Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 721/1002 İlkİlk ... 221621671711719720721722723731771821 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,761 - 5,768 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Ankara için özel durum şu, Ankarada orta - ust ve ust segmentte kriz filan olmaz tecrübe ile sabittir.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by memot Yazıyı Oku
    Çok konuşulmultu ama kaçırmışım. 200 mü 240 kira çarpanı normal sayılır? Tabi bölgeye vb değişir?
    Aslında 2005 yılına kadar herşey normaldi ve 100-120K arasında gayrimenkul bulmak çok kolaydı ama 2005-2015 yılları arasında para bolluğu dönemi oldu yani Türkiye'ye tabiri yerindeyse yabancı sermaye ve dolar yağdı ve kira çarpanları 120K dan 290K ya kadar çıktı. 2005 yılına kadar 144 K üzeri evlere pahalı der yüzüne bile bakmazdık. Ben o dönemlerin tekrar geri geleceğine inanıyor ve normal olmayan şimdiki dönemlerin eski normallere döneceğini düşünüyorum.

“First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Ev almayıp, kirada oturan kişiler sadece olaya finansal açıdan bakıyor.
    Birde işin "huzur" boyutu var.
    Kaldıki ortalama 20 yıl kirada kalan bir insan, ev sahibine bir ev almıştır.
    0.8-0.9 oranlarla kredi çekilip ev alınarak, mevcut birikmiş para da konur, kiraya ödenen para da borçtan düşülmüş olur.

Bizim ülkemizde en az 20-30 yıl konut cazibesini korur.
    Ev sahiplerine 20 yıl boyunca kira vermeseydim cebimde beş kuruş param olmaz ama elimde sadece 1 evim olurdu. Fakat ben 20 yıl boyunca ev sahiplerine kira verdim ve cebimde şu an 6 evi alacak kadar birikimim var.

Huzurlu olma konusuna geldiğinde paran varsa bütün evler senin diyorum. Bir de kredi ile ev alsaydım hiç ama hiç huzurlu olamazdım. İşsizlik oranları hızla artacak ve alınan krediler ödenemeyecekken huzurdan bahsetmek?
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4. Sadece burada değil normal hayatta da çevremde "Ayda 10 Bin lira para mı yaaa?" diyen tiplemeler türedi.

Diyorum ki adam gibi, efendi gibi harcaması olana ve parasını iyi yönetebilene ayda 4-5 bin lira bile iyi paradır. Ama Adam olmayana ayda 100 Bin lira versen onu bile çarçur eder.

İnstagramda hava atacağım diye olmadık kılıklara girerseniz size ayda 100 de 200 de yetmez...

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ev sahiplerine 20 yıl boyunca kira vermeseydim cebimde beş kuruş param olmaz ama elimde sadece 1 evim olurdu. Fakat ben 20 yıl boyunca ev sahiplerine kira verdim ve cebimde şu an 6 evi alacak kadar birikimim var.

Huzurlu olma konusuna geldiğinde paran varsa bütün evler senin diyorum. Bir de kredi ile ev alsaydım hiç ama hiç huzurlu olamazdım. İşsizlik oranları hızla artacak ve alınan krediler ödenemeyecekken huzurdan bahsetmek?
    Sizin gibi olanın sayısı çok azdır.
    Genelde kira ödeyenler kısır bir döngüde.
    Eğer sizin gibi bu işi çok iyi becerebilen varsa sözüm yok ama genelde öyle değil.

400 binlik evi 80bin peşinat verip almak çok daha mantıklı.
    Yoksa 20 yıl sonra birçok kiracının yaşadığı gibi elde sıfır kalır.

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sadece burada değil normal hayatta da çevremde "Ayda 10 Bin lira para mı yaaa?" diyen tiplemeler türedi.

Diyorum ki adam gibi, efendi gibi harcaması olana ve parasını iyi yönetebilene ayda 4-5 bin lira bile iyi paradır. Ama Adam olmayana ayda 100 Bin lira versen onu bile çarçur eder.

İnstagramda hava atacağım diye olmadık kılıklara girerseniz size ayda 100 de 200 de yetmez...

Uzun vadeli yatırımları ile tanınan WARREN BUFFET yıllardan beri 35 000 Dolarlık evde oturuyorsa ,

Facebook ' un sahibi Mark Zukerberg 20 000 Dolarlık mütevazi bir arabaya biniyorsa ,

Japonya ' nın en zengin iş adamlarından biri 75 M2 dairede oturuyorsa ,

İsrafı , lüksü , görgüsüzlüğü , gereksiz harcamaları benimseyen biz müslümanlar kendimize çeki düzen vermemiz gerekmez mi ?

Sen Ahmet efendi , sen Ayşe hanım 5000 TL ' lik İPHONE tel. alırsan , taşıt kredisi çekip lüks arabalara binersen , tatillerde Egolarınızı tatmin etmek için selfie çekersen , haftanın 2-3 günü dışarıda yemek yersen , plansız programsız harcamalar yaparsan sana değil 10 000 TL , 100 000 TL bile yetmez . Ondan sonra ne mi olur ? Kapına dayanan icra memurları ile başbaşa verip eski günleri yad ederek ağlayıverirsin sonra ...

Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Uzun vadeli yatırımları ile tanınan WARREN BUFFET yıllardan beri 35 000 Dolarlık evde oturuyorsa ,

Facebook ' un sahibi Mark Zukerberg 20 000 Dolarlık mütevazi bir arabaya biniyorsa ,

İsrafı , lüksü , görgüsüzlüğü , gereksiz harcamaları benimseyen biz müslümanlar kendimize çeki düzen vermemiz gerekmez mi ?

Sen Ahmet efendi , sen Ayşe hanım 5000 TL ' lik İPHONE tel. alırsan , taşıt kredisi çekip lüks arabalara binersen , tatillerde Egolarınızı tatmin etmek için selfie çekersen , haftanın 2-3 günü dışarıda yemek yersen , plansız programsız harcamalar yaparsan sana değil 10 000 TL , 100 000 TL bile yetmez . Ondan sonra ne mi olur ? Kapına dayanan icra memurları ile başbaşa verip eski günleri yad ederek ağlayıverirsin sonra ...
    Bu adamlar parayı ve gücü seviyorlar. Bence kötü örnekler. İyi örnekleri zaten göremezsiniz. Onlar milyar dolardan önce kenara çekilip yaşarlar hırsları yoktur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku

Bos yere "ayagini yorganina göre uzat" dememisler.
    Finansal özgürlüge ulasmak icin tasarruflu yasamak sart (gelirde önemli tabii). Her daim gelirin altinda yasamak gerek.
    Diger taraftan yasam tarzininda cok önemi var.

Sayfa 721/1002 İlkİlk ... 221621671711719720721722723731771821 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •