Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 782/1002 İlkİlk ... 282682732772780781782783784792832882 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,249 - 6,256 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Üniversiteler açılmıyor belki bu sene komple uzaktan eğitim verilecek. En az Şubata kadar uzaktan, sonrasına bakarız.

Görürüm İstanbul daki ev fiyatlarını o zaman! Ucuz aldım dediğiniz evi dolar bazında %50 indirimli alırsanız şaşırmayın!

Rakamlarla konuşun! Cahil olmayın! 1 milyon+ öğrenci var ve bunların %70 i dışarıdan geliyor ev tutuyor, yurt kiralıyor!

Ayrıca bunun kantini restoranı lokantası kafesi servisçisi otelcisi vb ekosistemdeki dışarıdan gelen insanları düşününce rakam belli 1 milyonu geçer.

Şimdi en az 1 milyon kişi artık ev kiralamayacak! Farkı kim kapatacak?

http://www.istanbul.gov.tr/universite-sehri-istanbul
    Cahil falan ayıp oluyor, öncelikle kendi cehaletinizi sorgulayın,
    Çok basit anlatıyor herkes size ama maalesef aklınız almıyor.
    Konut kredisiyle alınan ev ile peşin alınan evi aynı kefeye koyup hesap ediyorsunuz.
    Çok anlayacağınızı düşünmüyorum ama belki hesabını yaparsınız.

2. Evin değeri dolar bazında %50 düşse kar mı ediyorsun zarar mı?

üstüne üstlük işsizlik %40 ları bulacağı için muhtemelen aldığın evin kredisini de ödeyemeyeceksin, banka evine el koyup haraç mezat satacak.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Cahil falan ayıp oluyor, öncelikle kendi cehaletinizi sorgulayın,
    Çok basit anlatıyor herkes size ama maalesef aklınız almıyor.
    Konut kredisiyle alınan ev ile peşin alınan evi aynı kefeye koyup hesap ediyorsunuz.
    Çok anlayacağınızı düşünmüyorum ama belki hesabını yaparsınız.

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Evin değeri dolar bazında %50 düşse kar mı ediyorsun zarar mı?

üstüne üstlük işsizlik %40 ları bulacağı için muhtemelen aldığın evin kredisini de ödeyemeyeceksin, banka evine el koyup haraç mezat satacak.
    yıllardır aynı hikaye, 2018 kur krizinde bile evler dolar bazlı %50 düşmedi, üstelik 2018 ağustostan beri evler dolara karşı değer kazandı.

Turkiyede konut kredileri ödeme oranları çok yüksek, aile birliği olduğu için o krediler bir şekilde ödeniyor, en kötü anne bana köydeki tarlasını satıp, evdeki altınlarını satıp o krediyi kapatıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Evin değeri dolar bazında %50 düşse kar mı ediyorsun zarar mı?

Öncelikle bahsettiğiniz 2 konu var.
    1. Konut kredisini ödeyemeyipte banka tarafından el konulmuş evlerin oranını biliyor musunuz ? Yanlış hatırlamıyorsam %1in altında. Bu teziniz yıllarca konuşulur ama çok çürük bir tez
    2. Dolar bazında hesap yapıyorsunuz.
    Karıştırdığınız ve ısrarla anlamadığınız konu, konut kredisi ile alınan ev ile peşin alınan evi aynı hesaplamaya dahil edemezsiniz.
    İsterseniz finans-mt nin paylaştığı gibi detaylı bir hesap paylaşabilirim.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Öncelikle bahsettiğiniz 2 konu var.
    1. Konut kredisini ödeyemeyipte banka tarafından el konulmuş evlerin oranını biliyor musunuz ? Yanlış hatırlamıyorsam %1in altında. Bu teziniz yıllarca konuşulur ama çok çürük bir tez
    2. Dolar bazında hesap yapıyorsunuz.
    Karıştırdığınız ve ısrarla anlamadığınız konu, konut kredisi ile alınan ev ile peşin alınan evi aynı hesaplamaya dahil edemezsiniz.
    İsterseniz finans-mt nin paylaştığı gibi detaylı bir hesap paylaşabilirim.
    Bu konuya bir bankacı olarak ben de katılıyorum. 15 yıllık iş hayatımda battığını gördüğüm konut kredisi sayısı 10'u geçmez.

Diğer konuda da kendimden örnek vereyim. Küçükçekmece Atakentteki 70 m2 evimi 2011 senesinde, 0,79 faizle 124.000 TL ye aldım. aylık 1500 TL gibi bir rakam ödüyorm, 1 yıl kaldı. Kredi almasam o zaman 750.tl, şimdi 2000.-tl kira ödüyor olacaktım. Ev almadan kira ödeyerek kenara ne kadar para biriktirebilirdim, bugün o para ne kadar olurdu diye sorduğumda kendim için cevaplarsam hemen hemen hiç birşey. Siz ne kadar biriktirirdiniz size sorayım?

Ama ben o zaman maaşımın yarısından fazlasıyla bu işe girdim, taksitleri zorlanarak ödemeye başladım ama zamanla maaşımın yarısına düştü, şu anda da neredeyse 5'te birine. Elimde şu an için en kötü fiyatla 450 binlik bir ev var, kira vermiyorum. Dolayısıyla insanların çoğunun benim gibi olduğunu düşünürsek, kusura bakmayın ama benim için buradaki kazanç öyle sizin dolarlarınızla kıyas kabul etmez.

Ha sizin her zaman elinizden çıkarabileceğiniz, sağa sola yatırabileceğiniz 100-200K dolarınız vardır, Allah arttırsın, gözümüz yok. Ama milletle alay etmek, her gün fakirleşiyorsunuz edebiyatı yapmak, bana biraz art niyetli geliyor.

6. Hocam, net bilgiler için teşekkür ederim.
    Umarım arkadaş daha net anlamıştır
     Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Bu konuya bir bankacı olarak ben de katılıyorum. 15 yıllık iş hayatımda battığını gördüğüm konut kredisi sayısı 10'u geçmez.

Diğer konuda da kendimden örnek vereyim. Küçükçekmece Atakentteki 70 m2 evimi 2011 senesinde, 0,79 faizle 124.000 TL ye aldım. aylık 1500 TL gibi bir rakam ödüyorm, 1 yıl kaldı. Kredi almasam o zaman 750.tl, şimdi 2000.-tl kira ödüyor olacaktım. Ev almadan kira ödeyerek kenara ne kadar para biriktirebilirdim, bugün o para ne kadar olurdu diye sorduğumda kendim için cevaplarsam hemen hemen hiç birşey. Siz ne kadar biriktirirdiniz size sorayım?

Ama ben o zaman maaşımın yarısından fazlasıyla bu işe girdim, taksitleri zorlanarak ödemeye başladım ama zamanla maaşımın yarısına düştü, şu anda da neredeyse 5'te birine. Elimde şu an için en kötü fiyatla 450 binlik bir ev var, kira vermiyorum. Dolayısıyla insanların çoğunun benim gibi olduğunu düşünürsek, kusura bakmayın ama benim için buradaki kazanç öyle sizin dolarlarınızla kıyas kabul etmez.

Ha sizin her zaman elinizden çıkarabileceğiniz, sağa sola yatırabileceğiniz 100-200K dolarınız vardır, Allah arttırsın, gözümüz yok. Ama milletle alay etmek, her gün fakirleşiyorsunuz edebiyatı yapmak, bana biraz art niyetli geliyor.

7. Bende şahit olduğum bir örnek ile dahil olayım:

Bundan 7 yıl önce emekli olan asker bir tanıdığım OYAK taki o günün parası ile 150 bin tl birikimi ile Trakya daki memleketinden bir sıfır daire aldı ve kendi yerleşti. Aslında asker emeklileri OYAK birikimlerine pek dokunmazlar. Neyse, bugün sahip olduğu daire muadilleri 600 bin TL civarında ve oturduğu sitede kiralar 2 bin tl gibi.

Şimdi b u adam o gün daire almayıp kiraya çıksaydı, bugünkü değerle (2*84=168 bin) yuvarlak hesap 150 bin tl kira ödeyecekti. Ancak bunu yapmayarak 600 (ev değeri)+150 (kira)=750 bin TL varlığa çevirmiş gibi oldu.

Bu adamın hala emekli olmayıp çalışmaya devam eden sınıf arkadaşlarının OYAK ta 450 bin TL. gibi birikimi oluşmuş.

Kim karda?
    İnsan iki şeyi bilmelidir:
    1.Haddini. 2.Hesabını.

8. Mısır a Venezuela ya Zimbabwe ye bakmak lazım. Orada ne olduysa benzeri bizde de olacaktır.

Fazla basılan paralar bir gün gelir oranı buranı tırmalar!

Bahsettiğiniz ev fiyatlarının artması TCMB nin M1 para arzını aşırı genişletmesinden dolayıdır.

Şimdi ne oldu? Dövize fren tutturamıyorsun! Grafikler ortada.

DolarTL 20 olursa hala karda olacak mısınız? Veya Dolar artmasın diye TL faizleri %20-30-40-50 diye artmaya başladı, evin yüzüne kim bakar bu durumda?

kaynak: https://tradingeconomics.com/turkey/money-supply-m3

Alıntı Originally Posted by TeTRa Yazıyı Oku
    Bende şahit olduğum bir örnek ile dahil olayım:

Bundan 7 yıl önce emekli olan asker bir tanıdığım OYAK taki o günün parası ile 150 bin tl birikimi ile Trakya daki memleketinden bir sıfır daire aldı ve kendi yerleşti. Aslında asker emeklileri OYAK birikimlerine pek dokunmazlar. Neyse, bugün sahip olduğu daire muadilleri 600 bin TL civarında ve oturduğu sitede kiralar 2 bin tl gibi.

Şimdi b u adam o gün daire almayıp kiraya çıksaydı, bugünkü değerle (2*84=168 bin) yuvarlak hesap 150 bin tl kira ödeyecekti. Ancak bunu yapmayarak 600 (ev değeri)+150 (kira)=750 bin TL varlığa çevirmiş gibi oldu.

Bu adamın hala emekli olmayıp çalışmaya devam eden sınıf arkadaşlarının OYAK ta 450 bin TL. gibi birikimi oluşmuş.

Kim karda?

Sayfa 782/1002 İlkİlk ... 282682732772780781782783784792832882 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •