Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 797/1002 İlkİlk ... 297697747787795796797798799807847897 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,369 - 6,376 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Türkiye de insanlar insan gibi yaşamak zorunda.

20 sene önce Polonya ya gezmeye gitmiştim. Sonra bu iktidar geldi TOKİ adı altında kümes evler yapmaya başladı. Tabi ben şok oldum.

Polonya daki evleri komunizm yapmıştı. İşçiler az gelirle 15 katlı 1+1 2+1 küçük apartmanlarda Yaşar, fabrikadaki işe trenle gidip gelirlermiş. Bizde hangi zihniyet kümesleri yaptı?

Evler eski Bağdat caddesinde ne güzeldi! 3-4 katlı Bahçeli ferah evler vardı. Yıktılar yerlerine 20 katlı bahçesi olmayan kümesler yaptılar. Apartman dediğin 3-5 kat olur en fazla. Bahçesi olur. Kamelyası olur.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bu sektör hakkında en ufak bilginiz yok.
    Büyük şehirlerde bahsettiğiniz evlerde hangi beyaz yakalı , alıp kalabilecek. En azından %10 bile geçmez.
    Muhtemelen arsa fiyatlarından, şuan beyaz yakanın gelir durumundan da haberiniz yok.
    Önerileriniz Türkiye gerçekleri ile alakası yok.

2. Dalga geçiyorum arkadaşla. O sebeple yazmıştım. Bunu yapan adam Serdar İnan yurtdışına kaçtı. Buna benzer onlarca problemli site var.

Aidatlar kol gibi girdikçe bu sitelerde önüne gelene ev kiralarlar.

Sonra pompala Behçet pompala modu ve uyuşturucu esrar satışları görmek kaçınılmaz olur.

Alıntı Originally Posted by parmenidesxenophanes Yazıyı Oku
    innovia 2 fuhuş yuvasıdır. bunu civardaki herkes bilir . oturma odanda otururken birden yan daireden şak şak şak hadi pompala aslanımm la irkiliverirsiniz. başıma geldi oradan biliyorum. polis de ilgilenmiyor.

3. İlk linke tıkladım yazıyı okudum. Aynen ilk linkteki yazıdan alıntılıyorum:

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Türkiye’de ne kadar konutun devreye girdiğinin belli olduğunu ama ne kadarının satıldığının belli olmadığını söylüyor. Bunun da stok oranlarının tahmini rakamlardan oluşmasına neden olduğunu ifade ediyor.

Tapular 3-4 yıl sonra verildiği için tapu verilerinin güncel durumu yansıtmadığını belirten Boysanoğlu, “Bu nedenle verilen rakamlar da tahmini oranlar oluyor” diyor.
    Türiye'de sisten yap-sat değildir. Tam tersi sat-yap'tır. Müteahhit toprak sahibiyle anlaşmayı yapar, yazılarda yüksek stok olduğu iddia edilen ilçelerde %50'dir. Sonra topraktan bir daire satarak inşaata başlar. Kalıpçı-demirciye bir daire verir, kabayı bitirir. Bina bittiğinde müteahhitin elinde kaldıysa bir daire veya iki daire vardır. Diğer %50'si toprak sahibinindir.

Toprak sahiplerinin ezici çoğunluğu daireleri satmazlar. Adamlar zaten mallarının yarısını müteahhite vermişler, daire nasıl satsınlar?
    Kardeşler,çocuklar birer dairede otururlar, kiraya verecek ev bile kalmaz.

İstanbul'da yapılan inşaatların %90'ından fazlası böyle yapılıyor.

Bakınız Mesa'nın yönetim kurulu başkanı, rakamlar tahmini diyor.

Stok mtok yok. Son faiz indiriminde, yazılan ilçelerde satılmadık 1 tane yeni ev kalmadı. Sıfır daire yok, bu yüzden şimdi ikinci eller primleniyor.

İstanbul'da 300-400.000 aralığında daire yapan müteahhit ciddi para kazanır.

Bir Passat 500 bin olmuş. Ev fiyatları ucuz.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

4.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku

Bir Passat 500 bin olmuş. Ev fiyatları ucuz.

Kac para olmasi lazim. Yer- mekan -buyukluk- kat belirterek örnek bir dairenin olmasi gereken fiyatini verin de kac paradan satacagimizi bilelim.
    Haa birde bu belirlediginiz fiyattan daireyi alabilecek kişılerin ulkedeki oranini da verebilirseniz iyi olur.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ne kadar manasız karşılaştırma şu araba mevzusu.. büyükleriniz eskiden ev veya araba alırken bu karşılaştırmayı yapmış olaiblir.. ev fiyatları araba kadar olunca "böyle şey olmaz, evler çok ucuz" demiş olabilirler..ama o zamanlar ÖTV yoktu..

şimdi.. son 20 yıldır ÖTV denilen ZULÜM vergisi var.. senin 300 bin tl'ye aldığın ve evle karşılaştırdığın rakam esasen arabanın fiyatı değil.. arabanın gerçek fiyatı ÖTV zulmü olmasa 150 bin tl.. senin evin 300-400 ise mesela aslında arabadan daha pahalı, illa böyle bir karşılaştırma yapılacaksa..

eskiden bu vergi yoktu..gelişmiş dunya ülkelerinde zaten yok.. argumanları ona göre geliştirin..

diğer yandan.. Turkiye de akape döneminde kümes evler pazarlanıyor.. beş para etmez hep diyorum.. yeşil alanı yok, aşırı kalabalık, deprem toplanma alanı yok, bitişik nizam..kümes gibi.. saçma zevksizlik örneği..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

diğer yandan.. bütçenin %25'i seviyesine gelmiş ÖTV nasıl kullanılıyor ??

ülkeyi depreme hazırlıklı hale getirmek, deprem toplanma alanları açmak ve vatandaşın güvenliğini arttırmak için mi?? HAYIR HAYIR HAYIR..

akapenin israf ve şatafat düzeni için kullanılıyor.. ve ülkede siyasal islam altyapısı için gerekli toplumsal değişimleri sağlayan kurumları (medya, diyanet, sosyal medya, stk ve vakıflara para aktarılması vb) finanse etmek için..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Nihayet Altın ile beton karşılaştırması bitti derken şimdi de ithal ürün olan araba ile yerli beton karşılaştırması.. Hem de ÖTV yüzünden ederinin 3 katını vermek zorunda olduğunuz arabayla karşılaştırmak?

Akıllarınca gayrimenkul ucuzdur algısını yerleştirmeye çalışmak...

Biz burada 3-4 yıl önce yazdık 80-90 yıllarındaki gibi gayrimenkul fiyatlarıyla araba fiyatları yakınsayacak ve hatta araba fiyatları gayrimenkul fiyatlarının çok önüne geçecek diye...

Şimdi sırada 90'lı yıllardaki gibi kira çarpanları dönemine gelmesi var... Yani tıpkı o yıllardaki gibi 120 K çarpanlı kira dönemlerine geri dönüş olacak.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8. Basettiğiniz evler toki evleri ise o evlere benimde aklım ermiyor
    Hem pahalı hem şehir dışında hemde yüksek katlı. Bir katta genelde 4 daire var. Açıkçası neden alınır benimde merak ettiğim bir konu.

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Türkiye de insanlar insan gibi yaşamak zorunda.

20 sene önce Polonya ya gezmeye gitmiştim. Sonra bu iktidar geldi TOKİ adı altında kümes evler yapmaya başladı. Tabi ben şok oldum.

Polonya daki evleri komunizm yapmıştı. İşçiler az gelirle 15 katlı 1+1 2+1 küçük apartmanlarda Yaşar, fabrikadaki işe trenle gidip gelirlermiş. Bizde hangi zihniyet kümesleri yaptı?

Evler eski Bağdat caddesinde ne güzeldi! 3-4 katlı Bahçeli ferah evler vardı. Yıktılar yerlerine 20 katlı bahçesi olmayan kümesler yaptılar. Apartman dediğin 3-5 kat olur en fazla. Bahçesi olur. Kamelyası olur.

Sayfa 797/1002 İlkİlk ... 297697747787795796797798799807847897 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •