Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 713/1002 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,697 - 5,704 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Konutta satış fırsatı bitti, satabilenler güzel fiyattan sattı ... yüksek fiyattan alanlar ödeyecekleri krediyi düşünecek bundan sonra.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Fiyatlar TL bazlı düşmez. Altın ve Döviz bazlı olarak düşüyor.

Paranı %50 ALTIN fonuna koy, %50 TDG Eurobond fonuna koy. 1 sene bekle bakalım. Ev mi daha çok kazandırmış fon sepeti mi?
    Bu dönem biraz ekstrem dönemdi ve sadece 2- 2.5 ay sürdü. Faizler bu hızla artar ise ben fiyatların düşeceğini düşünüyorum.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Faizlerde ciddi yükselişleri takiben tüm favoriler de önce küçük indirimler sonra daha yüksek panik indirimleri bekliyorum...

4. 3 ay evvel 450 bin tl istenen bir konuta bir yıl ödemesiz ,düşük faizli,15 yıl geri ödemeli kredi açılınca önce 525 sonra 600 en sonunda 650 istemişlerdi,şimdi bekliyorum,faiz oranları yükseldikçe fiyat grafiği nasıl oluşacak...

5. TCMB: Haziran'da aylık %2,6 artan Konut Fiyat Endeksi, reel bazda yıllık %11,6 arttı

Haziran'da aylık %2,6 artan Konut Fiyat Endeksi, reel bazda yıllık %11,6 arttı.
    2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 25,7, reel olarak ise yüzde 11,6 oranında arttı.
    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE) (2017=100), 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında artarak 139,5 seviyesinde gerçekleşti.
    Yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 11,6 oranında artış göstermiştir.
    Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2,6, 2,7 ve 3,0 oranlarında artış gözlenmiştir. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 20,1, 26,4 ve 28,0 oranlarında artış göstermiştir."

Kaynak:https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...35ec2d-ndsytAf
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. Ucuz ne ise onu almak lazım.

Alışılmış klasik yatırım enstrümanları şunlar ;

Maden : Altın - Gümüş
    Gayrimenkul : Konut-Arsa
    Doviz : mevduat -eurobond
    Borsa : hisse senedi ve fonları

Hangisi ucuz sizce ? Kriz var ve hepsinin pahalı olma şansı olmamalı. En az bir yada ikisi ucuz olmalı. (normalde krizde ilk düşen borsa ve gayrimenkul olur) Fakat neredeyse hepsinin pahalılığından şikayetçiyiz. Hepsine birden pahalı diyorsak, aslında pahalı değiller ama biz aşırı düzeyde fakiriz demek olur.

Fakat eğer ucuz bir enstrüman varsa, onu tespit eden servet artışı yaşar.

7.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Ucuz ne ise onu almak lazım.

Alışılmış klasik yatırım enstrümanları şunlar ;

Maden : Altın - Gümüş
    Gayrimenkul : Konut-Arsa
    Doviz : mevduat -eurobond
    Borsa : hisse senedi ve fonları

Hangisi ucuz sizce ? Kriz var ve hepsinin pahalı olma şansı olmamalı. En az bir yada ikisi ucuz olmalı. (normalde krizde ilk düşen borsa ve gayrimenkul olur) Fakat neredeyse hepsinin pahalılığından şikayetçiyiz. Hepsine birden pahalı diyorsak, aslında pahalı değiller ama biz aşırı düzeyde fakiriz demek olur.

Fakat eğer ucuz bir enstrüman varsa, onu tespit eden servet artışı yaşar.
    ABD doları ucuz gibi son 2 yılın dibine (92 seviyesinde) gelmiş. Belki 88'e kadar iner diyor teknikciler.
    Eurobondlar ucuz gibi... Borsalar tarihi zirvelerinde olunca pek ucuz değil gibi.
    Gayrimenkul (Konut-Arsa) reel getiri Türkiye'de sağlamış ama küresel durumu bilmiyorum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8. Yorumunuza katılıyorum.

Peki, ucuz olanı almak kaydı ile, uzun vadeli portföy nasıl olmalı ?
    Benim önerim
    10 % maden
    40 % g.menkul
    25 % döviz-bono
    25 % hisse senedi / fon
    Şu kendi portföyüm bu şeklide olsaydı daha huzurlu olurdum.

Sayfa 713/1002 İlkİlk ... 213613663703711712713714715723763813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •