Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 699/1002 İlkİlk ... 199599649689697698699700701709749799 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,585 - 5,592 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Yok hocam Haziran’da satışlar yanlış hatırlamıyorsam 200 bine yaklaşmıştı.
    Demek ki bu fiyatlara rağmen iyi satış olmuş. Temmuzu da görelim 100 bin altı satış olursa belki alıcılar bilinçlenmiş diyebiliriz. Ama ben bizim insandaki konut aşkının kolay kolay biteceğini düşünmüyorum. Yoksa ben de hanıma evi sattırıp kiraya oturalım diyorum karşı çıkıyor, kendisi ülkenin en iyi üniversitelerinden birinden mezun ve yüksek pozisyonda yönetici. Demem o ki bizim insanların kendilerine göre değer yargıları alışkanlıkları var haklı haksız o tartışılır. Ancak genel anlamda bu talebin arkasında bu anlayış veya değer yargısı yatıyor. Bunu kırmak biraz zor.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Karı dırdırı mı evden yenen kazık mı dense tereddütsüz ikincisini seçerim.İkincide meditasyon ,dünya malı dünyada kalır,cana geleceğine mala gelsin şu bu der beynimi uyuşturur kazığın acısını dindiririm,ilki 7 gün 24 saat çekilir mi ,daha iyi çin işkencesi bile icat edilmedi.

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bir de hem bu forumda hemde çevremde yanlış bilinen bir şeyi düzeltmek istiyorum.

"Üst katımdaki komşum evine 600 bin istiyor, Yan mahalledeki ev sahibi 1 milyon istiyor ev fiyatları uçmuş..." vs şeylere kanmayın.
    Gerçek olan tek şey tapuda satılan evin gerçek fiyatıdır. Çoğu afişteki evin ancak %10'u satılır onlarda da çok ciddi pazarlıklar döner. Haziran satışlarının da birçoğu hülle satışlarıydı.
    Bu işlerle bir kaç yıl ilgilendiğimden dolayı dönen her türlü oyunu biliyorum. O yüzden de kendi oturacağım evi bile sahiplenmiyor kirada oturuyorum.
    Çevre baskılarına inat sizlere de kirada oturmanızı öneririm. Nakit her zaman kraldır.

Coşkun Sabah pandemi döneminde "Onlarca gayrimenkulüm var ama cebimde param yok taş mı yiyeceğim,siz bu fakirliği anlayamazsınız" cümlesini herkes geyiğe vursa da aslında çok doğru şeyleri dürüstçe söylemişti.
    Hocam nakit kral katılıyorum. Ama yönetimi uğraşması zor. Mevduatın durumu belli. Dolar altın komisyonlar yüksek düştüler mi iyi düşüyorlar volatilite çok fazla. Ben şahsen 10 çeşit fon ve viop, borsadayım. Ama herkes bunu yapamaz bir vakti olmaz 2 bilgisi olmayabilir. Herhalde bu sebeplerden dolayı konut satışlarında bir talep de oluşmuş olabilir. İnsanlar nakitten kaçıyor fazla yatırım aracı bilmedikleri için. Çok da bir şey diyemem.

3.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Yok hocam Haziran’da satışlar yanlış hatırlamıyorsam 200 bine yaklaşmıştı.
    Demek ki bu fiyatlara rağmen iyi satış olmuş. Temmuzu da görelim 100 bin altı satış olursa belki alıcılar bilinçlenmiş diyebiliriz. Ama ben bizim insandaki konut aşkının kolay kolay biteceğini düşünmüyorum. Yoksa ben de hanıma evi sattırıp kiraya oturalım diyorum karşı çıkıyor, kendisi ülkenin en iyi üniversitelerinden birinden mezun ve yüksek pozisyonda yönetici. Demem o ki bizim insanların kendilerine göre değer yargıları alışkanlıkları var haklı haksız o tartışılır. Ancak genel anlamda bu talebin arkasında bu anlayış veya değer yargısı yatıyor. Bunu kırmak biraz zor.

Mayıs 2018 de ben de kadın ve kaynana dırdırı yüzünden kiradan çıkıp ev alacaktım ki tam o esnada kendi kendime pes etme dedim ve illa taş alacaksam en zor bulunan ve en değerli taş olan altına yatırım yapmalıyım dedim ve altın yatırımlarımı daha da arttırdım iyiki de öyle yapmışım. O zamanlar ortalama bir semtten 3 tane ev alacak kadar param varken şimdi 6 tane ev alacak param var. İtiraf ediyorum geçenki faiz düşüşünde ben bile gaza gelmiştim ama bir anda gözlerimde 2018 mayıs ayı canlandı ve dejavu oldu ev almaktan yine vazgeçtim.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Mayıs 2018 de ben de kadın ve kaynana dırdırı yüzünden kiradan çıkıp ev alacaktım ki tam o esnada kendi kendime pes etme dedim ve illa taş alacaksam en zor bulunan ve en değerli taş olan altına yatırım yapmalıyım dedim ve altın yatırımlarımı daha da arttırdım iyiki de öyle yapmışım. O zamanlar ortalama bir semtten 3 tane ev alacak kadar param varken şimdi 6 tane ev alacak param var. İtiraf ediyorum geçenki faiz düşüşünde ben bile gaza gelmiştim ama bir anda gözlerimde 2018 mayıs ayı canlandı ve dejavu oldu ev almaktan yine vazgeçtim.
    Tebrikler.

Aklin yolu bir derler ya, o hesap.

5.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Hocam nakit kral katılıyorum. Ama yönetimi uğraşması zor. Mevduatın durumu belli. Dolar altın komisyonlar yüksek düştüler mi iyi düşüyorlar volatilite çok fazla. Ben şahsen 10 çeşit fon ve viop, borsadayım. Ama herkes bunu yapamaz bir vakti olmaz 2 bilgisi olmayabilir. Herhalde bu sebeplerden dolayı konut satışlarında bir talep de oluşmuş olabilir. İnsanlar nakitten kaçıyor fazla yatırım aracı bilmedikleri için. Çok da bir şey diyemem.

Parasının değerini korumak için ev alanlarda sürekli "Ama döviz altın alımlarına %1 kambiyo komisyonu geldi" şeklinde dert yanmalarını çok duymaya başladım. Hatırlatırım ev alırken %4 komisyonun yanında hala çok düşük bence... Keşke hiç olmasaydı ama ehven-i şer diyelim.

Evet herkes dolar altın vb volatiliteyi kaldıramaz ama inanın ev fiyatlarına nasıl sürekli ekrana bakılmadığı gibi aynı şekilde ekrana bakılmasa volatiliteden haberiniz bile olmaz. Ayrıca birikimi olan kimse alım gücünü korumak ve daha az volatilite istiyorsa kesinlikle tek bir yatırım yapmamalı portföyünü çeşitlendirmeli.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. Merhaba
    %4 komisyon, genelde ev fiyatı alıcı ve satıcılar tarafından düşük gösterildiği için %2-3 olarak düşünebilirsiniz. Yanlış bir yol ancak realite bu.
    Birde karıştırılan konu, konut satışları genelde kredi ile oluyor. Etrafımda şu son 2 ayda 5-6 kişi ev aldı.
    2 kişinin rakamlarını net biliyorum. 250-260 kira çarpanı var. Çünkü kiraya da verdiler.

%15-20 civarı peşinatla kredi alındığında, kaldıraç etkisiyle ciddi kar elde ediliyor.

Full peşin alındığında, bence çok avantajlı değil. Peşinat ne kadar düşük olursa avantaj o kadar artıyor. Heleki şu 0.64 ile çekenler çok çok avantajlı.

7. Birde genelde beton alacağına şunu alsaydın, son 10 yılda şu kadar kar edersin diyenler var.
    Kendimde kredi ile ev almıştım. Ödemeleri bitti çok şükür.
    Dolardan daha çok kazandırdı, altından %10-15 az kazandırmıştır. Kiraları hesap etmiyorum hiç.
    Bence insanlar, borsanın sürekli düşüp yükselmesi, faizden kaçması, doların aylık getirisinin olmaması, yada bunların alternatiflerinin bilinmemesi, daha az yükselen ama daha kararlı olan konut, tarla, dükkan yada arsaya itiyor.

8. Etrafınızdaki herkes ev sahibi oldu ve hatta 3. dördüncü evini aldıysa milyonlarca boş evi kime kiraya verecekler?
    Türkiye'de Kira katsayısının çoğu ülkeye göre neredeyse iki kat fazla olmasındaki neden işte burada yatıyor. Hemen hemen herkese borçlandırarak da olsa ev satıldı. Alacak kimse kalmadı ev almayan azınlık kesimde ise para yok ve birçoğu işsiz.
    Ama arz hala şişik. Talep doğru planlanmadığı için konut fazlası oluştu. Kentsel dönüşüm adı altında 2 adet daire yıkılıp yerine 4 tane yapılıyor. O yüzden ben merkezden ev aldım rahatım demesin kimse. Çünkü kentsel dönüşüme giren yerlerin birçoğu merkez bölgelerde. Sonuç olarak sanılandan da fazla arz olduğunu düşünüyorum.

Sayfa 699/1002 İlkİlk ... 199599649689697698699700701709749799 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •