az 30 civarı daire/villa favorilerimde var. EV fiyatları artmıyor. Hatta düşüyor (bazı bölgelerde, ya da satan kişinin sıkışıklığına göre). 1,6m TL'ye daire satılan bir sitede, adam son evleri 1,1m TL'ye kadar düştü 12 ay içerisinde. Normalde 1,8-2,0m TL arasında olması lazımdı belki de.

Bizim toplumda ev neden bu kadar önemseniyor?

1- Faiz önemli bir kesim için hala günah.
    2- Dolar - Hisse senedi çok riskli. Giripte kazanan pek yok. 10-15 sene para biriktiren kişi, bütün parasını dolara, hisseye yatırsa, geceleri uyuyamaz.
    3- Finansal okur yazarlık yok. Yatırım konularında bilgi ve eğitim yok. En kolayı ev diyoruz.
    4- Altın. Güvenli liman. Altın alan huzur alıyor resmen.
    5- Eşler, aman paramızı kaptırırız, benim koca hovarda, paraları dışarda yer. mantığında, parayı bi yere bağlamak için de ev alıyorlar. Yani tasarruf eksikiği/Beceriksizliği ve güvensizlik de ev alma nedenlerimizin başında geliyor. Bugün bir ev aldığınızda, onu hızlıca (dolardaki altındaki gibi) nakte dönüp harcayamıyorsunuz.

İzmir özelinde söylüyorum. Aceleniz yoksa, hala ev almayın. Almak istiyorsanız da, (oturmak veya kendinizi güvende hissetmek için), çok ciddi pazarlık yapın. 1m TL istiyorsa 600K TL verin.
    Yazdiklarinizin aynisini bende gozlemledim. Izmir de kira artisi cok yuksek ama yatirim icin hala dusuk oranlar

Karaburunu bilirsiniz orada emlakcilik yapan bir dostum ove ove bitiremiyor. Kiyilarda fiyatlar ucmus tepelerde cok ucuz arsalar var ne dersiniz?

2. Karaburun coğrafi olarak zor bir mevkii...Yolları dar...Mordoğan filan daha cazip sanki...

3. Biz Park Mavera için vatandaşı o forumda uyardığımızda bir küfretmedikleri kalmıştı. Asli edinim yapacaklarmış da... olmamış... Asli oyuldum olmuş alanlara...

Beter olmadan yeter olmaz...

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Olur mu ! palavranın mevki İstanbulun Parisi, sorun bakın orada yaşayanlara ne diyecekler ...

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Yazdiklarinizin aynisini bende gozlemledim. Izmir de kira artisi cok yuksek ama yatirim icin hala dusuk oranlar

Karaburunu bilirsiniz orada emlakcilik yapan bir dostum ove ove bitiremiyor. Kiyilarda fiyatlar ucmus tepelerde cok ucuz arsalar var ne dersiniz?
     Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Karaburun coğrafi olarak zor bir mevkii...Yolları dar...Mordoğan filan daha cazip sanki...
    Rastladığım en dengesiz,absürt bölgeye hoşgeldiniz.Absürtlerden birisi aynı metrekare boş arsayla içinde villa olanın neredeyse aynı fiyata olduğu yer bulmak. Herkesin umduğu farklı olmakla beraber,fazla tepelere gitmeye gerek yok,yolu olmayan yerlerde yaban domuzlarıyla yaşamak tercih meselesi. Öyle Alaçatı gibi 10 yılda ihya olacak bir bölge değil,bence 50 yılı bulur,iyimser olursak 25 yıl, ancak 5 senedir fiyatlarda kıstas alınan bölge Alaçatı.Emlakçının birinden Alaçatıya havaalanı yapılacağı için fiyatların uçtuğunu duymuştum. Alaçatı nire Karaburun nire. Çoğu bölge devamlı rüzgarlıdır,kumsal pek yoktur,denize meraklılar için pek tat vermez.Mesela arko sitesi ilanlarına bakın,birkaç milyon dolar edebilecek villaların fiyatları acaba neden o seviyerde bir düşünün derim. Market alışverişi için 20 km. gider 20 km. dönerim diyen için burnun batı tarafında doğa cennetleri var ancak balık çiftliklerinin kirliliği ile buralar ne kadar süre cennet olarak kalır muamma.Balıklıova doğası,güzel doğru düzgün yolu yok,gece ayyaş ve sokak köpeklerinin mekanı.Ava giderken imar durumlarından dolayı av olacağınız bölgelere dikkat edilmeli. Mordoğanda çok yere baktım,ekonomik evler de var ama şahsen 10 katı param da olsa o evlere o parayı vermezdim.İki göz oda yazlık yerleri lüks villa sınıfına sokan emlakçılar oldukça iyi faaliyet göstermiş. Yeni ve lüks yapılmış olanlarının fiyatında zaten başka bölgelerde çok daha iyi fırsatlar var. Mordoğan yakınında arıtma tesiside Mordoğanın dibine atıklarını bırakmaya başladığı zaman denizi bitirmeye aday. Altyapı zayıf,yollar kötü,su şebekesi bile daha yeni yapıldı.Ardıç'ı falan zaten hiç düşünmeyin

Kısacası bölge hafta sonu yatıp kalkacak bir yer olsun,denizle fazla işim olmaz,Robinson hayatı severim diyenler için ideal.Bütçesi yetene,Ege kasabası arayan Urla düşkünleri için Çeşmealtı daha iyi,zaten Urla gibi orası da İstanbul işgali altında.Öte yandan Avcılar'dan denize girmiş birisi için Ege'nin her yeri cennet.

5. 0.99 dan kredi kullanmak isteyenlere takip ettikleri evin fiyatında artış olup olmadığına dikkat edin bile bile kazığa oturmayın diyorum.
    Bu faiz oranları bu vade bana göre uzun süre bir daha gelmez.
    Gerçekten oturmak için alacaklar iyi araştıranlar geçmişi bilenler için son fırsat olabilir bu faizler. Ama iyi fiyat önemli tabi. Yatırım için ise daha uzun süre alınmaz.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Millet kafayı yedi. Arkadaşın 2 ay önce 630 a aldığı dairenin karşısı 850 den satılık, 750 de veren var diyor sahibi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmem. Ev arayışını bitirdim borsaya devam bunlara yağmurlu havada su yok kime geçirirse geçirsinler ben faizler ardınca nakit alırım veya o faizle kredi çekerim bu ne ya...
     Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    0.99 dan kredi kullanmak isteyenlere takip ettikleri evin fiyatında artış olup olmadığına dikkat edin bile bile kazığa oturmayın diyorum.
    Bu faiz oranları bu vade bana göre uzun süre bir daha gelmez.
    Gerçekten oturmak için alacaklar iyi araştıranlar geçmişi bilenler için son fırsat olabilir bu faizler. Ama iyi fiyat önemli tabi. Yatırım için ise daha uzun süre alınmaz.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Karaburun coğrafi olarak zor bir mevkii...Yolları dar...Mordoğan filan daha cazip sanki...
    Mordogan da arsa kalmamis ve insanlarin esas talebi artik Karaburun. Birde Mordogan in bir iki yerinde deniz guzel cogu yerinde berbat

Karaburun a kadar otoyol bitmis eskisi gibi saatler surmuyor gitmek

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Rastladığım en dengesiz,absürt bölgeye hoşgeldiniz.Absürtlerden birisi aynı metrekare boş arsayla içinde villa olanın neredeyse aynı fiyata olduğu yer bulmak. Herkesin umduğu farklı olmakla beraber,fazla tepelere gitmeye gerek yok,yolu olmayan yerlerde yaban domuzlarıyla yaşamak tercih meselesi. Öyle Alaçatı gibi 10 yılda ihya olacak bir bölge değil,bence 50 yılı bulur,iyimser olursak 25 yıl, ancak 5 senedir fiyatlarda kıstas alınan bölge Alaçatı.Emlakçının birinden Alaçatıya havaalanı yapılacağı için fiyatların uçtuğunu duymuştum. Alaçatı nire Karaburun nire. Çoğu bölge devamlı rüzgarlıdır,kumsal pek yoktur,denize meraklılar için pek tat vermez.Mesela arko sitesi ilanlarına bakın,birkaç milyon dolar edebilecek villaların fiyatları acaba neden o seviyerde bir düşünün derim. Market alışverişi için 20 km. gider 20 km. dönerim diyen için burnun batı tarafında doğa cennetleri var ancak balık çiftliklerinin kirliliği ile buralar ne kadar süre cennet olarak kalır muamma.Balıklıova doğası,güzel doğru düzgün yolu yok,gece ayyaş ve sokak köpeklerinin mekanı.Ava giderken imar durumlarından dolayı av olacağınız bölgelere dikkat edilmeli. Mordoğanda çok yere baktım,ekonomik evler de var ama şahsen 10 katı param da olsa o evlere o parayı vermezdim.İki göz oda yazlık yerleri lüks villa sınıfına sokan emlakçılar oldukça iyi faaliyet göstermiş. Yeni ve lüks yapılmış olanlarının fiyatında zaten başka bölgelerde çok daha iyi fırsatlar var. Mordoğan yakınında arıtma tesiside Mordoğanın dibine atıklarını bırakmaya başladığı zaman denizi bitirmeye aday. Altyapı zayıf,yollar kötü,su şebekesi bile daha yeni yapıldı.Ardıç'ı falan zaten hiç düşünmeyin

Kısacası bölge hafta sonu yatıp kalkacak bir yer olsun,denizle fazla işim olmaz,Robinson hayatı severim diyenler için ideal.Bütçesi yetene,Ege kasabası arayan Urla düşkünleri için Çeşmealtı daha iyi,zaten Urla gibi orası da İstanbul işgali altında.Öte yandan Avcılar'dan denize girmiş birisi için Ege'nin her yeri cennet.
    bunlari bilmiyordum tesekkurler

Peki Ege bolgesinden Izmire cok uzak olmayan nereleri tavsiye edersiniz? Amacim imari cikmamis ucuz tarla almak. Tabi potansiyeli olacak. Cok mu sey istiyorum acaba?

Bir zamanlar Izmirlilerin Zeytinlide arsa topladigini duymustum ama oraya gitmeye firsatim olmadi. Istanbullularin Urla ve Seferihisar merakini da hicbir zaman anlamadim. Ikisinde de adam gibi deniz yok varsada buzzzz gibi. Sanirim herkes deniz aramiyor havasi yetiyor emeklilere.

Kusadasina bagli guzelcamli hakkinda goruslerinizide duymak isterim cok sevdigim bir yer. Ama denize yakin butun yazliklar rutubetten dokuluyor bos arsa almaya kalksan denize cok uzak

Sayfa 69/1002 İlkİlk ... 1959676869707179119169569 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •