Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 700/1002 İlkİlk ... 200600650690698699700701702710750800 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,593 - 5,600 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. arz şişikliği göreceli bir durum. Hangi bölgelerde, hangi semtlerde, hangi fiyat aralığında...., bir çok faktör var.
    Kaldıki birçok eski ev var. Benim görüşüme göre konut işi en az 20-30 yıl düzelmez.
    6 ay sonra konut kredileri 1.35e kadar çıksın. 7. Ayda 0.73e düşsün, herkes yine hucum eder.
    Maalesef durum bu.

2. Müteahhitler, emlakçılar ve ev sahibi arkadaşlar faiz artışı haberi hepinizde şok etkisi yarattı. Anlıyorum kabullenmesi zor ama hepinize geçmiş olsun.

Artık yine uzunca bir dönem alıcıların kral olduğu döneme girdik.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Türkiye'de yatırım basittir gayrimenkul yatırımı da öyle.

Konut kredi faizleri düşerse ev fiyatları artar, yükselirse düşer. Nedendir bilinmez hatta bana da saçma gelse de bu Türkiye'de hep böyle...

Haziran ayı başındaki piyasayı canlandırmak için yapılan faiz indirimleri konutunu satamayan ev sahipleri için köprüden önceki son çıkış fırsatıydı ama bu fırsatı ev fiyatlarını şişirerek kaçırdılar. Artık hepsine geçmiş olsun.

Kış ayında kuzey yarım kürede olası 2. virüs dalgası tüm piyasaları sarsarken likitte kalmanın fırsatını aşırı fırsatçı bakış açısıyla kaçırdılar. Yanlış anlaşılmasın fırsatçı olmayı kötülemiyorum ama şark kurnazlığıyla fırsatçılık arasında ince bir çizgi vardır akıllı olan birinci olanı seçer şark kurnazları ise kaybetmeye mahkumdur.

Ev fiyatları borsa gibi sert düşmese de 3-4 yıl yerinde sayması bile enflasyon bazlı bakıldığında %50 düşmüş sayılır.

Aslında 6 tane ev alacak kadar param olmasına rağmen bir tane bile ev almıyor kirada oturuyorum. Tek bir eve bağlı kalmaktansa Tüm dünyayı doyasıya geziyorum. Gerçi pandemide mecburen Türkiye'deyim ama olsun o da bitince tekrar seyahate devam ederim.
    Tam benim kafa işte size kesinlikle katılıyorum noktasına virgülüne kadar ekleyecek birsey daha bulamadım

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Yazlık almak mı mantıklı yoksa o nakit parayı yerine göre mevduatta , altında ya da borsada değerlendirip değişik değişik tatil beldelerini gezmek mi daha mantıklı ? Teşekkür ederim .
    Yazlık
    Eğer haftasonları gidebilecekseniz. Veya aile büyükleri ile çocukları uzun dönem bırakacaksanız rasyoneldir. Veya küçük çocuklarınız varsa onlarla rahat tatil yapacağınız bir yerdir.

Ama dönemsel kullanacaksanız. Gençseniz
    Ben yazlık tavsiye etmem.
    Masrafı normal bir eve göre daha fazla ve günün sonunda onunlada ilgilenmek için zaman harcamanız gerekiyor. Deniz nedeniyle daha hızlı yıpranıyor.

Yazlıkta önemli olan şey yeridir. Denize yakın veya güzel manzaraya sahip yer değer kaybetmez. Zira arzı artıramazsınız. Ancak denize sıfır yerlerde günü birlikçilere hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Birde komşu çok önemli

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

yazlığı Antalya mersin taraflarında alırsanız elinizde patlar son dönemlerde ege ilçelerinde alınan yazlıklar müthiş prim yaparken Akdeniz bölgesinin bir çok yerinde yaxlıklar çok prim yapmadı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bir de hem bu forumda hemde çevremde yanlış bilinen bir şeyi düzeltmek istiyorum.

"Üst katımdaki komşum evine 600 bin istiyor, Yan mahalledeki ev sahibi 1 milyon istiyor ev fiyatları uçmuş..." vs şeylere kanmayın.
    Gerçek olan tek şey tapuda satılan evin gerçek fiyatıdır. Çoğu afişteki evin ancak %10'u satılır onlarda da çok ciddi pazarlıklar döner. Haziran satışlarının da birçoğu hülle satışlarıydı.
    Bu işlerle bir kaç yıl ilgilendiğimden dolayı dönen her türlü oyunu biliyorum. O yüzden de kendi oturacağım evi bile sahiplenmiyor kirada oturuyorum.
    Çevre baskılarına inat sizlere de kirada oturmanızı öneririm. Nakit her zaman kraldır.

Coşkun Sabah pandemi döneminde "Onlarca gayrimenkulüm var ama cebimde param yok taş mı yiyeceğim,siz bu fakirliği anlayamazsınız" cümlesini herkes geyiğe vursa da aslında çok doğru şeyleri dürüstçe söylemişti.
    Evet bir Coşkun Sabah ta benim.
    Abartmak için soylemiyorum.Konu daha rahat anlaşılsın diye yaziyorum.
    8 arsa 3 gayrimenkulum var.Birde arabam var.

Likit olarak emekli maaşım ve 50 bin borsada param var.Kira gelirim var.

Yani yaklasik benim hesabima göre 5m param var.Ama likit olmayinca orda duruyor hepsi.

7.  Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    yazlığı nereden alacağınıza bağlı ... mesela , mandarin oriental bodrumda villa alacaksanız , nakte de çok bekletmeden çabuk dönebileceği için iyi bir tercih olabilir , nezih ortamdır... lokasyon önemli ...
    Öyle bir yerden örnek verdiniz ki. Şuan oradanda kolay satılamıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Evet bir Coşkun Sabah ta benim.
    Abartmak için soylemiyorum.Konu daha rahat anlaşılsın diye yaziyorum.
    8 arsa 3 gayrimenkulum var.Birde arabam var.

Likit olarak emekli maaşım ve 50 bin borsada param var.Kira gelirim var.

Yani yaklasik benim hesabima göre 5m param var.Ama likit olmayinca orda duruyor hepsi.
    Vehbi Koç:

"Arsa altındır, kiraya verirseniz bakır, üzerine bina yaparsanız teneke olur" demiş.
    İnsan iki şeyi bilmelidir:
    1.Haddini. 2.Hesabını.

Sayfa 700/1002 İlkİlk ... 200600650690698699700701702710750800 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •