Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 723/1002 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733773823 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,777 - 5,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Türkiye’de mahalli idareden genele her şey arazi ve beton rantı üzerinden yürüdüğü için çok zor hocam.

Koca türkiye ekonomisi beyaz yakayı istanbula sıkıştırıp, beyaz yakanın parasını ve kredisini arazi ve beton rantı ile yandaşa / karadenizli müteahhite aktarmakla ayakta duruyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    İki hikaye duymuşluğum var, kaynağım yok.

Biri hollandadan birisi boş eve yerleşip, 6 ay kalırsa hak idda edebiliyormuş şeklindeydi. Diğeride bazı avrupa ülkelerinde kiralama birlikleri varmış. Evinizi boş tutarsanız sizi uyarıyor. Gerekirse adil ücretten kiralıyorlarmış (kiracıya). Sonuçta ev vatandaş için bir ihtiyaçtır. Boş durması doğru değil. Ama onlarda bizim gibi kaçan veya kira takan kiracıların oranı ne kadar bilemiyorum.

O egeli ben değilim

3. İsrail'de ; TR'den göç etmiş bir yahudi arkadaş anlattı ...

Emlak vergisini kiracı ödüyor ... vergiye okul vs vs dahil ... ev boş kalırsa , 6 ay süresi var kiralama için .... mal sahibi kiracı bulamaz ise 6 ay sonra emlak vergisi mal sahibine yansıtılmaya başlanıyor. emlak vergisi her ay ,12 taksit ödeniyormuş.

Oradaki emlak vergisinin mantığı : Verilen hizmetlerin karşılığı bedel . Bizdeki gibi servet vergisi değil.

Sıkıysa evi boş tut .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Sadece Bir iş merkezinde 60 dükkanı olan adam .

Torunu olacak diye çöpten bebek arabası bile aldığını bir gördü bu gözler .

Bunu görünce o normal diyorum

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu durum pek sağlıklı gelmedi bana,emin olun öldüğünde,sağlığında yaptığı cimrilikler yüzünden,yakınları tarafından pek hayırlı anılmayacaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Sizin gibi olanın sayısı çok azdır.
    Genelde kira ödeyenler kısır bir döngüde.
    Eğer sizin gibi bu işi çok iyi becerebilen varsa sözüm yok ama genelde öyle değil.

400 binlik evi 80bin peşinat verip almak çok daha mantıklı.
    Yoksa 20 yıl sonra birçok kiracının yaşadığı gibi elde sıfır kalır.
    bu konuda ödenin kiranın aylık gelire oranı konusu çok kritik diye düşünüyorum.

ödediğin kira aylık gelirinin 20% si falansa ve kenarda risksiz varlıklarda ev alacak parayı koyduysan ( örneğin 400k) kiracı olmak dert değildir.

tutupta gelirin 40% ını kiraya veriyorsan tabii ki ilerleyemezsin.

6. Bugün tam 3 saat bilgisayar başında oturdum ve sahibinden sitesindeki zırt pırt fiyat artıran 68 emlakçıya mesaj attım. Hepsi de bana uyuz olmuşlar. Kimisi telefonumu arıyor, kimisi mesaj atıyor. Adam Aralık 2019 da 320 bin yazdığı daireye kademe kademe satılmadıkça 610 bine kadar fiyat çekmiş. Ben de '' kardeş aralık 2019 da dolar 5,85 idi, dairen 320 idi. Dolar üzerinden zararın var. Satmadığın her gün zararın katlanacak, gel bu daireyi 365 bine alayım. Sende zarar etme '' yazdım.

Böyle insanlara böyle psikolojik harp uygulayacağım.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    İki hikaye duymuşluğum var, kaynağım yok.

Biri hollandadan birisi boş eve yerleşip, 6 ay kalırsa hak idda edebiliyormuş şeklindeydi. Diğeride bazı avrupa ülkelerinde kiralama birlikleri varmış. Evinizi boş tutarsanız sizi uyarıyor. Gerekirse adil ücretten kiralıyorlarmış (kiracıya). Sonuçta ev vatandaş için bir ihtiyaçtır. Boş durması doğru değil. Ama onlarda bizim gibi kaçan veya kira takan kiracıların oranı ne kadar bilemiyorum.

Hollanda'yi bilmiyorum, ama Ispanya'da öyle gercekten.
    Almanin birinin evine yerlesmis böyle bir aile ev bosken. Adam aylarca takip edip, onlar evde yokken evine tekrar girip ancak atabildi insanlari.
    Mahkemeyle olmuyormus acikcasi, cok sik haber oluyor burada.

Almanya'da evinizi kiraya vermezseniz belediye ihtar verir, ayni zamanda maliye neden kiralamiyorsun diye ihtar verir. Hatta ucuz kiraya verdiginizde maliye tekrar ihtar verir.

Belediyeler kendine özgü yaptirimlar yapabiliyor. Münih'te yasamiyorsaniz ve kendi kullandiginiz eviniz var sa, güncel kira geliri üzerinden olan vergi civarinda özel bir bedel ödemeniz gerekiyor. Her belediye uygulamiyor bunu.

8. Kiracı

apartman dairesi kapı kilidi bozduysa

Veya kombi bozulduysa sıcak su akmıyorsa

Bunların parası demirbaş diye mal sahibinden kesilir diye kira ödemeyeceğini söylüyorsa haklı Mıdır

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 723/1002 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733773823 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •