Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 801/1002 İlkİlk ... 301701751791799800801802803811851901 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,401 - 6,408 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Verdiğiniz linkteki fiyatlar güncel değil sanırım. Zira orada sıfır aracın fiyatı 217.000 TL iken, ikinci elde en ucuzu 265.000 TL den başlıyor.

Ya da bayilerin elinde sıfır araç kalmadığı için, resmi sitedeki fiyatları güncelleme gereği duymuyorlar ...

https://www.sahibinden.com/honda-civ...ting=price_asc

Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    https://honda.com.tr/otomobil/modell...-fiyat-listesi

Abi bu araba dururken iki misli fiyata Passat alınır mı?

2.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku

Temmuz ayı sonunda, torba yasayla bazı kanunlar çıkardılar. Covid sebebiyle kırsal kesime doğru ciddi bir hareket oldu. Köylere yakın ama köy yerleşik alanı içinde olmayan tarla ve bahçelere konteyner koyma ayyuka çıkmıştı. Bir de bahçelerin etrafı telle çevriliyordu. Arsanın büyüklüğüne göre konteyner koyanlara ceza kesiliyor. Yapılan tel çitler ise yıkılıyor. Şayet 1 ayda konteyner kaldırılmaz, teller yıkılmazsa bir ay sonra 2 kat ceza kesiliyor. İmar barışından faydalanmamış, yapı kayıt belgesi almamış yapılar ise direk yıkılıyor. Konteyner koymak da imara tabi, izin almak, tonla harç ödemek, konteynerin planını il özel idare ya da belediyelerde onaylatmak gerekiyor. Bir de vilayetlerde Toprak Korunma Kurulları(TKK) var. Bunların temel görevi tarım alanlarında yapılaşmaya izin vermemek, özellikle 1.sınıf tarım alanlarını, taban arazileri korumak.
    Önemli bilgiler. Altını çizmek gerek.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Alınır, elmayla armutu karşılaştırmak gibi.
    Biri c diğeri d segment. Kalite farkı da var.
    Beklenti ve imkan meselesi
    İkinci dünya savaşı sonrası en kaliteli araçlar Abd markalarıydı. 1970'lerin başından itibaren Alman araçları, kalitede Abd araçlarını geçtiler. 1995'lere kadar Alman araçları üstünlüklerini sürdürdüler. Bu tarihten itibaren de Japon araçları Alman araçlarını geçtiler. Bu tarihlerde Almanlar'ın yapamadığı alüminyum tabanlı motoru, Japonlar mükemmel yapmışlardı.

Bence referans alınacak araçlar Japon araçlarıdır. Japonya çıkışlı olanların seri numaraları J ile başlar, bunlar daha kaliteli araçlardır.
    Golf'le Civic'i mukayese etmet lazım, segment olarak bakacaksak. Fakat ben Civic'le Passat'ı mukayese ederim,Civic'i alırım. Ya da Corolla'yı alırım. Bence arada bu kadar fark var. Tabii fiyatları da mukayese edeceksiniz. Passat iki misli fiyat edecek araç değil.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Emlak vergisinde ne kadarlık bir artış bekliyorsunuz ki fiyatları etkilesin?

Şu an oturduğum dairenin vergisine baktım, yıllık 150 lira ödemişim bu yıl.
    500 liraya çıksa evimi ucuza satar mıyım? Hayır
    Tam 10 kat artarak 1500 liraya çıksa? Hayır.

Siz mesela, emlak vergisi 100 liralı seviyelerden kaça yükselirse evinizi "mesela değerinden 50 bin lira ucuza" satarsınız?
    Kirasının %20-30 undan daha fazla emlak vergisi olmazsa oturduğum evi ucuza satmam ama kira getirisi için ikinci ev alacaksam tutma maliyetini de hesaplamam gerekir.

Sadece fikir yürütüyorum, oyunun kurallarını her gün değiştirebiliyorlar.

Gelirler ve harcamalar azaldıkça vergi gelirlerini artırıp bütçeyi denkleştirmek gerekecek gibi görünüyor. Bu iş için emlak kümesteki kaz oluyor.

Harcanmayan gelirleri düşük faizli mevduata yönlendirme amacıyla yatırımlık ev arsa için emlak vergisinde artışa başvurulur mu bilemiyorum.

Ne kadarının kiraya yansıtılabileceği de sübvansiyonlu ev kredisi, Toki evleri v.b. politikalara göre değişir tabi.

5.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Haklısınız...Kusura bakmayın, iyice salaklaştım. Kirayı 1000 TL gibi düşünsek 187 çarpan yapıyor.

Temmuz ayı sonunda, torba yasayla bazı kanunlar çıkardılar. Covid sebebiyle kırsal kesime doğru ciddi bir hareket oldu. Köylere yakın ama köy yerleşik alanı içinde olmayan tarla ve bahçelere konteyner koyma ayyuka çıkmıştı. Bir de bahçelerin etrafı telle çevriliyordu. Arsanın büyüklüğüne göre konteyner koyanlara ceza kesiliyor. Yapılan tel çitler ise yıkılıyor. Şayet 1 ayda konteyner kaldırılmaz, teller yıkılmazsa bir ay sonra 2 kat ceza kesiliyor. İmar barışından faydalanmamış, yapı kayıt belgesi almamış yapılar ise direk yıkılıyor. Konteyner koymak da imara tabi, izin almak, tonla harç ödemek, konteynerin planını il özel idare ya da belediyelerde onaylatmak gerekiyor. Bir de vilayetlerde Toprak Korunma Kurulları(TKK) var. Bunların temel görevi tarım alanlarında yapılaşmaya izin vermemek, özellikle 1.sınıf tarım alanlarını, taban arazileri korumak Görevlerini iyi yapıyorlar Türkiye'de.

Yani devlet bahçe ve tarlalardan, köylerden bile cezalar yoluyla gelir elde etmenin peşinde. Sinekten yağ çıkarmanın derdindeler.
    Emlak vergilerinde de artış olacaktır. Fakat emlak vergileri Türkiye'de çok düşük. %100 artsa ne olur? Kiralarda yükselişe sebep olur, bu da fiyatları yine arttırır. Vergilerin Abd seviyelerine çıkması için uzun yıllar geçmesi gerek. %1000 artış yapmaya kalksalar, Anayasa Mahkemesinden döner.

Ben emlak fiyatlarının artacağını öngörüyorum. Sebebi, özellikle Almanya ve Avrupa'nın her yerindeki Türklerin kesin dönüş yapacak olması. Bizim medyaya yansımıyor ama faşizan yönetimler, yabancılara baskıyı arttırdı. Almanya'da aşırı milliyetçi parti güçleniyor. Fransa'da ise ilk seçimde Le Peen'in seçilmesi neredeyse garanti.
    Estağfrullah, 180 görünce aşırı heyecana yol açmasın diye belirttim.)

İnşallah Avrupa’da işler o raddeye varmaz. Bence Avrupalılar yabancıların demografi ve iş gücüne katkılarının farkında ve gitmeleri için baskı oluşturmazlar.

Özellikle gençler için buraya dönüp adapte olmak çok daha zor gelir bence, yaşlıların da memlekette evi var zaten.

Alıntı Originally Posted by kursat1 Yazıyı Oku
    Estağfrullah, 180 görünce aşırı heyecana yol açmasın diye belirttim.)

İnşallah Avrupa’da işler o raddeye varmaz. Bence Avrupalılar yabancıların demografi ve iş gücüne katkılarının farkında ve gitmeleri için baskı oluşturmazlar.

Özellikle gençler için buraya dönüp adapte olmak çok daha zor gelir bence, yaşlıların da memlekette evi var zaten.
    1929 gibi bir krize girmezlerse bir sey olmaz. Dediginiz gibi demografik sorunlardan dolayi zaten vasifsiz isciye ihtiyaclari var.
    Yok büyük bir kriz olursa, imkansiz diye düsündügümüz seyler bile olabilir.

Ayni zamanda vurguladiginiz gibi bir cogunun, kendileri almis olmasalarda (miras vs.), bir evi veya bagi var. Olmayan zaten bir baltaya sap olmamistir, gelecekte de olmaz (yatirimlarini yurt disinda yapanlar haric).

7. İnsanların yerini çoğu işte robotlar alıyor.

Mesela bu gerçek bir e-ticaret sitesi İngiltere de açıldı. Yakında aynısını tüm e-ticaret siteleri yapacak.

https://www.dezeen.com/2018/06/06/vi...-robots-movie/

Yapay zeka ve otonom sistemler hayatımıza engeç 1-2 sene içinde tamamen girmiş olacak. ABD de dev gibi bizim 5M+ Migros büyüklüğünde mağazayı sadece birkaç adamla çalıştıran mağazalar var.

https://www.seattlemet.com/news-and-...n-capitol-hill

Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    1929 gibi bir krize girmezlerse bir sey olmaz. Dediginiz gibi demografik sorunlardan dolayi zaten vasifsiz isciye ihtiyaclari var.
    Yok büyük bir kriz olursa, imkansiz diye düsündügümüz seyler bile olabilir.

Ayni zamanda vurguladiginiz gibi bir cogunun, kendileri almis olmasalarda (miras vs.), bir evi veya bagi var. Olmayan zaten bir baltaya sap olmamistir, gelecekte de olmaz (yatirimlarini yurt disinda yapanlar haric).

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Dediğiniz mantıken doğru.
    Ama bunun gerçekleşmesine engel olan iki şey var.

Birincisi, iş imkanları merkezden şehir dışına kaymıyor, işyerleri merkezde kaldıkça insanlar da merkezde kalmaya devam ediyor, insanlar merkezde kalmaya devam ettikçe işyerleri merkezde kalmaya devam ediyor. Bu kısır döngünün kırılması için ise ulaşımın çökmesinden öte daha da iyileşmesi gerek.

İkinci faktör ise, asayişi bozma potansiyeli olan insanların, merkezde değil de fiyatı düşük olan kenar semtlerde barınmasının daha kolay olması. (paralı magandalar istisna)
    Kendi şehrimden örnek vereyim, bence hiç kimse etileri, ulusu, akatları bırakıp da şehir dışında elit bir yer arayışına girmez. Çünkü zaten bu semtler itin kopuğun büfeden sosisli sandviç bile alamayacağı, yani barınamayacağı yerler.
    Söyledikleriniz doğru merkezde olmak işyerleri açısından önemli, özellikle ulaşım açısından.
    Ancak ev ofis uygulaması pandemi sonrası bir gün bile devam edecek olsa dengeleri değiştirebilecek güçte.

Merkezde hem oturum hem de işyerleri için ciddi bir otopark sorunu var. Sokaklar artık trafiği kaldırmıyor. Eğer merkezden uzaklaşmak bunu bir nebze azaltacaksa ben merkez dışına çıkmayı tercih ederim. Şu anda bile arabamla gidip alışveriş yapmak. Ve arabamı evimin önüne özgürce park etmek istiyorum. Şu anda sokak arası kentsel dönüşüm evlerinde otopark olanlar sınırlı, siteler desen daire sayısının yarısı kadar otopark var. Eski apartmanlarda sıralı dizilimli garip bir otopark modeli var. Bu altyapı geleceğin ihtiyacını karşılamaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 801/1002 İlkİlk ... 301701751791799800801802803811851901 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •