Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 72/1002 İlkİlk ... 2262707172737482122172572 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 569 - 576 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Güzelçamlı tarafları belediye sayesinde bayağı bir güzelleşmiş.Orada söylenene göre belediye başkanı ölümü göze alıp oradaki mafyatik işletmeleri komple yıkıp düzenleme yapmış,sahil güzel olmuş.Demografik yapısının bozukluğu nedeniyle Kuşadası merkeze yaklaşmadıkça oralar fena görünmüyor.Sığacık Teos'da trend yerlerden,sadece yazlık düşünen için fena değil.Zeytinli dediğiniz sanırım Zeytineli olsa gerek.Kuş uçuşu Alaçatıya yakın olsa da yolu ters ve uzakta sadece tek bakkalı olan küçük çirkin bir köy,çiftlik hayatı için uygun olabilir.Aradaki büyük bir alan sit ve HES alanı.Köy yeri isteyen için uygun olabilir ama İzmir iç bölgelerde çok daha güzel köyler var.
    Izmir ic bolgelerinde guzel koylerden ornek verebilirmisiniz?

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Olur mu ! palavranın mevki İstanbulun Parisi, sorun bakın orada yaşayanlara ne diyecekler ...
    Bugün oralara kiralık bakmaya gittim rakamlar korkunç ve kiralık sayısı çok az zaten. Aklıma siz geldiniz sayın umutabi bu lanet kriz buraya neden uğramamış diye dusundum. Fiyatlar parisle yarışıyor yani. Para sizin konustugunuz gibi konuşmuyor sanırım moralim bozuldu. Bide diğer hesabınıza da bölgeyle ilgili soru sordum yanitlamadi bu nickiniz yanitlayabilir mi?

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Bugün oralara kiralık bakmaya gittim rakamlar korkunç ve kiralık sayısı çok az zaten. Aklıma siz geldiniz sayın umutabi bu lanet kriz buraya neden uğramamış diye dusundum. Fiyatlar parisle yarışıyor yani. Para sizin konustugunuz gibi konuşmuyor sanırım moralim bozuldu. Bide diğer hesabınıza da bölgeyle ilgili soru sordum yanitlamadi bu nickiniz yanitlayabilir mi?

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sayın Cafer76, benim başka nickim yok rüyanızdan uyanın acizane tavsiyem. ( Beni bilen bilir sizin gibiler için hayali düşmanlar vardır ama ne hikmetse gerçek düşmanı bir türlü göremezsiniz ) Ben sizin gibilerin rüyasınıda bozmak istemem hatta körler sağırlar birbirini goygoylar topiğinize girip sizi o pembe hayallerinizden dahi uyandırmak istemediğimin belki farkına varmışınızdır diye umuyorumdum ama sanırım yanılmışım. Her neyse elinizdeki sertifikaların hayrını görün, emin olun sertifikalarınız da bizim gözümüz yok, kıskandığımız falan da yok ( Zaten kıskanmak için manyak olmamız lazım, 2.5 sene önce 42.5 Tl dan düdüklenen sertifikaları şimdi ayağımızı öpenden 40 Tl den alabiliyoruz) lakin dikkat edin sertifikalarınız duvar kağıdı olmasın ve sonra sakın çıkıp biz TOKİ `ye A KE PE `ye güvendik(devleti sakın karıştırmayın) zararımızı A ke pe karşılasın falan diye feryat figan da etmeyin. Bakın şimdiden söylüyorum böyle bir şeyi çok ama çok beklersiniz. Siz önce kendinize bir sorun bakalım, 2.5 sene önce beton beyinlere ucuz çok ucuz diye 42.5 Tl den GİYDİRİLEN o sertifikalar halen 40 Tl den niye işlem görüyor ? Her neyse ne demiş ZİYA PAŞA ` Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir` Ama ben derim ki bu ketenpereye gelip hala olayın farkında olmayıp ,etrafta mallarını kapmaya çalışan Çakal arayanlar için kötek dahi fayda etmaz ya neyse. Bu arada bir hatırlatma daha ; doğmamış çocuğa don biçilmez hesabı BİTMEMİŞ betona da EDER biçilmez.

4. ben almanya Hannover de yaşıyorum ve vw de çalışıyorum çok genel bir soru sormussunuz vw golf sifir fiyatı burada 19k den başlıyor 38k ya kadar çıkıyor, almanyada bir daire München yada Berlin şehirlerinde diğerlerine göre 3 ( veya daha fazla) katı. ben bulunduğum Hannover şehrinden gerçek örnekler ile vereyim.

bir arkadasim sifir bir daire aldi gecen sene yaklaşık 80m2 civarinda amerikan mutfakli giriş katı. aldigi fiyat 260k€ ben turkiyeye yatirim yaptım çünkü ömrüm boyunca kendimi bir bankaya baglamak istemedim ve samsundan bir daire aldim 47k€ ya

maaşım ortalama 3k €
    kirada yaşıyorum verdigim kira ( buranin en ucuzudur) 100m2 daire için elektirik su gaz dahil 900€
    varin hesabı kitabi siz yapın
     Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    bizde araba fiyatları cok pahalı vergilerle vs.

bu durum birazda ev fiyatlarını goreceli olarak ucuz gosteriyor.

şöyleki ; almanyada sehrin gobeginde bir yeri kac araba parasına alırsınız , burada ise kac araba parasına alırsınız.

tahminim almanyada sehrin gobeginde kutu kadar 1+0 studyo yada 1+1 evler 200-300-400-500 bin euro .. yani golf 20k euro desek sıfır 15-20 yada daha fazla golf parasına alıyorlar ufacık daireyi.Burda 20 golf demek 5 milyon tl demek yaklasık.

burda araba fiyatkları o kadar yuksekki , kıyaslama yapınca ev fğyatları yanında ucuz kalıyor.

highline golf 1,6 dizel golf olmus 238 bin tl . bi golf parasına merkeze yakın bir yerde bir 1+1 daire alırsın zorlasan . yada 2+1 merkezden uzak bir yerde. ( istanbulda) ..

almanyadaki ev fiyatlarından bir ornek .

https://tranio.com.tr/germany/

verdigim linki googledan buldum belki yanıltıcı olabilir ve abartılı olabilir.Dogrulugundan emin değilim . .almaynayda yada avrupanın baska bir ulkesinde yasayan biri bu soruyı cevaplarsa sevinirim . almanya hollanda belcika avusturya gibi yerlerde sehir merkezinde yada merkeze yakın 1+1 ev yada 2+1 ev ordaki kac sıfır golf parasına alınıyor
    Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk

5.  Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    2010 yılında ust sınıf highline golf 50 bin liraydı . asgari ucret ise 500 tl

su anda aynı araba 200 bin asgari ucret ise 2000

dogru orantılı bir artıs var .

araba fiatlar ev fiyatları gibi değildir. dovizin faizin cıkması anında yansır . isteyen alır isteyen almaz ama sıfır satıs fiyatlarına yansıtırlar.

zaten alanlarında cogu o parayı vermiyor. kampanyalarla alıyorlar . %30 peşin . 1 sene sonra odemeye basla 24 -48 ay arası vadelerle .vs.vs
    Peki sizin geliriniz son 9 yılda 4 kat arttı mı? Yıllık ortalama %15-16 artısa denk geliyor.
    Son 2-3 yıl dısında ücretlerde % 10 un ustune artıs yoktu.
    Asgari ücretle gecim hala cok zor olsa da son 10 yılda yüksek oranda arttı.

6.  Alıntı Originally Posted by emir2005 Yazıyı Oku
    ben almanya Hannover de yaşıyorum ve vw de çalışıyorum çok genel bir soru sormussunuz vw golf sifir fiyatı burada 19k den başlıyor 38k ya kadar çıkıyor, almanyada bir daire München yada Berlin şehirlerinde diğerlerine göre 3 ( veya daha fazla) katı. ben bulunduğum Hannover şehrinden gerçek örnekler ile vereyim.

bir arkadasim sifir bir daire aldi gecen sene yaklaşık 80m2 civarinda amerikan mutfakli giriş katı. aldigi fiyat 260k€ ben turkiyeye yatirim yaptım çünkü ömrüm boyunca kendimi bir bankaya baglamak istemedim ve samsundan bir daire aldim 47k€ ya

maaşım ortalama 3k €
    kirada yaşıyorum verdigim kira ( buranin en ucuzudur) 100m2 daire için elektirik su gaz dahil 900€
    varin hesabı kitabi siz yapın

Avrupaya giden mühendis arkadaşlara bunları anlatamadım işte koşa koşa gittiler. Hayat sadece araba değil. Orada yaşamak isteyen mutlu olan mutlu oldu ama çoğu da yapamadı mutsuz oldular.

O fabrikadar 3k euro iyi kazanıyorsunuz bu arada, bir kızla tanışmıştım Almanla evli yüksek mühendis o da 3k euro alıyordu sizinle aynı yerde. O paraya Türkiye'de kalırım çok net. 5k altına Avrupa çekilmez, karı koca mühendis olup 4 4 8 filan kazanıyorsan o zaman olur işte.

7. ben vw de çalışıyorum bu firma en iyi ödeyen firmalardan biri sendikada çok güçlü ancak almanyada ortalama bir isci brüt 1500 - 2000€ kazanır ( bu dediğim normal ustalık meslekleri icin geçerli boyaci, tamirci gibi) yani dışarıdan çok parlatilir ama dediğiniz gibi bu paralara gurbet çekilmez. ha turkiyede cobansindir karnını doyuramiyosundur, kirani odeyemiyosundur varsa imkanın gel, sosyal devletten yardim alir hayatını devam ettirirsin ama çalışma hayati burada daha zor, ben 25 yaşımda geldim buraya tr ile karşılaştırabiliyorum, tabi burada tr deki gibi 10, 12 saat çalışmıyorsun. bende tr de iken sabah 8:30 aksam 19 çalışıyordum ama aktiv çalışma saatim bunun anca yarisi idi. burada iş saatinin her saniyesi aktiv olmak zorundasın, çalışmak ne demek ben burada öğrendim. turkiyedeki suriyelilerin gördüğü muameleyi görmek var, iş arkadaşlarimla şaka gırgır herşeyi yapariz, hesapta iyi arkadaşız ama sorsan kime oy verdi diye birçoğu ırkçı partiye oy vermiş, bazen imalar ile bazen satır aralarında yabancıları sevmediklerini belli ediyorlar, nazi ırkçı denmemek için maske ile dolaşıyorlar.turkiyede Suriyeliler ne kadar isteniyor ki bizburada istenelim. yani herşey para değil... neyse konu uzun.
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Avrupaya giden mühendis arkadaşlara bunları anlatamadım işte koşa koşa gittiler. Hayat sadece araba değil. Orada yaşamak isteyen mutlu olan mutlu oldu ama çoğu da yapamadı mutsuz oldular.

O fabrikadar 3k euro iyi kazanıyorsunuz bu arada, bir kızla tanışmıştım Almanla evli yüksek mühendis o da 3k euro alıyordu sizinle aynı yerde. O paraya Türkiye'de kalırım çok net. 5k altına Avrupa çekilmez, karı koca mühendis olup 4 4 8 filan kazanıyorsan o zaman olur işte.

8.  Alıntı Originally Posted by emir2005 Yazıyı Oku
    ben vw de çalışıyorum bu firma en iyi ödeyen firmalardan biri sendikada çok güçlü ancak almanyada ortalama bir isci brüt 1500 - 2000€ kazanır ( bu dediğim normal ustalık meslekleri icin geçerli boyaci, tamirci gibi) yani dışarıdan çok parlatilir ama dediğiniz gibi bu paralara gurbet çekilmez. ha turkiyede cobansindir karnını doyuramiyosundur, kirani odeyemiyosundur varsa imkanın gel, sosyal devletten yardim alir hayatını devam ettirirsin ama çalışma hayati burada daha zor, ben 25 yaşımda geldim buraya tr ile karşılaştırabiliyorum, tabi burada tr deki gibi 10, 12 saat çalışmıyorsun. bende tr de iken sabah 8:30 aksam 19 çalışıyordum ama aktiv çalışma saatim bunun anca yarisi idi. burada iş saatinin her saniyesi aktiv olmak zorundasın, çalışmak ne demek ben burada öğrendim. turkiyedeki suriyelilerin gördüğü muameleyi görmek var, iş arkadaşlarimla şaka gırgır herşeyi yapariz, hesapta iyi arkadaşız ama sorsan kime oy verdi diye birçoğu ırkçı partiye oy vermiş, bazen imalar ile bazen satır aralarında yabancıları sevmediklerini belli ediyorlar, nazi ırkçı denmemek için maske ile dolaşıyorlar.turkiyede Suriyeliler ne kadar isteniyor ki bizburada istenelim. yani herşey para değil... neyse konu uzun.

nihayetinde gurbetin cennet olmadığı herkesin malumu ama TR deki Suriyelilerle kıyaslamanız ilginç olmuş.

kıyasladığınız kişilerin resmi olarak bir çalışma izni bile yok, çoğu eğitimsiz sigortasız asgari ücret altı çalışan insanlar

benim de Almanya da çalışan çok arkadaşım var (tamamı mühendis), hiçbiri burada yapamıyorum diye dönmeyi düşünmüyor.

örtülü ırkçılık artıyor, terfilerde ikinci planda kalıyorsun ama durum TR ile kıyaslayınca o kadarda kötü değilmiş.

burada mühendis 1000€ ya çalışır şansı varsa bir VW marka arabayı ve bir dandik daireyi 15 yıl çalışıp alır.

orada ev almaya gerek yok, arabayı ise en kötü ikinci yılın sonunda alırsın.

çalıştığınız kurumun TR eşdeğeri denebilecek Mercedes TR den Almanya ya giden adam sayısı çok fazla, buna karşın Almanya dan aynı kuruma gelmeye hevesli çok adam olduğunu sanmıyorum.

herkesin tecrübe ve beklentileri farklı ama biraz şansız olduğunuzu düşünüyorum.

Sayfa 72/1002 İlkİlk ... 2262707172737482122172572 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •