Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 773/1002 İlkİlk ... 273673723763771772773774775783823873 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,177 - 6,184 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by renkly1i Yazıyı Oku
    Yine Ressam bey söylemişti zannedersem. Aslında uyanık ev sahibi en azından faturalardan birini kendi üzerinde tutandır. Kiracıyı çıkarmak istediğinizde bu en büyük kozunuz olabilir diye düşünüyorum.
    Bizim emlaklarda hic sorun yasamadik en iyisi dukkanlar...
    Evlerle ilgili de alirken cok titiz olmali...
    En iyisi avukatin sozlesmeleri ve isleri takip etmesi...uyanik bir avukat her seyi dusunuyor.
    Ama kanunlar ev kiracilarindan yana dukkandaki kiracilarda mulk sahibi tarafinda...
    Zor is haliyle dediginiz gibi...

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

2.  Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    Ankara'da memur olmayana zor ev verilir. (benim de kiracım memur mesela ama ben özellikle memur aradığımdan değil, bu günlerde ilan açın zaten başvuran 10 kişiden 8'i memur oluyor Ankara'da.)

Dahası, su, doğalgaz filan kartlı burada, genelde de evsahibinin üstüne.

Doğalgazsız, susuz, memur olduğundan her türlü icra ile de olsa o parayı ödemek zorunda olarak ne kadar oturabilirsiniz bir evde?
    Ankara da memur kiracı şartını emlakçılar her ilana açıkca yazıyorlar. Yasalara göre bu şekilde ilan verilemez , veren hakkında yasal işlem başlatılır. Ama burası Türkiye .....

Geçen yıl Ankara ya geçici taşınmıştım. Babama yakın olsun diye Eryaman da kiralık ev ararken beni çileden çıkarttılar. Evler çok eski ve gereksiz aidat yüksekliği mevcut. ( her tarafı açık siteye 24 saat güvenlik koymuşlar aidat olmuş 350 tl. Eve baksan itini bağlamazsın. Adamlar bir de tutturmuş memur veya memur kefil şartı diye.

neyse hemen yan sitede bir daire buldum. Kapıcıya mal sahibini sorduğumda 500 tl. istedi. Kızdım Emlakçıyı aradım geldi. Memur olmadığımı emekli olduğumu ama 2 tane kira gelirim ve çift maaşlı olduğumu belgeyle ibraz edince , ev sahibini aradı. Adam olmaz demiş. Ver bakayım şu adamı telefonda bana dedim ve mal sahibine '' Dairene kaç para istiyorsun, derdin nedir senin, sadece senmi dürüstsün, kontratını yaparsın paran bir gün gecikirse yüzüme tükürürsün. Hatta sana şimdi 1 yıllık peşin kira ve aidatı öderim ama yüzünü görmek istemem '' dedim. Adamın önceden canı yanmış. Adam mahcup sesle kabul dedi.

Oturduğum daireye özenle bakıyorum. Kendi daireme yapmadığım işleri buna yapıyorum ki, arkamdan sövülmesin. Hem de insan olarak başı dik yaşamak için.

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Covid19 sürecinde olay bu şekilde çalışmıyor. Ödeyemiyorum ancak bu kadar yarısını verebiliyorum dersin. Hiç vermesen ancak o zaman suç olur. Ama ben ancak bu kadar verebiliyorum işim bozuldu dersen hayatta çıkaramaz. 2 sene idare edersin. 2 sene sonra da az biraz zam yaparsın olur biter. Yarısını 2 sene kırpmış olursun.
    Sn sadecegrafik, iyi bir avukat ile bu işleri çok rahat çözersiniz. Yeter ki bu işler için para ayırabilsin ev sahibi. Eksik kira ödemesi, kontratta yazılan süreden geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi gibi durumlarda 2 haklı ihtar ile tahliye davası açılır. Ödemezse kiracı tahliye edilir.

Tahliye talepli icra da kirasını ödemeyen kiracıya uygulanabilir.

Bir de kilit falan kırıp yerleşmekten falan bahsedilmiş, aklı başında olan böyle bir şeye yeltenmez, cezası büyük olur. Bu işi yapabilecek kişiler hapiste yatmak istemez, bu yüzden bu tür işlere girmezler.

Olursa da sadece sıkı bir avukata ve paraya ihtiyacınız var.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Sn sadecegrafik
    Mağduriyet başka, tokatçılık başkadır.
    Size hiç yakıştıramadım.

5.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Ankara da memur kiracı şartını emlakçılar her ilana açıkca yazıyorlar. Yasalara göre bu şekilde ilan verilemez , veren hakkında yasal işlem başlatılır. Ama burası Türkiye .....

Geçen yıl Ankara ya geçici taşınmıştım. Babama yakın olsun diye Eryaman da kiralık ev ararken beni çileden çıkarttılar. Evler çok eski ve gereksiz aidat yüksekliği mevcut. ( her tarafı açık siteye 24 saat güvenlik koymuşlar aidat olmuş 350 tl. Eve baksan itini bağlamazsın. Adamlar bir de tutturmuş memur veya memur kefil şartı diye.

neyse hemen yan sitede bir daire buldum. Kapıcıya mal sahibini sorduğumda 500 tl. istedi. Kızdım Emlakçıyı aradım geldi. Memur olmadığımı emekli olduğumu ama 2 tane kira gelirim ve çift maaşlı olduğumu belgeyle ibraz edince , ev sahibini aradı. Adam olmaz demiş. Ver bakayım şu adamı telefonda bana dedim ve mal sahibine '' Dairene kaç para istiyorsun, derdin nedir senin, sadece senmi dürüstsün, kontratını yaparsın paran bir gün gecikirse yüzüme tükürürsün. Hatta sana şimdi 1 yıllık peşin kira ve aidatı öderim ama yüzünü görmek istemem '' dedim. Adamın önceden canı yanmış. Adam mahcup sesle kabul dedi.

Oturduğum daireye özenle bakıyorum. Kendi daireme yapmadığım işleri buna yapıyorum ki, arkamdan sövülmesin. Hem de insan olarak başı dik yaşamak için.
    Ben evi oturmak için almıştım. Sonra başka işler çıktı, kiraya verdim.
    Verdiğimde de tam ağustos sonu eylül başıydı.
    Bu dönemlerde ankarada belli semtlerde öğrenci, belli semtlerde de memur ev arıyor.
    Ben hiçbir zaman emlakçıdan ev tutmadım (sadece yurtdışında emlakçıdan ev tuttum, oralarda mecbur kalıyorsunuz), emlakçıyla ev vermedim, dönem öyle denk geldi, arayanların hepsi memurdu. (belki başka dönemler ve semtler için geçerli değildir)

İlanda yazmış filan değilim. Yazamam da zaten memur olsun, bekar olmasın vs. diye. Bence ayıp. Ayrımcılık olması, yasal olması/olmaması ise bambaşka konu. Ben kendi kriterlerime bakıyorum işin açıkçası.

Ki kiracım da bekar zaten.
    E ben de bekar insanım ama şimdiye kadar hiç bir evi dingonun ahırına çevirmedim, gözüm gibi bakarım eşyama da evime de...Kiracımla da 1 kere sözleşme yaparken yüz yüz geldik, o kadar. Evi ne yapıyor bilmiyorum (ki..çok da umursamıyorum oturacak olursam zaten yaptıracağım, e o da insan, içinde otururken haliyle ev yıpranacak bu normal bir şey, buna razı olmak lazım) ama kirayı şimdiye kadar hiç aksatmadı.

Neyse demem o ki

Önce insanlık.
    Kiracı da kötü niyetli ise kök söktürebilir ev sahibi de. İnsan olup düzgün davranmak (bence) mühim olan. "yüzüme tükür" "yüzünü görmeyeyim" filan...yani ne bileyim, ne gerek var ki bu tona, bu söyleme?

6. Enistem ev aldi ev alma eregli al dedim kendi kendime tabi ki dinlemedi beni ben de dinlemeyecegi icin soylemistim dinleyecek biri olsaydi soylemezdim;)
    500 bine denk geldi kredi odemesiyle kendisinin evleri olmasina ragmen aldi her neyse kiraci koydu icine 1850 lira kiraci girdi.
    Sanirim aldigi gun bole bole eregli toplasaydi diye asagi yukari bir lot tahmini yaptim seneye eregli temettusuyle yillik kiralarini kiyas yapacagim.
    Aldigi yer Karsiyaka da idi.Ev de degerlenecek diye dusunuyor garibim...
    Karsiyaka da denizi goren sahile cok yakin dogalgazsiz bir ev kirasi 2000 di konum da verebilirim;)
    Anlattim ev alip kiraya vermek mantikli degil ugrasma diye ama illa peder gibi duvari elleyecek eliyle;)
    Yatirim tavsiyesi degildir....

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

7.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Uygulama degisti mi ?
    Artik evsahipleri polisle gelip zorlami atiyorlar evden kiraciyi ?

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Kiracı tuik enflasyonunun bile altında zam ile oturmayı teklif etse mal sahibinin kabul etmiyorum çık ya da tuik enflasyonu kadar öde deme hakkı var mı?

Eğer var ise bu devirse yıllık %25 civarında değer kazanan konutlarda kira geliri olmasa da olur deyip çık başkasına vereyim der.

Tabi bir veri tuik diğer veri kaynağı tcmb.
    Yukarıda ev sahibi gelip polis zoruyla kiracıyı atıyor gibi bir şey demedim. Ödenmeyen kira var ise uygun tahliye prosedürü izlenerek mahkeme kararı ile kiracının tahliyesi mümkündür dedim. Mahkeme kararının uygulayıcısı icra memurluğudur, kolluk kuvveti eğer direnme olursa elbette mahkeme ve icra emrini dinlememek suç olduğundan devreye girebilir.

Kirada zam olayı tarafların sözleşmede ne yazdığı ile doğrudan ilgilidir. Kira sözleşmesini kırtasiyeden okumadan alıp imzaladığınızda iş mahkemeye geldiğinde hakim sizin yerinize okur ve orada yazana göre hüküm verir. Zamlı ödeme yapmamak kirayı ödememekten farklıdır. Dava ile yeni kira bedeli tespit edilir ve kiracı zamsız ödedi diye öyle hemen tahliye olmaz. Yani mal sahibi ; kabul etmiyorum çık dese de kiracının buna itaat etmesi için bir mhk kararına ihtiyaç duyar.

8.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın Tarantula , 6 seneden beri X Belediyesi ' nde çalışıyorum. Belediyede 2800 kişi çalışıyor . Yaşları 25-29 arası olanları saymıyorum bile ! Yaşları 30 ve üstü olmasına rağmen o kadar çok bekâr o kadar çok dul var ki o kadar yani ! Bu durum toplumun ne hale geldiğinin açık göstergesidir.

Toplum olarak özellikle kadınlar biz erkekleri ATM olarak gördüğü sürece bu böyle gelir gider. Kısacası evi , arabası olsun ve dolgun maaşı olsun diyorlar ya hani ! Asgari ücretin 2324 TL olduğu bu güzelim ülkede Allah aşkına 20-30 yaş aralığında olan bir erkeklerin yüzde kaçının evi , arabası ve dolgun maaşı var.
    Sorun kadınların çok istemesi değil kanunların kadınların yanında olması. Velayet kadına nafaka kadına veriliyor. Kadınlardan bundan güç alıp evde devamlı başının etini yiyorlar. Sonra istersen boşan tüm malını verirsin. En azından yarısını. Erkekler melek demiyorum ama dürüst olan erkekler bu devirde 10 defa düşünsün evlenecekse çünkü kötü olmazsan dürüst olursan malesef kaybediyorsun.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

Sayfa 773/1002 İlkİlk ... 273673723763771772773774775783823873 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •