Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 852/1002 İlkİlk ... 352752802842850851852853854862902952 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,809 - 6,816 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    )) Şişmiş bir piyasadan ev almaktansa,
    kirayi tercih ediyorum.
    Neden,nakit parami likit olmayan bir mal a bagliyimki. Bence şuan mantikli ve hesap kitaba uygun degil.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Hocam size de saygı duyarım lakin;
    Ben yıllar önce bir karar aldım. Bu karar üzerine borçlanarak birkaç tane ev aldım.
    Çok şükür işler yolunda gitti borçlarımı da bitirdim.
    Şimdi o evler misliyle değer kazandılar. Ciddi bir sermayeye dönüştü.
    Çok güzel kira getirileri sağlıyorlar. Çocukların özel okul masraflarını rahatlıkla karşılar duruma geldiler.

Ben bunları yapmayıp, gelirimi disipline etmeseydim belki de borsa da orda burda paraları hiç edecektim.
    Hepsi bir yana aylık olarak ödeyeceğim kiraları(bana göre sokağa atmak) ödemiş olacaktım.

Özetle;
    Kendi evi olmayan ve kira ödeyen insanlara piyasa ile inatlaşmayıp kendi evlerini almalarını bunun sonunda bırakın zararı iyi kar edeceklerini anlatmaya çalıştım

2. Bu mavi yaka beyaz yaka konusu değil.
    Çoğunluk burada beyaz yaka olduğu için dedim.
    Krediler ödenmez, ev alınmaz, şu fiyata düşer diyen her dönem oluyor.
    Deprem hariç bunun doğruluğunu göremedik.

Size sorum şu, 20 yıl önce şuan yaşadığınız yerde ev alsaydınız ne değişirdi?
    (Tahminim, ev almanıza rağmen yine benzer bir banka biriminiz olurdu.)

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bende onu diyorum iste, ev ihtiyaci sadece beyaz yakaya ozgu bir durummudur?
    Ülkenin büyük cogunlugu duşük gelirli mavi yaka ve altında, ama konut fiyatlarini beyaz yakaya gore belirliyoruz. Herkes beyaz yaka olmayacagina göre, gelecekte olusturulacak beyaz yaka pozisyonlari, üretilecek konutlari karsilayacakmi ?

Bu döngü nasil sağlanacak?

3. Genelde dolarla hesaplama yapılıyor, enflasyonla veya altınla da hesap etseniz yıllara göre borç eriyecektir
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım nokta dolarla maaş almayan birinin kredisini neden dolarla ölçtüğümüz.

Kredi Kurdan dolayı yüzde 14 hafifledi de, girdiler hala TL.

Kur artışının makro perspektifte beyaz yakalıya işsizlik stres ve mobbing olarak dönüşü de cabası.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Genelde dolarla hesaplama yapılıyor, enflasyonla veya altınla da hesap etseniz yıllara göre borç eriyecektir
    bir örnekle izah edeyim;

10000 tl maaşım var, 6000 Tl ev kredim var, dolar 7.00

Zam aldım yüzde 12 (şanslıyım)

11200 tl maaşım var 6000 tl ev kredim var dolar 7,96
    (Kurdan dolayı tüm tüketim malzemelerine zam geldi, artık kalan 5200 tl ile daha zor idare eder hale geldim)

Şimdi benim borcum nasıl eridi? Borcumun erimesi için benim de * en az * dolar artışı kadar kazancımı artırmam gerekir.

Hesap kitapla kendimizi ferahlatacaksak Bitcoin bazında bakalım borca. Nisandan bu yana borcum yarıya inmiş olmalı bitcoin bazında.

5. Son 2 paragrafta durumu çok güzel özetlemişsiniz.kesinlikle aynı fikirdeyim

Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Ben yıllar önce bir karar aldım. Bu karar üzerine borçlanarak birkaç tane ev aldım.
    Çok güzel kira getirileri sağlıyorlar. Çocukların özel okul masraflarını rahatlıkla karşılar duruma geldiler.

Ben bunları yapmayıp, gelirimi disipline etmeseydim belki de borsa da orda burda paraları hiç edecektim.
    Hepsi bir yana aylık olarak ödeyeceğim kiraları(bana göre sokağa atmak) ödemiş olacaktım.

Özetle;
    Kendi evi olmayan ve kira ödeyen insanlara piyasa ile inatlaşmayıp kendi evlerini almalarını bunun sonunda bırakın zararı iyi kar edeceklerini anlatmaya çalıştım

6. Genelde Türkiyede dolar, altın veya enflasyonla kıyas yapılıyor.
    Bugün ödediğiniz 3000Tl kredinin 3 yıl yada 5 yıl sonra aynı ödeme güçlüğünde olduğunu düşünüyorsanız diyeceğim bişey yok

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    bir örnekle izah edeyim;

10000 tl maaşım var, 6000 Tl ev kredim var, dolar 7.00

Zam aldım yüzde 12 (şanslıyım)

11200 tl maaşım var 6000 tl ev kredim var dolar 7,96
    (Kurdan dolayı tüm tüketim malzemelerine zam geldi, artık kalan 5200 tl ile daha zor idare eder hale geldim)

Şimdi benim borcum nasıl eridi? Borcumun erimesi için benim de * en az * dolar artışı kadar kazancımı artırmam gerekir.

Hesap kitapla kendimizi ferahlatacaksak Bitcoin bazında bakalım borca. Nisandan bu yana borcum yarıya inmiş olmalı bitcoin bazında.

7.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    )) Şişmiş bir piyasadan ev almaktansa,
    kirayi tercih ediyorum.
    Neden,nakit parami likit olmayan bir mal a bagliyimki. Bence şuan hem mantikli hemde hesap kitaba uygun degil.

Likit olmadığı ve yapışkan fiyat geçerli olduğu için fiyatlamalar iktisadi olarak irrasyonel oluyor. Her yatırımcı da kendi varlığının değerini sürekli yükseltiyor. Önemli olan alım sonrası bir çıkış stratesji ile yatırım yapılmasıdır.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    İstanbul ili Maltepe ilçesi demiştiniz. Bölgeyi gezmedim. Ancak öznel olarak burada size ne sunulursa sunulsun hepsi ile ilgili bilmediğimizi düşüneceksiniz. Sonuçta bir kısım insan serbest fiyattan daire alacak bir kısım insan ise yüksek fiyattan satacak ki işlem olsun.

Genelde burada "şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım" sorusuna cevap arıyoruz. İstanbul ili Maltepe ilçesi yanlış bir yatırım olduğu görülmüştür.
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Piyasanin nekadar fazla şiştigini cok güzel özetlemişsiniz.
    Şimdi size düşen görev , o evi 1 milyon sınırında iteleyebileceginiz bir keriz bulmak...

143bin liraya aldığınız ev şu an 1 milyon ediyor. Bunu satmadan yatırım realize olmuş oluyor mu?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku

Özetle;
    Çok güzel kira getirilerini bize tanımlar mısınız?

Örneğin daire şu an 1000 lira kirası 10 lira gibi...

Burada kimse piyasa ile inatlaşılmıyor. Sadece geçmiş dönemde sadece ve sadece taşınmaz yatırımı yapmış ve varlıklarını çeşitlendirmemiş yatırımcıların aykırı görüşlerinin doğru olmadığını savunuyoruz.

Son olarak borsada orda burda paraları hiç etmek ciddi sermaye sahibi olan kişi için güzel bir cümle olmamış. Sermaye piyasaları çok farklı işlevleri vardır. Maalesef Türkiye'de ortaklık kültürü olmadığı için böyle bir durum oluyor. Ancak borsa sadece Türkiye'de yok.

Kira evin kullanım bedeli için ödenen hizmet bedelidir.
    Hizmet alma bedeli asla sokağa atılan bir bedel değildir. Ev temizliği için alınan hizmet bedelini, sokağa atılan bedel diye düşünmüyorsak kira içinde düşünmemeliyiz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 852/1002 İlkİlk ... 352752802842850851852853854862902952 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •