Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 854/1002 İlkİlk ... 354754804844852853854855856864904954 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,825 - 6,832 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Peşinatı %25 verip, şuan ödediğiniz kiranın ortalama 1.7 katı kadar (10yıllık ortalama) kredi ödemesi hangi kaliteyi düşürecek.
    Kaldıki 10 yıl sonunda evin değerlenmesi ve tüm kiralar size kar olarak kalacak.
    Istanbul bahcelievlerde oturuyorum (Yayla civari,ilcede en iyi bolgelerden biri)
    Bitişik nizam 3+1 110 mkare 1650 lira kira.
    1.7 kati 2800 lira eder.
    Şuan ziraatin cep uygulamasindan baktim, 2800 lira aylik ödeme ile 10 yillik 170000 lira kredi cekebiliyorum.
    Koyun %25 ustune 220000 olsun.Varmi bu fiyata boyle bir ev burda, 2+1 bile yok.

Oturdugum eve 500k istiyorlar.
    Şimdi durduk yerde neden başimi agritip 1650 liraya oturdugum evi almaya kalkiyim !...

Cok mantiksiz cok.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Hocam ortalama hesabınız yanlış.
    Bugünün kirasını ve kredisini 10 yıla yaymışsınız.
    İlk sene 2.5 katı olur, son sene 1.5 katı olur.
    Kredi oranı 0.8-0.9 civarında 240 ay kira çarpanı ile bu hesap yaklaşık tutar.
    Oturulacak eve zaten milimetrik maliyetlerle de bakılmaz, ben sadece maliyete bakmam.

Maliyetten dahi gitsek, siz ev sahibinize yaklaşık 20 yılda evini aldınız.
    Ev sahibiz bugün oturduğunuz evi sattığında full kar.

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Istanbul bahcelievlerde oturuyorum (Yayla civari,ilcede en iyi bolgelerden biri)
    Bitişik nizam 3+1 110 mkare 1650 lira kira.
    1.7 kati 2800 lira eder.
    Şuan ziraatin cep uygulamasindan baktim, 2800 lira aylik ödeme ile 10 yillik 170000 bin lira kredi cekebiliyorum.
    Koyun %25 ustune 220000 olsun.Varmi bu fiyata boyle bir ev burda, 2+1 bile yok.

Oturdugum eve 500k istiyorlar.
    Şimdi durduk yerde neden başimi agritip 1650 liraya oturdugum evi almaya kalkiyim !...

Cok mantiksiz cok.

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hocam ortalama hesabınız yanlış.
    Bugünün kirasını ve kredisini 10 yıla yaymışsınız.
    İlk sene 2.5 katı olur, son sene 1.5 katı olur.
    Kredi oranı 0.8-0.9 civarında 240 ay kira çarpanı ile bu hesap yaklaşık tutar.
    Oturulacak eve zaten milimetrik maliyetlerle de bakılmaz, ben sadece maliyete bakmam.

Maliyetten dahi gitsek, siz ev sahibinize yaklaşık 20 yılda evini aldınız.
    Ev sahibiz bugün oturduğunuz evi sattığında full kar.
    Hocam sen bir önceki mesajinda bana şuan ödedigin kira dedin , bende ona göre hesap yaptim sana )

4.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Bazı arkadaşlar, ev almanın mantıksız olduğunu ispatlama konusunda, mantık dışı yorumlar yapmaya başlamış.

Ev almak finansal açıdan rasyonel karar da olabilir, irrasyonel karar da olabilir. Herkes kendi hesabını kitabını yapar. Ben genel olarak, evin yatırım aracı olarak görülmesine karşıyım. Doğru da bulmuyorum. Lakin, son 15 senedir piyasa beni haksız çıkardı. Son 15 senede ev alanlar genel olarak kazandı. Dolar bazında bakmak bana büyük oranda yanlış geliyor. Satın alma gücüyle bakmak daha mantıklı geliyor. Yani xx aylık maaşımla ne alabiliyorum, şimdi ne alabiliyorum? gibi. Altın-USD fiyatlama yanlış bence.

Bu arada 2010 yılında aldığım ev 110 bin USD iken, şimdi 140K USD olmuş. (Sadece evden bahsediyorum, kira getirileri v.s. hariç)

Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. Bu nedenle daha önce ev alanlar gayet şanslı ve doğru karar vermişler.

Bu arada standart bir ev alımından bahsediyorum. 3 lira edecek eve, 33 lira verilmesine ben de karşıyım. Süslü cümleler ile, ingilizce isimler ile, çok basit evlere, çok lüks statüsü verip, gelecek 10-20 yılınızı ipotek etmek bana da mantıklı gelmiyor.

Naktiniz var ise, kendinize güveniyorsanız ve en önemlisi ne istediğinizi biliyorsanız, ev almaktan çekinmeyin. Sadece araştırın. hangi bölgede ev alacaksanız, en az 3 ay araştırın. Ev fiyatlarının o bölgedeki değerine bakın. Bu şekilde yaparsanız, cidden ya karlı bir iş yaparsınız ya da çok düşük zarar edersiniz.

Kendimden örnek vereyim.
    Ev bakmaya çok meraklıyım, bugüne kadar araştırıp bu ev alınır, alınmaz dediğim tüm ilanlarda, çok yüksek yüzde ile başarılı oldum. Ha evleri hiç almadım. Ama bir bölgede uzun zaman araştırma yaparsanız, cidden bir süre sonra doğru kararı veriyorsunuz.

Çok uzattım kusura bakmayın.
    Ev alacaksanız,

1) Sadece kira çarpanına bakmayın. Çok önemli bir kıstas ama evin değer kazanması orta-uzun vadede daha önemli.
    2) En önemli kıstas, o bölge gelişecek gelişmeye açık bir bölge mi? Gelişmiş oturmuş bir bölge ise almayın, gelişmiş oturmuş bir bölgenin hemen yanındaki gelişime açık bölgeden alın. (Örnek İzmir Mavişehirden almak yerine Ataşehirden almak gibi).
    3) Nakdiniz kuvvetli ise, pazarlık yapın, beklemede kalın. Fırsat gördüğünüzde alın.
    4) Aldıktan sonra, bir süre boyunca o bölgedeki ev fiyatlarına bakmayın, daha uygun bir şey görürsünüz , canınız sıkılır.
    5) Nakdiniz var ise, faizler yüksek iken ev alın.

Teşekkürler.
    Hocam, Allah herkese sizin olgunluğunuzu ve objektif değerlendirme görüş açınızı versin
    Elinize sağlık.
    Demek istediklerime tercüman olmuşsunuz.

Kabullenmek istemeyen kişiler neredeyse yalan söylüyorsun, evin ederi o değildir deme noktasına getiriyor konuyu
    Ne diyelim herkes için hayırlısı olsun kararları.

5. Bir de elimde tek örnek olsa ve durum böyle olsa(1milyon) eyv. diyeceğim. Şansa inanmasam da tamam şansa oldu diyeceğim.
    1-2-3 hepsinde böyle oluyorsa kusura bakmayın demek ki zamanında bir öngörüde bulunmuşuz ve o öngörü yerine gelmiş.
    Üstelik sadece kendim değil, 10yıl civarı öncesinde eşe dosta alması konusunda yönlendirdiğimiz herkes evler konusunda minnettar, mutlu mesut. Çünkü günümüzde almak iyice zorlaştı ve daha da zorlaşıyor.

Ha ben bunları neden yazıyorum, belki de ev almayıp almamasını haklı göstermeye çalışan ve kendini de buna inandırmaya çalışan insanlar gibi, ben de yaptığım yatırımın doğru olduğuna ikna etmeye çalışıyorum kendimi

Fakat ortada elle tutulur gözle görülür ve ciddi anlamda bir sermaye oluşmuş durumda.
    Ev almayıp bunu başarmış olanlara da bir lafım yok. Tam tersi tebrik ederim kendilerini.
    Ama hem ev almayıp hem aylaklık eden sonrada bunu bir kılıfa uydurmaya çalışan kusura bakmayın benim kendi çocuğum da olsa
    sorumsuz der geçerim.

6.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Bazı arkadaşlar, ev almanın mantıksız olduğunu ispatlama konusunda, mantık dışı yorumlar yapmaya başlamış.

Ev almak finansal açıdan rasyonel karar da olabilir, irrasyonel karar da olabilir. Herkes kendi hesabını kitabını yapar. Ben genel olarak, evin yatırım aracı olarak görülmesine karşıyım. Doğru da bulmuyorum. Lakin, son 15 senedir piyasa beni haksız çıkardı. Son 15 senede ev alanlar genel olarak kazandı. Dolar bazında bakmak bana büyük oranda yanlış geliyor. Satın alma gücüyle bakmak daha mantıklı geliyor. Yani xx aylık maaşımla ne alabiliyorum, şimdi ne alabiliyorum? gibi. Altın-USD fiyatlama yanlış bence.

Bu arada 2010 yılında aldığım ev 110 bin USD iken, şimdi 140K USD olmuş. (Sadece evden bahsediyorum, kira getirileri v.s. hariç)

Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. Bu nedenle daha önce ev alanlar gayet şanslı ve doğru karar vermişler.

Bu arada standart bir ev alımından bahsediyorum. 3 lira edecek eve, 33 lira verilmesine ben de karşıyım. Süslü cümleler ile, ingilizce isimler ile, çok basit evlere, çok lüks statüsü verip, gelecek 10-20 yılınızı ipotek etmek bana da mantıklı gelmiyor.

Naktiniz var ise, kendinize güveniyorsanız ve en önemlisi ne istediğinizi biliyorsanız, ev almaktan çekinmeyin. Sadece araştırın. hangi bölgede ev alacaksanız, en az 3 ay araştırın. Ev fiyatlarının o bölgedeki değerine bakın. Bu şekilde yaparsanız, cidden ya karlı bir iş yaparsınız ya da çok düşük zarar edersiniz.

Kendimden örnek vereyim.
    Ev bakmaya çok meraklıyım, bugüne kadar araştırıp bu ev alınır, alınmaz dediğim tüm ilanlarda, çok yüksek yüzde ile başarılı oldum. Ha evleri hiç almadım. Ama bir bölgede uzun zaman araştırma yaparsanız, cidden bir süre sonra doğru kararı veriyorsunuz.

Çok uzattım kusura bakmayın.
    Ev alacaksanız,

1) Sadece kira çarpanına bakmayın. Çok önemli bir kıstas ama evin değer kazanması orta-uzun vadede daha önemli.
    2) En önemli kıstas, o bölge gelişecek gelişmeye açık bir bölge mi? Gelişmiş oturmuş bir bölge ise almayın, gelişmiş oturmuş bir bölgenin hemen yanındaki gelişime açık bölgeden alın. (Örnek İzmir Mavişehirden almak yerine Ataşehirden almak gibi).
    3) Nakdiniz kuvvetli ise, pazarlık yapın, beklemede kalın. Fırsat gördüğünüzde alın.
    4) Aldıktan sonra, bir süre boyunca o bölgedeki ev fiyatlarına bakmayın, daha uygun bir şey görürsünüz , canınız sıkılır.
    5) Nakdiniz var ise, faizler yüksek iken ev alın.

Teşekkürler.
    Yazınıza bize firca atarak başlamişsıniz ama ortalarda kullandiginiz şu cümle ile bizim söyledigimiz seyleri ozetlemişsiniz

* Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. ***

Bizde başka bisey demiyoruzki. Bakın yukardaki mesajlara,
    Maaşlar ev almaya yetmiyor diye anlatmaya calisiyoruz...

7.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Yazınıza bize firca atarak başlamişsıniz ama ortalarda kullandiginiz şu cümle ile bizim söyledigimiz seyleri ozetlemişsiniz

* Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. ***

Bizde başka bisey demiyoruzki. Bakın yukardaki mesajlara,
    Maaşlar ev almaya yetmiyor diye anlatmaya calisiyoruz...

Biz de diyoruz ki, zamanında fırsatınız varken alacaktınız, böyle on yıllarca kiracı olmayacaktınız
    Ve bu hatayı yeni nesil olup imkanı olanlar da tekrar ettirmesin peşindeyiz.

8.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Biz de diyoruz ki, zamanında fırsatınız varken alacaktınız, böyle on yıllarca kiracı olmayacaktınız
    Ve bu hatayı yeni nesil olup imkanı olanlar da tekrar ettirmesin peşindeyiz.
    Benim bir arkadasim var, tam ona benziyor soylemleriniz.
    Kendi evini satip yeni ev almak istiyor.
    70 mkarelik 30 yasinadaki evine 700bin istiyor, daha aşagisi bedava vermek olurmuş.
    Alacagi evide buldu. Ayni mahallede ayni yaşlarda ama 120 mkare. O saticida 1mlyon istiyor ) Bizimki ona saydirip duruyor. 1mn a evmi olurmuş, yeri cok iyi degilmiş falan falan )

Neyse, herkes kendinden sorumlu.
    Bugünkü muabbette faiz artirimi olmadan bitti. Dolar tirmaniyor, sizin ev kesin 1mn üstüne atar artik
    Saygilar iyiaksamlar

Sayfa 854/1002 İlkİlk ... 354754804844852853854855856864904954 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •