Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 844/1002 İlkİlk ... 344744794834842843844845846854894944 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,745 - 6,752 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Hükümetin doları düşürme gücü bitti.. Faiz artırıp dolar düşürürsen enflasyon patlar.. 7.50 altı hayal.

2.  Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    Hükümetin doları düşürme gücü bitti.. Faiz artırıp dolar düşürürsen enflasyon patlar.. 7.50 altı hayal.
    Bununda nasil olacagini merak etmedim degil.
    İktisat prof.u olan sayin büyüğümüzün faiz düşerse enflasyon düşere eşdeger olmuş.
    Faiz artarsa dolar düşebilir tamamda, enflasyon u nasil artirir onu anlamadim valla.
    Mesela dolar düşerse ,haliyle disardan aldigin her hammaddenin ve malin aliş fiyati TL olarak düşer. Bu durum enflasyonu nasil patlatir ?

Patlar derken, düşer demekmi istiyosunuz acaba ! Lastik misali

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Son kredi kampanyası, kira çarpanlarını çok yükseltti. 450binlik evin çoğu yerde kirası 1500tl civarı. Bu kredi oranları ve bu çarpanlarla yatırım çok mantıklı değil. Muhtemelen 5-6aya piyasa tekrar oturur.
    Eğer bir kredi kampanyası daha olursa, uygun fiyata ev almak iyice zorlaşacaktır.

4. Ev yapmanın maliyeti de uçtu gitti. Gerçekçi olalım, önce dolar sonra maaşlar sonra kiralar artacak. Evler biraz geriden takip eder veya fırsatlar belki çıkar ama 90 lara geri döndük kimse tl bazlı ucuzlama beklemesin derim...
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Son kredi kampanyası, kira çarpanlarını çok yükseltti. 450binlik evin çoğu yerde kirası 1500tl civarı. Bu kredi oranları ve bu çarpanlarla yatırım çok mantıklı değil. Muhtemelen 5-6aya piyasa tekrar oturur.
    Eğer bir kredi kampanyası daha olursa, uygun fiyata ev almak iyice zorlaşacaktır.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ev yapmanın maliyeti de uçtu gitti. Gerçekçi olalım, önce dolar sonra maaşlar sonra kiralar artacak. Evler biraz geriden takip eder veya fırsatlar belki çıkar ama 90 lara geri döndük kimse tl bazlı ucuzlama beklemesin derim...

ev yapmanın maliyeti uçtuda Türkiye de evin ana maliyeti ev inşaatı değil ki , ARSA maliyeti... Lüks semt değil orta halli bir yerdeki evin maliyetinin %50 si arsa %30 u inşaat maliyet %20 müteahhit karı... resesyona girelim enflasyonda olsun 30 olan inşaat maliyeti 40 olsun şimdi o evi 110 a mı satacaksın TL olarak... imkansız... resesyon var.. ya boş olarak bekleyeceksin ya da zora girdiysen arsa sahbi veya mütahhit kendi karında feragat edecek ... yani bir resesyon durumunda inşaat maliyeti artsa bile fiyatı alıcı belirler ve eğer alıcı çekilirse arsa sahibi ben illa bunu istiyorum diye fahiş fiyat isteyemeyecek eski zamanlar gibi %40 %30 arsa payına razı gelecek fiyat düşecek .. tek yolu bu... kadıköy %75 ile verilen arsalar vardı... adam 20 daire yapıyor 15 ini arsa sahibine veriyor... bunun fiyatının düşmesi için yer yokmu sizce... fiyat TL de düşer dolar olarak da düşer ama bunun tek çaresi var ev talebi kesilecek... ev talebi kesilmezse fiyat aya bile çıkr...millet enayimi madem alıcısı var malını neden ucuza versin... benim evim 1 milyon olsun 5 milyon veren enayi bulayım 5 milyon az 5 milyon 100 bin ver diye pazarlık yaparım ... enayi çok...

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ev yapmanın maliyeti de uçtu gitti. Gerçekçi olalım, önce dolar sonra maaşlar sonra kiralar artacak. Evler biraz geriden takip eder veya fırsatlar belki çıkar ama 90 lara geri döndük kimse tl bazlı ucuzlama beklemesin derim...

Maaşlar artmayacak. Eğer enflasyonla maaşlar artıyor olsaydı. Fakirleşme döngüsü içine girmezdik. Market ürünlerinin paketi ve içeri sürekli değişmezdi. Sorun gelirin düşmesinde,
    ailede birden fazla bireyin çalışması geçmişte gelirleri arttırmış olabilir ama artık gelirler en azından maaşlı çalışıp yan geliri olmayan için artmıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Fiyatlar da düşsün. Hazır borsadan da çıktık ev param elimde veren olursa çat diye alacağım ( yine bu faizle bile kredi çekerim iddialıyım o krediyi mutlaka gecerim uzun vadede ) ben fiyat düşüşü görmüyorum arayıp teklif veriyorum kimse kıl aldırmıyor. İnatsa inat hadi bakalım.

sizin için sanırım Ankara faktörü de etkili.

ankara da gelirler devlete endeksli ve hamdolsun piyasa kan gölü olsa da itibar başta olmak üzere hiçbir konuda zerre tasarruf yok.

herkes memur krediyi ödeyebilir miyim kaygısı yok.

kara para rüşvet aklama kaynaklı alımlar ayrı hikaye zaten

devletten akan kaynakta dramatik kesinti olmadığı sürece ankara piyasası rölanti de gider.

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

kredi faizleri yükselince sonbaharda ev fiyatları düşer dedik fakat tam aksine fiyatlarda bir katılaşma oldu, yalnız aynı ilanlar dönüp duruyor satıldığı da yok. bana da tlde nominal olarak düşmez gibi geliyor artık ama enflasyona karşı reel olarak ezilebilir.

Sayfa 844/1002 İlkİlk ... 344744794834842843844845846854894944 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •