Anket Sonuçlarýný Gör: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým mý.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsýnýz
  • Balon patladý, nakitte fýrsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatýrým yapmak mantýklý

18 12.41%
  • Faizler inerse, þimdi almak mantýklý deðil

12 8.28%
  • Faizler iniþe geçince alacaðým, þimdi kiracýlýk daha karlý

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iþ'de yok

18 12.41%
  • Dünya malý dünyada kalsýn, ben ahirete yatýrým yapýyorum kardeþim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 845/1002 ÝlkÝlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,753 - 6,760 arasý.

Konu: þu anda ev almak ne kadar doðru bir yatýrým

1.  Alýntý Originally Posted by Tasarrufcu Yazýyý Oku
    Son kredi kampanyasý, kira çarpanlarýný çok yükseltti. 450binlik evin çoðu yerde kirasý 1500tl civarý. Bu kredi oranlarý ve bu çarpanlarla yatýrým çok mantýklý deðil. Muhtemelen 5-6aya piyasa tekrar oturur.
    Eðer bir kredi kampanyasý daha olursa, uygun fiyata ev almak iyice zorlaþacaktýr.
    Faizlerin patýr kütür düþürülmesi balon yarattý þu an oluþan fiyatlarýn gerçek mi þiþirme mi olduðunu anlamak çok güç.Ankarada asansörsüz 30 yýllýk bir binada 4ay önce 350k 400k ya satýlan ev ne deðiþti de fiyatý 600k ya çýktý ? kirasý ayný bulunduðu semtin sunduðu imkanlar ayný insanlarýn geliri ayný . Sarý sitede takip ediyorum özellikle eski evler için fiyat gevþemeleri baþladý

2. Benim semtimde (çeliktepe) % 50'yi bile beðenmeyen arsa sahipleri vardý.
    Daha azýna hiç kimse razý olmayacaðýndan artýk bu ve benzeri semtlerde yeni arz mümkün deðil.
    (Hatta bir deprem olup eski evler çatlarsa, ayný semtlerin saðlam evleri karaborsa bile olabilir.)

Ha öte yandan sahipsiz çimenlik tepelere yapýlmýþ lüküs bloklarýn arzý epey fazla, o ayrý.
    Onlar çok fena patladý. Sittin sene satamazlar.

Hesap kitap yapmadan balýklama daldýlar. Hedef kitlesi çok sýnýrlý olan evler yaptýlar.

Dört tane blok dikip ortasýna da dandik bir havuz koyunca, tüm orta-üst tabaka onlarýn sitesine hücum edecek sandýlar.
    La cahil kafa, orta-üst tabakanýn kendi semtindeki arz bile zaten fazla. Senin daðbaþý evini ne yapsýn?

Artý, hepsinin çoluðu çocuðu kartlarýný yurtdýþýna oynuyor.
    Analarý babalarý ölünce þu anki evleri bile satýlacak. Niye baþka ev alsýnlar ki?

Bu saatten sonra bol bol ev anca 5 çocuklu bademlere lazým.

Alýntý Originally Posted by djoz Yazýyý Oku
    Benim semtimde (çeliktepe) % 50'yi bile beðenmeyen arsa sahipleri vardý.
    Daha azýna hiç kimse razý olmayacaðýndan artýk bu ve benzeri semtlerde yeni arz mümkün deðil.
    (Hatta bir deprem olup eski evler çatlarsa, ayný semtlerin saðlam evleri karaborsa bile olabilir.)

Ha öte yandan sahipsiz çimenlik tepelere yapýlmýþ lüküs bloklarýn arzý epey fazla, o ayrý.
    Onlar çok fena patladý. Sittin sene satamazlar.

Hesap kitap yapmadan balýklama daldýlar. Hedef kitlesi çok sýnýrlý olan evler yaptýlar.

Dört tane blok dikip ortasýna da dandik bir havuz koyunca, tüm orta-üst tabaka onlarýn sitesine hücum edecek sandýlar.
    La cahil kafa, orta-üst tabakanýn kendi semtindeki arz bile zaten fazla. Senin daðbaþý evini ne yapsýn?

Artý, hepsinin çoluðu çocuðu kartlarýný yurtdýþýna oynuyor.
    Analarý babalarý ölünce þu anki evleri bile satýlacak. Niye baþka ev alsýnlar ki?

Ev anca 5 çocuklu bademlere lazým.
    Geçen arkadaþla konuyu tartýþtýk.
    Müteahhitler artýk %50’ye razý olmadýðýný ve seçici davrandýðýndan bahsetti.
    Bende sizin gibi yurtdýþý kartýný söyledim ancak o kitlenin kýsýtlý olduðu söylüyor. Ticaret erbabýnda hala para bol. Ve beklentiler yüksek.
    O egeli ben deðilim

4.  Alýntý Originally Posted by Egeli Yazýyý Oku
    Geçen arkadaþla konuyu tartýþtýk.
    Müteahhitler artýk %50’ye razý olmadýðýný ve seçici davrandýðýndan bahsetti.
    Bende sizin gibi yurtdýþý kartýný söyledim ancak o kitlenin kýsýtlý olduðu söylüyor. Ticaret erbabýnda hala para bol. Ve beklentiler yüksek.
    Yurtdýþýna gitmek isteyen çok da, gidebilen az olacak.
    Adamlar artýk hasta-yaþlý bakýcýsý olarak gelenin bile yeterli seviyede almanca bilmesini istiyorlar. Eskisi gibi sýfýrdan uðraþmak istemiyorlar.
    Diplomalarýmýzýn uluslararasý denklik meselesi de ayrý bir sýkýntý.
    O yüzden "gidecem bu ülkeden" diyenlerin çoðu seve seve kalacak.
    Sadece paralý ve zeki kesim gereken þartlarý saðlayabilir bence.

Ha tabi bir "demirci-kaynakçý" da eðer B1-B2 seviyesinde almanca konuþabiliyorsa o da gidebilir. Ama piyasada öyle biri yoktur heralde.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracý adayýnýz iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMÝÞÝNÝ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alýntý Originally Posted by bahri Yazýyý Oku
    Faizlerin patýr kütür düþürülmesi balon yarattý þu an oluþan fiyatlarýn gerçek mi þiþirme mi olduðunu anlamak çok güç.Ankarada asansörsüz 30 yýllýk bir binada 4ay önce 350k 400k ya satýlan ev ne deðiþti de fiyatý 600k ya çýktý ? kirasý ayný bulunduðu semtin sunduðu imkanlar ayný insanlarýn geliri ayný . Sarý sitede takip ediyorum özellikle eski evler için fiyat gevþemeleri baþladý
    Bir kilo peynir neden 40 liradan 70 lira olduysa ondan oldu.

Benim 70 metrekare evim, 5 metrekare bir Qashqai kadar ediyorsa ya bir gün o arabanýn deðeri düþecek ya da benim evimin fiyatý artacak. Ben 2.seçeneðin olacaðýný düþünenlerdenim. Ev fiyatlarýnýn düþmesini bekleyen daha çok bekleyecek. Türkiyede deðiþmeyen bir þey varsa o da yükselen fiyatýn geri gelmediðidir.

6.  Alýntý Originally Posted by meesut Yazýyý Oku

Benim 70 metrekare evim, 5 metrekare bir Qashqai kadar ediyorsa ya bir gün o arabanýn deðeri düþecek ya da benim evimin fiyatý artacak. Ben 2.seçeneðin olacaðýný düþünenlerdenim. Ev fiyatlarýnýn düþmesini bekleyen daha çok bekleyecek. Türkiyede deðiþmeyen bir þey varsa o da yükselen fiyatýn geri gelmediðidir.
    Tam da ayný fikirdeyim. Buna ilave olarak þunu belirteyim:
    1 yýl içinde ev almaya niyetli olduðum için takip ettiðim inþaat firmalarýndan yeni projeye baþlayan-baþlayacak hiç yok, yani arz yok. Arz yok ama yaþantý durmuyor, insanlar evleniyor, emekli oluyor veya ailesinden ayrýlýp kendine düzen kuruyor. Talep yavaþ ya da hýzlý yükseliyor. Arz yok-Talep var ise ne olursa o olacak bence...
    Ýnsan iki þeyi bilmelidir:
    1.Haddini. 2.Hesabýný.

7.  Alýntý Originally Posted by bahri Yazýyý Oku
    insanlarýn geliri ayný (iyimser senaryo); giderleri ise çok daha fazla (realite).

arada diðer varlýk balonlarýndan bir þeyler bulup gelenler olabilir tabii ki.

Alýntý Originally Posted by meesut Yazýyý Oku

Bizim gibi düþünüyorsunuz ama atladýðýnýz nokta þu kilosu 70 lira olan peyniri yiyemeyen, yediði peynir kalitesi düþenleri hesaba katmýyorsunuz.
    Þu anda ülkede ciddi iþsizliklik var. Bu ortalama gelirin düþmesi anlamýna geliyor yükselmesi deðil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi
    O egeli ben deðilim

Sayfa 845/1002 ÝlkÝlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •