Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 765/1002 İlkİlk ... 265665715755763764765766767775815865 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,113 - 6,120 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    haftasonu hava çok bozuk olmasına rağmen kaç tane caddede cafeye baktım bir tane boş masa yok hiçbirinde oturamadan geri döndük .

Kriz ve covid var diyorsunuz ama ben hiç göremiyorum onu .

Diyecekseniz de bugün Pazar haftaiçi görmüyorum ama yinede büyük çoğunluğu doludur diye tahmin ediyorum

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    %90 kredi kartıyla kahvesini içiyor. Borçla kahve içiyor insanlar.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

2. temassız ödeme, nakit paradaki olası virüs korkusu nedeniyledir.

Hoş borçla içseler dahi, keyif için kahve içen insanların borç derdi beni germez doğrusu.
    akıl! akıl!!
    Gel kafama takıl!!!

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Olabilir degil, kesin oyle.

Eger dag basinda 50 sene 5 para etmez bir yer alirsaniz, kimse bulasmaz.

Ama iyi para edecek yerdeki mulku, size bana yedirmezler.
    Ben sehir merkezinde de aldim 2014 te falan pederin aldiklari da var hepsi imar gecmis yapiya musait sehir merkezinde yerler...emin olmayin o kadar piyasada her sey mumkundur...
    Bu saatten sonra arsa alir miyim hayir peki ev alir miyim hayir....arsayi dondurup yuksek verimlilikle binaya cevirmek su anlar musait degil.
    Evlerin de kiraciyla derdi bitmiyor.
    Ev almayi bu baslikta soyle dusunuyorum parayi belli bir yerde realize edip dondurup baska bir sey alacaklarsa ve ordan da katlama yapacaklarsa olur bence...
    Belki de olaya duygusal bakiyorum kiracilarla uyusamiyorum nedense...dukkanda sikinti olmuyor ev kiracilarini sevmiyorum.
    En iyi yatirimlar arsa sessiz sakin....
    Ama sehir icinde arsalar icin de cok para lazim mesela ben pederin arsalarinin ustune ben de arsa alirken bir parsel grubunda iki kat imari vardi sehir icinde kimse almiyordu muteahhitler....
    Tuttum 2014 te o mahallede iki kat imarli olan arsalari topladim 3 4 tane aldim ki metrekaresine iyi de para verdim izmir ortalamasinda...
    Bi iki yil sonra imar degisti kat plani izni yukseldi halen duruyo arsalar...
    Arsalar merkezi ve imari gecmis olursa daha iyi olur....
    Dedigim gibi dukkan kiralari ev kiralarindan daha iyi getiriyor bence masrafi da yok...kurumsal kiracilar kafayi rahatlatiyor.
    Evdekiler luks semteyse secilen kiraci iyiyse onda da kafa rahatliyor biraz neyse lafi cok uzattim bana kalsa evleri satarim peder eski kafa illa ellicek duvari....

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

4.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Ben sehir merkezinde de aldim 2014 te falan pederin aldiklari da var hepsi imar gecmis yapiya musait sehir merkezinde yerler...emin olmayin o kadar piyasada her sey mumkundur...
    Bu saatten sonra arsa alir miyim hayir peki ev alir miyim hayir....arsayi dondurup yuksek verimlilikle binaya cevirmek su anlar musait degil.
    Evlerin de kiraciyla derdi bitmiyor.
    Ev almayi bu baslikta soyle dusunuyorum parayi belli bir yerde realize edip dondurup baska bir sey alacaklarsa ve ordan da katlama yapacaklarsa olur bence...
    Belki de olaya duygusal bakiyorum kiracilarla uyusamiyorum nedense...dukkanda sikinti olmuyor ev kiracilarini sevmiyorum.
    En iyi yatirimlar arsa sessiz sakin....
    Ama sehir icinde arsalar icin de cok para lazim mesela ben pederin arsalarinin ustune ben de arsa alirken bir parsel grubunda iki kat imari vardi sehir icinde kimse almiyordu muteahhitler....
    Tuttum 2014 te o mahallede iki kat imarli olan arsalari topladim 3 4 tane aldim ki metrekaresine iyi de para verdim izmir ortalamasinda...
    Bi iki yil sonra imar degisti kat plani izni yukseldi halen duruyo arsalar...
    Arsalar merkezi ve imari gecmis olursa daha iyi olur....
    Dedigim gibi dukkan kiralari ev kiralarindan daha iyi getiriyor bence masrafi da yok...kurumsal kiracilar kafayi rahatlatiyor.
    Evdekiler luks semteyse secilen kiraci iyiyse onda da kafa rahatliyor biraz neyse lafi cok uzattim bana kalsa evleri satarim peder eski kafa illa ellicek duvari....
    Bende Anayasa Mahkemesi web-sitesinden, gecmis yil kararlarina bakiyordum, orada fark ettim.

1961 Tarihli bir dava var, 2018 de biten, Ankara icinde, kamulastirmaya yapilan itiraz davasi.

Sonra diger yillara gectim, belki binlerce karar var, devletin ve belediyelerin coktugu mulkler.

Vatandasin nerede para eden bir mulku var, el atmislar, sen istedigin kadar itiraz et.

Mahkemeler bitmez, 1961 yili neresi 2020 neresi.

Ondan dedim, benim arsayla filan asla isim olmaz.

Celik yapi koymak istesen, insaat ruhsati alma isini bir sor istersen.

Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

6.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bende Anayasa Mahkemesi web-sitesinden, gecmis yil kararlarina bakiyordum, orada fark ettim.

1961 Tarihli bir dava var, 2018 de biten, Ankara icinde, kamulastirmaya yapilan itiraz davasi.

Sonra diger yillara gectim, belki binlerce karar var, devletin ve belediyelerin coktugu mulkler.

Vatandasin nerede para eden bir mulku var, el atmislar, sen istedigin kadar itiraz et.

Mahkemeler bitmez, 1961 yili neresi 2020 neresi.

Ondan dedim, benim arsayla filan asla isim olmaz.

Celik yapi koymak istesen, insaat ruhsati alma isini bir sor istersen.
    O kadar degerli yerleri alacak adama koymaz;)
    Biliyorum o davalari alanimla alakali...o dosyalari okumustum;)
    Bir tanesi gecen yillarda sonuclanmisti...
    Haklisiniz oyle seyler olabilir....
    Ytd

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

7.  Alıntı Originally Posted by BOSPOROS Yazıyı Oku
    2001 krizinde yuzde 5'lerdeydi bu rakam.

8. Konut yatırımı ile ilgili bir çok hususta yazdım bu forumda. Hiç değinmediğim bir konu ile ilgili ilk defa yazmak istiyorum.

Konut yatırımına en büyük çekincelerden birisi şu ; Evin, kiracının derdi ile uğraşmak çok zor.

Arkadaşlar neden bu kadar aşırı memur zihniyetliyiz ? Kolay ne varki. Mesela en en basit yatırım; parayı mevduata koymak. O seçenekte bile banka seçmelisiniz, faiz piyasasını takip etmelisiniz, her ay M.T. ile oran pazarlık etmelisiniz. Kiraya zammı yılda bir yaparsınız, mevduat için yılda 12 kez pazarlık edersiniz. Şubenin faiz oranı makul değil ise, başka şube ile anlaşmalısınız. Bu en basit seçeneğin takip detayları.

Kiracı ile uğraşmak istemiyorsunuz, peki maddi imkanları tatmin edici olan iş sahipleri, iş kuranlar neler neler ile uğraşıyor. Bir sürü personelin bin tane sorunu, finans yönetimi, hukuki sorumluluklar, milyon tane risk. Ama göze alıp uğraşıyor adamlar.

Diyebilirsiniz, sen sorunlu kiracı görmemişsin. Tam aksine birçok profil gördüm. İş hayatında her gün görüyoruz zaten makul olmayan insan modeli. Kiracı dediğimiz kişi, komşunuz, akrabanız, iş arkadaşınız, trafikte muhatap olduğunuz, markette gördüğünüz kişiler. Siz ev sahibi olarak saygılı ve makul olursanız, onlarda oluyor. Karakteri kötüdür, kötü günündedir o zaman ona göre muhatap olursunuz yine dengelersiniz. Maddi sıkıntıya düşer, hoşgörülü olursunuz. Sorun yaşanmaz mı, evet yaşanır. Ama nadirdir.
    Tadilat vs dert olduğunu düşünmüyorum, aksine proje yönetim tecrübesi.

Başka tüm çekinceleri anlıyorum ama ev ile uğraşmak zor konusunu anlamıyorum ve katılmıyorum. Kriter belirleyip bu kriterler uygun hareket etmek çok zor değil. Tek çekinceniz bu olmasın.

Finansal piyasalar bana çok daha zorlu geliyor ama portföy dağılımı adına, diğer piyasalarda da tecrübemi artırmaya çalışıyorum. Emlak işi çok daha tembel işi.

Sayfa 765/1002 İlkİlk ... 265665715755763764765766767775815865 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •