Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 771/1002 İlkİlk ... 271671721761769770771772773781821871 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,161 - 6,168 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by lawyerbroker Yazıyı Oku
    Mahkemelerin yolunu bilmeden oldukça özgüvenli yazmışsınız. Tebrikler.
    Yukarıda yazılanı uygulayan bir kiracının tahliye olma süresi , İstanbul yargılamasında max 6 aydır, taşra illerde süreler daha kısadır. Taşınma tahliye vs ödenmeyen kira bedelleriyle yeni ev aramak zorunda kalır bu akla uyan.
    Uygulama degisti mi ?
    Artik evsahipleri polisle gelip zorlami atiyorlar evden kiraciyi ?

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by lawyerbroker Yazıyı Oku
    Yukarıda yazılanı uygulayan bir kiracının tahliye olma süresi , İstanbul yargılamasında max 6 aydır, taşra illerde süreler daha kısadır. Taşınma tahliye vs ödenmeyen kira bedelleriyle yeni ev aramak zorunda kalır bu akla uyan.
    Keşke sizin dediğiniz gibi olsa ! Her nedense bu ülkede bu tarz işler bize rast gelmiyor. Ben kiracıyı çıkarmak için 3 yıl mahkemede süründüğümü bilirim. En sonunda halk mahkemesi kararıyla çıktı. ALLAH , kimseyi kötü niyetliyle sınamasın.

3.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Lüksü , israfı , şatafatı , gereksiz harcamaları sevmeyen biri olarak ;

* Dışarıya verilen yeme içme parası gereksiz ve tamamen israftır . Nefsimi terbiye etmek için ayda ya da 3 ayda bir kendimi ödüllendiriririm . O da mütevazi yerlerde olmak şartıyla .

* Arabaya , cep telefonuna , elektronik eşyalara ve ev eşyasına çokkkk paraaaaa verilmezzzzzz .

* 39 yaşındayım , bekarım , MYO mezunuyum ve 12 seneden beri Güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım . Son 6 seneden beri de X Belediyesi ' nde çalışıyorum .

Son 17 seneden beri ara ara ihtiyaç kredisi çekerek , maaşımdan arttırdıklarım ile piyasalarda değerlendirerek Allah'a şükür 100 bin TL sermayem oldu . Evimi de aldım çok şükür.

Demek istediğim bizim bu milletimizde israf , görgüsüzlük , şatafat ve eşe dosta komşuya hava atma furyası olduğu sürece kolay kolay bir baltaya sap olamazlar . Kusura da bakmayın ! Mesela bir düğüne 100 bin - 150 bin TL harcamak bana göre tam bir ahmaklıktır . Toplumun

Mesela çok iyi olmasa da iyi bir araba alacak kadar nakitim var. Arkadaşlar kendine iyi bir araba al diyorlar . Arabaya da kesinlikle çok para verilmez . 500 bin TL nakitim de olsa bir arabaya vereceğim en fazla 30
    Söylediklerin doğru. Ama şu var sen evlenmeye kalk evleneceğin kişi aynı şeyleri düşünecek mi? Kadınları sen bilmezsin %90 yeme içme gezme alışveriş derdinde. Senin o 20 yılda biriktirdiğini 1 yılda iç ederler sen farketmezsin bile . Çocuk yaptımı sonra boşandın mı ömür boyu nafaka ve aldığın evide verirsin. Sonra ömrün boyunca ona çalışırsın. Ya da ömrüm boyunca yalnız kalırsın.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

4.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Ankara Kızılay meydanı, YKM binası, bilmeyen yoktur. 5 yıl önce bugünün parası ile 300 bin TL kira deseniz havada kapılacak yer.

Aylardır boş, tüm bina için istenen aylık kira bedeli 135bin TL. Sadece giriş dükkanın büyüklüğü 500m2. Yıllarca arasanız bu büyüklükte dükkanı o konumda bulamazsınız. 5265m2 toplam kullanım alanı.
    https://www.hurriyetemlak.com/ankara...gaza/2800-2361

Kupon, iğne atsan yere düşmez denilen yüksek kiralı yerlerde müthiş bir kira düşüşü var. 1994 ve 2001 krizlerinde dahi böyle bir düşüş olmamıştı.
    Artık kimse oralardan alışveriş yapmıyor. İnternet çıktı amazon vs herkes oralardan alışveriş yapıyor. Devir değişti.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

Kimse önünü göremiyor..!!!
    Hak hukuk yerlerde sürünüyor.!!
    Ülke notu kokuşmuş çöp seviyesinde.!!
    Şişirilen balonlar tek tek patlayacak..!!
    Hiperenflasyon tüm hızıyla yolda.!!
    Sisli pusulu havalarda Fiziki altın en sağlam güvenli liman.!!
    Son düzenleme : BOSPOROS; 17-09-2020 saat: 14:30.
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

6.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Uygulama degisti mi ?
    Artik evsahipleri polisle gelip zorlami atiyorlar evden kiraciyi ?

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Tahliye kararı alındığında verilen süreye rağmen ev boşaltılmamışsa, avukatınız, icra memuru, çilingir, nakliyeci ve polisle kapısına gidilir, kiracı ağlasa da sızlasa da zorla tüm eşyalar taşınır ve yeddi emine teslim edilir. Çilingir kilidi değiştirir avukatınıza verir. Yani evet zorla boşaltırsınız, ancak maliyeti olur.

Bu tür masraflar da ev satın alınıp kiraya verilirken hesap edilmeli, alternatif yatırımlarla karşılaştırılmalıdır.

Ev fiyatları enflasyondan fazla artıyorsa bu yıl yaşadığımız "aşırı ucuz kredi" gibi bir istisna olmamışsa ekonomi iyiye gitmiş oluyor ve kira getirisi evin fiyatının enflasyon üzerinde artışı yanında ihmal edilebilir bir hale dönüşüyor.

Ancak son 4 yıldır kira almak için ev satın almak, sokaktaki ayşe teyzenin dahi yapabileceği iş olan döviz almaktan dahi kötü getiri sağladı, yarı yarıya zarar ettirdi, halen de böyle. İstisnalar oluyor ancak piyasayı çok iyi bilmeniz gerek.

Kira geliri vergileri ve emlak vergileri de aşırı artmış durumda. Bu yüzden yatırım için ev almanın cazibesi kalmamış durumda.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Ben olsam kesinlikle ev almam bu havada. Evi kiraya tutardım 1 sonraki ay pandemiden dolayı işim bozuldu deyip kirayı bu sene %50 indirimli ödemek zorundayım derdim. Mahkemeye gitse bile birşey elde edemez. Eşşek gibi kabul etmek zorunda ev sahibi. Mahkemeler adam en azından ödüyor razı ol deyip kestirip atar.

Bunu yapan tonla insan vardır eminim. Etraftan duyuyoruz. Ev sahipleri de aman en azından yarısını da olsa kiramı düzenli alıyorum diye mutlu oluyorlar.

Yani ev almak akıllıca değil. Toplu Parayı götür TEFAS taki risksiz Eurobond fonlarına yatır. Fonların Karı ile kiran bedavaya gelir. Bir de dediğim taktik ile %50 indirimli öde kralsın!

Fakirlere ücretsiz zengin olmanın sırlarını öğretiyorum! Yerli Robert Kiyosaki olabilirim! :-)
     Alıntı Originally Posted by lawyerbroker Yazıyı Oku
    Kiracı tuik enflasyonunun bile altında zam ile oturmayı teklif etse mal sahibinin kabul etmiyorum çık ya da tuik enflasyonu kadar öde deme hakkı var mı?

Eğer var ise bu devirse yıllık %25 civarında değer kazanan konutlarda kira geliri olmasa da olur deyip çık başkasına vereyim der.

Tabi bir veri tuik diğer veri kaynağı tcmb.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    Söylediklerin doğru. Ama şu var sen evlenmeye kalk evleneceğin kişi aynı şeyleri düşünecek mi? Kadınları sen bilmezsin %90 yeme içme gezme alışveriş derdinde. Senin o 20 yılda biriktirdiğini 1 yılda iç ederler sen farketmezsin bile . Çocuk yaptımı sonra boşandın mı ömür boyu nafaka ve aldığın evide verirsin. Sonra ömrün boyunca ona çalışırsın. Ya da ömrüm boyunca yalnız kalırsın.
    Sayın Tarantula , 6 seneden beri X Belediyesi ' nde çalışıyorum. Belediyede 2800 kişi çalışıyor . Yaşları 25-29 arası olanları saymıyorum bile ! Yaşları 30 ve üstü olmasına rağmen o kadar çok bekâr o kadar çok dul var ki o kadar yani ! Bu durum toplumun ne hale geldiğinin açık göstergesidir.

Toplum olarak özellikle kadınlar biz erkekleri ATM olarak gördüğü sürece bu böyle gelir gider. Kısacası evi , arabası olsun ve dolgun maaşı olsun diyorlar ya hani ! Asgari ücretin 2324 TL olduğu bu güzelim ülkede Allah aşkına 20-30 yaş aralığında olan bir erkeklerin yüzde kaçının evi , arabası ve dolgun maaşı var.

Sayfa 771/1002 İlkİlk ... 271671721761769770771772773781821871 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •